Ramunė Grikštaitė: kūriniai gimsta kaip mikro-makro blyksniai

Gina KUBILIŪTĖ, 2012-07-12
Peržiūrėta
1907
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Grafikei R.Grikštaitei nesvetimas ir fotografijos menas.
Grafikei R.Grikštaitei nesvetimas ir fotografijos menas.

„Gerbiu moteris labiau nei vyrus, gal kažkiek feministė esu, bet moterys yra vertos pagarbos. Augina vaikus, laiko tris-keturis namų kampus. Jos gali būti ir karininkėmis”, – šypsojosi Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos dailės mokytoja Ramunė Grikštaitė.

 

Linko prie karybos

Beje, ji ir pati yra buvusi karininkė, tačiau dėl sveikatos teko atsisakyti šios mėgstamos srities. Svajojo ir apie policininkės karjerą, tačiau pasuko į meno pasaulį.

„Kai studijavau Telšiuose, turėjau draugę šaulę. Brolis taip pat karininkas, todėl buvo noras pačiai išbandyti. Tačiau nesigailiu, kad pasirinkau meną, jaučiuosi savimi“, – paaiškino dar ir Kretingos rajone dailės mokytoja dirbanti 31-erių metų moteris.

Ji prisipažįsta, kad neblogai būtų dirbti ir kur aukščiau nei mokykloje, tačiau apsiprato ir puikiai jaučiasi būdama mokytoja.

Rimtai piešti ji pradėjo nuo penktos klasės, kai įstojo į meno mokyklą. Dalyvaudavo įvairiuose konkursuose, olimpiadose, gaudavo daugybę pagyrimo raštų.

 

Su vaikais nelengva

„Darbas su vaikais yra sudėtingas. Jie yra labai judrūs, daug kas jiems neįdomu, todėl sunku sudominti. O ir mokykloje sąlygų nėra, kad galėtume vystyti didelį meną. Kiek galime, tiek ir stengiamės”, – kalbėjo pašnekovė, kuri ir pati laukiasi pirmagimio.

Nuo rugsėjo moteris išeis motinystės atostogų. Tačiau ji pratusi prie veiklos, tai aus mintis ir idėjas naujiems sumanymams.

„Esu karjeristė. Dešimt metų studijavau, baigiau dvi aukštąsias mokyklas. Svajoju stoti į magistrantūrą – švietimo vadybą. Norėtųsi ir doktorantūrą baigti. Svajonių yra nemažai, pažiūrėsime kaip išeis. Džiaugiuosi, kad pirma baigiau mokslus, paskui – darbas, dabar galiu galvoti jau ir apie šeimą”, – nuotaikingai kalbėjo R.Grikštaitė.

 

Būdingas matematinis skaičiavimas

Moteris save labiau vadina grafike, o ne tapytoja. Grafika jai – arčiau širdies.

„Aš ne tapytoja, o grafikė. Galiu ir tapyti, bet piešimas grafitiniu pieštuku man yra aktualiau. Kadangi esu dar baigusi baldų dizainą, tai man būdingas matematinis skaičiavimas. Tapyba yra labiau meniškas užsiėmimas, aš mėgstu tikslumą, kas ir yra grafikoje. Kai kas pasakytų, kad aš net ne menininkė”, – nusijuokė R.Grikštaitė.

Būna, kad ji gauna užsakymų iš draugų ar pažįstamų. Dažniausiai paprašo nupiešti mažų vaikų portretus. Ji prisipažino, kad vaikus gan sudėtinga piešti, kadangi jų veiduose dar nėra susiformavę ryškūs bruožai, todėl kartais, anot jos, sunku už ko užsikabinti.

 

Dominuoja moteris

Menininkės darbuose dažnai pasirodo moters motyvas. Ji organizavo kelias parodas, kuriose eksponavo darbus apie moteris.

„Vienas dėstytojas yra pasakęs, kad nėra nė vieno normalaus darbo, jei jame nėra žmogaus figūros. Man tai labai užsifiksavo”, – prisiminė pašnekovė.

Jos darbuose moteris atsispindi einanti į priekį, nieko nebijanti.

„Suprantu moteris, kurios augina vaikus. Bet visgi mėgstu tas, kurios linkusios į karjerizmą. Galbūt savęs kažkiek įžvelgiu. Man graži moteris – ta, kuri yra paprasta, su kuria nenuobodu kalbėtis, išsilavinusi, siekia karjeros, kad nebūtų vadinamoji blondinė”, – pasakojo R.Grikštaitė.

 

Fotografijos idėjos

Jos kūryboje įsipina ir fotografija. Ir dabar moteris audžia mintį sukurti grafikos ir fotografijos kalendorių.

Ji buvo suorganizavusi parodą kariškiams. Nuotraukose buvo užfiksuotas žodis „karys” ant skirtingo paviršiaus: smėlio, sniego, nuplautas vandens ir panašiai.

Ir jos magistrinis darbas buvo susijęs su fotografija. „Mikro-makro planeta” – taip vadinosi spaudos technikos ir fotografijos darbas.

Kūrinys buvo susijęs su Palanga. Jame pagrindinis ženklas buvo gintaras. Jis išdidintas ir atrodė tarsi planeta. Darbe atsispindėjo ir baltų genties motyvai, kurie kalba apie praeitį, protėvius. Pusę šio darbo kūrinių iškeliavo į Vilnių. Pašnekovė šyptelėjo, kad šis baigiamasis darbas ir jai pačiai labai patiko.

Bet kaip užsiminė moteris, jai visgi grafika – mielesnė nei fotografija.

„Gal todėl, kad fotografuojant reikia daug vaikščioti, o aš tingiu”, – juokėsi R.Grikštaitė.

 

Kuria baldus

„Labai mėgstu kurti ir baldus. Norisi projektuoti, patekti į „Litexpo“ parodą. Kuriu eskizus, kai kuriuos ir įgyvendinu. Labai mėgstu medį”, – apie kitą savo aistrą pasakojo R.Grikštaitė.

Jos namuose yra pačios pagamintas baldas-dekoracija, kurią autorė pavadino savo vardu – Ramunė.

Ji šyptelėjo, kad kiti žiūrėdami galbūt nieko ir nepamato, tačiau pati įžvelgiu ramunės žiedą. Šios interjero detalės funkcija panaši kaip komodos ar dėžės.

Dėl interjero kūrimo pagalbos jos paprašo ir draugai. Ji padeda atrasti tinkamas spalvas, baldus, gėles ir panašiai.

 

Neparduoda meno

Kad ir kiek gauna įvairių užsakymų iš pažįstamų žmonių, R.Grikštaitė niekada neparduoda savo meno. Ji jį dovanoja. Ir namuose turi nemažai susikaupusių darbų.

Kaskart mokyklos, Kretingos pedagogų centras ar kitos įstaigos paprašo menininkės, kad ji suorganizuotų kokią parodą. R.Grikštaitė prisipažino, kad atidaryti ekspoziciją nėra pigu, tačiau tai jai suteikia malonumo.

„O jei dar kas finansuotų, tai galėčiau organizuoti ir organizuoti parodas”, – neslėpė pašnekovė.

Artimiausiu metu ji žada atidaryti parodą Palangos ar Kretingos bažnyčioje. Anot jos, darbai jau yra padaryti, reikia tik sulaukti tinkamo momento. Ji ir jos auklėtiniai piešė angelus.

Bet kol kas, prasidėjus vasaros atostogoms, mokytoja nori kiek atsikvėpti.

 Straipsnis skelbiamas „Palangos tiltui" vykdant Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo (SRTRF) projektą „Jūros mūšos aidai kurorto kūrėjų meninėje raiškoje ir gyvenime".

Jūsų komentaras:

Cika 2012-07-13 11:44 (IP: 78.61.104.50)
Pagarba jaunai ir talentingai mokytojai , bet patarciau garsiai nesidalinti mintimis apie magistrantura , nes pas mus issilavinusiu bijo sustabareje seni valdininkai , kurie suauge su kedemis . Sekmes jums

Taip pat skaitykite

Rezervacijos vasarai apgyvendinimo vietose tiek pajūryje, tiek sodybose visoje Lietuvoje pildosi.


Spalio 11 d.  „Baltijos“ pagrindinės mokyklos aštuntų klasių mokiniai dalyvavo orientacinėse varžybose „Ar pažįsti Palangą?“, skirtose Palangos atgavimo šimtmečiui paminėti, kurias organizavo istorijos mokytoja Aušra Liustrovienė ir geografijos mokytoja Asta Dobrovolskienė.


Vakar, ketvirtadienį, vasario 4 d., „Palangos tiltas“ skelbė, kad miesto Tarybos narė Renata Surblytė paskelbė apie pasitraukimą iš Socialdemokratų partijos, taip pat iš miesto Tarybos jungtinės „Socialdemokratų ir komiteto „Palangiškiai“ frakcijos. Palangos socialdemokratų lyderės Svetlanos Grigorian sakė „Palangos tiltui“, jai...


Daugiabučių namų gyventojai, kurių laiptinės nėra periodiškai valomos šlapiuoju būdu, turėtų sunerimti. Atlikę mikrobiologinius ir parazitologinius tyrimus specialistai nešvariose Klaipėdos daugiabučių namų laiptinėse aptiko žmogaus sveikatai itin pavojingų užkratų – parazitų ir bakterijų. Neabejojama, kad situacija yra panaši ir kitų miestų daugiabučių...


Ar matėte, kaip muzikos klausosi ir bando pamėgdžioti girdimas melodijas kūdikiai? Ar matėte, kaip laisvai scenoje jaučiasi dar ketverių neturintys vaikučiai? Ar matėte, kaip blizga ikimokyklinukų akys, kai jie sugroja pirmą kūrinėlį? Jau 14 metai Palangoje gyvuojančios YAMAHA muzikos mokyklos užsiėmimai kiekvieną dieną suteikia krūvą puikių emocijų ir vaikučiams, ir jų tėveliams, ir...


Kitąmet daugės vadinamųjų savivaldybių donorių, kurios dėl didesnių gyventojų pajamų iš Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) turės palikti dalį jo valstybei. Prie buvusių Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų bei Neringos savivaldybių prisijungs Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos rajonų, Trakų rajono bei Palangos miesto savivaldybės. 


Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos direktorė, matematikos mokytoja Laimutė Benetienė jau ne pirmus metus vadovauja šiai švietimo įstaigai. Ilgą pedagoginį darbo stažą turinti mokyklos vadovė teigė visada norėjusi būti mokytoja, todėl niekada nesvarsčiusi apie kitokią galimybę. Nuo pedagoginės praktikos laikų pamilusi V. Jurgučio mokyklą, pedagogė džiaugėsi, jog...


Nuo rugsėjo pabaigos prie V. Jurgučio pagrindinės mokyklos vėl verda darbai: UAB „Palangos komunalinis ūkis“ darbininkai pradėjo tvarkyti lietaus nuotekų tinklus, įrenginėja drenažą apie senąjį mokyklos pastatą bei įrengs jo sienų hidroizoliaciją, rengiasi atnaujinti mokyklos teritorijos dangas. Pasak Palangos miesto savivaldybės administracijos Statybos skyriaus vedėjos Violetos...


„Gerbiu moteris labiau nei vyrus, gal kažkiek feministė esu, bet moterys yra vertos pagarbos. Augina vaikus, laiko tris-keturis namų kampus. Jos gali būti ir karininkėmis”, – šypsojosi Palangos Vlado Jurgučio pagrindinės mokyklos dailės mokytoja Ramunė Grikštaitė.   Linko prie karybos Beje, ji ir pati yra buvusi karininkė, tačiau dėl...


Palangiškė Vanda Degimienė kovo mėnesį minės savo 73 gimtadienį. Sveika, energinga, veikli, Palangos miesto globos namuose virėja dirbanti moteris turi savo sveikatos filosofiją: „Pas daktarus lankausi retai. Turiu savitą požiūrį į sveikatą ir darbą. Kol dar dirbu, galvoju, kad esu stipri, nepasenusi bei turinti gerą atmintį“.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius