Nuo gyvos kliuvo svetimiems – mirusios amžiną atilsį trikdo artimieji

Linas JEGELEVIČIUS, 2013-10-28
Peržiūrėta
1122
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Velionės R. Ruzgutės dukterėčia siekia įrodyti, kad teta testamentą pasirašė būdama neveiksni
Velionės R. Ruzgutės dukterėčia siekia įrodyti, kad teta testamentą pasirašė būdama neveiksni

Nuo kurorto aktyvistės Rūtos Ruzgutės aštraus proto ir liežuvio gūžėsi net patyrę politikai, bet Anapus išėjusios moters amžiną poilsį trikdo jos artimieji. Velionės testamentu – visą turtą, ir butą Palangoje, palikti Globos namų darbuotojai Romutei – nepatenkinta mirusiosios dukterėčia iš Kauno Palangos miesto apylinkės teismo prašo, kad testamentas būtų paskelbtas negaliojančiu. Anot ieškovės, R. Ruzgutė jį surašė neveiksni – nesuvokdama savo veiksmų. Vienišos kurorto karės kapą per Vėlines tikrai šildys dvi žvakutės: Romutės ir ištikimos kovų bendražygės Albinos Rakauskienės.

„Tokios bylos labai
subtilios“

Palangos apylinkės teismo teisėja Eglė Žakevičiūtė, kuri nagrinėja R. Ruzgutės dukterėčios ieškinį dėl tetos testamentinės valios pripažinimo negaliojančia, rugpjūtį kreipėsi į Lietuvos teismo ekspertizės centro (LTEC) Klaipėdos skyrių, kad jame dirbantys teismo ekspertai įvertintų velionės ligos istoriją, kitus teismo pateiktus duomenis.
Teisėja E. Žakevičiūtė neatsakė į raštišką „Palangos tilto“ paklausimą dėl sprendimo kreiptis į LTEC, o centro Klaipėdos skyriaus laikinai vedėjo pareigas einantis Gintaras Paulikas atsakė: „Informacija, kurią jūs tikitės gauti atsakius į jūsų klausimus, yra konfidenciali ir išeinanti už gydytojo teismo medicinos eksperto kompetencijos ribų... Primename, kad pagal Lietuvos respublikos Teismo ekspertizės įstatymą niekas neturi teisės kištis į teismo eksperto darbą, o bet koks įsikišimas užtraukia baudžiamąją atsakomybę“.
Žurnalistas neketina kištis į teismo ekspertų darbą – tik teiravosi, kokie dokumentai, nustatant velionės psichinę būseną testamento surašymo metu, buvo pateikti LTEC.
Taip pat ar jau pradėtas R. Ruzgutės medicininių įrašų vertinimas? Kokius kitus faktorius įvertins teismo ekspertas? Kada LTEC ketina paskelbti išvadas?
„Tokios bylos dėl neveiksnumo nustatymo yra labai subtilios, asmeninės. Kitaip nei kitais atvejais, tokiose bylose teismo ekspertai turi nuspręsti pagal medicininius įrašus“, – „Palangos tiltui“ sakė žinomas miesto advokatas Aleksandras Jokūbauskas.

Bandymai suabejoti
proto šviesumu kelia nuoskaudą

Bet žmonėms, gerai pažinojusiems R. Ruzgutę, bandymai suabejoti jos proto šviesumu pasirašant testamentą, kelia nuoskaudą ir pyktį.
„Kažkokia nesąmonė yra vien galvoti, kad R. Ruzgutė galėjo nesuvokti savo veiksmų pasirašydama testamentą. Ji buvo reto šviesaus, įžvalgaus ir šalto proto žmogus. Labai išsilavinusi ir pastebėdavo teisinius niuansus, kurių neįžvelgdavo kiti teisininkai. Manau, šiuo atveju matome, koks yra godumas kai kurių tariamų giminaičių, kurie velionę iki mirties ne itin gerai galbūt ir pažinojo“, – piktinosi velionės bendražygė, taip pat aktyvi miesto bendruomenės narė A. Rakauskienė.
Ji sakė būtinai per Vėlines aplankysianti R. Ruzgutės kapą ir uždegsianti žvakelę.
„Aš iki šiol Rūtos pasigendu. Ir daug palangiškių jos pasigenda. Labai trūksta jos visiems. Jai išėjus, bendruomenės gyvenimas tapo kitoks. Neliko kam kelti negeroves, o Rūtai tai labai sekėsi. Svarbiausia, jai atkreipus dėmesį, būdavo priimami sprendimai“, – prisiminė A. Rakauskienė.
Aktyvistė pasakojo, kad ją su R. Ruzgute suvedė bendras interesas rūpintis miestu ir miestelėnais.
„Susipažinome per kažkurį savivaldybės Tarybos posėdį. Jau susipažinusios mes jiems ruošdavomės geriau už kai kuriuos miesto politikus, – pastebėjo A. Rakauskienė. – Pro jos akis nepraslysdavo jokia detalė. Kažkokia beprotybė dabar manyti ją buvus neveiksnia. Dabar nesunku kiekvieną žmogų padaryti bepročiu. Patys matome tai“.

Uždegs žvakutę ant kapo
Tik Romute norėjusi būti pristatoma R. Ruzgutės draugė teigė „labai nenorinti“, kad būtų rašoma apie teisminius ginčus dėl velionės testamento.
„Tikrai nenoriu... Man labai sunku apie tai kalbėti. Patikėkite...“, – „Palangos tiltui“ sakė Romutė. Su ieškove Palangos miesto apylinkės teisme ji teigė susitikusi keliskart, bet nenorinti nieko bloga apie ją kalbėti. „Tik man labai didelę nuostabą ir skausmą kelia bet koks siekis suabejoti Rūtos valia ir protu...“, – patylėjusi prisipažino.
Moteris sakė, kad jos pažintis su Anapilin išėjusia miesto aktyviste „jau žinoma visam miestui“.
„Su Rūta susipažinau dar 1998-aisiais, kai ėmiau Globos namuose globoti jos mamą. Ja rūpinausi apie ketverius metus. Žinoma, ir kiti man padėjo“, – pasakojo ponia Romutė.
Ji iki šiol dirba Palangos Globos namuose.
Romutė sakė „būtinai“ aplankysianti velionės kapą per Vėlines.
„Dar nežinau kada tiksliai: gal ketvirtadienio vakarą, jei ne – būtinai lapkričio 1-ąją“, – sakė pašnekovė.
Paklausta, kokią prisimenanti mirusiąją, Romutė sakė, kad atmintyje ji išliks kaip „itin šviesaus proto ir įdomi moteris“. „Su ja galėjai kalbėtis pačiomis įvairiausiomis temomis. Ji mane stebino savo erudicija“, – sakė Globos namų darbuotoja.
Su R. Ruzgutės giminaite, siekiančia, kad velionės turtas tektų jai, susisiekti nepavyko.

„Raštus savivaldybei
surašydavo
nepriekaištinga teisine kalba“

Ponios Romutės prašymu, teisme kaip liudininkas buvo iškviestas ir Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus. Su velione miesto vadovas pasimatydavo ne tik per Tarybos posėdžius, savivaldybėje, bet ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) renginiuose.
Nors ir nepartinė, R. Ruzgutė buvo TS-LKD Palangos skyriaus 2011-ųjų metų savivaldos rinkimų sąraše.
„Amžiną atilsį R. Ruzgutė buvo labai aktyvi visuomenininkė, dalyvaudavo beveik visuose Tarybos posėdžiuose, rašydavo savivaldybei daug įvairių pasiūlymų, keldavo negeroves, –prisiminė meras Š. Vaitkus. – Todėl, kai byloje palangiškė, kuriai R. Ruzgutė testamentu paliko savo turtą, paprašė ir manęs, ar negalėčiau, teisėjai sutikus, būti byloje liudininku, aš sutikau, nes, manau, kad velionę neblogai pažinojau“.
Teisėja E. Žakevičiūtė dar birželį įvykusiame Palangos miesto apylinkės teismo posėdyje miesto vadovo paprašė pateikti paskutinius R. Ruzgutės savivaldybei rašytus kreipimusis.
„Mane apklausė labai trumpai – uždavė vos keletą klausimų“, – prisiminė Š. Vaitkus.
Meras sakė, kad „nesmagiai jaučiasi“ girdėdamas, kad po visuomenininkės mirties jos testamentinę valią užginčijo mirusiosios giminaitė, kuri net negyvena Palangoje.
„R. Ruzgutė pagal išsilavinimą buvo teisininkė. Ji visus raštus savivaldybei surašydavo nepriekaištinga teisine kalba. Galbūt kai kurie jos reikalavimai buvo sunkiai įvykdomi, galbūt ji buvo prieštaringai vertinama dėl savo tiesmukiškumo, bet dabar abejoti velionės veiksnumu, kai ji jau negali savęs pati apginti, atrodo nelabai gražu“, – sakė Š. Vaitkus.
Jis atkreipė dėmesį, kad R. Ruzgutė net be advokatų pagalbos yra laimėjusi ne vieną bylą teisme.
„Ir tai nenuostabu. Prisiminkime savivaldybės Tarybos posėdžius, kaip ji galėdavo iš atminties cituoti įvairius įstatymus, – sakė Š. Vaitkus. – Man ji atmintyje liko kaip išsilavinusi, protinga, įžvalgi, tvirtai savo nuomonę ginanti moteris“.
Tarybos narys, advokatas A. Jokūbauskas prisipažino, kad ir jam yra „kliuvę“ nuo aštrialiežuvės R. Ruzgutės. „Ir aš nepykau, nors gal kartais ir nepelnytai buvau kritikuojamas. Bet vien tai, kad ji yra laimėjusi ne vieną bylą teisme, man daug ką pasako. Vadinasi, R. Ruzgutė labai gerai žinojo teisinę kalbą, faktus dėstė logiškai ir mokėjo apginti savo poziciją. Turinčiam bėdų su protu žmogui tai niekaip nepavyktų“, – įsitikinęs A. Jokūbauskas.

Įrodė, kad mokestis už teritorijos valymą yra
neteisėtas

Iš kelių R. Ruzgutės laimėtų teismo posėdžių, palangiškiams, ko gero, buvo itin svarbus per kelerius metus užtrukusius ginčus pasiektas teisme laimėjimas, jog kurorto gyventojams nebereikės mokėti iki šiol rinkto neteisėto mokesčio už teritorijos aplink daugiabučius namus valymą.
Teisininkė, Lietuvos nacionalinės vartotojų federacijos narė R. Ruzgutė ginčijo, kad iš jos imamas mokestis už teritorijos aplink daugiabutį namą valymą yra neteisėtas.
Atsisakiusios mokėti mokestį, per pusantrų metų palangiškės skola pasiekė 237 litų sumą. Pensininkė netrukus gavo įspėjimą, jog jei ji laiku nesumokės skolos, gali būti būti aprašytas turtas bei paskelbtos varžytinės.
Konfliktas persikėlė į Palangos miesto apylinkės teismą. Ieškovas – UAB „Palangos butų ūkis“ – pareikalavo iš moters priteisti ne tik iki 331 lito išaugusią skolą, bet ir delspinigius.
Teisme paaiškėjo, jog pagal Vietos savivaldos įstatymą, bendro naudojimo teritorijas, gatves ar šaligatvius prižiūri Savivaldybė. Tokiomis teritorijomis laikomos ir daugiabučių namų prieigos, kol nėra oficialiai įteisinti sklypai.
R. Ruzgutė bylą laimėjo.
Išgirdusi minėtą teismo sprendimą sureagavo ir Palangos miesto savivaldybė – mokestis už miesto daugiabučių namų teritorijų valymą iš gyventojų daugiau nebuvo renkamas.

„Keista man ta mūsų bendruomenė“
R. Ruzgutė nekart yra kartojusi, kad miestelėnai nežino ir  nenori ginti savo, kaip viešų paslaugų vartotojų, teisių.
„Keista man atrodo mūsų bendruomenė. Savo interesų patys ginti nei moka, nei nori, laukia, kad kas nors kitas už juos padarys. Arba kad ateis gera valdžia ir viską sustatys į savo vietas. Kiek sakau: nebe tais laikais gyvename. Reikia patiems save apginti“, – mėgo kartoti moteris.
Bibliotekininkės ir teisininkės išsilavinimą turėjusi aktyvistė, prieš persikeldama gyventi į Palangą 2000-ųjų pradžioje, dirbo teisininke Klaipėdos aklųjų kombinate, vėliau – Lietuvos jūrų laivininkystėje, audimo įmonės „Gulbė“ teisininkė.
Taip pat buvo ir Lietuvių bei vokiečių kultūros draugijos pirmininkė, ir ekskursijų vadovė, ir visuomeninė prokuroro padėjėja.
Tačiau daugiausia laiko R. Ruzgutė praleisdavo teismuose.
Sovietmečiu, be teisėjo, advokato ir prokuroro, bylose buvo ir tarėjai – lygiateisiai teisminio proceso dalyviai, galėję užduoti klausimus visoms šalims bei teikti savo atskirąją nuomonę.
Moteriai 30 metų buvo patikėta būti tarėja dviejuose – Klaipėdos bei Aukščiausiajame – teismuose.
Bet nedaugelis žinojo, kad  kurorto Tarybos salėje nenustygstančią R. Ruzgutę kamavo depresija.
Jos nepajuto ir šių eilučių autorius, kai 2012-ųjų liepos pradžioje, kelias savaites prieš mirtį sutikęs R. Ruzgutę pasiteiravo jos, kodėl ši tapo retesnė viešnia Tarybos posėdžiuose.
„O ką aš ten dabar veiksiu, jeigu visi miesto klausimai pradėti spręsti?“ – ji linksmai gūžtelėjo. Po to vaizdingai ranka pamosavo aplink tamsius akinius: „Matote, kokia aš dabar po operacijos... Dar labiau visus ten išgąsdinsiu“.

Jūsų komentaras:

irena 2013-11-02 18:39 ([email protected] / IP: 84.15.182.216)
Butina paisyti veliones Rutos valios ir prininti godziajai giminaitei,kad mirusios Rutos palikimo reikejo bent jau kazkiek uzsitarnauti nors minimaliu rupesciu jai dar gyvai esant .

A+A.... 2013-10-29 05:37 (IP: 86.100.60.112)
Kur buvo giminaitė kai P.Rūta po Palangą vaikščiodavo visada viena? Jai draugais buvo tik jos šuniukai... -Ji puikiai žinojo ką daro...

Skaitytoja 2013-10-29 05:25 (IP: 83.171.4.141)
Tesilsi ramybėje.

Birutė 2013-10-28 16:37 (IP: 78.61.175.229)
Kiekvienas žmogus turi savo pliusus ir minusus, tačiau Rūtos Ruzgutės pliusai buvo labai ryškūs, pastebimi ir įsimintini. Gaila, kad jaunoji giminaitė pamiršo, jog lazda turi du galus.

Taip pat skaitykite

Trečiadienį, sausio 19-ąją, Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas informavo, jog Palangos paplūdimyje aptiktas mirusios moters kūnas.


Ikiteisminį tyrimą atliekantys Palangos miesto PK pareigūnai prašo visuomenės pagalbos – padėti nustatyti mirusios, iki šiol neatpažintos apie 70 metų moters tapatybę.


Balandžio 12 d., apie 18.21 val. Palangoje, Ligoninės g., miške, rastas mirusios 1953 m. gimusios moters kūnas. Pradėtas tyrimas mirties priežasčiai nustatyti.


Antradienį, spalio 15 d., Palangos miesto savivaldybėje lankėsi bei su miesto meru Šarūnu Vaitkumi susitiko Palangos globos namų senjorai


Nors jėgų dar tiek, kad, regis, gali kalnus versti, žinomi Palangos įmonių vadovai vienas po kito pareiškė besirenką poilsį. „Žinote, viskas sparčiai keičiasi: visuomenė, šeima, metodikos – nenorėjau būti „amžina“ direktore. Veiklos turiu labai daug, tačiau negaliu sakyti, kad palikusi mėgstamą darbą, esu euforijoje“, – „Palangos...


Aktyvios kurorto visuomenininkės Albinos Rakauskienės pristatyti daugeliui nereikia. Nuolat į viešumą negeroves kelianti palangiškė, jei reikia, nebijo pakovoti, anot jos, ir dėl „visų“ interesų, nors daugelis žmonių labai pasyvūs. Kritikos valdžios žmonėms niekada negailėjusi pašnekovė aiškina, kad jai nebeliko reikalo eiti į Tarybos posėdžius dėl...


Palangos miesto apylinkės teisme – vėl trys teisėjos

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 04 10 | Rubrika: Miestas

Nuo sausio 26 dienos, pasibaigus teisėjos Liucijos Paulauskaitės kadencijai, visas darbo krūvis teko dviem Palangos miesto apylinkės teismo teisėjoms – laikinai einančiai teismo pirmininkės pareigas Eglei Žakevičiūtei ir Dianai Vercinskei. Nuo šio mėnesio pradžios teisėjos gali kiek lengviau atsikvėpti: balandžio 3 d. Prezidentės dekretu „Dėl apylinkių teismų teisėjų...


Nuo kurorto aktyvistės Rūtos Ruzgutės aštraus proto ir liežuvio gūžėsi net patyrę politikai, bet Anapus išėjusios moters amžiną poilsį trikdo jos artimieji. Velionės testamentu – visą turtą, ir butą Palangoje, palikti Globos namų darbuotojai Romutei – nepatenkinta mirusiosios dukterėčia iš Kauno Palangos miesto apylinkės teismo prašo, kad testamentas...


Renaldas Seibutis Palangoje prisiekė amžiną meilę išrinktajai Dovilei

„Palangos tilto” informacija, 2013 06 27 | Rubrika: Miestas

Vakar Palangos Švenčiausios Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčia regėjo visą būrį aukštų atletiškų vyrų – vyko Renaldo Seibučio, Lietuvos krepšinio rinktinės žaidėjo, praėjusį sezoną žaidusio už „Lietuvos rytą“ sutuoktuvių ceremonija su išrinktąja, 25-erių metų Dovile.


Vieniems ji buvo vieniša karė, mūru stojusi už miestelėnų reikalus, kitiems – aštrialiežuvė, ne visada pelnytai viešai plakusi visus per Tarybos posėdžius ir miesto visuomenininkų susirinkimus. Bet ponia Rūta Ruzgutė jau išėjo į nebūtį – miestas neteko vienos kurorto bendruomenės lyderių, aktyvistės ir ryškios kurorto asmenybės.  ...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius