Palanga – kitų miestų ir miestelių žemėlapiuose

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009-01-28
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin

Skurdi kalba ar..?

Vienas turistas iš Italijos, šią vasarą užsukęs į „Palangos tiltą“ klausė: „Kodėl keliaudamas po Lietuvą matau tiek daug vienodų pavadinimų? Ar pas jus tiek mažai žodžių ar garsių žmonių?“. Nežinia, kas į šitą klausimą galėtų atsakyti, tačiau gatvių pavadinimai daugelyje Lietuvos vietovių tikrai vienodi. Kone visur yra gatvės, pavadintos sostinės garbei (tiesa, Palangoje tokios nėra) daug gatvių mena istorinius laikus – Vytauto, Gedimino, Kęstučio, Trakų gatvės. Mažesniuose miesteliuose, kaimuose gatvės vadinamos artimiausių didesnių miestų, upių, ežerų vardais.

 

Palangos gatvė – ir kaimuose

Palangos gatvę taip pat galima atrasti daugelyje vietovių, pradedant artimiausiomis. Palangos gatve galima eiti Kretingoje, Telšiuose, Gargžduose, Darbėnuose, Rietave (Plungės rajonas), Girkalių kaime (Klaipėdos rajonas), Vydmantuose, Salantuose. Draugiškas gestas, pavadinti artimiausių vietovių pavadinimais, būdingas visai Lietuvai. Dažniausiai gatvės pavadinimas tarsi kelrodė: važiavimas ja užtikrina kryptį teisinga linkme, šiuo atveju – link Palangos.

Tačiau kai Palangos garbei pavadinama gatvė Rokiškio rajono Juodupės miestelyje ar Papilėje (Akmenės rajone), skatina stebėtis ir, galbūt, džiaugtis, kad gatvės gyventojams ar tiesiog praeiviams, mintyse pavadinimas asocijuosis su kurortu.  

 

Toli nuo Palangos

Palangos gatvė puikuojasi sostinėje, Klaipėdoje, Panevėžyje, Utenoje, Šiauliuose. Neseniai nuskambėjo Palangos vardas minint ir įvykį Kaune – kai nutrupėjo itin seno pastato kampas Palangos gatvėje. Apie ką galvojo, ką atsiminė ir ką norėjo tuo pasakyti Vilkaviškio, Marijampolės ar Druskininkų valdžia savo miestuose pakrikštijusios Palangos gatves, vėl gi neaišku. Aišku tik viena, kad šurmulinga vasaros metu Palanga, įstabi jos istorija ir į kraują įaugusi trauka, meilė šiam kurortui atsispindi net ir gerokai nuo Palangos nutolusiose Lietuvos vietovėse.

 

Rekomenduoja išlaikyti lietuviškus pavadinimus

Valstybinė lietuvių kalbos komisija rekomenduoja gatves vadinti abstrakčios reikšmės daiktavardžiais (Jaunystės gatvė, Atgimimo aikštė), gamtos ir kitokių reiškinių bei objektų pavadinimais (Lietaus gatvė, Teatro aikštė), augalų, gyvūnų, asmenų pavadinimais (Rūtų gatvė, Bernardinų skersgatvis), dievybių, mitologinių būtybių pavadinimai (Laumių gatvė, Perkūno plentas), apibūdinamosios reikšmės žodžiai (Tylioji gatvė, Naujoji Uosto gatvė), vietovardžiais, ypač nykstančiais ar išnykusiais (Kuršių takas, Islandijos gatvė), asmenvardžiais – garsių, kraštui ir Lietuvai nusipelniusių žmonių vardais ir pavardėmis, slapyvardžiais (Barboros Radvilaitės gatvė, Žemaitės aikštė), istorinių, kultūrinių vietų, įvykių (datų), objektų pavadinimais (Vasario 16-osios prospektas).      

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Pasikeitė Savivaldybės internetinės svetainės adresas. Naujasis yra toks - www.naujas.palanga.lt


Rudenį Palanga sužimba visai kitomis spalvomis – mieste vyksta intensyvūs gatvių, aplinkos tvarkymo darbai: šiuo metu tvarkomas Tylos takas, S. Daukanto gatvės šaligatvis, naujomis trinkelėmis bus išgrįsta Gėlių aikštė, Ramybės gatvė. Vyksta ir daugiau miesto gatvių ir šaligatvių tvarkymo darbų.


Palangoje pradedami kasmetinai asfaltbetonio gatvių remonto darbai – šią savaitę pradėtos frezuoti atokesnių miesto gatvių duobės, vėliau palaipsniui darbai kelsis link daugiabučių namų gyvenamųjų rajonų, tuomet – į centrines kurorto gatves bei Šventąją. Savivaldybė atsiprašo gyventojų už keletą savaičių truksiančius nepatogumus. 


Nuo 2012 metų vasario Palangos miesto savivaldybės administracijoje įsteigto Viešosios tvarkos skyriaus darbo rezultatai stebina net kitų miestų vadovus bei viešąja tvarka besirūpinančių institucijų atstovus. Taip trečiadienį žurnalistams sakė Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus, perdavęs Lietuvos kurortų vadovų vertinimus. O Viešosios tvarkos skyriaus...


Antradienio rytą į „Palangos tilto“ redakciją prie tradicinio puodelio kavos susirinkę mūsų skaitytojai turėjo galimybę pabendrauti su Palangos miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Laima Valužiene, pasikalbėti apie Palangos mokyklas ir jose kylančias problemas bei apie švietimo sistemos pokyčius.


Laisvosios rinkos institutas (LLRI) pristatė savivaldybių indeksą, kuris parodo, kurios iš jų tvarkosi geriausiai. Atskirai vertintos miestų ir ne miestų savivaldybės. Tarp miestų pirmauja Klaipėda, Panevėžys ir Alytus, o Palanga – paskutinėje vietoje, šešta.


Praėjusių metų pradžioje įpareigota Palangos miesto savivaldybės administracija ėmė rengti techninę dokumentaciją Kęstučio gatvės rekonstrukcijos darbams, finansuojamą Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos. Kaip pasakojo Palangos miesto savivaldybės administracijos Ekonominės plėtros skyriaus vedėja Irena Šatkauskienė, Kęstučio gatvė – viena iš prasčiausių Palangos gatvių, tad...


Palangos vardas skambėjo Kefalonijoje

„Baltijos“ vidurinės mokyklos Comenius projekto komanda, 2009 04 25 | Rubrika: Kultūra

Balandžio 2-9 dienomis „Baltijos“ vidurinės mokyklos mokytojų delegacija dalyvavo „Mokymosi visą gyvenimą“ programos Comenius daugiašalio projekto „Vanduo mus jungia“ baigiamojoje konferencijoje Graikijos saloje Kefalonijoje. Argostolyje, Kefalonijos sostinėje, skambėjo Palangos vardas, kurio dar prieš porą metų net nebuvo girdėję šio kurortinio miestelio gyventojai. Palangos savivaldybės...


Susimokėti mokesčių – po visą Palangą

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 02 04 | Rubrika: Miestas

Elektra, dujos, vanduo, šildymas, kitos komunalinės paslaugos – štai kiek rūpesčių ir išlaidų kas mėnesį sukasi kone kiekvieno galvoje. Tačiau ir norėdamas atiduoti vos ne vos sukrapštytus pinigėlius, turi nueiti kryžiaus kelius. Taip mano ne vienas palangiškis.


Palanga – kitų miestų ir miestelių žemėlapiuose

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 01 28 | Rubrika: Kultūra

J.Basanavičiaus, Dariaus ir Girėno, Taikos, Vilniaus, Laisvės, Pergalės, Vytauto gatvės... Kiek jų? Ar bent viename mieste nėra šiais pavadinimais pavadintų gatvių? Pasidomėjus, kur veda Palangos vardas, paaiškėjo, kad ne tik į aplinkines vietoves, bet ir kone per visą Lietuvą. 


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas