Pastarojo dešimtmečio psichikos sveikatos duomenys: daugiausia sunkumų patiria vyresnio amžiaus gyventojai
Psichikos ir elgesio sutrikimus patiriančių asmenų skaičius Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį nuosekliai augo. Higienos instituto Psichikos sveikatos centras, atlikęs 2014–2023 m. duomenų analizę, nustatė, kad bendras psichikos ir elgesio sutrikimų paplitimas Lietuvoje 2014–2023 m. laikotarpiu padidėjo 1,3 karto.
„Šie duomenys padeda geriau suprasti ne tik pačią psichikos ir elgesio sutrikimų paplitimo dinamiką, bet ir visuomenės elgesį – kaip žmonės ieško pagalbos, kokių paslaugų jiems reikia, kokios grupės lieka pažeidžiamesnės. Tai svarbus pagrindas tolimesniems sveikatos politikos formuotojų sprendimams“, – teigia Higienos instituto direktorius Šarūnas Alasauskas.
Psichikos sveikata – vis daugiau dėmesio sulaukianti tema. Pasak Higienos instituto Psichikos sveikatos centro vadovės Vitos Šulskytės-Janikūnės, „duomenys rodo ne tik augantį sutrikimų paplitimą, bet ir tai, kad gerėjant paslaugų prieinamumui vis daugiau žmonių kreipiasi pagalbos. Tai reiškia, kad keičiasi nuostatos, mažėja stigma, tačiau iššūkių lieka – ypač vyresnio amžiaus asmenų grupėje.“
Analizė rodo, kad vyresnio amžiaus asmenų grupė pasižymi aukščiausiais psichikos ir elgesio sutrikimų paplitimo rodikliais. Vertinant pagal visus sutrikimų pogrupius, moterims sutrikimų nustatoma vidutiniškai 1,5 karto dažniau nei vyrams. Vyrų psichikos sveikatos sutrikimų paplitimas didesnis kai kuriuose sutrikimų pogrupiuose, tačiau besikreipiančiųjų rodikliai vyrų imtyje vis tiek išlieka mažesni.
2014–2023 m. daugiausia psichikos ir elgesio sutrikimų nustatyta 65 m. ir vyresnių asmenų grupėje – nustatytų sutrikimų per minimą laikotarpį šioje amžiaus grupėje padidėjo 1,6 karto. Kitoje amžiaus grupėje, apimančioje 45–64 m. žmones, augimas siekė 1,2 karto.
Pagal sutrikimų tipą dažniausiai fiksuoti neuroziniai, stresiniai ir su nerimu susiję sutrikimai – jie sudaro 36 proc. visų atvejų. Antroje vietoje – organiniai ir simptominiai sutrikimai (30 proc.), o trečioje – nuotaikos sutrikimai (27 proc.). Psichikos sutrikimai dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo sudaro apie 9 proc. visų atvejų ir net 3 kartus dažniau pasireiškia tarp vyrų.
Taip pat 2014–2023 m. 1,7 karto išaugo besikreipiančiųjų psichiatro pagalbos skaičius. Moterys pas specialistus lankėsi 1,4 karto dažniau nei vyrai.
Svarbu pažymėti, kad didėjantys rodikliai nebūtinai reiškia blogėjančią visuomenės sveikatą – jie gali rodyti, kad daugiau žmonių kreipiasi pagalbos, o tai – teigiamas pokytis psichikos sveikatos srityje.
Plačiau su ataskaita „Psichikos ir elgesio sutrikimų paplitimas 2014–2023 m.“ galima susipažinti Higienos instituto interneto svetainėje.
Higienos institutas kviečia pasinaudoti nemokamomis pagalbos priemonėmis:
daugiau informacijos apie emocinę sveikatą, psichikos sveikatos sunkumus ir psichologinę pagalbą galite rasti interneto svetainėje https://pagalbasau.lt/;daugiau apie psichikos sveikatos stigmos mažinimą ir raštingumo didinimą – „Žvelk giliau“.„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Psichikos ir elgesio sutrikimus patiriančių asmenų skaičius Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį nuosekliai augo.
Kviečiame dalyvauti nemokamuose psichikos sveikatos raštingumo mokymuose Palangoje
2024 05 27 | Rubrika: Miestas
Kviečiame pasinaudoti galimybe birželio 17 d. (pirmadienis) 9:00 – 15:30 val. dalyvauti nemokamuose psichikos sveikatos raštingumo mokymuose Palangoje.
Gegužės 1 dieną buvo minima pasaulinė mamų psichikos sveikatos diena.
Minint Pasaulinę psichikos sveikatos dieną rengiama akcija „Žalia šviesa gyvenimui“
2022 10 10 | Rubrika: Miestas
Nevyriausybinė organizacija „Jaunimo linija“ kviečia prisijungti prie akcijos „Žalia šviesa gyvenimui“ ir taip atkreipti dėmesį į sudėtingą Lietuvos jaunų žmonių psichinę sveikatą.
Vyresnio amžiaus gyventojai nuo COVID-19 gali būti pasiskiepyti ir savo namuose
2021 10 05 | Rubrika: Miestas
Dar nepasiskiepiję nuo COVID-19 ligos 75 metų ir vyresni Palangos miesto savivaldybės gyventojai turi galimybę tai padaryti ne tik sveikatos priežiūros įstaigose, bet ir, esant poreikiui, – savo namuose.
Kretingos rajono savivaldybės viešajai įstaigai Kretingos psichikos sveikatos centrui – kaltinimai dėl didelės vertės sukčiavimo, piktnaudžiavimo, dokumentų klastojimo ir panaudojimo, kai dėl to buvo padaryta didelė žala.
Palangos miesto savivaldybė informuoja, kad šiuo metu iki gegužės 12 d. registruojami Palangos miesto 55-64 m. ir 45-54 m. amžiaus grupės gyventojai vakcinuotis nuo COVID-19 „Vaxzevria“ vakcina.
Šiandien, vasario 27 d., Vilniuje atidaryta fotoportretų paroda #AmžiusNesvarbu. Prie idėjos realizavimo prisijungusi parodoje eksponuojamų fotoportretų autorė, šventojiškė Neringa Rekašiūtė svajoja gyventi visuomenėje, kurioje kiekvienas žmogus būtų matomas, girdimas ir vertas pagarbos.
Spalio 10 – Pasaulinė psichikos sveikatos diena
Parengė Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras, vykdydamas Visuomenės sveikatos priežiūros paslaugų teikimo programą pagal sutartį su Palangos savivaldybe, 2013 10 10 | Rubrika: Sveikata
Nuo 1992 m. Pasaulinė psichinės sveikatos federacija pasiūlė minėti Pasaulinę psichikos sveikatos dieną ir kiekvienais metais ši federacija skelbia vis kitą aktualią šios dienos temą. Šių metų Pasaulinės psichikos sveikatos dienos tema skirta vyresnio amžiaus žmonių psichinei sveikatai.