Palanga – kitų miestų ir miestelių žemėlapiuose

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009-01-27
Peržiūrėta
2163
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Skurdi kalba ar..?

Vienas turistas iš Italijos, šią vasarą užsukęs į „Palangos tiltą“ klausė: „Kodėl keliaudamas po Lietuvą matau tiek daug vienodų pavadinimų? Ar pas jus tiek mažai žodžių ar garsių žmonių?“. Nežinia, kas į šitą klausimą galėtų atsakyti, tačiau gatvių pavadinimai daugelyje Lietuvos vietovių tikrai vienodi. Kone visur yra gatvės, pavadintos sostinės garbei (tiesa, Palangoje tokios nėra) daug gatvių mena istorinius laikus – Vytauto, Gedimino, Kęstučio, Trakų gatvės. Mažesniuose miesteliuose, kaimuose gatvės vadinamos artimiausių didesnių miestų, upių, ežerų vardais.

 

Palangos gatvė – ir kaimuose

Palangos gatvę taip pat galima atrasti daugelyje vietovių, pradedant artimiausiomis. Palangos gatve galima eiti Kretingoje, Telšiuose, Gargžduose, Darbėnuose, Rietave (Plungės rajonas), Girkalių kaime (Klaipėdos rajonas), Vydmantuose, Salantuose. Draugiškas gestas, pavadinti artimiausių vietovių pavadinimais, būdingas visai Lietuvai. Dažniausiai gatvės pavadinimas tarsi kelrodė: važiavimas ja užtikrina kryptį teisinga linkme, šiuo atveju – link Palangos.

Tačiau kai Palangos garbei pavadinama gatvė Rokiškio rajono Juodupės miestelyje ar Papilėje (Akmenės rajone), skatina stebėtis ir, galbūt, džiaugtis, kad gatvės gyventojams ar tiesiog praeiviams, mintyse pavadinimas asocijuosis su kurortu.  

 

Toli nuo Palangos

Palangos gatvė puikuojasi sostinėje, Klaipėdoje, Panevėžyje, Utenoje, Šiauliuose. Neseniai nuskambėjo Palangos vardas minint ir įvykį Kaune – kai nutrupėjo itin seno pastato kampas Palangos gatvėje. Apie ką galvojo, ką atsiminė ir ką norėjo tuo pasakyti Vilkaviškio, Marijampolės ar Druskininkų valdžia savo miestuose pakrikštijusios Palangos gatves, vėl gi neaišku. Aišku tik viena, kad šurmulinga vasaros metu Palanga, įstabi jos istorija ir į kraują įaugusi trauka, meilė šiam kurortui atsispindi net ir gerokai nuo Palangos nutolusiose Lietuvos vietovėse.

 

Rekomenduoja išlaikyti lietuviškus pavadinimus

Valstybinė lietuvių kalbos komisija rekomenduoja gatves vadinti abstrakčios reikšmės daiktavardžiais (Jaunystės gatvė, Atgimimo aikštė), gamtos ir kitokių reiškinių bei objektų pavadinimais (Lietaus gatvė, Teatro aikštė), augalų, gyvūnų, asmenų pavadinimais (Rūtų gatvė, Bernardinų skersgatvis), dievybių, mitologinių būtybių pavadinimai (Laumių gatvė, Perkūno plentas), apibūdinamosios reikšmės žodžiai (Tylioji gatvė, Naujoji Uosto gatvė), vietovardžiais, ypač nykstančiais ar išnykusiais (Kuršių takas, Islandijos gatvė), asmenvardžiais – garsių, kraštui ir Lietuvai nusipelniusių žmonių vardais ir pavardėmis, slapyvardžiais (Barboros Radvilaitės gatvė, Žemaitės aikštė), istorinių, kultūrinių vietų, įvykių (datų), objektų pavadinimais (Vasario 16-osios prospektas).      

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykiteRugpjūčio 28-30 dienomis 30-yje Lietuvos miestelių ir miestų Caritas rinks paramą labiausiai nukentėjusiems Ukrainos žmonėms.


Palanga pagaliau atsikratė sovietinės ideologijos simbolio – pačiame kurorto centre Antrojo pasaulinio karo pabaigoje žuvusiųjų sovietų karių palaidojimo vietoje buvusio paminklo – obelisko su sovietų simbolika.


Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) atliko korupcijos rizikos analizę ir įvertino Klaipėdos, Palangos miestų ir Neringos savivaldybių veiklą finansuojant kultūros ir meno projektus bei kitus tokio pobūdžio renginius. STT vertinimu, projektų finansavimo dydžio nustatymo procedūros nėra aiškiai reglamentuotos. Taip pat galimas korupcijos rizikas didina tai, kad projektų partneriams ir subrangovams...


Visus metus Palangoje vyko intensyvūs miesto ir Šventosios kelių ir gatvių rekonstrukcijos ar aplinkos tvarkymo darbai. Kaip ir kiekvienais metais, „liūto“ dalis darbų buvo atlikta pasyviuoju kurorto turizmo metu – pavasarį ar rudenį.


Nors ruduo jau įsibėgėjo, galima sakyti, kad vasara Palangoje baigiasi tik dabar – kurortas iki šiol savaitgaliais sulaukia gausaus būrio svečių, tad atokvėpio po įtemptos darbų kurorte nematyti. Mieste virte verda ir infrastruktūros tvarkymo darbai, įgyvendinami didelės apimties projektai, ir panašu, kad tempų mažinti neketinama. Apie tai, kokiomis nuotaikomis įsibėgėjus...


Nuo 2012 metų vasario Palangos miesto savivaldybės administracijoje įsteigto Viešosios tvarkos skyriaus darbo rezultatai stebina net kitų miestų vadovus bei viešąja tvarka besirūpinančių institucijų atstovus. Taip trečiadienį žurnalistams sakė Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus, perdavęs Lietuvos kurortų vadovų vertinimus. O Viešosios tvarkos skyriaus...


Antradienio rytą į „Palangos tilto“ redakciją prie tradicinio puodelio kavos susirinkę mūsų skaitytojai turėjo galimybę pabendrauti su Palangos miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Laima Valužiene, pasikalbėti apie Palangos mokyklas ir jose kylančias problemas bei apie švietimo sistemos pokyčius.


Palanga – kitų miestų ir miestelių žemėlapiuose

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 01 27 | Rubrika: Kultūra

J.Basanavičiaus, Dariaus ir Girėno, Taikos, Vilniaus, Laisvės, Pergalės, Vytauto gatvės... Kiek jų? Ar bent viename mieste nėra šiais pavadinimais pavadintų gatvių? Pasidomėjus, kur veda Palangos vardas, paaiškėjo, kad ne tik į aplinkines vietoves, bet ir kone per visą Lietuvą. 


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius