Pasaulio fotografų virtuali paroda – Palangoje

Linas JEGELEVIČIUS, 2017-10-30
Peržiūrėta
2180
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Pasaulio fotografų virtuali paroda – Palangoje

Kai uraganiniai vėjai talžo Palangą ir visą pajūrį, „Palangos tiltas“ kartu su asociacija „Fotobienalė LT“ nori nors truputį visiems pakelti ūpą ir nukelti į pasaulio margus taškus, kur gamtos stichijos – gerokai siautulingesnis, o kova už būtį ir išlikimą – nepalyginamai sunkesnė. Kviečiame akis paganyti į tarptautinei fotografų asociacijai FIAP priklausančių fotografų įdomiausius darbus.
„Fotobienalė LT“ prezidentas, palangiškis Adas Sendrauskas puoselėja svajonę – geriausių pasaulio fotografų darbus šį pavasarį pademonstruoti Palangoje.
Kol kas asociacija juos demonstruoja virtualiame salone – „Palangos Foto Salonas 2017“, tačiau fotomenininkas siekia jas palangiškiams ir kurorto svečiams rodyti fizinėje erdvėje – tam jis yra numatęs ir konkrečią vietą: Palangos koncertų salės fojė.
Prieš kelionę į Kiniją A. Sendrauskas atsakė į „Palangos tilto“ klausimus.
– Neabejoju, „Fotobienalė LT“ didžiuojasi ne vienu savo pasiekimu, tačiau vienas jų, pastarojo meto, itin ryškus – tapote tarptautinės fotografų asociacijos FIAP nare. Kaip jums tai pavyko?
– FIAP yra didžiausia pasaulyje fotografus jungianti asociacija. Joje – daugiau kaip milijonas narių, joje dalyvauja 86 pasaulio valstybės. Ši asociacija fotografams – kaip FIDE šachmatininkams, ar FIFA – nacionalinėms futbolo federacijoms.
Vykdydamas projektus Kinijoje, aš, kaip „Fotobienalė LT“ prezidentas, susipažinau su FIAP direktoriais – jos prezidentas yra graikas, finansų ministras – vokietis. Visos didžiausios pasaulio fotoparodos yra vykdomos su FIAP globa. Tarptautinė fotografų asociacija ir dalijasi savo patirtimi, ir finansuoja renginius visame pasaulyje.
– Svarstau, kad tik geriausios nacionalinės fotoasociacijos gali tapti tokios prestižinės tarptautinės fotomenininkus vienijančios organizacijos narėmis?
– FIAP nuostatuose aiškiai parašyta: kiekvieną šalį gali atstovauti tik viena fotoorganizacija. Labai džiaugiamės, kad mums buvo patikėta reprezentuoti Lietuvą šioje organizacijoje. Lietuva yra buvusi FIAP nare nuo 1993 iki 2001 metų. Taigi – nuo 2001 iki 2017 metų kovo jos nare Lietuva nebuvo.
– Ar ilgai būsite FIAP nare?
– Techniškai, tol, kol mokėsime nario mokestį, kuris nėra itin didelis. Stojamasis mokestis buvo 100 eurų. Pinigai – nedideli, bet įsipareigojimai vykdyti atitinkamą veiklą yra dideli.
– Kaip Lietuva ir, pirmiausia, Palanga gali pasinaudoti tokia naryste tarptautinėje fotografų asociacijoje?
– Pradėsiu nuo toliau... Kad 16 metų Lietuva nebuvo FIAP nare, yra nemažas praradimas. Kalbant futbolo terminais, tai yra tolygu, kad Lietuva tiek metų nebūtų buvusi tarptautinės futbolo federacijos, FIFA, nare. Nereikia nė kalbėti, kad šalį, kaip futbolo valstybę, tiesiog visi užmirštų per tiek metų.
Kai „Fotobienalė LT“ organizavo virtualų, interneto erdvėje prieinamą fotosaloną „Palangos Foto Salonas 2017“ – jį remia FIAP, į mūsų kvietimą atsiliepė 453 fotografai iš 55 pasaulio valstybių. Mums atsiuntė virš 8000 fotodarbų. Tai rodo, kad Lietuva, fotomeno prasme, yra pripažinta ir niekada nebuvo išbraukta iš pasaulio fotožemėlapio. Mums sulaukus tiek darbų, sureagavo FIAP: buvo nuspręsta, kad Lietuvoje reikia organizuoti du fotosalonus per metus. Vieną – pavasarį, o kitą – rudenį. Antrasis vyks Vilniuje, o pirmąjį labai noriu organizuoti Palangoje. Žinoma, tokiu atveju, mūsų lauktų itin didelis organizacinis darbas.
– Kur Palangoje tokia didelė tarptautinė paroda galėtų būti organizuojama?
– Mažesnėms parodoms ir mūsų kurorte yra tinkamų erdvių, bet FIAP remiamai parodai čia yra tik viena tinkama vieta – Koncertų salės fojė.
– Ar jau kalbėjotės su Savivaldybe, jos Kultūros skyrium dėl to?
– Tikiuosi, kad dalį mūsų virtualiame salone „Palangos Foto Salonas 2017“ sukauptų nuotraukų galėsime pademonstruoti ir palangiškiams bei miesto svečiams fizinėje erdvėje, tai yra Koncertų salėje. Nors tam, tiesą pasakius, reikia vietos valdžios pritarimo. Jeigu sulauktumėme pritarimo, atrinktumėme 100 geriausių, įdomiausių ir ryškiausių nuotraukų. Tikiuosi, kad miesto meras, administracijos vadovai ir Kultūros skyriaus vadovai išreikš susidomėjimą tokia tarptautine paroda Palangoje.
Palangos vasaros parodų paviljone jau esame surengę kinų fotografų parodą, kurią parėmė Kinijos ambasada Lietuvoje.
Ateityje numatęs kartu su Kinijos fotomenininkų sąjunga Palangoje organizuoti ir daugiau fotoparodų.
Kinai Palangą regi tarsi trampliną į kitus Baltijos regionus.
Tikiu, kad Palanga ateity užmegs draugystės bei bendradarbiavimo ryšius su vienu ar keliais Kinijos miestais.
– Jau sėdite ant lagamino – kitą savaitę išvykstate į Kiniją. Ką ten veiksite?
– Dalyvausiu, ko gero, didžiausiame šiais metais pasaulio fotografijos festivalyje „Vaizdas hipermedijos eroje“ Lišui mieste, Kinijoje. Ir ne tik: mane pakvietė kaip ekspertą. Skaitysiu paskaitą, o mano straipsnis bus spausdinamas spaudos leidiniuose. Festivalyje bus diskutuojama, kokia yra fotografijos vieta hipermedijų laikmečiu. Šia tema kalbėsiu ir savo paskaitoje, ir diskutuosiu straipsnyje.

 

Kas yra FIAP, tarpautinė fotografų asociacija?
FIAP – tai yra tarpautinė fotografų asociacija. Organizacijos FIAP tikslas – fotografijos meno vystymas ir plėtojimas visame pasaulyje. Tam rengiami salonai, konkursai, parodos, mokymai. Organizacija yra nepolitinė, todėl draudžiama politinė, religinė ir rasistinė ideologija.
Tarptautinę fotografų asociaciją įkūrė belgų gydytojas M. Van De Vidžeras 1964 metais. Jis pradėjo aktyvią veiklą, apjungiant viso pasaulio fotografus.
Pirmasis kongresas, kuriame buvo pasirašytas FIAP įkūrimo protokolas, įvyko 1950 m. Šveicarijos mieste Bernas. Kongrese dalyvavo dešimties vastybių atstovai.
Šiuo metu oficialiai FIAP narėmis yra 86 valstybės visuose penkiuose žemynuose, organizacija apjungia daugiau kaip milijoną fotografų. Nuo šių, 2017 metų, Lietuva asociacijos „Fotobienalė LT“ dėka tapo FIAP.
Oficialios FIAP kalbos yra pranacūzų, anglų, vokiečių ir ispanų.
Pagal FIAP nuostatus, oficialiu FIAP nariu išskirtinimės sąlygomis gali tapti asociacija, federacija ar nacionalinis susivienijinas, kurio veiklos lygmuo atitinka tarpautines normas. Vienoje šalyje gali būti tik vienas oficialus atstovas FIAP’e.
Aukšiausias FIAP organas yra Kongresas, kuris šaukiamas kas dvejus metus, tarp Kongreso visas valdymo funkcijas turi FIAP direktorių taryba.
Lietuva FIAP fotomenininko Vitalijaus Butyrino (Vilnius) ir Lietuvos fotomenininkų dėka FIAP nare buvo 1993 iki 2001 metų. Daugiau kaip dvidešimt žinomiausių Lietuvos fotografų yra FIAP nariais; jie laimėjo daug Didžiųjų prizų, medalių ir diplomų.
Asociacija „Fotobienalė LT“ padavė paraišką dėl Lietuvos įtraukimo į FIAP narius, ir šis prašymas buvo patvirtintas. Pirmasis salonas „Palanga Photo Salon 2017“ įvyko vasarą, jį organizavo „International Salons“ ir „Fotobienalė LT“.

Pirmojo fotosalono Palangoje temos
Spalva, Monochromija, Vyras ir Moteris, Vaikai, Gamta, Kelionės.

Palangos fotosalono 2017 žiuri:
Vytautas Suslavičius (Vilnius), Ruslan Boglov (Klaipėda), Aurimas Strumila (Vilnius)

Palangos fotosalono 2017 dalyviai
Darbus atrankai atsiuntė 453 fotografai iš 55 pasaulio valstybių; pagal veikiančias FIAP nuostatas, 417 autorių darbai buvo priimti perziūrai ir atrankai bei buvo nuominuoti „Acceptances“. Iš viso į saloną buvo atsiųstos 8399 nuotraukos.

Pirmojo Palangos fotosalono laureatai
Pagrindinį prizą laimėjo Arnaldo Paulo Che iš Hong Kong.
Visose šešiose temose buvo išrinkti 12 laureatų, kuriems buvo išdalinti FIAP Aukso ir Specialūs medaliai bei PSA Sidabro, Bronzos, FIAP ir Specialios juostos.
2017 geriausiais autoriais pripažinti: Samir Al Busaidi, Deepak Bartakke, Viesturs Links, Yonghong Jin, Alexey Suloev, Choi-Cheun Lam.

Palangos fotosalono perspektyvos
Numatyta, kad Palangos salonas taps tradiciniu ir bus organizuojamas kovo-balandžio mėnesiais.

Lietuva ir FIAP ateityje
Palangos fotosalono organizatoriai nutarė 2018 metais organizuoti du fotosalonus Lietuvoje: Palangos saloną pavasarį ir Vilniaus saloną rudenį.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Viso pasaulio akys per NATO viršūnių susitikimą nukreiptos į Lietuvą.


Kretingos Trečiojo amžiaus universitetas (TAU) subūrė fotografuoti mėgstančių garbaus amžiaus žmonių bendruomenę, aktyviai dalyvaujančią kultūriniame gyvenime.


Sausio 28 d., penktadienį, 16 val. Palangos gintaro muziejuje (Vytauto g. 17) atidaroma juvelyrės Karinos Kazlauskaitės paroda „Organiniai žaidimai. Juvelyrika ir objektai“. Tai devintoji autorės solo paroda, kurioje stebinantys juvelyriniai kūriniai iš neįprastų organinių medžiagų prabils apie žmogaus ir gamtos, gyvūnijos pasaulio ryšius ir bendrabūvį.


Palangos galerijoje "Ramybė" atidarytos dvi parodos: Šiuolaikinės autorinės juvelyrikos paroda "Simbiozė" ir tapybos paroda "Multivitaminai".


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Pasaulio fotografų virtuali paroda – Palangoje

Linas JEGELEVIČIUS, 2017 10 30 | Rubrika: Kultūra

Kai uraganiniai vėjai talžo Palangą ir visą pajūrį, „Palangos tiltas“ kartu su asociacija „Fotobienalė LT“ nori nors truputį visiems pakelti ūpą ir nukelti į pasaulio margus taškus, kur gamtos stichijos – gerokai siautulingesnis, o kova už būtį ir išlikimą – nepalyginamai sunkesnė. Kviečiame akis paganyti į tarptautinei fotografų asociacijai...


2015 metų sausio 20 dieną sukanka 130 metų, kai gimė vienas garsiausių pajūrio fotografų Ignas Stropus. Iki šiol žinoma I. Stropaus biografija buvo gana skurdi ir dalinai klaidinga. Pagerbdama fotografo kūrybinį palikimą, daugelį metų archyvuose, muziejuose, privačiose kolekcijose, šeimos albumuose kruopščiai rinkau smulkiausias detales ir bandžiau lipdyti vientisą...


J. Urbono kolekcijos „Lietuva pasaulio filatelijoje“ paroda

„Palangos tilto” informacija, 2013 05 13 | Rubrika: Kultūra

Minint Europos dieną Palangos viešosios bibliotekos periodikos skaitykloje atidaryta Juozo Urbono filatelijos kolekcijos „Lietuva pasaulio filatelijoje“ paroda, kurią apžiūrėti palangiškiai ir miesto svečiai gali iki gegužės 29-osios dienos.


Rengiamas fotografų seminaras „Šventoji 2010“  1

„Palangos tilto“ informacija, 2010 04 16 | Rubrika: Miestas

Balandžio 30-gegužės 2 dienomis Šventojoje vyks II-asis fotografų seminaras „Šventoji 2010“, kurią rengia asociacija „Palangos fotoklubas 750“ ir sveikatos centras „Energetikas“. Prieš dvejus metus pirmą kartą rengtas seminaras pasiteisino, tad norėdami pažymėti prasidėjusį pavasarį bei suteikti jam dar daugiau spalvų, fotomenininkai kviečia prisijungti ir turiningai drauge praleisti laiką.


Palangiškių fotografų darbai - Svetlogorske

„Palangos tilto“ informacija, 2009 11 23 | Rubrika: Kultūra

Lapkričio 20-ąją Kaliningrado srityje, Svetlogorske atidaryta asociacijos „Palangos fotoklubas 750“ fotografų darbų paroda „Baltija 2009“, kurioje eksponuojama 19 fotografijų, sukurtų liepos 10-12 dienomis vykusio fotožygio Baltijos pajūriu metu.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius