„Rimi” išpuolis pamalonino ir kai kuriuos politikus

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2013-11-14
Peržiūrėta
1840
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Alvydas ZIABKUS „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas
Alvydas ZIABKUS „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas

Apleistoje dykvietėje sparčiai iškilusiu ir šią vasarą atidarytu moderniu „Rimi” prekybos centru pasidžiaugusi Palanga iš investuotojo sulaukė netikėto akibrokšto.
Bendrovės „Rimi Lietuva” nekilnojamąjį turtą valdanti antrinė įmonė „Hakonlita” kreipėsi į prokurorus prašydama apginti viešąjį interesą ir stabdyti už puskilometrio prie „Statoil” degalinės esančioje aikštelėje prasidedančias naujosios miesto autobusų stoties ir dar vieno prekybos centro statybas.
Prokuratūrai adresuotame skunde teigiama, kad privataus investuotojo pasirinkimas be koncesijos ar konkurso pažeidžia lygiateisiškumo ir skaidrumo principus, diskriminuoja kitas įmones.  „Hakonlitos” nuomone, didžiojoje sklypo dalyje numatytas statyti prekybos centras bus privačios, pelno siekiančios įmonės nuosavybė ir nėra reikalingas „Palangos komunalinio ūkio” veiklai.  Autobusų stočiai tokio didelio sklypo nereikia, todėl likęs žemės sklypo plotas turėjęs būti išnuomotas arba parduotas aukcione, taip užtikrinant galimybę valstybei gauti didžiausią naudą.
Tiesą pasakius, darosi keista, kai į kurortą atėjusiam naujam prekybos centrui taip rūpi savivaldybės bendrovės pasirašytos jungtinės veiklos sutarties teisėtumas. Juo labiau, kai ši sutartis su „Rimi Lietuva” nė pro kur nesisieja. Arba, kai užsienio kapitalo prekybos bendrovei pasidaro svarbi Lietuvos valstybės gaunama nauda parduodant ar išnuomojant žemės sklypą.
Palangos savivaldybę apskundusios „Rimi Lietuva” interesas šioje negražioje istorijoje kyšo kaip zuikio ausys iš iliuzionisto katiliuko. Su autobusų stoties ir prekybos centro komplekso statybos pradžia sutampanti „Hakonlitos” skundo data reiškia vieną – kiek laiko prokurorai užgaiš aiškindamiesi sutarties teisėtumą, tiek kitą vasarą rimtesnio konkurento nesulaukusi „Rimi” dirbs gaudama didesnes pajamas.
Praėjusį pirmadienį statybos darbus turėjusi pradėti bendrovė „Palanga Properties” komplekso statybą ketino pabaigti birželio pabaigoje. Jei skundo nagrinėjimas užtruks mėnesį, kitas didelis prekybos centras duris atvers tik rugpjūtį. Jei skundą atmetantis prokuroro sprendimas bus apskųstas aukštesniam prokurorui – žiūrėk, būsimų statybų pabaigą pavyks nutempti iki rudens.
Jei jau „Hakonlitai” taip rūpėjo Palangos komunalininkų pasirašytos sutarties teisėtumas, niekas netrukdė į prokurorus kreiptis dar šių metų pradžioje, kai ji buvo pasirašyta. Juo labiau, kad apie autobusų stoties ir prekybos centro statybos planus skalambijo ne tik vietos, bet ir nacionalinė spauda.
Tačiau analizuojant visus su būsimos autobusų stoties komplekso statyba susijusius įvykius, vis labiau didėja įtarimas, ar prie „Hakonlitos” skundo prokurorams nagų nebus prikišę Palangos valdžiai kerštaujantys vietos politikai.
Prieš būsimą statybą „Rimi Lietuva” antrinė įmonė buvo užsimojusi dar vasario mėnesį, kai Nacionalinė žemės tarnyba du mėnesius tyrė „Hakonlitos” prašymą panaikinti būsimai statybai skirto žemės sklypo nuomos sutartį. Žemės nuomos sutartis buvo pripažinta teisėta, tačiau autobusų stoties ir prekybos centro komplekso projektavimas tam laikotarpiui buvo sustabdytas.
Regis, tokį atsakymą gavusi „Rimi” turėjo susitaikyti su mintimi, kad ateityje Palangoje teks dirbti didesnės konkurencijos sąlygomis. Tačiau vėl žemės nuomos ir jungtinės veiklos sutarties teisėtumo klausimus keliantis „Hakonlitos” skundas dabar pasirodo būtent po to, kai pas komunalininkus atėjęs vienas savivaldybės labai „nuskriaustas” politikas prasitaria keršysiąs miesto valdžiai ir skųsiąs su investuotojais pasirašytą sutartį.
Dabar kalbama, kad šis politikas organizuosiąs Palangos gyventojų parašus prieš tai, kad autobusų stotis iš viso būtų perkeliama iš senosios vietos. Kokį šimtą greta dabartinės stoties gyvenančių žmonių parašų bus surinkta, tačiau kiek palangiškių pasisakytų už tai, kad nauja moderni autobusų stotis atsirastų netoli tankiausiai apgyvendinto miesto kvartalo?
Dar šių metų pradžioje, kai nuo sutarties pasirašymo su investuotojais buvo praėjęs jau mėnuo, šio savivaldybės sprendimo kritikai baubė visu smarkumu. „Sutartis su korupcijos tvaiku, įtartini investuotojų pažadai”, – taryboje tvirtinamą sutartį „į miltus malė” energingiausias opozicionierius Aleksandras Jokūbauskas. Iš anksto pasirašęs tekstą vos ne kiekvienam sutarties punktui priekaištų turėjo buvęs meras Vytautas Stalmokas. Vietos spaudoje miestą būsimomis grėsmėmis gąsdino Vaidas Šimaitis. Galima suprasti, kad savo komercinių tikslų siekiančios „Hakonlitos” skundas prokuratūrai šiems kritikams šiandien – lyg balzamas širdžiai.
Kodėl rinkimuose tarnystę Palangai deklaravę politikai elgiasi lyg savo miesto priešai? Ar jie nemato, kad dabartinė apskurusi autobusų stotis, ankštas stoties peronas, archainės lentelės su autobusų grafiku tinka nebent bažnytkaimiui, o ne didžiausiam šalies kurortui? Ar jie nežino, kad modernios stoties statyba kainuoja per tris milijonus litų, kurių savivaldybės biudžete nėra? Ar jie nesupranta, kad ypač vasarą dūmijančio transporto srautus į patį miesto centrą pritraukianti autobusų stotis yra netinkamoje vietoje? Kodėl jiems nepatinka, kad šalia būsimos stoties atsiras dar vienas didelis prekybos centras, kuris vasarą sumažins palangiškius erzinančias poilsiautojų eiles prie kasų?
Atrodo, džiaugtis reikia, kad surastas pats greičiausias būdas, kaip pastatyti naują autobusų stotį, kuri miestui nekainuos nė lito. Jei ši sutartis iš tiesų būtų neteisėta, ji jau seniai būtų sudominusi valdžios koridoriuose korupcijos ieškančias specialiąsias tarnybas.
Tačiau apie valdžios postus svajojantys kai kurie politikai džiaugtis Palangos sėkme dar neišmoko. 

Jūsų komentaras:

to ??? 2013-11-19 15:27 (IP: 78.61.104.50)
tada savivaldybes administracija nusipelno geros berzines koses - duoti soooociai, kad i ateiti butu...

Ziabkus 2013-11-19 13:53 (IP: 204.11.50.131)
Gerb. skaitytojai, as esu asmeninis - kiseninis mero Vaitkaus rasytojas (jis uzsako - as rasau). Uz visokias nesamoniu rasliavas man dar ir atlyginama. Aciu uz demesi.

hmmm 2013-11-17 11:24 (IP: 78.61.104.50)
VA CIA TAI TEISINGAI !!!Jei butu sugebeje privatizuoti parka, Gintaro muzieju, jura - tai butu AMEN.Matome, kas gavosi, kai privatizavo pirti, dusus pajuryje, tualetus,sunaikintos purvo gydyklos, abu baseinai.Prie tu keikiamu rusu musu mazas miestelis buvo visasajungines reiksmes !!! Aplinkiniu kaimu ir kt vietoviu zmones turejo darbus, galejai ir sesiais etatais dirbti. O dabar i visas puses nesvariais purslais taskosi ivairiaplaukiai politikai, musdamiesi i krutine pries rinkimus, kad tarnaus tik zmonems ir bendram interesui.Tik kas is tiesu gaunasi, tai matome visi...

keletas strichu 2013-11-17 09:07 (IP: 79.132.183.50)
Ponas Ziabkau, as nesu isigilines i sia istorija, taciau Jusu bendra pozicija, kad vietos politikai (galimai del savo ambiciju) vienas kitam, o kartu ir PALANGAI kaisioja pagalius i ratus yra teisinga> tik keista< kad Jus nematot aibes kitu Palangai naudingu projektu, kurie Palangai yra gal net ir gerokai svarbesni. Kaip Jums istorija del Pinus Proprius vis dar nepastatyto modernaus baseino projekto, kuomet vietiniai politikieriai sugebejo tiek metu stabdyti si projekta?? ar Palangai nebutu buve toki objekta tureti jau pries 6 metus???visos tos istorijos ir karai pries atrakcionus?? ar ju irgi nereikia?? paklausinekit atvykstanciu sveciu, suprasit, kad jie atrakcionu pasigenda; o ar negalima buvo ir yra susitarti del visiems naudingos pozicijos atrakcionu atzvilgiu?? velgi, cia pamatytumet begalines ir nepamatuotas politikieriu ambicijas... ar Palangai nera naudingas koks apzvalgos ratas ir ne 30m, bet dvigubai didesnis??? ar Palangai nebutu smagu tureti koki dideli vandens atrakciona??? dinozauru parka??? visa tai jau buvo siulyta taip pat mazdaug pries 6 metus. Ka dabar turi Palanga??? ogi nieko.. (Atsiprasau, turi isties nuostabu parka, jura, taip pat paremontuotas gatves, Kurhauza, dar si bei ta. Bet ar to uztenka?Akivaizdu, kad ne.. Palangoje esminiu poslinkiu nera. Kol kas nera, bent jau darbuose. Kur Jus matote susitelkima? Kur Jus matote pastatyta rimta infrastrukturini objekta, kuris generuotu turistu trauka? Pasakysit Kurhauzas??? na, nejuokinkit. Tai yra gerai, kad jis atstatomas, bet vienas pats- jis tik pastatas. O tai kas jame bus daroma, ar tai zmones trauks taip, kad jie del jo atvaziuos i Palanga, paziuresim... Manau, kad ne. Zodziu, butent Palangos valdzios AMBICIJOS, SIAURI INTERESAI, kartkartem neisivaizuojamas NEPROFESIONALUMAS bei ABUOJUMAS VERSLO INICIATYVOMS- PAGRINDINIS STABDIS, KODEL PALANGA TIEK METU VELKASI DRUSKININKAMS IS PASKOS, KODEL IS PAGRINDINIO KURORTO VIRTO - ATSILIKELE.

??? 2013-11-16 19:46 (IP: 78.61.27.241)
Žinau, kad už tuos beržus savivaldybės administracija gavo gerą pinigą, tad pati buvo suinteresuota komerciniu sandoriu

... 2013-11-16 16:00 (IP: 78.61.104.50)
Tokius grazuolius berzus iskirto ties "Rimi", nors jie visai nekliude.Manyciau, kad pacios gamtos dvasios uztrauke debesis jiems.Ir gerai...

Taip pat skaitykite

Jūratės Miliauskaitės akustinis koncertasietuvos pajūryje neretai galima pastebėti pailsėti ant kranto išlipančių ruonių. Visai neseniai vienas jų užfiksuotas Palangoje. Gyventojai dažnai mano, kad šiems gyvūnams reikia pagalbos ir svarsto, kur kreiptis, tačiau specialistai sako, kad jei ruonis nesužeistas, jį derėtų palikti ramybėje, antraip – tik pakenksime, rašo Viktorija Dačinskaitė delfi.lt


Gegužės 8 d. Vyriausioji tarnybinės etikos komisija vienbalsiai nusprendė, kad atstovaudamas fiziniam asmeniui savivaldybės taryboje, buvęs Palangos miesto savivaldybės tarybos narys A. Jokūbauskas pažeidė įstatymą - iki 2019-12-31 galiojusio Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo draudimą atstovauti (20 straipsnio 1 dalis).  


Svečiui Lietuvos pajūrio „Smėlynų malūnai“ ir krištolinės erdvės su Dangumi, atsispindinčiu net jūros dugne, su gausybe tarp Nidos prie Kuršių Marių jūrinių „dvivandenių“, ir Nidos Latvijos teritorijoje,valandžiukęeinant link Papės rezervato nuo Būtingės terminalo yra laisvojo, žemiškojo Rojaus siekiamybė ir galimybės pailsėti, susilieti –...


Palangos senosios gimnazijos IIIB klasės mokinys Adomas Gudaitis tapo vienu iš geriausių Lietuvos jaunųjų geografų, Gimnazijai parvežęs garbingų apdovanojimų iš respublikinės geografijos olimpiados.


Nauji vargonai: paskutinėmis vasario dienomis į Palangos parapiją atkeliavo nauji vargonai, kurių montavimo darbai Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje jau prasidėjo.


Palangos viešojoje vaikų bibliotekoje vyko popietė „Mažųjų vaikų Velykėlės“. Jų metu buvo atidaryta piešinių paroda „Pavasario spalvų žaismas“.


Gintaro muziejaus terasoje

***, 2009 08 05 | Rubrika: Kultūra

Rugpjūčio 8 d., 20 val. Poezijos ir muzikos šventė „Ramios, malonios vasaros naktys…“ ,,Aš niekados nieko nesigailiu“ Susitikimas su režisiere, aktore ir knygų autore Galina Dauguvietyte Bilietų kainos: 10; 20 Lt


Viskas – Šventosios žvejams

Aistas MENDEIKA, 2009 07 29 | Rubrika: Kultūra

Praėjusį šeštadienį į šventę, jau dešimtąją, Šventojoje šventojiškius ir pajūrio svečius pakvietė žvejai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius