Rusų turistų – mažiau, o kai kurie iš Rytų – su keisčiausiais pageidavimais

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016-07-21
Peržiūrėta
1800
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Rusų turistų – mažiau, o kai kurie iš Rytų – su keisčiausiais pageidavimais

Dėl geopolitinių, ir ne tik, priežasčių, jau kelintą sezoną Palanga sulaukia vis mažiau turistų iš Rusijos, tačiau didžiausią šalies kurortą atranda kiti rusakalbiai, baltarusiai ir ukrainiečiai. Apie rusus Palangoje seniai sklando legendos, bet kiek jos yra išlaužtos iš piršto, o kiek tikros, pasidomėjo „Palangos tiltas“? Kaip pasakojo verslininkai, yra ir įnoringų, o patys dosniausi, deja, nebepasirodo – nuo Lietuvos pajūrio dingę.

Rusams įdomiausios pažintinės ekskursijos
Palangos turizmo informacijos centro (TIC) l. e. p. direktorė Egidija Smilingienė pasakojo, kad trimituoti, jog į Palangą nebevažiuoja rusų turistai – nėra didelio reikalo.
„Žinoma, jų jau kelinta vasara mažiau, bet tai susiję ne tik su Palanga. Jie apskritai nebevyksta į Lietuvą, o gal ir dar labiau spaudžiasi diržus – atostogauja savo šalyje“, – sakė E. Smilingienė.
Pasak specialistės, tikrai nėra taip, kad kurorte lankytųsi vos vienas kitas rusų tautybės turistas: „Tačiau pastebėjome, kad jei anksčiau lankydavosi iš netoliese esančio Kaliningrado, iš jo turistų tikrai bene vos vienas kitas. O štai turistų iš Maskvos – padaugėjo“. Naujesniais turistais l. e. p. TIC vadovė vadina svečius iš Ukrainos ir Baltarusijos: „Jie tikrai Palangą atrado visai neseniai, o kadangi atvyksta pirmą kartą – įdomu viskas“.
Dažnai TIC darbuotojai sulaukia rusų klausimų dėl renginių, kur skaniai pavalgyti ir ką aplankyti, tačiau labiausiai domina ekskursijos: „Apgyvendinimą dažniausiai jau būna rezervavę savarankiškai, tad dėl viešbučio klausia vos vienas kitas. Įdomiausia jiems, kas vyksta kurorte“. Tad aktyviausiai rusai registruojasi į ekskursijas po Palangą, kurios organizuojamos rusų kalba. „Kasdien 17 valandą organizuojame pažintines keliones ir, kiek pastebi mūsų specialistai, jos itin paklausios. Vadinasi, tų turistų yra“, – juokavo E. Smilingienė.
Apžvalginės ekskursijos organizuojamos ne tik po Palangą, bet vykstama ir į artimesnius miestus – Klaipėdą, Neringą.

Ilgesnes atostogas renkasi maskviečiai
Panašu, kad burbulas dėl rusų turistų išties išpūstas, nes „Amberton green“ viešbučio vadovas Tomas Vanagas teigia, kad palyginti su ankstesniais metais, šiemet rusų netgi daugiau: „Mūsų viešbutis savo veiklą vykdo dar tik trečius metus, tad to rusų antplūdžio, koks būdavo anksčiau, mes nelabai ir žinome“.
Tačiau lygindamas metus, kada tik atsidarė jo vadovaujamas viešbutis ir 2016-uosius, pastebi: „2014 metais rusų turistų išties buvo, negalėjome skųstis. 2015 metais buvo jaučiamas nemenkas sumažėjimas, o šiais metais rusų vėl sulaukiame nemažai“.
Pasak žinomo viešbučio vadovo, rusų tautybės turistai Palangą mieliau renkasi vasaros sezonu, o jei atvyksta rudeniop, tai iš kaimyninės Kaliningrado srities: „Labiausiai jaučiame rusų atvykimą gegužės-birželio mėnesiais. O ramesnį, pigesnį poilsį renkasi gyvenantys Kaliningrade, kada atvyksta rugsėjį, kartais net spalį, kai dar gražūs ir šilti orai“.
Pastarieji turistai, jei ir atvyksta šiltuoju sezonu, ilgai neužsibūna. „Kelios dienos, savaitė, kartais tik savaitgalis, o štai tie, kurie atvyksta iš Maskvos, pas mus pasilieka kur kas ilgiau – trumpiausiai dviem savaitėms“, – kalbėjo T. Vanagas.

Specialaus arbatinuko paieškos
Nors didžioji dalis aptarnavimo sektoriuje dirbančių turbūt pasakys, kad rusai – draugiški ir šilti žmonės, tačiau juk pasitaiko visokių. „Tikrai esame turėję įnoringų, turinčių pačių keisčiausių norų. O jų dažniausiai turi tie, kurie atvyksta iš Pamaskvio. Tie, kurie atvyksta trumpų atostogų, tikrai didelių reikalavimų nekelia, tačiau atvykstantys iš Maskvos dažnai būna reiklesni“, – pasakojo T. Vanagas.
Paklausėme, kokių tekę sulaukti keistų pageidavimų. „Vieni svečiai pageidavo kažkokio specialaus ir įmantraus arbatinuko, kurio ieškojome po visą Palangą, bet radome. Būna tokių, kurie nori kambarį apstatyti savo ar kitokiais baldais. Stengiamės pildyti kiekvieno norą, kad kiekvienas svečias liktų patenkintas ir mūsų viešbučio aptarnavimu, ir iš kurorto išsivežtų tik pačius gražiausius įspūdžius“, – apie rusų įnorius pasakojo viešbučio vadovas.
O didžioji dalis ir išvyksta, anot jo, patenkinti, nes sugrįžta atgal: „Turime pastovių savo klientų, kurie grįžta ne pirmus metus. Džiugu jausti grįžtamąjį ryšį“. Ir, kaip kalbėjo T. Vanagas, panašu, kad rusai Palangos nepamirš: „Nemanau, kad nutiktų taip, jog jie čia nebevažiuos. Pamenu, kaip pernai garsiai buvo kalbama, kad rusai iš Palangos kone „išnyko“, tačiau mūsų viešbutis sulaukė užklausų iš pačių rusų, ar jiems saugu atvykti į Lietuvą, Palangą“.

Rusus vilioja tradicine virtuve
Nuvykę į svečias šalis, dažnai renkamės ragauti tos šalies tradicinius virtuvės patiekalus. Deja, lietuviškų cepelinų ar šaltibarščių rasti kur kitur pavyks sunkiai, o štai kurortai orientuojasi į atvykstančiųjų turistų auditoriją ir siūlo ne tik itališkas picas, turkiškus kebabus, bet ir rusų virtuvės patiekalus. J. Basanavičiaus gatvėje įsikūręs rusiškos virtuvės „Čagino restoranas“ gyvuoja jau daugiau nei dešimtį metų – vadinasi, paklausa yra. Čia galima rasti tokių rusų virtuvės patiekalų kaip šalta rusiška sriuba su degtine, carų blynų su raudonaisiais ikrais, rusiški Chabarovsko koldūnai. Tačiau net ir rusų virtuve turistų privilioti ne itin sekasi. „Tikrai mažai. Jau tuoj 1000 km lenktynės – tokiu metu Palanga būdavo pilnutėlė, o šiemet – tuštoka“, – kalbėjo restorano direktorė Laura Raupelienė.
Pasak direktorės, daugiau turistų sulaukia iš Latvijos, į restoraną užsuka patys lietuviai, o rusų, kaip sako ponia Laura, galėtų būti ir daugiau: „Jei atvirai, tai tikrai pasigendame. Keletą metų atgal galėdavome pasigirti didesniu šios tautybės klientų skaičiumi“. Bet ne tik jie nebeužsuka. „Išvis žmonių kurorte mažai“, – skundėsi „Čagin“ direktorė.

Rusai – vieni tolerantiškesnių klientų
Restorane trečius metus dirbanti padavėja Kristina sako, jog rusų virtuvės restoraną vienodai renkasi ir atvykę rusai, ir lietuviai: „Lietuvių, turbūt, net daugiau, tačiau jei palygintume lietuvius ir rusus, pastarieji keliskart malonesni, nuoširdesni ir tolerantiškesni“. Apskritai padavėja apsilankančius rusus įvardijo kaip labai draugiškus ir paprastus klientus. „Jie niekada nedraskys akių dėl kokios nors smulkmenos, jie bendrauja nuoširdžiau, atviriau, linkę labiau domėtis, kaip gimsta ant jų stalo atkeliaujantis patiekalas“, – pasakojo Kristina. Ir specialių pageidavimų padavėja nelabai galinti įvardyti. „Kad tokių net neatsimenu. Viskas tinka taip, kaip mes tiekiame. Keista, bet esame gavę nusiskundimą iš paties lietuvio, kad konkretus patiekalas Rusijoje gaminamas ne taip. O patys rusai nelinkę įrodinėti, kad vienas ar kitoks jų virtuvės patiekalas neprimena tikrojo. Priešingai, sulaukiame įdomių patarimų, kad viename regione tas pats patiekalas gaminamas vienaip, o kitame – jau kitaip. Pasakoja klientai istorijas, kaip panašius patiekalus gamino jų seneliai, bet niekada nesulaukiame piktybinių replikų“, – klientų istorijomis dalijosi padavėja.
O kad rusai dosnesni, patvirtino ir Kristina: „Tikrai arbatpinigių palieka daugiau nei lietuviai. Nėra taip, kaip dažnai galima girdėti, kad rusai švaistosi pinigais, tačiau palyginti su lietuviais, arbatpinigiai tikrai dosnesni“. O ką labiausiai svečias iš Rusijos atėjęs renkasi? „Labai įvairiai. Lietuviui tikrai dar reikia ir cepelinų, ir karbonadų, nors ateina į specifinės virtuvės restoraną, o patys rusai itin mėgsta barščius, specialaus mūsų recepto šonkauliukus, o ir tą garsiąją sriubą su degtine ragauja, kaip gi be jos, – juokėsi Kristina. – Tiesa, ta sriuba niekuo išskirtinė: panaši kaip mūsiški šaltibarščiai, o degtinės joje yra tik dėl skonio – apie 30 gramų“.

Maskvos regionas gali sau daugiau leisti
Viešbučio „Palangos vėtra“ vadovė Ingrida Valaitienė teigia, kad jų viešbutis turi lojalius klientus, kurie atvyksta jau daug metų. „Rusų tautybės svečiai pas mus jau kurį laiką lojalūs, tad mes kažkokio jų atvykimo skaičiaus nepastebėjome. Jei nebeatvyktų tie lojalūs, tada smarkiai tai pajustume“, – kalbėjo vadovė. Ponia Ingrida „Palangos tiltui“ sakė, jog netiesa, kad rusai yra pasikeitę: „Bent jau mūsų viešbutis to tikrai nėra pajutęs. Žinau kalbų, kad verslininkai tik ir laukia šios tautybės svečių, neva jie – itin dosnūs, tačiau juk yra visokių“.
Viešbučio vadovė, paklausta, ar rusai dosniai atveria pinigines, atsakė, kad daug ką apie svečią jau pasako tai, kur jis apsistoja: „Jei jis renkasi keturių ar penkių žvaigždučių viešbutį, tad akivaizdu, kad jis sau gali daugiau leisti“. Ir tokie svečiai, viešbučio vadovė įvardijo, kaip ir „Amberton green“ direktorius, dažniausiai yra maskviečiai: šie svečiai apsistoja ilgesniam laikui, perka daugiau viešbučio siūlomų paslaugų, kur kas dažniau piniginę atveria restorane.
Tačiau apžvelgiant bendruosius rodiklius, rusų viešnagės laikas Palangoje jau kurį laiką sutrumpėjęs: jei anksčiau svečiai viešėdavo dvi savaites ar net mėnuo būdavo visai įprasta, tai šiandien dvi savaitės jau yra daug. O tai, pasak vadovės Ingridos, lemia daugybė priežasčių: „Čia jau, matyt, Rusijos vidaus reikalas, mes čia niekuo dėti. Savo klientams esame paslaugūs, tad stengiamės ir per trumpą jų viešnagės laiką padaryti viską, kad jie išvyktų patenkinti“.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nors rugsėjis perkopė į antrąją pusę, tačiau vienas iš didžiausių Palangos viešbučių turistų srautu džiaugiasi iki šiol. Viešbučio direktorius sako, kad pirmojo rudens mėnesio visi savaitgaliai užimti. 


Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė sako, kad smarkiai išaugusias sektoriaus išlaidas pajūryje praėjusią vasarą kompensavo didelis turistų srautas, penktadienį pranešė „Vakarų ekspresas“.


Sekmadienį, gegužės 1-osios rytą, prie sovietų karių obelisko Palangos centre, rusų karių žiaurumams Ukrainoje neabejingi palangiškiai surengė performansą.


Kovo 5 dieną Palangos kurhauzo langai drebės nuo solidaus operinio dainininko balso - bosas Tadas Girininkas surengs jubiliejinio gimtadienio koncertą „Tarp rytų ir vakarų“. Vakaro vairą į savo rankas ima vienas geriausių Lietuvos vedėjų muzikologas Viktoras Gerulaitis. Žavusis vakaro vedėjas pateiks spalvingus pristatymus apie Tado vaidmenis, atliekamus kūrinius ir jų kūrėjus, atskleis mažai...


Vakar, vasario 23 d., turėjo įvykti Palangos savivaldybės rengtas aukcionas parduoti buvusią kurorto rusų mokyklą Vasario 16-osios gatvėje, tačiau jis neįvyko. Jame nedalyvavo nė vienas pirkėjas. Jame už 1 mln. eurų pradinę kainą buvo parduodamas 1,2 tūkst. kv. metrų bendro ploto pastatas ir 18,9 aro ploto sklypas, pranešė BNS. Tai buvo pirmasis šio nekilnojamojo turto...


Dėl geopolitinių, ir ne tik, priežasčių, jau kelintą sezoną Palanga sulaukia vis mažiau turistų iš Rusijos, tačiau didžiausią šalies kurortą atranda kiti rusakalbiai, baltarusiai ir ukrainiečiai. Apie rusus Palangoje seniai sklando legendos, bet kiek jos yra išlaužtos iš piršto, o kiek tikros, pasidomėjo „Palangos tiltas“? Kaip pasakojo...


Ši vasara daliai Palangos verslininkų keista: birželio vėsa staiga virto į alinančius karščius, o dėl įvykių Ukrainoje ir neretai antirusiškos retorikos Lietuvos žiniasklaidoje ženkliai sumažėjo rusų turistų. Juos pakeitę baltarusiai rusams negali prilygti išlaidumu ir restoranine kultūra. „Baltarusiai prisiperka „,Maximoje“   mėsos...


Lietuvos marketingo asociacijos (LiMA) Klaipėdos skyriaus ir Klaipėdos regiono savivaldybių asociacijos „Klaipėdos regionas“ iniciatyva, parengtas 14-os priemonių rinkodaros idėjų planas, padėsiantis pritraukti turistų srautus į pajūrio regioną. Plane siūlomos rinkodaros priemonės vasario 11 d. pristatytos Klaipėdos regiono savivaldybių merams.


Rytų mediciną propaguojantis palangiškis Konradas Nastopka, net namuose būdamas, sulaukia pagalbos prašančių žmonių skambučių. Apie keturiasdešimt metų netradicine medicina užsiimantis gydytojas yra kitoks. Jis ir pats tai žino. Dar mokantis Maskvoje akupunktūros, specialistai pripažino, kad jis turi didesnį jautrumą, kurį gali tinkamai panaudoti....


Parodos – tai investicija į turistų srautą

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 01 16 | Rubrika: Kultūra

Palangos turizmo informacijos centre – darbinės nuotaikos. Kadangi pagrindinis darbas su poilsiautojų, turistų srautais šaltuoju metų laiku yra nuslopęs, centro darbuotojai aktyviai dalyvauja parodose, dirba kviesdami kaimyninių šalių gyventojus į viešnagę.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius