„Orkestro vasaros“ koncertuose - itališkos melodijos, duoklė animacijos mėgėjams ir grafų Tiškevičių Palangai

Palangos tiltas, 2024-06-10
Peržiūrėta
436
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Aldo Kazlausko nuotr.
Aldo Kazlausko nuotr.

Nuo birželio 13-os iki rugpjūčio 31 d., kiekvieną vasaros ketvirtadienį, penktadienį ir šeštadienį 18.30 val., Palangos orkestras kviečia prasmingai valandai su pučiamųjų muzika gražiausio Lietuvos parko rotondoje: 33 muzikinių istorijų pripildyti vakarai, 3 skirtingos programos, kuriose kiekvienas ras atgaivą nuo kasdienybės.               

„Orkestro vasaros“ koncertų ciklu Palangos orkestras puoselėja ir tęsia antrą šimtmetį gyvuojančią orkestrinės pučiamųjų muzikos koncertų Palangoje tradiciją, neatsiejamą nuo kurorto istorijos ir Grafų Tiškevičių Palangos, kuriai šiemet – 200 metų.

Pirmasis Lietuvos pajūriu susidomėjęs Grafų Tiškevičių giminės atstovas buvo Mykolas Tiškevičius (1761–1839) – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės bajoras, didikas, karinis veikėjas. Jis 1824 m. liepos 13 d. iš Rusijos generolo Ksavero Neselovskio už 177 171 sidabro rublį nusipirko Palangos valdą su Palangos, Grūšlaukės bei Darbėnų dvarais.

Jo vaikaitis Juozapas Tiškevičius (1835–1891) paveldėjęs Palangos dvarą apie 1877 m. dabartinės J. Basanavičiaus gatvės pradžioje pastatė vasarotojams pirmuosius svečių namus – kurhauzą, kur buvo įrengtas pirmasis kurorto restoranas „Casino“. 1890 m. jis taip pat pastatė plytinę, 1889 m. įrengė uostą, iš kurio nuo 1890 m. jo nuosavas garlaivis „Feniksas“ į Liepoją gabendavo javus, plytas ir kitas prekes. J. Tiškevičius yra laikomas Palangos kurorto įkūrėju.

Juozapui mirus, Palanga atiteko jo jauniausiam sūnui Feliksui Tiškevičiui (1869–1932), kuris rūpinosi tolesne Palangos kurorto plėtra ir 1897 m. netoli Birutės kalno pasistatė mūrinius, neoklasicistinio stiliaus dvaro rūmus, įkūrė parką. Tiškevičių puoselėjamas Palangos kurortas garsėjo ir už Lietuvos ribų. Čia poilsiauti ir gydytis žmonės atvykdavo iš Kuršo ir Prūsijos.

Grafų Tiškevičių valdymo laikotarpiu į Palangą atkeliavo ir orkestrinės muzikos koncertai, tad šiam laikotarpiui paskirta ir viena „Orkestro vasaros“ programų, leisianti pasijusti lyg ano meto kurorte. 

Pasak Palangos orkestro meno vadovo ir vyriausiojo dirigento Vygantas Rekašiaus, minint 200 metų Tiškevičių istoriją Palangoje, norisi pažvelgti į 19 a. pradžios muzikinį foną ir pasidairyti į to meto kompozitorių kūrybą. Todėl programą „Grafų pėdsakai“ sudaro visiems gerai žinomų kompozitorių, tokių kaip Edvard Grieg, Johann Strauss, Giuseppe Verdi, Wofgang Amadeus Mozart, Biedrich Smetana, Julius Fučik, kūriniai, kurie Tiškevičių įsikūrimo Palangoje metu skambėdavo Europos koncertinėse erdvėse.

Antroji šios vasaros programa pašvęsta puikiam italų kinui ir tikriems sinefilams. Italijos kino meistrų ir kompozitorių gerbėjai šioje programoje be vargo atpažins garso takelius iš tokių legendinių juostų, kaip „Naujasis „Paradiso“ kino teatras“ (Nuovo Cinema Paradiso, 1988) ar „Gyvenimas yra gražus“ (La vita è bella, 1997 m.). 

„Italų kino muzika turi savitą, atpažįstamą skambesį, – kalbėjo V. Rekašius. – Šia programa siekiama sukurti nuotaiką, kuri harmoningai įsilietų į Birutės parko atmosferą ir klausytojai galėtų lengvai pajusti visas nuotaikas bei išgirsti muzikinius niuansus, kurių gausu italų kino muzikos meistrų Ennio Morricone, Nicola Piovani, Nino Rota ir kitų kūryboje“.

Trečioji programa – tikras saldainis visų amžiaus kategorijų muzikos mylėtojams, mat joje skambės melodijos iš gražiausių animacinių filmų: „Mažosios undinėlės“, „Liūto karaliaus“, „Gražuolės ir pabaisos“, „Nerealiųjų“ ir kitų. 

Dar du išskirtinius vakarus Palangos orkestrui šią vasarą padės sukurti svečiai. Birželio 22 d., bendradarbiaudamas su Palangos Jono Šliūpo muziejumi ir etnologe, tautosakininke, žurnaliste Gražina Kadžyte, Palangos orkestras kvies prisiminti pirmąjį Palangos miesto burmistrą Joną Šliūpą. Joninių išvakarių išvakarėse skambėsiantis koncertas skirtas Lietuvos didikų dvarų muzikinei istorijai, šimtmetį mininčiai Dainų šventei ir metui, kuomet Palanga tapo ne tik populiariu kurortu, bet ir įdomių kultūrinių veiklų židiniu, apie kurį daugiau sužinoma lankantis Jono Šliūpo muziejuje. O liepos 14 d., sekmadienį, Birutės parko rotondoje svečiuosis ir koncertą surengs Palangos orkestro bičiuliai – Kauno pučiamųjų instrumentų orkestras „Ąžuolynas“. 

Nemokamus „Orkestro vasaros“ koncertus klausytojams dovanoja Palangos miesto savivaldybė, Palangos Birutės parkas ir Palangos orkestras. Lyjant koncertai nevyksta.

 

Daugiau apie Palangos orkestrą ir koncertus: 

https://www.facebook.com/palangosorkestras

www.orkestras.pro

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nuo birželio 13-os iki rugpjūčio 31 d., kiekvieną vasaros ketvirtadienį, penktadienį ir šeštadienį 18.30 val., Palangos orkestras kviečia prasmingai valandai su pučiamųjų muzika gražiausio Lietuvos parko rotondoje.


Pernai į pirmuosius edukacinius užsiėmimus vaikams paslaptingu pavadinimu „Skambantis miškas“ pakvietęs „Palangos orkestras“ tęsia savo misiją: susipažinti su orkestru iš arčiau žaisminguose teatralizuotuose koncertuose mokiniai galės jau nuo lapkričio 18 d. 


Jau daug metų Palangos kultūrinis gyvenimas neįsivaizduojamas be „Palangos orkestro“. Kokia šio pučiamųjų orkestro populiarumo paslaptis, kalbamės su jo vadovu Vygantu Rekašiumi.


Palangos Birutės parkas šiandien, ketvirtadienį, prisipildys pučiamųjų muzikos garsų. Tęsdamas net antrą šimtmetį kurorte puoselėjamą pučiamųjų muzikos koncertų tradiciją, Palangos orkestras geros muzikos mėgėjus pakvietė į pirmąjį šią vasarą tradicinio, ne tik vietos gyventojų, bet ir kurorto svečių pamėgto koncertų ciklo „Orkestro vasara“ koncertą.


Palangos Birutės parkas jau šią savaitę prisipildys pučiamųjų muzikos garsų – tęsdamas antrą šimtmetį kurorte puoselėjamą pučiamųjų muzikos koncertų tradiciją, Palangos orkestras geros muzikos mėgėjus pakvies į pirmąjį šią vasarą tradicinio, ne tik vietos gyventojų, bet ir kurorto svečių pamėgto koncertų ciklo „Orkestro vasara“ koncertą.


Balandis –itin svarbus mėnuo Palangos orkestrui. Prieš 20 metų šio orkestro vadovu tapo Vygantas Rekašius. Nors oficiali Palangos miesto orkestro įkūrimo data yra 1953 metai, tačiau orkestras buvo atkurtas būtent 2000-ųjų balandžio 1 dieną. Muzikantai juokauja, kad ši data atkūrimui pasirinkta todėl, kad, nesėkmės atveju, tai būtų buvę...


Balandžio 1-ąją Palangos orkestras mini orkestro atkūrimo 20-metį. Palangiškiai didžiuojasi kurorto orkestrantų profesiniais pasiekimais bei dėkoja už antrą šimtmetį puoselėjamą pučiamųjų muzikos tradiciją Palangoje ir miesto vardo garsinimą Lietuvoje bei užsienyje.


Palanga nuo seno apipinta legendomis, XIX a. pab. visame pasaulyje išgarsinta gausaus būrio grafų Tiškevičių draugų ir artimųjų, studentų ir inteligentijos. Grafas Juozapas Tiškevičius, o vėliau jo sūnus Feliksas Palangoje ne tik įkūrė savo šeimos vasaros dvarą, bet ir patį miestelį pavertė moderniu kurortu: įveisė parką, pastatė kelias vilas, pirmąjį...


Sekmadienio vakarą Palangos vasaros parodų paviljone pristatę parodą, kuriai buvo kurti darbai savaitę trukusiame plenere „Lokacija: Kurhauzas“, dailininkai dar nežinojo, kurį iš kūrinių dovanos pradėtajai kaupti Kurhauzo meno kolekcijai. Tačiau pirmadienį apžiūrėję restauruojamojo Palangos simbolio erdves, nusprendė kurortui padovanoti ne vieną, o du darbus:...


Šventą darbą 95-ųjų Lietuvos valstybės gimimo metinių Vasario 16-ąją proga įveikė Lietuvos gydytojų sąjunga (LGS prezidentas – profesorius, gydytojas Liutauras Labanauskas). Išleista išsami, visapusiškai istoriškai vertinga, poligrafiškai ir meniškai skoninga 176 puslapių knyga – monografinis paminklėlis „Atminties ženklai...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius