Popiežius Pranciškus brėžia naujas gaires Bažnyčiai

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2013-03-14
Peržiūrėta
704
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Alvydas ZIABKUS „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas
Alvydas ZIABKUS „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas

„Annuntio vobis gaudium magnum. Habemus papam. (Skelbiu jums didį džiaugsmą. Turime popiežių.)“, – šiuos viso pasaulio ilgai lauktus žodžius Vatikane iš šv. Petro bazilikos balkono trečiadienį vėlai vakare ištarė prancūzų kardinolas Jeanas Louis Tauranas.
Netrukus bazilikos balkone pasirodė ir naujasis Šventasis tėvas – argentiniečių kardinolas Jorge Mario Bergoglio, kuris pasiskelbė popiežiumi Pranciškumi.
Jau pirmieji 76 metų naujojo Katalikų Bažnyčios vadovo šilti ir paprasti pasisveikinimo žodžiai „labas vakaras“, pajuokavimas, kad ieškodami Romos vyskupo kardinolai nuklydo net iki Lotynų Amerikos, atsisveikinant geros nakties palinkėjimas leido suprasti, kad šis popiežius yra kiek kitoks, nei jo pirmtakai – atviras, visiems prieinamas ir žemiškas.
Žiniasklaidoje pasirodę pirmieji pranešimai apie jo charakterio ypatumus tai tik patvirtino. Popiežius Pranciškus yra asketiško būdo, prabangos vengiantis dvasininkas, kuris net ir būdamas vyskupu, į darbą Argentinoje dažnai važinėdavo autobusu ir nevengdavo aplankyti šios šalies sostinės Buenos Airių priemiesčių lūšnynų.
Jis pats sau gamindavo valgį, vietoj puošnios Bažnyčios vilos gyveno pastate miesto centre ir tenkindavosi paprasta lova krosnele šildomame kambaryje.
Toks popiežiaus gyvenimo būdas, dėmesys vargšams ir ligotiems žmonėms turėtų keisti ir visos Bažnyčios bei jos kunigų santykį su visuomene. Vis labiau didėjantis dvasininkų ir eilinių tikinčiųjų susvetimėjimas, ne tik vyskupų, bet ir eilinių kunigų poniškas pasipūtimas, dvasininkų prabangos siekimas yra pastebimas ir Lietuvoje.
Džiugu, kad Palangos parapijos tikintiesiems tarnaujantis bažnyčios klebonas Marius Venskus bei vikaras Sigitas Žilys yra naujojo popiežiaus gyvenimo būdo sekėjai. Tuo galėjo įsitikinti visa palangiškių delegacija, prieš savaitę kartu su kitais žemaičių piligrimais lankęsi Romoje.
Romos bazilikas, istorines bažnyčias aprodę ir su Amžinuoju miestu supažindinę Palangos dvasininkai penkias dienas trukusioje kelionėje tapo nuoširdžiais ir bet kada padėti pasiruošusiais draugais, su kuriais buvo galima nesivaržant vakaroti ir pajuokauti.
Nors Roma ir popiežius yra toli nuo Palangos, tačiau ši piligriminė kelionė bei joje lydėję mūsų miesto kunigai lėmė, kad Vatikaną aplankiusiems palangiškiams popiežius Pranciškus tapo savotiškai artimesnis nei ankstesni Katalikų Bažnyčios vadovai.
Tomis dienomis Palangos delegacija nesutiko dar tuometinio kardinolo Jorge Bergoglio. Palangiškiai bendravo tik su Lietuvos kardinolu Audriu Juozu Bačkiu ir matė žemaičius pasveikinusį Jo Šventenybės Generalinį vikarą Vatikano valstybei, šv. Petro bazilikos arkivyskupą kardinolą Angelo Comastri, kuris buvo minimas tarp realių pretendentų į popiežius.
Tačiau tiesioginėje televizijos transliacijoje parodyta šv. Petro aikštė, pagrindinė pasaulio katalikų šventovė, kurios balkone pasauliui prisistatė popiežius Pranciškus, vos prieš savaitę iš Romos grįžusiems palangiškiams tapo artimos vietos. Mintis, kad dar neseniai buvo vaikščiota po Vatikaną, į Romą žvalgytasi nuo šv. Petro bazilikos bokšto trečiadienį vakare delegacijos narius pavertė per televiziją parodytos šventės tiesioginiais dalyviais.
Vien ką reiškė galimybė lietuviškai pasimelsti žemaičiams skirtose Mišiose šv. Petro bazilikoje prie pat pagrindinio popiežiaus altoriaus ir dalyvavimas mišiose šv. Pauliaus bazilikoje. Ši šventovė taip pat tiesiogiai siejama su naujuoju popiežiumi, nes ją valdo jėzuitų ordinas, kuriam priklauso ir naujasis Katalikų Bažnyčios vadovas.
Pasaulis dar kurį laiką gyvens naujojo popiežiaus išrinkimo džiaugsmu. Stebėsime Šventojo tėvo inauguraciją, netrukus klausysimės jo pasveikinimo šv. Velykų proga. Tačiau ateityje popiežiaus Pranciškaus laukia sudėtingi darbai. Kunigų trūkumas, didėjanti evangelikų bažnyčių įtaka tose šalyse, kuriose gyvena dauguma pasaulio katalikų, Bažnyčią sudrebinusi vaikų lytinio išnaudojimo krizė, paties Vatikano valdymo sunkumai – tokias problemas paveldėjo naujasis Katalikų Bažnyčios vadovas.
Bene svarbiausia popiežiaus Pranciškaus užduotis – 1,2 milijardą pasaulio katalikų priartinti prie bažnyčios ir juos suvienyti. J. Bergoglis ne kartą yra išsakęs savo nuomonę, kad socialinė pagalba, o ne ginčai dėl doktrinos, turėtų būti esminė Bažnyčios veikla. Jis yra kaltinęs kitus bažnyčios hierarchus veidmainyste ir jiems priekaištavo, kad šie užmiršta, jog Jėzus Kristus apiprausdavo raupsuotuosius ir valgė kartu su paleistuvėmis.
„Jėzus moko mus elgtis kitaip: išeikite į lauką. Eikit ir dalykitės savo liudijimu, eikite ir bendraukite su savo broliais ir seserimis, eikite ir dalinkite, eikite ir prašykite. Tapkite Žodžiu kūne, kaip ir dvasioje“, – taip Argentinos kunigams J. Bergoglio sakė praėjusiais metais.
Šie popiežiaus žodžiai yra svarbūs ne tik Lietuvos bažnyčių kunigams. Į juos turėtų įsiklausyti ir tarnystės visuomenei kelią pasirinkę mūsų šalies politikai.

Jūsų komentaras:

MARTAM 2013-03-24 11:56 (MATAS2000 / IP: 79.133.225.75)
PUSANTRO KATALIKO PALANGOJ, O KOIE TURTAI BAZNYCIOS RANKOSE. ATIDUOT SAVIVALOS REIKMEM , IR GREITAI, SRMATOS NETURI KUNIGELIAI. 24 KV M BUTO IR TAI PER GERAI,,,,,,,

hmmm 2013-03-22 08:52 (IP: 78.61.104.50)
juk viskas priklauso nuo pinigu kiekio ...

to janina 2013-03-21 12:03 (IP: 213.164.106.220)
"uzlankstymo" sugebejimas- zurnalistui neblogas dalykas, taciau jus pasiziurekit kur ir ka jis lanksto. paskaitykit ka jis raso ir apie ka.. suprasit, kad tai yra "vienos puses autostrados" zurnalistas.. ir tai yra didelis jo neprofesionalumas. jis daugiau galetu dirbti savivaldybes viesuju rysiu tarnyboje,- ten jis tiktu 100%. tokioje tarnyboje nereikia objektyvumo, nereikia deti pastangu istirti situacija, padeti, nereikia kritiskumo visu pusiu dalyviu nuomonems..

Janina 2013-03-20 07:26 (IP: 78.61.214.75)
GERAS ŽURNALISTAS< BET AIŠKU POLITIKAMS "PEILIS". O bjaurius komentarus ir rasineja tie patys politikai. Man asmeniškai labai patinka ziabkaus straipsniai. Paraso užlanksto ir basta.

Palangiške 2013-03-19 19:05 (IP: 78.61.214.75)
Bukime objektyvus. Ziabkus nepatinka tik politikams. O siaip jis saunuolis. Raso i 10 tuka. Ir visada su malonumu skaitau jo komentarus.

skaitytoja 2013-03-19 12:08 (IP: 78.61.56.200)
Man niekada nepatiko A.Ziabkaus rašliavos- kažkokios 'bedūšės", lekiasi į 'ten,kur vėjas "pučia'.Rašo tam,kad mėnesio pabaigoje gautų atlyginimą,bet ką rašyti- jam nesvarbu...

remarka 2013-03-19 11:35 (IP: 85.206.11.176)
As labai abejoju ar aplamai sis autorius gali buti nuosirdus ir padorus zmogus.Ne jam rasyti sia tema.

Morta Jankūnienė 2013-03-17 10:16 (yh / IP: 78.61.214.75)
Geras ir nuoširdus žurnalisto šios savaitės komentaras. Ir tik gėris gali išgelbėti pasaulį.

Taip pat skaitykite

Per parą iš antradienio į trečiadienį Lietuvoje užregsitruoti 337 nauji koronaviruso atvejai, mirčių nefiksuota, skiepų sulaukė beveik 15 tūkstančių asmenų. Koronaviruso atvejų pastebimai padaugėjo ir Palngoje: trečiadienį kurorte užfiksuoti 5 nauji atvejai, šiuo metu juo serga 38 palangiškiai. O nuo pandemijos pradžios koronavirusu Palangoje iš viso susirgo 1240 žmonių.


Kartu su pavasariu, atbundančia gamta mus aplanko ir Prisikėlimo džiaugsmas – su pakiliu virpesiu širdyse pasitinkame vieną iš gražiausių švenčių – šv. Velykas. Tebūna jos džiaugsmingos ir jaukios, te kiekvienus namus, kiekvieną širdį aplanko vidinė ramybė, šiluma ir pilnatvė. Te šv. Velykų varpų gausmas prišaukia laimę...


Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje trečiadienį patvirtinti 552 nauji koronaviruso atvejai, mirė dar 10 žmonių. Šiuo metu Palangoje COVID-19 serga 10 palangiškių, trims liga diagnozuota trečiadienį. Iš viso šia liga yra persirgę 586 palangiškiai. Dešimties palangiškių pagrindinė mirties priežastis buvo koronavirusas.


Savanorių, norinčių padėti sunkumų dėl koronaviruso pandemijos patiriantiems palangiškiams, sąrašas sparčiai didėja – jų praėjusios savaitės viduryje buvo vos 13, o šio trečiadienio popietę – jau per 30. Tačiau koronaviruso pandemijos sukeltos krizės pabaigos dar nematyti, o tai reiškia, kad Palangai reikės dar daugiau pagalbos rankų.


Palangos elito vakare kilniam tikslui surinkta 20 995 eurų

"Palangos tilto" redakcija, 2019 12 02 | Rubrika: Miestas

Praėjusį šeštadienį, lapkričio 31 d. Lietuvos kurorto koncertų salėje vyko jau tradiciniu tapęs Palangos labdaros vakaras. Kaip ir kasmet į iškilmingą renginį susirinko verslo, politikos, meno bei pramogų pasaulio asmenybės ne tik iš Palangos, bet ir viso pajūrio.


Pirmadienį 55-iems žinomiems visuomenės veikėjams viešai paraginus Sąjūdžio pradininką, olimpietį, rašytoją, filosofą Arvydą Juozaitį dalyvauti 2019-ųjų metų Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimuose, jis sulaukė didelio žiniasklaidos ir visuomenės dėmesio. Žurnalistai, daugelis žmonių, o ir nemažai politikų kreipėsi į A. Juozaitį, prašydami išsakyti savo...


Trylikametė Jorė iš Palangos prancūzų kalbos žiniomis nušluostė nosį prestižinių Lietuvos licėjų ir mokyklų ugdytiniams.Kovo pradžioje Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos septintokė iš Kaune vykusio prancūzų kalbos konkurso-olimpiados „Je parle français et toi?" parsivežė II-ojo laipsnio diplomą, liudijantį, kad ši jaunoji...


Popiežius Pranciškus brėžia naujas gaires Bažnyčiai  8

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2013 03 14 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

„Annuntio vobis gaudium magnum. Habemus papam. (Skelbiu jums didį džiaugsmą. Turime popiežių.)“, – šiuos viso pasaulio ilgai lauktus žodžius Vatikane iš šv. Petro bazilikos balkono trečiadienį vėlai vakare ištarė prancūzų kardinolas Jeanas Louis Tauranas.


Palangiškis liaudies meistras Vytautas Galdikas nestokoja kūrybingumo bei aktyvumo jį įgyvendinant, tai paliudija ir kupini originalių darbų jo ir žmonos Genovaitės namai. Juose atsiveria nueito gyvenimo ruožas, išsaugotas tapytuose paveiksluose, iš bronzos padarytuose dirbiniuose, netgi vargonuose, kurtuose keletą metų. Būtent šį savo ir žmonos išpuoselėtą kūrinį palangiškiai sumanė...


„Tautiška giesmė“ – viso pasaulio lietuvių lūpose

„Palangos tilto“ informacija, 2009 07 08 | Rubrika: Miestas

Praėjusio sekmadienio vakarą, Valstybės – Mindaugo karūnavimo dienos išvakarėse sugiedoti Vinco Kudirkos „Tautišką giesmę“ pakviesti viso pasaulio lietuviai. Palangos bei Šventosios gyventojai, poilsiautojai irgi aktyviai prisijungė prie didžiulio choro.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius