„Pasakos“ pasakučiai ir pasakiškai išradinga jų auklėtoja, gamtos dukra Dovilė

Gediminas GRIŠKEVIČIUS, 2014-06-09
Peržiūrėta
171
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

„Pasakos“ pasakučiai ir pasakiškai išradinga jų auklėtoja, gamtos dukra Dovilė

Artimose Palangos apylinkėse ganau ir gaivinu margaspalvius atsiminimus apie gyvenimo takuose – smagu! – išnyrančias švelnias meilės apraiškas. Jos stiprina. Jos ir kelia ūpą eiti pirmyn, viltingai pasitikti kiekvieną naują dieną. Jos tirpdo sielų ledus. Kad nesusvetimėtume. Kad kai kurie gruboki Palangos žvejai savo plačiaračiais „džipais“ nevažiuotų į darbo vietas bendrojo pliažo smėlynais pajūriu tiesiog per uoliai vaikučių statomas smėlio figūras, pilis, pasakas, kuriose nėra mirties. Vaikų pasakose visada laimi meilė.

Taip pat ir Palangos lopšelyje-darželyje „Pasaka“, kuriame nuo pirmosios dienos atsivėrimo dienos – 1985-ųjų rugpjūtį – dirba auklėtoja, priešmokyklinio ugdymo pedagoge sąžiningai darbuojasi labai spalvinga asmenybė, netoliese gyvenanti dviejų vaikų mama Dovilė Kisielienė. Vis prisimenu ją tautiškais rūbais Tarmių dienoje miesto bibliotekoje.

Šalia – vis dar ir miela, supratinga kolegė Dalia Latonienė.

„Seseriška“ pedagogika vaikams „Nykštukų“, „Paukštelių“ grupėse savaime sukuria raminančią jaukių, kuriančių namų atmosferą, betarpiškumą, o viskas sykiu, atsidavusių auklėtojų iniciatyvos ir kantrybė augina savitarpio pasitikėjimą, darbštumą, šviesesnius akcentus, kuriuos dažnas ir užaugęs įvertina jaudinančiu atodūsiu: „Pasakoje“ mums buvo gera, ten mus mylėjo...“

Bet neskubėkim į ateitį. Jaukiame, Dainoros Šeižienės vadovaujamame „Pasakos“ kolektyve, taip pat ir D. Kisielienės, ir D. Latonienės grupėse šiuo metu karaliauja Esamasis laikas.

Taigi, o ką dabar veikia, ką myli, kokiais takeliais ir iš kur į savo gyvenimo „Pasaką“ atkeliavo D. Borumaitė-Kisielienė?

 

Didžiuojasi esanti iš... „Kartengrado“

Vaizdingas pedagogės Dovilės žodynas kaip gimtųjų Minijos slėnių, pievų žiedynai birželį rodo nemeluotą, „ekologišką“ pašnekovės sielą ir subtilaus, kartkartėmis gal ir sarkastiško humoro valdymą. Dovilė yra natūraliai graži, kaip jos tėviškė. Juk Kartena, kaip ir Veliuona, Vilkija, Kulautuva, Seredžius yra Lietuvos miesteliukų „elite“.

„Pasakos“ auklėtoja yra laisvokratė, nepakenčianti dirbtinumo, sintetikos, vaidybos, – ogi, kaip tik čia ir dirbti – vaikas tarp vaikų. „Gamtinyčia“. Man ji – greta garsiosios vaistažolių karalienės E. Šimkūnaitės. Nešlifuotas gintaras.

D. Kisielienė, praverdama ankstyvųjų jaunadienių Kartenoje duris, kur tėvelis Albertas Vytautas Borumas, veterinarijos gydytojas, buvo laukiamas tikrai kas antro karteniškio sodyboje, neslepia, kad ir ją žavėjo toji perspektyva: „Taip, aš mokykloje norėjau būt veterinorium. Bet dieviškiausios kantrybės mamytė – Bronė Borumienė, buvusi Urbonaitė iš Gargždų, kad pakėlė „cūgelę“: „Ne, vaikeli, užtenka, kad tėvas apeina visus kiemus, tu jau ramiau, moteriškiau savo širdžiai žvalgykis“... Aš taip ir padariau. Ir šiandien, va, „Pasakoj“ žvalgausi į lopšelinukus ir augesnius „mazgius“. Kas pasprendė dabartį? Nuo šešiolikos metų vasaromis dirbinėjau Kartenos vaikų daržely, įkalbėdavo geraširdė vedėja Elytė Prižgintienė. Tai jau dažnai tada, net lovoj prieryčiais būdama, išgirsdavau savo draugų vaikų balsus: „Dovile, išeik į kiemą!“ Tai ir išeidavau. Tai ir ėjom, ir einu, kur rūpi vaikams. Kas rūpi vaikams – tas ir man“.

 

Kartenoje ir Palangoje

„Kas rūpi mano dukrai Mildai, „persirgusiai“ meile drugeliams, paukščiams, dabar – žirgeliams, – tęsia D. Kisielienė. – Kas rūpi sūnui Povilui – tas rūpi ir man. Žinote, aš vis pagarbiai prisimenu žmones, kurie bičiuliškai praturtina kitus bendruomenės narius savo dvasiniu „Užpildu“. Myliu mąstančius, skaitančius, ieškančius, einančius, stebinčius, pastebinčius, besidalijančius, kantrius, neverksnius. Kitaip neišeina. Tam mes ir moterytės. Nuo jaunų braidymų po Miniją iki dabar „susisiekiam“ su „Jurčium“ – mokytojos kelyje irgi esančia Jūrate Skripkūnaite“.

„Daug šviesaus paliko susitikimai, pažintis su žinoma Vakarų Lietuvos gamtininke, ornitologe, menininke, gide – žygeive Lidija Imbrasiene (1940-2013). Ją Palangoje jaučiam. Ji buvo laimingas žmogus, „švarios dūšios“, – „Pasakos“ vaikų darželyje, vaikučiams perpiet besiilsint nuoširdžiai kalbėjo žinoma ir gerbiama mieste pedagogė D. Kisielienė. Kalbėjo apie darbinės biografijos „Pasakoje“ pradžią – kaip va, su Dalia, tada dar ne Latoniene, kuri tebepina, tebešukuoja gražuolių jauniausios kartos palangiškių mergyčių plaukus, tik įžengus į ką tik pastatytą darželio pastatą buvo „valytojom-stalėm“, suko varžtus, minėjo greta dirbusias, dirbančias veiklias koleges, miesto švietimo vadovus – F. Banitauską („Vakutieli, kas daba bie? Aš tau padiesu“.), M. Večerskienę, pažiūrų įvairovę, Danutę Nazarovienę, Birutę Šeputienę, Dalią Šiupinienę, Laimą Bagdonienę, Laimą Pikiotienę, Poliną Kvasytę, Auksę Laučienę. „Gyvenimas tęsiasi, tik nepameskim žmoguje žmogaus...“

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangiškiams pasakos apie onkologines ligas

"Palangos tilto" informacija, 2019 02 03 | Rubrika: Sveikata

Pagalbos onkologiniams ligoniams Asociacijos (POLA) direktorius Virginijus Šaulys vasario 9 d. lankysis Palangoje ir pasakos apie vėžinius susirgimus. Jis keliauja per Lietuvą, skaitydamas paskaitų ciklą „Ir sveikam, ir kovojančiam su liga“.


Palangos senojoje gimnazijoje vyko 5-oji Palangos gamtos mokslų olimpiada (PGMO). Tai jau tradicija tapęs renginys, kuriame chemijos, biologijos ir fizikos žinias išbando šauniausi Palangos aštuntokai. Olimpiadą, kurios pradžioje sveikinimo žodį tarė Gimnazijos direktorius Leonas Šidlauskas, organizavo IIIB klasės mokinės Reda Pocevičiūtė ir Ugnė Dubosaitė, joms...


Šventosios paplūdimio pusės kilometro ruožas šiomis dienomis labiau primena svetimos planetos panoramą – gamtos stichija į krantą „išspjovė“ tonas dumblo ir kitų biologinių sąnašų, kurios, pašvinkusios, vienus Šventosios poilsiautojus gena tolyn, o drąsiausius vilioja – dvoko nebijantys gintarautojai tvirtina, kad Baltija...


Ukrainos dukra, kuri Palangoje gyvena kaip rojuje

Vaidilė GEDMINAITĖ, 2015 04 13 | Rubrika: Miestas

Puikiai lietuviškai kalbanti Irina Šlimienė nustebino prisipažindama, jog yra kilusi ne iš Lietuvos. „Aš esu ukrainietė. Ukrainoje gyvenau iki šešerių metų. Vėliau atvykome į Lietuvą, o į Palangą – prieš metus“, – sakė žavi sportiška moteris. Jau keturiolika metų asmenine ir grupinių užsiėmimų aerobikos trenere...


Artimose Palangos apylinkėse ganau ir gaivinu margaspalvius atsiminimus apie gyvenimo takuose – smagu! – išnyrančias švelnias meilės apraiškas. Jos stiprina. Jos ir kelia ūpą eiti pirmyn, viltingai pasitikti kiekvieną naują dieną. Jos tirpdo sielų ledus. Kad nesusvetimėtume. Kad kai kurie gruboki Palangos žvejai savo plačiaračiais „džipais“...


Gruodžio pūgų „įkarštyje“ daug palangiškių stebėdamiesi kraipė galvas ir klausinėjo: „Kažin, o kodėl, kai kurortas skęsta pusnyse, žmonės žegnojasi jau švintant valydami prienamių takus, o po miesto Vaikų bibliotekos langais sausa, tarsi pavasaris būtų atėjęs?“ Užsukus vidun nuostaba išgaruoja kaip kamparas. Čia tokia nuostabi aura...


Olandų atrakcionų parko karuselėje užstrigusi mergaitė dar ir šiandien sapnuoja košmarus, atsikelia verkdama bei maldaudama ją gelbėti. Trylikametei kaišiadoriškei bus reikalinga ir psichologo konsultacija. 


Dainininkė Evelina Sašenko - šešis kartus „Dainų dainelės“ laureatė, šiuo metu Lietuvos muzikos ir teatro akademijos magistrantūroje studijuojanti džiazo vokalą. Ji dalyvavo tokiuose projektuose kaip „Triumfo arka 2“, LNK muzikiniame projekte „Žvaigždžių duetai 5“, taipogi du kartus jau žengė į nacionalinės atrankos „Eurovizija“ sceną,  antrasis kartas, žinia, buvo sėkmingas – mergina...


Obuolių pasakos suviliojo gausų būrį mažųjų

Rasa GEDVILAITĖ, 2010 11 17 | Rubrika: Miestas

Praėjusį šeštadienį Palangos miesto vaikų bibliotekoje mažųjų palangiškių, įsikibusių savo tėveliams ir pedagogams į rankas išties netrūko. Gausus skaičius mažųjų panoro išvysti teatro grupės „Beprotiškai. Fantastiški“ sukurtos improvizacijos pagal rašytojo Vytauto V.Landsbergio „Obuolių pasakas“.


Konfliktas: dukra apkaltino motiną

Aistas MENDEIKA, 2010 01 27 | Rubrika: Miestas

Neseniai Palangos policijos komisariato pareigūnai skubėjo į neįprastą iškvietimą – jų pagalbos prašė trylikametė palangiškė. Anot mergaitės, ją sumušusi... mama. Palangos miesto apylinkės prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą. Nukentėjusioji po įvykio apgyvendinta vaikų globos grupėje. Dėl galimų sužalojimų atlikta teismo medicinos ekspertizė.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius