Svajojantiems apie išskirtinį būstą šie metai gali būti lemtingi: pardavėjų aukso amžius baigėsi
Per pandemiją gausiai pajūryje „apsipirkę“ lietuviai kaip reikiant iššlavė šio regiono laisvų būstų sandėlį. NT vystytojai, matydami žaibiškai išaugusį pirkėjų susidomėjimą būstu poilsiui prie jūros, ėmėsi naujų projektų planavimo ir vystymo, o vietiniai gyventojai savo kartais ir labai prastos būklės NT pardavinėjo neadekvačiai aukštomis kainomis. Tačiau pardavėjų aukso amžius baigėsi: praėję metai net tik Vilniaus, bet ir Palangos, Šventosios NT rinkoms nebuvo patys geriausi ir svajojantys apie būstą pajūryje jau trina rankomis – šie metai gali būti lemtingi.
Būsto rinka buvo ramesnė
2022 metais viso Lietuvos NT rinka aktyvumu nepasižymėjo. „Inreal” grupės investicijų ir analizės vadovas Tomas Sovijus Kvainickas dar gruodžio mėnesį pabrėžė, kad aukščiausias naujo būsto rinkos klestėjimo taškas buvo pasiektas 2021 metais. Toliau fiksuojamas tolygus rinkos lėtėjimas.
„Rinkai lėtėjant naujų butų pardavimų skaičius yra dvigubai mažesnis ir tuomet galime svarstyti įvairius vertinimus. Išties, kainos augo, įperkamumas sumažėjo ir tai turėjo didelės įtakos rinkai, ypač sostinėje. Aišku, prie rinkos lėtėjimo prisidėjo ir tai, kad padaugėjo atšauktų susitarimų, netgi apie du kartus. Jeigu anksčiau atšauktų sandorių būdavo apie porą šimtų per metus, tai dabar vien Vilniuje jų yra beveik 400“, – akcentavo T. S. Kvainickas.
Tuo tarpu NT analitikas Arnoldas Antanavičius atkreipė dėmesį į antrinės būsto rinkos aktyvumą, kuris, pasak jo, yra normalus ir teigiamas butų pirkėjams. Jie gali neskubėdami įsivertinti savo galimybes įsigyti būstą, mėginti derėtis su pardavėjais, apgalvoti sutartis ir pan.
„Reiktų pabrėžti, kad Lietuvoje naujos statybos rinkos yra tik apie 10 proc. Daugumo būsto perkama-parduodama antrinėje rinkoje, senos ir naujesnės statybos, šeimininkus jau turėjusius, butus. Sandorių kritimas, kuris yra fiksuojamas, aš jį vertinčiau 8-9 balais, nes tai tikrai nėra vieni prasčiausių metų. Šių metų NT pardavimų situacija yra panaši 2017-2018 metus ir tai yra pakankamai sveikas aktyvumas. Antrinėje rinkoje yra pakankamai sveika situacija. Pirkėjams laikotarpis yra ramesnis ir jie gali pasižiūrėti, pasitarti ir pasiderėti dėl jiems tinkančio būsto kainos. Tai man atrodo, kad dabar yra rinka yra labai sveika. Labai gera proga derėtis, tartis dėl palankesnių sąlygų ir pan.“, – pabrėžė NT analitikas.
Pajūryje išimčių nėra
Ne išimtis ir pajūrio NT rinka. T. S. Kvanickas sako, kad nors 2022 metai Palangos NT rinkai buvo ramesni, negalima teigti, jog jie buvo labai blogi. „Inreal“ grupės duomenimis, Klaipėdoje per 2022 metus (iki gruodžio vidurio) Palangoje buvo parduoti – 365 naujos statybos butai. Tuo tarpu Klaipėdoje – 328 naujos statybos būstai. Didesnį NT rinkos aktyvumą Palangoje, anot T. S. Kvainicko lemia tai, kad joje apsiperka net tik vietiniai gyventojai, bet ir vilniečiai, kauniečiai, kitų didmiesčių gyventojai.
„Palanga ir Kuršių Nerija nėra tiesiogiai veikiamos vietos demografinių pokyčių. Nemaža dalis Neringos ir Palangos butų pirkėjų yra iš Vilniaus ar Kauno, tai visiškai nesusiję su tuo, kiek žmonių gyvena Palangoje. Žinoma, yra ir vietinių gyventojų, kuriems kažkur gyventi reikia, bet tai nėra dideli miestai, didelės įtakos vietiniai pirkėjai rinkai nedaro“, – tikina T. S. Kvainickas.
NT analitikas pažymi, kad NT aktyvumas Palangoje praėjusiais metais buvo mažesnis nei per pandemiją, tačiau didesnis nei iki pandemijos. Visgi, T. S. Kvainicko teigimu, paskutiniai 2022 metų mėnesiais pajūrio būsto rinka stabtelėjimo neišvengė, bet to, pasak NT eksperto, dideliems pasiūlos ar kainų pokyčiams neužtenka.
„Paskutiniai mėnesiai buvo lėtesni, tačiau nėra taip, kad buvo pasiūlyta toks kiekis būsto, kad rinka „užlūžtų“ per kelis neaktyvius mėnesius. Ji sugrįžo į tą lygį, kuris buvo prieš pandemiją. Pardavimų bus, galbūt kažkuriuo metu galimas rimtesnis sulėtėjimas, kažkas įsigis pigiau, bet parduos brangiau, tie kurie norėjo parduoti brangiau, siūlys rinkai naujai pastatytus butus, bet jų nebus labai daug, tiesiog rinka bus normali“, – paaiškina pašnekovas.
Kai kurio NT kainos gali kristi
Koreguoti kainas, pasak T. S. Kvainicko, gali tekti tiems pardavėjams, kurie savo parduodamą NT pervertino. Pavyzdžiui, pandemijos metu išryškėjo tendencija net ir prastesnės kokybės būstą parduoti brangiai. Taip nutiko dėl to, kad pirkėjai konkuravo dėl kiekvieno kvadratinio metro ir pirko viską už bet kokią kainą.
„Tie, kurie kainas kėlė dėl pasiūlos ir paklausos disbalanso, dėl išaugusios paklausos, pajus didesnį spaudimą kainų korekcijoms, ypač jeigu projektas nebuvo aukštos klasės, žemesnis nei vidutinės. Tokiems tikrai su kainos korekcijomis teks susitaikyti. Buvo aišku, kad Palangoje kai kurių vystytojų optimizmas yra labai didelis ir kainoms anksčiau ar vėliau įtakos tai turės“, – pažymi NT analitikas.
NT agentūros „Opcio“ direktorius Ignas Tiškus sako, kad kalbant tik apie naujos statybos būsto segmentą, kainas gali mažinti tie vystytojai, kurie pandemijos metu ir 2022-aisiais pervertino savo jėgas – ėmėsi pernelyg rizikingų investicijų ir dabar nori greitai parduoti, kai kuriais atvejais dar net nepastatytus objektus. Taip pat pardavėjai, kurie pandemijos metu savo NT buvo gerokai pervertinę.
„Ženklaus NT kainų kritimo nėra, pastebimi pavieniai atvejai, kai žmonėms pavyksta daugiau nusiderėti. Pavyzdžiui, 2021 metais Kunigiškėse būdavo skelbimų už 5000-6000 Eur/kv. m įrengtų butų, bet tokia kaina – pardavėjo sugalvota, jis ir tikėdavo tokia kaina, kai realiai tokio buto kaina būdavo 4000 Eur/kv. m Dabar tie nerealūs lūkesčiai sumažėjo iki 4500 Eur/kv. m“, – sako I. Tiškus.
NT brokeris priduria, kad šiuo metu Palangoje kokybiškai pastatytą būstą su daline apdaila galima įsigyti už 2700-3800 Eur/kv. m. Pašnekovas pabrėžia, kad tiek kainuoja vidutinės klasės būstas su liftu (jei pastatas aukštesnis nei 2 aukštai), automobilių stovėjimo aikštele, aptvertomis teritorijomis. Yra objektų, kurių kaina – nuo 10 tūkst. Eur/kv. m, tačiau tai – prestižinės klasės būstai.
Prognozuoja ramesnį laikotarpį
Pasak I. Tiškaus, 2022-ieji Palangos NT rinkai nebuvo aktyvūs, tačiau jis, kaip T. S. Kvainickas akcentuoja, kad pirkėjų susidomėjimas būstu pajūryje grįžo į 2018-2019 metų lygį.
„Rinka panašėja į 2018-2019 metus, kai žmogus, norėdamas nusipirkti kažkokį NT, turi galimybę skirti sau porą mėnesių apsidaryti, įvertinti visą rinką, važiuoti į tą patį objektą, pasižiūrėti kelis kartus, apgalvoti visus privalumus ir trūkumus, kad nesusipirktų to, ko nereikia. Sprendimą įsigyti atitolina ir brangstančios paskolos, kurios visus emocinius pirkėjus, kurie pirkdavo, nes nusipirko kaimynas, pusbrolis ir dėdė, sulaiko nuo sprendimo“, – pažymi pašnekovas.
Šiandienė situacija, pasak NT brokerio, yra normali, nes 2021 metai pajūrio būsto rinkoje buvo išskirtiniai.
„Žmonės buvo pasiryžę už dideles pinigų sumas įsigyti turtą, sutartys buvo nutraukiamos, kai kažkas siūlo daugiau, nebuvo įmanoma nuspėti rinkos ir buvo klientų, kurie nusprendė parduoti NT neadekvačiomis kainomis, galų gale sugebėdavo patys parduoti tomis neadekvačiomis kainomis ir mes negalėdavome patikėti, kad įmanoma, atsirasdavo kas nors, kas neįvertinęs rinkos nusipirkdavo brangiai“, – prisimena I. Tiškus ir priduria, kad šiandien jau sunku parduoti dar nepastatytą būstą – pirkėjai nori užtikrintumo.
NT ekspertas prognozuoja, kad šie metai pajūrio NT rinkoje bus ramūs. Jo teigimu, naujų, grandiozinių projektų neplanuojama, mažesnių – bus, tačiau jie neturės didelės įtakos Palangos, Šventosios būsto rinkoms.
„Manau, kad šie metai bus ramesni. Matome pagal sklypų užklausas, kad paklausa yra mažesnė. Reiškia, vystytojai mažiau statys. Tiesiog dabar, matyt, bus baigiamos esamos statybos ir tikroji situacija turėtų pasimatyti 2024 metais, o šiemet baigsime kelerių paskutinių metų projektus“, – teigia I. Tiškus.
DELFI
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Balandžio mėnesiui einant į pabaigą nemaža dalis šalies gyventojų jau suplanavę, kaip leis savo vasaros atostogas.
Praėję metai net tik Vilniaus, bet ir Palangos, Šventosios NT rinkoms nebuvo patys geriausi ir svajojantys apie būstą pajūryje jau trina rankomis – šie metai gali būti lemtingi.
Klaipėdos mero rinkimuose Ligita Girskienė dalyvaus: „Uostamiestis gali būti kitoks!“
Linas JEGELEVIČIUS, 2022 09 04 | Rubrika: Miestas
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos rinkimų sąraše į Seimą išrinkta Klaipėdos Marių rinkimų apygardoje Ligita Girskienė prisipažino žurnalui „Lietuvos pajūris, laikraščio „Palangos tiltas“ turinio partneriui, kad niekada nė sapnavusi nebuvo, kad vienądien būsianti politike. „Norėjau būti renginių režisierė“, – šypsojosi L. Girskienė.
Per anksti nesidžiaukite radę gintaro – tai gali būti baltasis fosforas
2022 08 24 | Rubrika: Miestas
Po audrų pajūrio gyventojai skuba ieškoti gintaro, tačiau aplinkosaugininkai ragina būti budriems – vietoje gintaro galite rasti baltojo fosforo gabalėlių.
Šiandien, kovo 11-ąją minime mūsų Valstybės Nepriklausomybės atkūrimo dieną. Stebėdami įvykius Ukrainoje, matome, kokia trapi gali būti laisvė, todėl tokiu įtemptu laiku kaip niekad svarbu ją saugoti ir branginti.
Nuo birželio pabaigos jaunos šeimos paskatą pirmam būstui gali gauti įsigydamos jį daugiau Lietuvos teritorijų. Norintys gauti paskatą nuo šiol būstą gali planuoti ir Gargžduose, Tauragėje, dalyje Palangos ir Utenos. Taip pat į regiono sąvoką patenka daugiau vietovių Vilniaus rajono savivaldybėje.
5-oji diena Maroke: apie skylę į 24 amžius atgal ir liežuvio gelbėjimo operaciją
2016 11 21 | Rubrika: Miestas
Palangoje žurnaliste dirbusi Inga Šviesaitė, dabar sėkmingai dirbanti dizainere Klaipėdoje, toliau dalijasi savo kelionės į Maroką įspūdžiais su „Palangos tilto“ skaitytojais.
Dėmesio: gali būti padidėjęs oro užterštumas
„Palangos tilto” informacija, 2013 01 28 | Rubrika: Sveikata
Visuomenės sveikatos centras informuoja, kad pagal gautus gyventojų pranešimus Palangos miesto centrinėje ir rytinėje dalyse gali būti padidėjęs aplinkos oro užterštumas kietosiomis dalelėmis, cheminiais junginiais.
Jei nelaimės tikimybė tik pusė procento, ji gali būti pražūtinga ir Palangai
Linas JEGELEVIČIUS, 2012 05 10 | Rubrika: Miestas
Ar gali būti taip, kad mūsų gražiajai Palangai, pajūriui ir ištisiems regionams galėtų grėsti didelis pavojus? Jokiam uraganui Anatolijui ar Ervinui, nuniokojusiems pajūrį, neprilygtų atominės elektrinės Visagine nelaimės mastai. Kas mena Černobylį ar stebėjo Japonijos Fukušimos tragediją pernai televizijos ekranuose, gerai suvokia pražūtingą atomo poveikį. Trečiadienį...
Dar labiau veržiant diržus drakono metai žada būti niūrus 1
Agnė LEKAVIČIENĖ, 2012 01 02 | Rubrika: Verslas pinigai
Vyriausybė trečiadienį patvirtino 2012 metų biudžetą, kuris numato tolesnes griežtas taupymo priemones. Sumažintas finansavimas ir šalies savivaldybėms. Vadinasi, teks dar labiau susiveržti ir taip suveržtus diržus. Ar Palangos įstaigos ir įmonės pasiruošusios dar alkanesnei būčiai? Kur dar galima sutaupyti? Palangos savivaldybės įmonės skėsčioja rankomis bei vienbalsiai...