Parodą apie saugotinus Žemaitijos kapinių metalinius kryžius palydi pilietinė iniciatyva – talka

Palangos tiltas, 2024-09-19
Peržiūrėta
726
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Parodą apie saugotinus Žemaitijos kapinių metalinius kryžius palydi pilietinė iniciatyva – talka

Vasarą Kretingos muziejuje eksponuotą parodą „Išsaugota“, kurioje buvo pristatyti ilgametės Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakulteto dėstytojos Adelės Genovaitės Zinkevičiūtės (1933-2022) bei jos kolegų ir studentų Žemaitijos kapinių paminklinių kryžių tyrimai, palydėjo pilietinė akcija – talka senosiose Kretingos kapinėse.

Šįryt čia darbavosi VDA Telšių fakulteto profesorė Laima Kėrienė su kolegomis bei jos talkininkai – Kretingos Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos trečiaklasiai ir jų istorijos mokytoja Dalia Šimonienė. 

A. G. Zinkevičiūtės pradėtus tyrinėjimus tęsianti profesorė sakė, jog jos ir kolegų tikslas buvo knyga, kurioje būtų fiksuoti ir aprašyti dar išlikę metaliniai kapinių kryžiai. „Suvokėm, jeigu tai bus tik knyga – ji gulės lentynose, o kryžiai nyksta akyse. Mes netenkame mūsų protėvių sukurto kraštovaizdžio. Čia kaip gaisras, reikia greitai daryti viską, kad tai, kas dar yra, išsaugotume. Ten, kur vyko parodos, Plungėje, Telšiuose, Klaipėdos rajone, mes su savanoriais sutvarkėme apie 70 kryžių“,– pasakojo Laima Kėrienė. Kretingoje ji su kolegomis planavo restauruoti apie keturias dešimtis bešeimininkių metalinių kryžių.

Talkininkai šveitė nuo jų rūdis, kerpių apnašas, dažų likučius. Paskutiniame etape, pasak iniciatorių, kryžiai bus kaitinami, kol išsiskirs drėgmė, o tada jau konservuojami specialia restauracine alyva. Ji apsaugos metalą mažiausiai 10 metų. 

Žemaitijos kapinių metalinių kryžių išsaugojimo entuziastai ragina šeimas, ant kurių kapaviečių esama senųjų kryžių, taip pat pasirūpinti jų apsauga ir išlikimu. „Metaliniai kryžiai yra regimi ir apčiuopiami mūsų istorijos artefaktai. Priemonių, galinčių juos apsaugoti nuo sunykimo, yra, reikia tik noro“, – pasirūpinti protėvių palikimu ir taip prisidėti prie krašto paveldo išsaugojimo vietos gyventojams linkėjo prof. L. Kėrienė. 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Vasarą Kretingos muziejuje eksponuotą parodą „Išsaugota“ palydėjo pilietinė akcija – talka senosiose Kretingos kapinėse.


Atsižvelgiant į tai, jog Vėlinių savaitgalį smarkiai suintensyvėja automobilių eismas prie kapinių, bei siekiant užtikrinti visų eismo dalyvių saugumą, nuo spalio 31 d. 15 val. iki lapkričio 2 d. 20 val. laikinai keičiama eismo schema prie Palangos miesto kapinių.


Šiemet 110-ąjį jubiliejų švenčianti puošniausia Lietuvoje Kretingos II senųjų kapinių tvora su dviem aukščiausiais šalyje kapinių vartais iki šiol džiugina Vilniaus gatve einančius ar kapines lankančius žmones, ir tik retas žino, kad jų autorius – lenkų kilmės architektas statybos inžinierius ir pedagogas Juozapas Padlevskis (Jozef Padlewski, 1863–1943).



Palangoje baigtas įgyvendinti kapinių plėtros projektas – esama kapinių teritorija buvo sutvarkyta ir pritaikyta laidojimo vietoms tarp Laidojimo namų, senųjų kapinių bei kapinių šiaurinėje pusėje.  


Balandžio 30 d. 14 val. Jono Šliūpo muziejuje Palangoje ekskursiją po šiuo metu vykstančią fotografo Rimanto Dichavičiaus parodą „Vardai, tapę mūsų laiko ženklais“ ves menotyrininkė dr. Ramutė Rachlevičiūtė.


Apie 1000 – tiek naudotų įrenginių jau perduota į šalį atvykusiems ukrainiečiams. Vasario pabaigoje startavusiai mobiliojo ryšio operatoriaus „Tele2“ iniciatyvai lietuviai neliko abejingi – aukoja net ir naujus telefonus. Salonuose surinktus prietaisus įmonės darbuotojai kruopščiai atrenka, patikrina ir perduoda Ukrainos žmonėms padedančioms organizacijoms. 


2019 metais buvo minimos pirmą kartą Žemaitijos vardo paminėjimo rašytiniuose šaltiniuose 800-osios metinės. Respublikos Seimas paskelbė šiuos metus Žemaitijos metais, pabrėžiant Žemaitijos lemiamą reikšmę Lietuvos ir Baltijos jūros rytų pakrantės 13-14 amžiais valstybių formavimosi istorijoje ir Žemaitijos vaidmenį to laikotarpio Europos istorijoje.


Kovo 10 d. Senosios gimnazijos mokinių parlamento ir Tolerancijos ugdymo centro nariai prie gimnazijos sukūrė žydinčią pievą. Tai – pilietinė iniciatyva „Žydėk, Lietuva“, skirta Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti. Ją inicijavo direktoriaus pavaduotoja neformaliajam ugdymui Aurelija Jazbutienė, technologijų mokytoja Jūratė Vaišvilė ir Tolerancijos ugdymo...


Kalendorius užvertė vasaros mėnesius, ir UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktorius Konstantinas Skierus trina rankomis: įmonei sezonas buvo geras, nors mažiau surinktų atliekų iš paplūdimio ir kurorto gatvių nereikėtų susieti vien tik su lietaus nepašykštėjusia vasara, pabrėžė direktorius. Svarbiausia, Palanga šią vasarą išvengė vandalizmo...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius