Palangos J. Basanavičiaus gatvėje Velykų nuotaiką kuria dainuojantys margučiai

Palangos tiltas, 2024-03-28
Peržiūrėta
694
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos J. Basanavičiaus gatvėje Velykų nuotaiką kuria dainuojantys margučiai

Artėjant šv. Velykoms, Palangos J. Basanavičiaus gatvė tradiciškai pasidabino įspūdingais, dviejų metrų aukščio margučiais. Spalvinga bene gražiausiai pavasario šventei skirta alėja, kasmet sulaukianti itin didelio tiek palangiškių, tiek ir kurorto svečių susidomėjimo, Palangą puoš iki balandžio 8 dienos.  

Kasmet - kitokie

Įdomi ši alėja ne tik dėl įspūdingo margučių dydžio, bet ir dėl jų puošybos – kultūros bei etnografijos specialistai turi kasmet gerokai pasukti galvas bei pasitelkti išmonę, kad Margučių alėja kiekvieną pavasarį iš naujo nustebintų kurorto gyventojus ir svečius. 

Pasak Palangos kultūros centro direktorės Vitos Petrauskienės, šv. Velykos Palangoje jau nebeįsivaizduojamos be garsiosios Margučių alėjos – palangiškiai ir kurorto svečiai ne tik grožisi šiais Velykų simboliais, bet ir noriai fotografuojasi prie spalvingųjų milžinų. Ir kasmet jų nuotraukos atrodo vis kitaip, kadangi Margučių alėjoje, jau spėjusioje tapti tarsi paroda po atviru dangumi, kasmet susilieja Velykų nuotaika su nauja, originalia tema. 

Tautinių juostų raštai

Šiemet besirengiant artėjančioms šv. Velykoms  J. Basanavičiaus gatvėje nutarta paskleisti ne tik pajūriui būdingas, bet ir visos Lietuvos velykines nuotaikas. Todėl margučiai padabinti ne tik skirtingomis spalvomis, bet ir visiems šalies etnografiniams regionams būdingų tautinių juostų raštais. Tad kiekvienas iš jų praeiviams nebyliai pasakoja vis kitam Lietuvos etnografiniam regionui būdingas tradicijas. 

Margučius Palangoje kasmet dailiai išgražina dizaineriai Martynas Lapas ir Gintaras Lapas, ekologinius puošybos elementus įkomponuoja Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro Palangos skyriaus studentai. 

Muzikalūs margučiai

Bevaikštant po populiariąją J. Basanavičiaus gatvę ir besigėrint spalvinga bei įspūdinga Margučių alėja, išties apima džiugi pavasariška nuotaika. O kas ją sukuria? „Gražus vaizdas, žaluma ir garsai. Net jei paukštelių čiulbesys nelabai girdimas – jį gal kiek užgožia per daug garsiai klykiantys kirai – siekiant, kad visa Lietuva Palangoje pajustų velykinę nuotaiką, J. Basanavičiaus gatvėje ties margučiais skamba pavasarinės lietuvių liaudies dainos“, – sakė etnografė, Palangos kultūros centro folkloro kolektyvo „Mėguva“ vadovė Zita Baniulaitytė. 

Etnografė džiaugiasi galėjusi prisidėti prie muzikalios Margučių alėjos idėjos įgyvendinimo – padėjo parinkti liaudies dainas, kurias ties kiekvienu margučiu, nuskenavę čia esantį QR kodą, gali išgirsti kurorto gyventojai ir svečiai. „Dainas pasirinkome pagal etnografinį regioną – priklausomai nuo to, kokio regiono tradiciniais juostų raštais padabintas margutis. Tiesa, ne visi Lietuvos etnografiniai regionai turi apeigines velykines dainas – jomis pasigirti negali Mažoji Lietuva, žemaičiai, suvalkiečiai. Todėl šiems regionams skirtiems margučiams pritaikėme su pavasariu susijusias liaudies dainas“, – sakė Z. Baniulaitytė. 

Primena dainų šventę

Kodėl šiemet Margučių alėja yra išskirtinė ne tik šiuos milžiniškus šv. Velykų simbolius dabinančiais etnografiniais raštais, bet ir savo muzikalumu? „Belaukiant šimtmečio Dainų šventės, visoje Lietuvoje aktyviai sodinami medeliai, keliami inkilai, vyksta Dainų šventės ir kiti įžanginiai renginiai. Norėdami prisidėti prie šios visai Lietuvai svarbios progos, nusprendėme „aprengti“ margučius kitokiu formatu – palangiškiams ir svečiams pristatyti ne tik etnografinius raštus, bet ir liaudies dainas“, – sakė Palangos kultūros centro direktorė Vita Petrauskienė. 

Šventinę nuotaiką pajusti galima ne tik gėrintis Margučių alėja, bet ir užsukus į pasirinktą jaukią kavinukę pasimėgauti arbatos ar kavos puodeliu. Kurorto verslininkai nuoširdžiai pasistengė, kad artėjančių šv. Velykų nuotaika tarsi plazdentų ore visame kurorte. 

Atvelykis – Šventojoje

 O smagiai pasitikus šv. Velykas, į nuotaikingą Atvelykį po savaitės pakvies Šventoji – kitą sekmadienį, balandžio 7 d., 12 val. Pėsčiųjų aikštėje šurmuliuos dar viena pavasariška šventė – „Šeimų Velykėlės“

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Artėjant šv. Velykoms, Palangos J. Basanavičiaus gatvė tradiciškai pasidabino įspūdingais, dviejų metrų aukščio margučiais.


Šiandien pristatome tuos Gimnazijos žmones, kurie daugiau ar mažiau padėjo kurti šventinę nuotaiką, laukiant šimtmečio koncerto ir jo metu. 


Gegužės 16-20 dienomis Palangos lopšelyje-darželyje „Nykštukas‘‘ teritorijoje ir už jo ribų aidėjo vaikų klegesys. Vykdydami prevencinę programą „Emociukai – mūsų draugai“, organizavome sportinių pramogų savaitę „Pajudėsi – gerą nuotaiką turėsi“.


Pats gražiausias metų laikas Palangoje – pavasaris, kai Šv. Jurgis paima raktus, atrakina žemę ir išleidžia žalumą. Tai nutinka per džiaugsmingą atbundančios gamtos šventę, kada išskirtinę nuotaiką kuria folkloro ansambliai, lalėdami visomis Lietuvos tarmėmis ir mirgėdami gražiausiais tautiniais kostiumais.


Palangoje per kiekvienas Velykas J.Basanavičiaus gatvėje išsirikiuoja įspūdingo dydžio velykiniai margučiai. Šiemet palangiškius ir miesto svečius kviečiame apsiauti patogius batus ir atrasti šventinius šimtmečio margučius įvairiose Palangos vietose.


Palangos J. Basanavičiaus gatvėje jau tvyro artėjančių šv. Velykų nuotaikos – pėsčiųjų pamėgta alėja pradėta dabinti dviejų metrų aukščio ir pusantro metro pločio margučiais, išgražintais suvalkietiškais raštais. Devyni šv. Velykų simboliai jau pastatyti, miesto tvarkytojams beliko pasirūpinti jų apdaila.


Drugeliai, katinėliai, viščiukai, velykiniai margučiai, net vaza. Ir visa tai – išlankstyta, lyg išmegzta iš popieriaus, sujungta iš daugybės mažų detalių. Visas šis darbščių rankų ir kantrybės sukurtas grožis buvo papuošęs lopšelį-darželį „Ąžuoliukas“, o kūrė jį daugiau nei metai čia besidarbuojantis Darius...


Šeštadienį per dešimtį Palangos miesto tarybos narių dalyvavo gražioje akcijoje – neseniai rekonstruotame Virbališkės take jie sodino medelius. Tačiau nuotaiką akcijos dalyviams apkartino žinia, kad sekmadienio naktį barbarai sugebėjo du pasodintuosius medelius nulaužti.


Palangą vėl puošia rekordinio dydžio margučiai

„Palangos tilto” informacija, 2011 04 12 | Rubrika: Miestas

Į Palangos J.Basanavičiaus gatvę, kaip ir pernai, vėl „suriedėjo“ rekordinio dydžio margučiai. Džiuginę praėjusiais metais, ne ką mažiau kelia susižavėjimą ir šiemet. Didieji margučiai šias Velykas pasitiks papuošti Žemaitijai ir pamario kraštui būdingais raštais.


Menininko darbai – ažūriniai margučiai

„Palangos tilto“ informacija, 2010 03 30 | Rubrika: Miestas

Palangiškis menininkas Vytautas Kusas paruošė itin įspūdingą margučių parodą, kuria miestelėnai galės pasidžiaugti jau šį penktadienį, balandžio 2-ąją. Išradingai papuošti kiaušiniai susilaukia išskirtinio dėmesio, mat juos menininkas sumanė išpjaustinėti įvairiausiais raštais bei juose patalpinti gražiausias figūrėles, blyksinčias švieseles.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius