Paauglių nusikalstamumas kurorte mažėja, tačiau nusikalsta vis jaunesni

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2012-11-14
Peržiūrėta
1758
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Paauglių nusikalstamumas kurorte mažėja, tačiau nusikalsta vis jaunesni

 Praėjusią savaitę vykusio Palangos miesto bendruomenės vaiko teisių apsaugos tarybos posėdžio metu aptartas tarpinstitucinis bendradarbiavimas, įgyvendinant Lietuvos Respublikos Probacijos įstatymą Palangos mieste, bei nepilnamečių nusikalstamumo statistika, nusikaltimų pobūdis ir nusikalstamumo  prevencija kurorte. Pasidžiaugta, jog paauglių nusikalstamumas mūsų mieste mažėja. Tačiau neramina tai, kad nusikalsta vis jaunesni vaikai.

 

Sėkmingai bendradarbiauja

Palangos miesto bendruomenės vaiko teisių apsaugos tarybos posėdyje apie tarpinstitucinį bendradarbiavimą, įgyvendinant Lietuvos Respublikos Probacijos įstatymą Palangos mieste, kalbėjusi Probacijos tarnybos vyresnioji inspektorė Živilė Andrikienė pasidžiaugė, kad visos institucijos – policija, mokyklos, Vaiko teisių apsaugos bei Palangos švietimo pagalbos tarnybos, Darbo birža, Savivaldybės administracijos socialinės rūpybos skyrius – geranoriškai bendradarbiauja su Probacijos tarnyba ir padeda probuojamiems – kitaip tariant, lygtinai nuteistiems – asmenims resocializuotis.

Vyresnioji inspektorė paminėjo, jog Palangoje esama 20 probuojamų suaugusiųjų ir vienas nepilnametis. Beje, pernai tokių buvo devyni.

„Dėl nepilnamečio problemų neturime, kaip ir dėl didžiosios dalies probuojamųjų suaugusių asmenų, – „Palangos tiltui“ sakė Ž.Andrikienė. – Bėdos kartais būna su tais suaugusiaisiais, kurie neturi darbo. Ir ne tik neturi, tačiau ir nenori eiti dirbti net tada, kai Darbo birža to darbo pasiūlo“.

 

Teikia įvairią pagalba

„Sudarant probuojamojo suaugusio ar nepilnamečio priežiūros individualų planą, būtina įtraukti kuo daugiau specialistų iš įvairių institucijų, galinčių suteikti nuteistajam kvalifikuotą pagalbą. Ir labai džiaugiamės, kad Palangoje tas bendradarbiavimas sėkmingai vyksta“, – pasidžiaugė ir Vaiko teisių apsaugos tarnybos (VTAT) vedėja Emilija Lapėnienė.

Vedėja paantrino Ž.Andrikienei, pritarusi, jog didžiausios problemos kyla dėl nenorinčių resocializuotis suaugusiųjų, turint omeny tai, kad beveik visų jų šeimose auga vaikai, kurie nukenčia dėl lygtinai nuteisto tėvo nenoro ar nesugebėjimo dirbti.

„O dėl nepilnamečių – mes jiems siūlome ir dalyvauti vasaros stovyklose, ir kitose programose, ir Palangos švietimo pagalbos tarnybos teikiamą psichologo pagalbą. Nepilnametis, apie kurį kalbame, pasinaudojo visokeriopa pagalba. Daug jam padėjo ir tėvai, ir mokykla. Žinoma, tas individualus darbas su probuojamaisiais nėra lengvas, ypač kai dirbama su nepilnamečiais, nes jie dar nėra socialiai brandūs, todėl reikia mokėti prie jų prieiti, mokėti juos prakalbinti, suprasti jų problemas ir padėti, kad nebenusikalstų“, – kalbėjo E.Lapėnienė.

 

Nusikaltimų sumažėjo

Palangos policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus Prevencijos poskyrio vyriausioji specialistė Genovaitė Jociuvienė posėdžio metu pristatė nepilnamečių nusikalstamumo statistiką, kalbėjo apie nusikaltimų pobūdį bei nusikalstamumo prevenciją.

„Jeigu kalbėsime apie vasarą, tai visų pirma galime pasidžiaugti, kad šiais metais į „Ąžuoliuke“ esantį pagalbos centrą nebuvo pristatytas nei vienas valkataujantis ar iš namų pabėgęs vaikas, kai kitomis vasaromis jų būdavo daug. Pikas buvo prieš septynerius aštuonerius metus, kai buvo sulaikyti net 70 tokių vaikų“, – sakė G.Jociuvienė, pridūrusi, jog šiemet pagalbos centro paslaugų prireikė trims mažamečiams, kurių nesugebėjo sužiūrėti iš Anglijos grįžusi ir alkoholio padauginusi jų mama.

„Džiugina ir tai, kad šiais metais surašyti tik 9 protokolai čeburekais bei alumi ir sidru prekiavusiems nepilnamečiams, kai pernai tokių protokolų buvo 19, – kalbėjo vyriausioji specialistė. – Vienas iš prekiavusiųjų dar neturėjo 16 metų, pernai tokių buvo 4. Manome, kad šiam rezultatui galėjo įtakos turėti tai, kad su kitų institucijų pagalba išsiaiškinome vieną asmenį, kuris įtraukdavo nepilnamečius į nelegalią prekybą“.

Be to, vasarą dėl nusikalstamų veikų padarymo nebuvo pareikšta nė vieno įtarimo nepilnamečiams. Per pirmąjį šių metų pusmetį buvo ištirtos dvi nusikalstamos veikos, kurios buvo padarytos pernai, ir iškeltos baudžiamosios bylos 18 metų neturintiems asmenims. O pernai tokių veikų iš viso buvo 22, nusikalto trys vietiniai ir 5 iš kitų miestų atvažiavę nepilnamečiai.

 

Nusikalsta jaunesni

„Kas šiek tiek neramina – tai, kad nusikalsta vis jaunesni vaikai, – pastebėjo G.Jociuvienė. – Pernai mažamečiams pareikšti trys įtarimai dėl nusikalstamos veikos, šiemet – septyni. Jauniausiam įtariamajam – vienuolika metų. Mažieji vagiliauja, niokoja turtą. Dažniausiai nuskalstamoms veikoms jie pasirenka po vasaros ištuštėjusias poilsines, į kurias ir pro blogai užrakintas duris įeina, ir lentas atsiplėšę sulenda, daužo stiklus, vartoja alkoholį. Beje, kalbant apie minėtąjį vienuolikmetį – susidarė įspūdis, kad jis nusikalto iš smalsumo, kartu su vyresniais vaikais įlindęs į vieną paviljoną. Iš ten vaikai išsinešė visokių suvenyrų ir kitokių daikčiukų, kurie jiems net nebuvo reikalingi – jie juos išmėtė po krūmus, sumetė į upę“.

Kalbant apie prevenciją – galima pasidžiaugti, kad Palangos moksleiviai dalyvaudami teisinių žinių konkurse „Temidė“, jau antri metai užima pirmąją vietą Klaipėdos apskrityje. Policijos pareigūnai bendrauja ir draugauja su mokyklomis, kur vyksta įvairios sporto varžybos, bei su darželiais. Kaip rodo statistika, toks bendradarbiavimas ir prevencija tikrai atneša naudos.

„Pateikta statistika džiugina – nusikalstamumas mažėja, jo pobūdis nėra labai sunkus. Tačiau nerimą kelia nusikalsti linkusių nepilnamečių amžius – jis jaunėja. Todėl posėdžio metu buvo aptartos galimos prevencinės priemonės“, – apibendrindama G.Jociuvienės pateiktą medžiagą sakė E. Lapėnienė.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos miesto savivaldybės Tarybai sausio pabaigoje balsavus už pakeitimus, kurie numato, kad lošimo vietos mieste gali veikti 50, o ne, kaip iki šiol, 100 metrų, atstumu nuo švietimo, kultūros, gydymo įstaigos ar religinės bendruomenės, kurorto vilos-galerijos „Ramybė“ savininkai jau iki šių metų pabaigos ketina pakviesti azartinių žaidimų mėgėjus į pirmąjį kurorte kazino. Į pastato...


Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė nepritaria Prezidentūros raginimams, kad reaguojant į Vaiko teisių apsaugos kontrolierės išvadas tyrime dėl mažamečio paėmimo, ministerija turi imtis papildomų priemonių. 


Atšilus orams ir jaunimui vis dažniau renkasi laisvalaikį praleisti viešose erdvėse, Klaipėdos apskrities pareigūnai stiprina prevencinį darbą – 2023 m. balandžio 17 –  21 d. surengė tikslines priemones galimiems nepilnamečių teisės pažeidimams užkardyti.


Įdomiausia yra tai, kad nors ir buvo teigiama, kad Lietuvos kurortuose nėra kur apsistoti, tačiau statistika rodo, kad turistų juose ir toliau mažėja. Taip lyginant su 2020 metais Birštone turistų sumažėjo 27 proc., Druskininkuose – 13 proc., Anykščiuose – 14 proc., Neringoje – 2 proc., ir tik Palangoje pastebimas turistų augimas – plius 9 proc.


Palangos miesto savivaldybės administracijos Socialinės rūpybos skyriaus vedėja Irena Šatkauskienė sakė „Palangos tiltui“, kad 2018 metais Palangos miesto savivaldybėje buvo 1296 asmenys gaunantys kompensaciją už šildymą 2019 metais – 1231 asmenys, 2020 metais – 1014 asmenys, 2021 sausio-rugsėjo mėnesiais – 944 asmenys.


Per praėjusią parą Palangoje buvo nustatyta 17 naujų koronaviruso atvejų, šiuo metu kurorte gydomi 128 žmonės, ketvirtadienį, spalio 7 dieną, paskelbė Palangos miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras.


Penktadienį, rugsėjo 17 d., Lietuvos Statistikos departamentas pranešė, kad per parą Palangoje nustatyta 18 naujų koronaviruso atvejų. Šiuo metu COVID-19 kurorte serga 129 asmenys, nuo pandemijos pradžios mieste juo susirgo 1 629 asmeny


Penkios savivaldybės iki šiol neturi nė vieno budinčio globotojo, antradienį pranešė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba. Palanga, kaip dešimt kitų savivaldybių, turi po vieną budintį globotoją, bet tarnyba sako, kad vieno neužtenka.


  Praėjusią savaitę vykusio Palangos miesto bendruomenės vaiko teisių apsaugos tarybos posėdžio metu aptartas tarpinstitucinis bendradarbiavimas, įgyvendinant Lietuvos Respublikos Probacijos įstatymą Palangos mieste, bei nepilnamečių nusikalstamumo statistika, nusikaltimų pobūdis ir nusikalstamumo   prevencija kurorte. Pasidžiaugta, jog paauglių nusikalstamumas mūsų mieste...


Praėjusią savaitę Palangos miesto savivaldybės tarybos sprendimu likviduota beveik du dešimtmečius gyvavusi Janinos ir Liudo Siručių šeimyna. Palangos vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė Emilija Lapėnienė teigė, jog taip pasielgta todėl, kad sumažėjo vaikų skaičius ir kad šeimynos globėjai sulaukę daugiau nei  65 metų. Tarybai to pakako, kad būtų likviduota šeimyna. Nors posėdžio...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius