Šimtmečio interpretacijos

Parengė Palangos Stasio Vainiūno muzikos mokyklos bibliotekininkė Loreta Tamoševičiūtė, 2009-05-26
Peržiūrėta
1687
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

2009-ųjų balandžio 2 dieną sukako 100 metų, kai gimė žymus lietuvių kompozitorius, pianistas, pedagogas Stasys Vainiūnas. Lietuvos muzikos pasaulyje šie metai – Stasio Vainiūno metai.

 

Lietuvoje įvyko nemažai renginių, skirtų šiai sukakčiai pažymėti. Nuošalyje  neliko ir Palangos muzikos mokykla, kuriai, įamžinant šviesų kompozitoriaus atminimą, 1984 metų vasario 10 dieną suteiktas Stasio Vainiūno vardas. Palangoje palaidota kompozitoriaus mama. 

Pažymėdama  šią neeilinę sukaktį, Palangos Stasio Vainiūno  muzikos mokykla parengė ir vykdo projektą „Stasys Vainiūnas. Šimtmečio interpretacijos “. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos  kultūros rėmimo fondas. Projekto tikslas – atkreipti dėmesį į Stasio Vainiūno ir jo amžininkų – lietuvių kompozitorių – kūrybinį palikimą vaikams ir jaunimui, skatinti mokinius ir pedagogus domėtis Stasio Vainiūno ir kitų lietuvių kompozitorių kūrybiniu palikimu ir jį puoselėti, garsinti Stasio Vainiūno vardą ir kūrybą Palangoje ir Žemaitijos krašte, ir, nupūtus užmaršties dulkes, suteikti galimybę šiai muzikai skambėti ir mokyklos klasėje, ir koncertų salėje.

Vykdydami projektą, gegužės 13 dieną gausus būrys muzikos mokyklos mokinių ir mokytojų išvyko į Vilnių Stasio Vainiūno namuose-muziejuje  surengti koncertą, skirtą kompozitoriaus 100-osioms gimimo metinėms paminėti.

Tik atvažiavę į Vilnių, aplankėme Antakalnio kapines. Padėjome gėlių puokštę, uždegėme atminimo žvakutes ant Stasio Vainiūno kapo, aplankėme kitų žymių Lietuvos menininkų kapus, tylos minute pagerbėme Sausio 13-osios didvyrių atminimą. Kas būreliais, kas pavieniui,  žvalgėmės po nepakartojamą Vilniaus senamiestį, aplankėme parodas,  grožėjomės Gedimino prospekte žydinčiomis alyvomis, nuostabiai žydinčiais kaštonais, margaspalviais tulpių žiedais.

Vakare,  pilni patirtų įspūdžių, kupini geros nuotaikos ir nė kiek nepavargę, Palangos jaunieji  muzikai pradėjo koncertą, palikusį neišdildomą įspūdį tiek patiems atlikėjams, tiek klausytojams  bei svečiams.

Stasio Vainiūno namai-muziejus – gerai žinoma  kultūrinė erdvė, kurioje organizuojami įvairūs  koncertai,  rengiamos  parodos, saugomas kompozitoriaus atminimas. Viskas šiuose namuose primena profesorių, dar ir dabar gyva jo dvasia.

Stasio Vainiūno namų-muziejaus direktorius, muzikologas Vaclovas Juodpusis, tardamas įžanginį žodį, supažindino su šių namų-muziejaus įkūrimo istorija, čia vykstančiais koncertais, įvairių kartų menininkų susitikimais, pasidžiaugė, kad prieš 10 metų įvykęs pirmas mūsų mokyklos atlikėjų koncertas vėl suskambo sostinėje, švenčiant jau 100-ąsias kompozitoriaus gimimo metines.

Šį kartą  koncerte Vilniuje skambėjo tik lietuvių autorių kūriniai. Didžiąją programos dalį sudarė Stasio Vainiūno  miniatiūros: „Mažas valsas“, „Liūdna dainelė“, „Lopšinė“, „Išdaigos“, „Tylus vakaras“, „Nuotaika“. Klausytojai išgirdo M.K.Čiurlionio preliudus ir harmonizuotų liaudies dainų variacijas,  A.Rekašiaus, V.Klovos, B.Dvariono, su kuriuo kompozitorius artimai draugavo, A.Raudonikio, R.Mikelsko, S.Jonkaus, J.Naujalio kūrinius. Juos pagrojo jaunieji  atlikėjai –  pianistai Marija Staponaitė (mokyt. E.Jašinskienė), Greta Dubinaitė (mokyt. R.Daukšienė), Adomas Janušas (mokyt. S.Rumianceva), Emilija Vitkauskaitė (mokyt. V.Juškienė), Augustė Vaičiūnaitė (mokyt. D.Staškūnienė),Vaiva Grabytė (mokyt. V.Knašienė), Justina Macijauskaitė (mokyt. E.Žeromskaitė), Iveta Danieliūtė (mokyt. R.Daukšienė), Diandra Dėkontaitė (mokyt. G.Zadonskaja), Medilė Jokubauskaitė (mokyt. E.Žeromskaitė), Deividas Panovas (mokyt. V.Juškienė), Ieva Zabitytė (mokyt. G.Zadonskaja), kanklininkė Grėtė Krikščiūnaitė (mokyt. J.Petkutė-Marcinkienė),  akordeonistų duetas – Greta Viskontaitė ir Rasa Daukšaitė (mokyt. J. Kravcova ), smuikininkė Viktė Rimšaitė ir smuikininkų ansamblis (vadovė L.Gadeikytė), akordeonistų kvintetas (vadovė N.Daukšienė). Jiems talkino koncertmeisterė Neringa Gricienė. Koncertą vedė bibliotekininkė Loreta Tamoševičiūtė.

Visi koncertuojantys pianistai grojo  fortepijonu „Stenway“,  kurį Stasys Vainiūnas pirko iš kompozitoriaus Juozo Gruodžio. Kiekvienas atlikėjas sugebėjo perteikti savo interpretacijas, vienam ar kitam laikmečiui būdingus stiliaus bruožus, nuotaiką. Sulaukėme daug gausios ir  garbios publikos aplodismentų. Susidomėjimas koncertu buvo toks didelis, kad ne visi norintys klausytojai tilpo salėje. Buvo malonu matyti Muzikų rėmimo fondo pirmininkę Liuciją Stulgienę, kompozitoriaus dukrą, pianistę Birutę Vainiūnaitę, kurios neslėpė emocijų ir susižavėjimo, klausydamosios jaunųjų atlikėjų muzikavimo. Kiekvieno kūrinio buvo atidžiai klausomasi. Ne vieno klausytojo akyse sužvilgo ašaros.

Tą vakarą visus suvienijo Stasio Vainiūno muzika. Atrodė, lyg pats kompozitorius, žvelgdamas iš paveikslo, džiaugėsi kartu su mumis.

Gintaro muziejaus židinio menėje gegužės 16-ąją įvyko dar vienas projekto ,,Stasys Vainiūnas. Šimtmečio interpretacijos“ koncertas, padovanojęs nepamirštamų įspūdžių ir akimirkų Palangos klausytojams.






Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Praėję metai net tik Vilniaus, bet ir Palangos, Šventosios NT rinkoms nebuvo patys geriausi ir svajojantys apie būstą pajūryje jau trina rankomis – šie metai gali būti lemtingi.


Liepos 13 dieną sukako vieni metai, kai į Anapilį iškeliavo nepakartojamas rašytojas ir palangiškis Gediminas Griškevičius Visiems buvęs labai gerai dėl savo linksmų plaučių, pokštų ir aštrios plunksnos žinomas rašytojas, publicistas, visuomeninkas Gediminas Griškevičius, net ir miręs, nepalieka visų abejingų. „Oi, kaip pasiilgau Gedimino,“ – tokius žodžius „Palangos tilto“ redakcijoje...


Palangoje gyvena nuostabiai ypatinga šeima – šiandien, penktadienį, gegužės 14 dieną, poniai Zuzanai Stancelienei sukako 100 metų, o jos vyrui Aleksandrui jau yra 105. Pora kartu gyvena 75 metus!


Eidamas 66-uosius metus Palangoje vakar mirė iškilus kompozitorius, Nacionalinės premijos laureatas Vidmantas Bartulis,.


Palangiškė Bronislava Giedraitienė vasario 21 dieną pasitiko išskirtinį – šimtas devintąjį gimtadienį. Ta proga sukaktuvininkei perduoti Savivaldybės vadovų sveikinimai.


Su Naujaisiais metais, mieli „Palangos tilto“ skaitytojai ir visi palangiškiai! Nors pagal kinų kalendorių 2018-ieji – Šuns metai, man jie – naujovių metai.


Vasaros pradžioje žinia, kad Palangos miestas sėkmingai iš UAB „Litesko“ perėmė į savo rankas jai prieš 15 metų išnuomotą savo turtą – šilumos tinklus, liko vasaros nuotaikomis gyvenančių palangiškių mažai pastebėta, bet už šio virsmo – titaniškos miesto, savivaldybės įmonės „Palangos šilumos tinklai“...


Palangos vandentiekiui – jau 105 metai

Vitalius Bernardas LITVAITIS, 2013 08 12 | Rubrika: Miestas

Šie metai Palangai dosnūs istorinių įvykių sukaktimis – nuo „Laiminančio Kristaus“ atstatymo 20-mečio iki Palangos vardo paminėjimo istoriniuose dokumentuose 760-ties metų. Negana to, kaip liaudyje sakoma, „Dievas davė ir dar drėbtelėjo“, Palangai atiteko didi garbė ir didis įpareigojimas pabūti dar ir Kultūros sostine.


Popiežius Benediktas XVI 2012 m. spalio 11 dieną visoje Bažnyčioje paskelbė Tikėjimo metus, kurie baigsis 2013 lapkričio 24 dieną. Popiežiaus paskelbtieji tikėjimo metai sutampa su dviem svarbiais įvykiais visai Bažnyčiai – 50-osiomis Vatikano II Susirinkimo pradžios ir 20-osios didžiojo Bažnyčios Katekizmo išleidimo metinėmis. Tai du svarbūs Bažnyčios dokumentai, kuriuose...


Šimtmečio interpretacijos

Parengė Palangos Stasio Vainiūno muzikos mokyklos bibliotekininkė Loreta Tamoševičiūtė, 2009 05 26 | Rubrika: Kultūra

2009-ųjų balandžio 2 dieną sukako 100 metų, kai gimė žymus lietuvių kompozitorius, pianistas, pedagogas Stasys Vainiūnas. Lietuvos muzikos pasaulyje šie metai – Stasio Vainiūno metai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius