Palangos Birutės parke vėl nuvilnys Palangos pučiamųjų orkestro melodijos

"Palangos tilto" informacija, 2020-06-11
Peržiūrėta
1969
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos Birutės parkas šiandien, ketvirtadienį, prisipildys pučiamųjų muzikos garsų. Tęsdamas net antrą šimtmetį kurorte puoselėjamą pučiamųjų muzikos koncertų tradiciją, Palangos orkestras geros muzikos mėgėjus pakvietė į pirmąjį šią vasarą tradicinio, ne tik vietos gyventojų, bet ir kurorto svečių pamėgto koncertų ciklo „Orkestro vasara“ koncertą.

Dėl koronaviruso pandemijos – tam tikri pokyčiai

„Nors koncertai jau daug metų vyksta tuo pačiu ar labai panašiu formatu, tačiau šiemet dėl koronaviruso pandemijos turėjome atlikti tam tikras pataisas – pavyzdžiui, atsisakėme žygiavimo iki parko rotondos. Nepaisant sunkių repeticijų sąlygų – grupelėmis pradėjome repetuoti tik nuo gegužės 11-osios – sugebėjome atnaujinti pusę savo koncertinių programų“, – kalbėjo viešosios įstaigos „Palangos orkestras“ vadovas Vygantas Rekašius.
Vienoje iš programų skambės populiarios aštuoniasdešimtųjų melodijos – jas pristatys naujas orkestro dirigentas Mantas Ziba. „Mantas – nuo šių metų pradžios yra mūsų orkestro narys. Viena iš trijų šiam sezonui sudarytų orkestro programų – būtent jo. Šią savaitę ji skambės Birutės parke rytoj, šeštadienį“, – sakė V. Rekašius.
Orkestras savo sezoną parke pradėjo vakar su kino muzikos programa.

Vyks visą vasarą

Pasimatymai su Palangos orkestru vyks vasarą, nuo birželio 11 d. iki rugpjūčio 29 d. Parko rotondoje, gamtos apsuptyje, skambės kurorto orkestrantų dovanojama populiarioji ir originali pučiamųjų muzika.
Šnekinamas trečiadienį, V. Rekašius nuogąstavo, kaip koronaviruso pandemija paveiks tradicinius orkestro klausytojus. Juolab, kad nors ir atšaukus karantiną, išlieka Nacionalinio visuomenės sveikatos centro rekomendacijos dėl socialinio atstumo, dezinfekcijos, higienos.
„Labai įdomu bus pamatyti, kokie bus mūsų klausytojai šiemet. Tikiu, kad mūsų muzika padės žmonėms užmiršti rūpesčius, kuriuos jiems sukėlė pasaulinė sveikatos krizė“, – sakė Palangos orkestro vadovas.

Koncertai tapo svarbia parko dalimi

Vasaros Palangoje jau daugelį metų nebeįsivaizduojamos be pučiamųjų muzikos skambesio Birutės parke. Bėgant laikui, „Orkestro vasaros“ koncertai parko rotondoje tapo svarbi Palangos orkestro ir kurorto savasties dalis. Su jais užaugo ištisos klausytojų kartos, muziką atrado ir pamilo daugybė mažųjų. Nežinia kiek jų, įkvėptų būtent šių pasirodymų, apsisprendė su muzika susieti ir savo gyvenimus.
Jaukioje bei neįpareigojančioje aplinkoje pasiklausyti Palangos orkestro atliekamų melodijų kasmet susirenka gausus būrys įvairaus amžiaus klausytojų, tarp jų – ne tik vyresnio amžiaus, bet ir jaunos šeimos su mažyliais.
Tiesa, kaip pastebėjo V. Rekašius, pradedami koncertų ciklai ilgą laiką buvo žinomi kitu pavadinimu – „Dūdų vasaros“ muzikos ciklais. „Pavadinimas pasikeitė, nes anksčiau toks koncertų ciklas buvo be aiškios krypties. Vyko tiesiog geri populiariosios muzikos koncertai“, – paaiškino V. Rekašius.
Tai, kad tokiu pat pavadinimu atsirado muzikos renginiai ir kitur Lietuvoje, pavyzdžiui, Panevėžyje, taip pat paskatino orkestrą prieš kelis metus pakeisti vasaros koncertų ciklo pavadinimą.
„Dar vieno tokio sprendimo priežastis ta, jog dūdos kelia tam tikras konotacijas, prasmes, kurios ne visiškai atitinka dabar mūsų siūlomų koncertų esmę ir prasmę“, – sakė V. Rekašius. Anot jo, kasdieninėje kalboje žodis „dūdos“ neretai suprantama labai kasdieniškai, tarsi bet koks dūdos pūtimas. „Mūsų koncertų tikslas – ne dūdos pūtimo faktas, o kuo kokybiškesnė muzikos išraiška pučiamaisiais muzikos instrumentais“, – pabrėžė V. Rekašius.

Orkestras yra dėkingas savo gerbėjams

Palangos orkestras, kasmet palangiškiams ir kurorto svečiams dovanojantis jaukius aksominius vakarus bei nemokamus aukšto lygio pučiamųjų muzikos koncertus, dėkingas visiems savo gerbėjams, o ypač – ištikimiausiems klausytojams, kasmet sugrįžtantiems į Palangos Birutės parką ir jau tapusiems savotiškais Palangos orkestro ambasadoriais Lietuvoje ir pasaulyje.
Pasisemti įkvėpimo iš praeities bei atrasti naują pučiamųjų muzikos skambesį orkestro gerbėjai kviečiami kiekvieną ketvirtadienį, penktadienį ir šeštadienį 18.30 val.
„Orkestro vasaros“ koncertai yra nemokami. Stipriai lyjant lietui koncertai nevyksta.

Koncertus pamėgo ir jaunos šeimos

Maždaug po valandą trunkantys koncertai kaskart į parką privilioja apie pusę tūkstančio klausytojų. Dėl jaukios bei neįpareigojančios aplinkos, „Orkestro vasaros“ koncertus labai pamėgo ne tik vyresnio amžiaus klausytojai, bet ir jaunos šeimos, mamos su mažyliais. Gamtos apsuptyje skambanti muzika – ideali galimybė pailsėti po dienos darbų bei puikiai praleisti laiką su šeima.
Pasak Palangos orkestro vadovo Vyganto Rekašiaus, orkestrantai nuoširdžiai stengiasi kūrinius atlikti profesionaliai bei klausytojams padovanoti įspūdingus ir jaukius koncertus. „Muzika Birutės parke skamba puikiai – rotonda turi stogą, tad jis „atspindi“ garsą. Be to, turime galimybę groti ir per lietų. Žinoma, jei lyja smarkiai, „Orkestro vasaros“ koncertai nevyksta, tačiau yra buvę ir tokių atvejų, kai ištikimiausius klausytojus, nepabūgusius netikėtai prapliupusio lietaus, pasikvietėme į rotondą ir jiems baigėme koncertą“, – kalbėjo V. Rekašius.

Vadovas – jau du dešimtmečiai

Balandis buvo itin svarbus mėnuo Palangos orkestrui. Prieš 20 metų šio orkestro vadovu tapo Vygantas Rekašius. Nors oficiali Palangos miesto orkestro įkūrimo data yra 1953 metai, tačiau orkestras buvo atkurtas būtent 2000-ųjų balandžio 1 dieną. Muzikantai juokauja, kad ši data atkūrimui pasirinkta todėl, kad, nesėkmės atveju, tai būtų buvę „nurašyta“ kaip Melagių dienos pokštas. Tačiau jis tapo maloniu siurprizu – iki šiol tęsiamos gražios dvarų kultūros tradicijos, pelnytas pasaulinis pripažinimas.
„Orkestrui po atkūrimo vadovauju net 20 metų, o tai yra nemenkas laiko atkarpa tiek žmogaus, o tuo pačiu – ir orkestro gyvenime. Esu trečiasis šio orkestro dirigentas, vadovas. Labai daug prie sėkmingos šio orkestro raidos prisidėjo buvę jo vadovai – Augustas Juška bei Romualdas Petraitis“, – sakė V. Rekašius.

Gilios tradicijos

Orkestrų tradicijos Palangoje skaičiuoja jau ne vienerius metus, orkestrų muzika parke – tai yra dvarų kultūros palikimas.
Vieši pučiamųjų instrumentų orkestrų koncertai turi senas tradicijas Europoje. Orkestrus globojo kunigaikščiai, didikai, bažnyčios. Lietuvoje pučiamųjų instrumentų orkestrų raida susijusi su karyba ir dvarų kultūra. Tačiau iki XIX amžiaus antrosios pusės Lietuvos dvarų orkestruose grojo daugiausia Vakarų Europos muzikantai. XIX amžiaus antroje pusėje kunigaikščiai Oginskiai Rietave, vėliau Plungėje įkūrė muzikos mokyklas, kurios rengė dvarų muzikantus. Plungės mokyklos orkestras yra grojęs ir Palangoje.
XX amžiaus pradžioje miestai garbės dalyku laikė turėti pučiamųjų instrumentų orkestrą. Per įvairias iškilmes: miestų šventes, laidotuves grojo kariniai, ugniagesių, mokyklų orkestrai. Dvarų parkuose orkestrai grojo atvirame lauke, šokių pramogų metu. Palangoje prigijo pučiamųjų instrumentų koncertų tradicija. Vasaros popietėmis ir vakarais pramoginė muzika žavėjo vaikščiojančius po parką poilsiautojus.
Specialiai orkestrų koncertams 1927 metais buvo pastatyta Palangos Birutės parko rotonda.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nuo birželio 13-os iki rugpjūčio 31 d., kiekvieną vasaros ketvirtadienį, penktadienį ir šeštadienį 18.30 val., Palangos orkestras kviečia prasmingai valandai su pučiamųjų muzika gražiausio Lietuvos parko rotondoje.


Palanga jau kitąmet taps Europos pučiamųjų muzikos sostine – ketvirtadienį kurorto meras Šarūnas Vaitkus pasirašė sutartį su Europos varinių pučiamųjų orkestrų asociacija (EBBA) dėl Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionato (EBBC) organizavimo Palangoje. 


Pernai į pirmuosius edukacinius užsiėmimus vaikams paslaptingu pavadinimu „Skambantis miškas“ pakvietęs „Palangos orkestras“ tęsia savo misiją: susipažinti su orkestru iš arčiau žaisminguose teatralizuotuose koncertuose mokiniai galės jau nuo lapkričio 18 d. 


Palangos Jono Šliūpo muziejus tęsia praėjusiais metais gimusią tradiciją minėti pirmojo miesto burmistro vardines ir birželio 23 d. vakarą kviečia praleisti skambant tarpukario šokių muzikai, atliekamai Palangos pučiamųjų orkestro.


Jau daug metų Palangos kultūrinis gyvenimas neįsivaizduojamas be „Palangos orkestro“. Kokia šio pučiamųjų orkestro populiarumo paslaptis, kalbamės su jo vadovu Vygantu Rekašiumi.


Palangos Birutės parkas šiandien, ketvirtadienį, prisipildys pučiamųjų muzikos garsų. Tęsdamas net antrą šimtmetį kurorte puoselėjamą pučiamųjų muzikos koncertų tradiciją, Palangos orkestras geros muzikos mėgėjus pakvietė į pirmąjį šią vasarą tradicinio, ne tik vietos gyventojų, bet ir kurorto svečių pamėgto koncertų ciklo „Orkestro vasara“ koncertą.


Palangos Birutės parkas jau šią savaitę prisipildys pučiamųjų muzikos garsų – tęsdamas antrą šimtmetį kurorte puoselėjamą pučiamųjų muzikos koncertų tradiciją, Palangos orkestras geros muzikos mėgėjus pakvies į pirmąjį šią vasarą tradicinio, ne tik vietos gyventojų, bet ir kurorto svečių pamėgto koncertų ciklo „Orkestro vasara“ koncertą.


Balandžio 1-ąją Palangos orkestras mini orkestro atkūrimo 20-metį. Palangiškiai didžiuojasi kurorto orkestrantų profesiniais pasiekimais bei dėkoja už antrą šimtmetį puoselėjamą pučiamųjų muzikos tradiciją Palangoje ir miesto vardo garsinimą Lietuvoje bei užsienyje.


Palanga pasirengusi kitąmet kurorte vyksiančiam Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionatui – konstatuota birželio 26 d. vykusio susitikimo su Europos varinių pučiamųjų orkestrų asociacijos (EBBA) prezidentu Ulfu Rozenbergu ir generaliniu sekretoriumi Koru Niehofu metu. EBBA atstovai Palangoje lankėsi norėdami su organizatoriais – „Palangos orkestro“ atstovais...


„Dūdų vasarą“ pradedanti Palanga užburs pučiamųjų garsais  1

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2013 06 13 | Rubrika: Miestas

Palangos Birutės parke nuo šiol plazdens pučiamųjų melodijos – Lietuvos kultūros sostinė pradeda jubiliejinį, jau 110-ąjį koncertų ciklą „Dūdų vasara“. Kiekvieną ketvirtadienį, penktadienį ir šeštadienį Birutės parko rotondoje Palangos orkestras klausytojams dovanos nemokamus pučiamųjų muzikos koncertus.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius