„Profesinis perdegimas“ – kaip jo išvengti ir ką daryti, kad darbuotojai dirbtų su „ugnele“

Palangos tiltas, 2023-10-31
Peržiūrėta
1178
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

„Profesinis perdegimas“ – kaip jo išvengti ir ką daryti, kad darbuotojai dirbtų su „ugnele“

Pastaruoju metu gana dažnai galima išgirsti terminą „profesinis perdegimas“. Taip apibūdinamas reiškinys, kai dėl per didelio, užsitęsusio streso darbe žmogus išsenka emociškai, protiškai ir fiziškai.  

Tokios perdegimo istorijos kiekvienam baigiasi įvairiai: tai gali būti ir kito darbo paieškos, emocinis lūžis, pertrauka nuo bet kokios veiklos, o kartais pasitaiko ir liūdnesnių scenarijų. Kaip pastebėti profesinį perdegimą laiku? Ir ką daryti, jei tai nutiko jūsų organizacijoje/ skyriuje? 

Profesinio perdegimo požymiai 

Siekiant padėti, pirmiausia reikia išsiaiškinti profesinio perdegimo priežastis ir požymius. Dažniausiai perdegimas pasireiškia: 

-fiziniu bei psichiniu išsekimu – suprastėjusi sveikata, emocinio tuštumo pojūtis, apatija, chroniškas nuovargis, nesugebėjimas įvykdyti keliamų reikalavimų ir pan.; 

-depresyviomis nuotaikomis – ciniškas, kandus požiūris į savo darbą, kolegas, klientus, bejausmis, nehumaniškas elgesys su aplinkiniais ir t. t.; 

-abejingumu profesinei veiklai – sumažėjęs profesinis aktyvumas ir efektyvumas, nekompetentingumo jausmas, abejingumas darbo rezultatams, kuriamai vertei ir kt. 

Kas sukelia darbuotojų perdegimą 

Reikėtų suprasti, kad žmogus neperdega staiga, per vieną dieną. Tai yra reakcija į darbe ilgą laiką patiriamą stresą. Dažniausiai chronišką stresą sukelia neaiškūs reikalavimai darbe, toksiški santykiai su kolegomis, sunkiai kontroliuojama darbotvarkė, darbo krūvis, monotoniškas darbas, nemokėjimas „nesinešti“ darbo namo ir kiti panašūs veiksniai. Visgi profesinį perdegimą lemti gali ne vien tik išoriniai veiksniai – perdegs žmogus ar ne, nulemia jo paties reakcijos į jį supančius dirgiklius. 

Veiksmai, padėsiantys išvengti darbuotojų perdegimo 

Profesinis perdegimas paveikia ne tik pačių darbuotojų emocinę bei fizinę sveikatą, motyvaciją ir produktyvumą, ilgainiui šis reiškinys gali pridaryti nemažai žalos ir bendriems organizacijos rezultatams. Tiesioginiai vadovai turėtų stebėti kolegų nuotaikas, darbo našumą ir pastebėjus pirmuosius perdegimo požymius imtis veiksmų, padedančių su juo kovoti. 

Ne mažiau svarbu pabrėžti, kad prieš pradėdamas „gydyti“ perdegusį darbuotoją, darbdavys privalo įsigilinti į visas perdegimo aplinkybes ir priežastis, otai padaryti galima tik atvirai ir betarpiškai komunikuojants. Darbo aplinkoje vadovo ir pavaldinių bendravimas neturėtų būti paremtas tik „iš viršaus“ pateikiamais nurodymais ir įsakymais. 

Perdegimo riziką sumažinti galima net keliais būdais: 

suformuluojant aiškius ir konkrečius darbo reikalavimus;tinkamai atlyginant už darbą;leidžiant darbuotojams jaustis vertinamiems;sukuriant sąlygas darbuotojų atsipalaidavimui, fiziniam ir psichologiniam poilsiui;užtikrinant palaikančius santykius tarp vadovo ir darbuotojo bei visoje darbo aplinkoje;išanalizuojant darbuotojų pajėgumus ir pagal tai paskirstant darbo krūvį (daugiau informacijos rasite:

https://emplonet.lt/klientams/darbuotoju-paieska-ir-atranka/specialistu-atranka/).

Vien tik vadovo ir kolegų pastangos efektyvių rezultatų neduos, ir pats perdegęs žmogus turi pasistengti įveikti šią būseną. Jei reikia, dėl perdegimo rekomenduojama kreiptis ir į specialistus. 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Pastaruoju metu gana dažnai galima išgirsti terminą „profesinis perdegimas“. Taip apibūdinamas reiškinys, kai dėl per didelio, užsitęsusio streso darbe žmogus išsenka emociškai, protiškai ir fiziškai.  


Visame pasaulyje plinta „suverenų“ judėjimai. Jiems priklausantys asmenys atsisako pilietinių pareigų, nepaiso visuomenės normų, taisyklių, konfliktuoja su valstybinėmis ir privačiomis institucijomis, atsisako valstybės dokumentų. 


Besiruošdami Kalėdoms ir Naujųjų sutikimui tikimės tik gerų akimirkų ir negalvojame, kad tiesiai nuo švenčių stalo galime atsidurti ligoninėje. 


Rašymas yra labai naudingas gebėjimas ne tik profesinėje srityje, bet ir asmeniniame gyvenime. Šis įgūdis gali būti ugdomas. Pateikiame keletą patarimų, kurie padės lavinti rašymo gebėjimus.


Linas Jegelevičius – vienas iš keleto vyresnės kartos Lietuvos žurnalistų, kuris yra dvikalbis: lengvai ir profesionaliai rašo lietuviškai – jis yra dabar jau vienintelio Palangos laikraščio „Palangos tiltas“ redaktorius, žurnalo „Lietuvos pajūris“ redaktorius ir leidėjas – ir angliškai. Linas jau daugiau kaip 10 metų...


Šią savaitę savo darbo dešimtmetį Palangos mero poste minintis Šarūnas Vaitkus jau sulaukė daugybės sveikinimų. „Palangos tiltui“ savo nuomonę apie didžiausio šalies kurorto, Palangos, merą išdėstė ir Algirdas Butkevičius, buvęs premjeras, dabar – Seimo narys.


...praėjusią savaitę po sunkios ligos mirė Palangos sanatorinės mokyklos mokytoja, žinoma Palangos gidė, savanorė ir geradarė Angelina Martinkėnienė. Sielvartas veria artimai ją pažinojusių žmonių širdis, o akyse tvenkiasi ašaros...Esame vienodi prieš mirtį, tačiau savo gyvenime Angelina buvo itin ryški, o atsiminimai apie ją niekada neišblės ją pažinojusių...


3 būdai kaip išvengti breketų, kad dantys atrodytų gražūs

"Palangos tilto" informacija, 2019 11 04 | Rubrika: Sveikata

Jei net vien mintis apie jūsų metalinę šypseną verčia jūs krūptelėti nuo tokio vaizdo, tada siūlome jums apsvarstyti breketų alternatyvas. Kad išvengtumėte to baisaus metalinio vaizdo, ilgamečio gyvenimo pastoviai valant tarpdančius ir vis kovojant su maisto likučiais. O kur dar skausmas, kuris atsiranda įsidėjus šią įrangą. Jie yra plačiai paplitę, tačiau yra kitų būdų...


Kurorto kultūros ir meno darbuotojai paminėjo Kultūros dieną

"Palangos tilto" informacija, 2019 04 20 | Rubrika: Kultūra

Palangos kultūros ir meno srities darbuotojai turiningai paminėjo pasaulinę Kultūros dieną. Balandžio 14 d. Nepriklausomybės aikštėje tradiciškai buvo iškelta Taikos vėliava, o po šios ceremonijos kurorto kultūros ir meno darbuotojai išvyko į turiningą ekskursiją. Ekskursijos metu aplankyta Žemaitijos sostinė Telšiai, Alkos muziejus, Plungės...


Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Aura Banevičienė  pasakoja, jog šioje bibliotekoje, kaip ir visose, žmonių, neskubančių  grąžinti knygas, yra nemažai. Nors dėl skaitytojų aplaidumo įstaiga praranda nemažai vertingų leidinių, darbuotojai artimiausiu metu griežtų nuobaudų taikyti nesirengia, bet tikisi, jog žmonės susipras patys ir...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius