Pernai Palangos teisme išnagrinėta 1200 bylų, 255 bylos atidėtos 2021 metams

Linas JEGELEVIČIUS, 2021-01-26
Peržiūrėta
2748
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangos teismas
Palangos teismas

Senas lietuvių liaudies priežodis sako: „Niekada neišsižadėk lazdos, terbos ir turmos.“ Moderniai kartai turbūt jį reikėtų paaiškinti – neišsižadėk ubagystės, krepšio ant peties pasikabinti ir kalėjimo. Kokie praėjusieji metai buvo Plungės apylinkės teismo Palangos rūmams? Į „Palangos tilto“ klausimus atsako Skaistė Sadonytė, Plungės apylinkės teismo pirmininko padėjėja. 
–Kokio pobūdžio bylų nagrinėjimas vyravo 2020 metais Plungės apylinkės teismo Palangos rūmuose?
–Palangos rūmuose daugiausia nagrinėjama civilinių bylų. Dažniausiai pasitaikančios ginčo teisenos bylos dėl įvairių prievolių: dėl skolos, žalos atlyginimo, dėl įsipareigojimų, kylančių iš paskolos sutarties nevykdymo, dėl apsimestinių sandorio teisinių pasekmių taikymo. Pernai Palangos teisme išnagrinėta 1200 bylų, 255 bylos atidėtos 2021 metams.
Sudėtingiausios Teismo Palangos rūmuose – daiktinės teisės kategorijos bylos. Pakankamai dažnai pasitaiko bylų dėl naudojimosi tvarkos patalpomis ar žemės sklypu susitarimo/pakeitimo, dėl atsidalinimo iš bendros dalinės nuosavybės nustatymo/pakeitimo, servituto. Šios bylos dažnai būna ilgai nagrinėjamos, nes tarp šalių vyksta ginčas dėl didelės vertės turtinių interesų.
Atskira ir kebli bei specifinė tema tik Palangos rūmuose nagrinėjamose bylose – Šventosios poilsio „nameliai“ (jų nuosavybės įteisinimas ir kiti aktualūs klausimai).
Daug nagrinėjama „statybinių“ bylų: dėl savavališko statybos akto, privalomo nurodymo nevykdymo, dėl privalomo nurodymo pašalinti savavališkos statybos padarinius, nutarimų ir aktų panaikinimo.
Vėl padaugėjo bylų dėl teismo leidimo nekilnojamojo daikto, kuris yra šeimos turtas, sandoriams sudaryti, jeigu sutuoktiniai/ pareiškėjai turi nepilnamečių vaikų, išdavimo (tai parodo, kad Palangoje padidėjo nekilnojamojo turto pardavimų).
Baudžiamųjų bylų nagrinėta dažniausiai dėl šių nusikalstamų veikų:
Dėl LR BK 281-1 str. 1 d. (Transporto priemonių vairavimas, kai vairuoja neblaivus asmuo)
LR BK 259 str. 1 d. (Neteisėtas disponavimas narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis be tikslo jas platinti),
Dėl LR BK 178 str. 4 d. (dėl vagystės)
Dėl LR BK 140 str. 1 d. (Fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas savo artimam giminaičiui ar šeimos nariui).
Dėl LR BK 187 str. 3 d. (Nedidelės vertės svetimo turto sunaikinimas ar sugadinimas)
Dėl LR BK 286 str. Pasipriešinimas valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui ).

–Ar buvo naujų tendencijų Palangos teismo darbe 2020 metais? Kokios?
–Pažymėtinų tendencijų nepastebėta.
–Kurios bylos praėjusiais metais išsiskyrė dėl savo sudėtingumo?
–Sudėtingiausios – daiktinės teisės bylos, kuriose ginčo objektu dažnai yra didelės vertės turtas, o turtinių interesų turi asmenys iš visos Lietuvos ir dažniausiai iš didmiesčių. Bylos dėl savavališkos statybos aktų panaikinimo, dėl nuosavybės teisės gynimo, statybos pripažinimo neteisėta, statybą leidžiančių dokumentų, statybos užbaigimo akto ir statinių teisinės registracijos panaikinimo bei statybos padarinių pašalinimo. Daiktinės teisės bylose dažnai atliekamos ekspertizės, kviečiami į bylas ekspertai, specialistai.
Sudėtingos bylos būna, kai ginčai kyla tarp bendraturčių: dėl žemės sklypų nuosavybės, pardavimo, nuomos klausimų išsprendimo. Labai dažnai teisme nagrinėjami ginčai tarp bendrasavininkių dėl žemės sklypų, gyvenamųjų patalų pasidalijimo, naudojimosi tvarkos nustatymo, sutikimo rekonstrukcijai davimo ir kt.
Kita sudėtingesnių bylų rūšis – dėl santuokos nutraukimo dėl kito sutuoktinio kaltės, dėl turto padalijimo, vaikų gyvenamosios vietos nustatymo, išlaikymo priteisimo, kurios trunka po keletą metų.
Bylos dėl žalos gamtai (be leidimo sunaikinus ar nupjovus medžius, krūmus).
–Kokia buvo didžiausia bausmė 2020 metais skirta Plungės apylinkės teismo Palangos rūmuose?
–Išnagrinėjus baudžiamąją bylą dėl nusikalstamos veikos padarymo pagal LR BK 22 str. 1 d., 182 str. 2 d., kaltinamasis T.M. pripažintas kaltu padaręs nusikalstamą veiką, numatytą LR BK 22 str. 1 dalyje ir 182 straipsnio 2 dalyje, ir jam paskirta 1 metų ir 6 mėn. laisvės atėmimo bausmė; E.M. pripažinta kalta padariusi nusikalstamą veiką, numatytą LR BK 22 straipsnio 1 dalyje ir 182 str. 2 d. ir jai paskirti 9 mėnesių laisvės atėmimo bausmę.
Kvalifikacija – sukčiavimas įgyjant didelės vertės svetimą turtą. Nuteistieji – ne Palangos gyventojai.
–Kokios naujoves teismų laukia 2021 metais?
–Aktualiausias teismų sistemos naujienas, pranešimus nuolat galite skaityti interneto svetainėje www.teismai.lt

 

 


 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Higienos instituto duomenimis, pernai Lietuvoje mirė 42 884 žmonės – tai 4 862 asmenimis mažiau negu 2021 m. dėl COVID-19 pandemijos pabaigos. 


Specialistai išnagrinėjo jau beveik pusę savivaldybių pateiktų prašymų nukelti sovietinius memorialus, siejamus su palaidojimo vietomis, sako Kultūros paveldo departamento vadovas Vidmantas Bezaras.


Palangos miesto savivaldybė ir toliau intensyviai ruošiasi ateinančiam dešimtmečiui, t.y. rengiamas Palangos miesto strateginės plėtros planas 2021-2030 m. (toliau SPP iki 2030 m.) laikotarpiui. Šis strateginio planavimo dokumentas apibrėš tolimesnes kurorto vystymosi kryptis. Dar pernai atlikti gyventojų ir verslo atstovų tyrimo rezultatai atskleidė, kad Palangos...


Palangoje pernai NT išleista 49 procentais daugiau pinigų nei 2019 metais

„Palangos tilto“, l.rytas.lt inf., 2021 03 25 | Rubrika: Miestas

Ekspertai sutaria – nekilnojamojo turto rinką ir kainas pandemija paveikė kitaip nei dauguma prognozavo praėjusių metų kovą, NT pardavimams staiga sustojus. „Ober-Haus“ Rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims Raimondas Reginis banko „Luminor“ virtualiame renginyje „NT rinka karantino laikotarpiu: 2020 faktai, 2021 prognozės“ kalbėjo, jog 30...


Senas lietuvių liaudies priežodis sako: „Niekada neišsižadėk lazdos, terbos ir turmos.“ Moderniai kartai turbūt jį reikėtų paaiškinti – neišsižadėk ubagystės, krepšio ant peties pasikabinti ir kalėjimo. Kokie praėjusieji metai buvo Plungės apylinkės teismo Palangos rūmams? Į „Palangos tilto“ klausimus atsako Skaistė Sadonytė, Plungės...


Sakote, kad laikraštis – jau seniena, nes negali konkuruoti su socialiniais tinklais? Galbūt, tačiau įdomiausius „Palangos tilto“ straipsnius jūs laikraščio Facebok puslapyje Facebook/Palangostiltas pamatote gerokai vėliau nei jūsų tėvai ar seneliai prenumeruojantys popierinį laikraštį – savo įdomiausius, aktualiausius straipsnius į internetą...


Nebūk be vienintelio Palangos laikraščio "Palangos tiltas" naujaisiais metais...Prenumeratos kaina su pristatymu – 40 eurų. Prenumeratos kaina įmonėms – 50 eurų. Prenumeratos kaina atsiimant laikraštį redakcijoje – 25 eurai. Laikraščio pdf prenumerata (gausite laikraštį e-formate ketvirtadienio vakarą) – 25 eurai


Ar užsisakėte vienintelį Palangos laikraštį „Palangos tiltas“ 2021 metams? Dėl visų mūsų sveikatos patariame laikraštį kol kas užsisakyti nuotoliniu būdu: sumokant į „Palangos tilto“ banko sąskaitą AB SEB banke LT207044060006330540 (UAB „Palangos tiltas“ įmonės kodas – 301597537) ir pavedimo paskyroje nurodant adresą, kuriuo...


Kai ne vienas, specialioms tarnyboms sulaikius teisėjus ir advokatus, kraipė galvas, netikėdami, kad korupcija įsišaknijusi ir šalies teisėsaugoje, vienas žmogus, Evaldas Petrauskas, buvęs faktinis Palangos kredito unijos vadovas, praėjusių metų pabaigoje po beveik 10 mėnesių paleistas iš Kybartų pataisos namų, nė kiek tuo nesistebėjo: „Kol žmogus, ypač teistas už...


Žinomas Palangos verslininkas Vidas Buzas, beveik prieš pusantrų metų avarijoje pražudęs Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios kunigą jubiliatą Liudą Serapiną, teisme mielai vaikščiotų atbulomis – vakar teismo salėje, prieš posėdį, suko veidą į šoną, o prieš nosį išvydęs su kamera nusitaikiusį žurnalistą, puolė...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius