STINTŲ ŠVENTĖ PALANGOJE: KAINOS AKĮ RĖŽĖ, BET VALGYTOJŲ NETRŪKO

Palangos tiltas, 2024-02-12
Peržiūrėta
748
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Aldo Kazlausko nuotr.
Aldo Kazlausko nuotr.

Tradicinė stintų šventė Palangoje surengta jau 21 kartą. Nors puikiai žinoma, kad šventėje paragauti keptų žuvelių – nepigus malonumas, vis vien į kurortą suplaukia minios. Šįkart būta ir naujovių – „rokoutasi“ žemaitiškai ir net virta ypatinga senovinė kuršiška stintienė.

Per stintų šventę ant Palangos tilto buvo tiek daug žvejų išsirikiavę ir visi vylėsi žuvelių pagauti, bet daugumai liko juokauti, kad nulis – irgi skaičius.

„Aš nieko, draugas tik plekšnikes gaudo“, – sakė žvejas.  

„Mes pagavome įdomesnių dalykų ir gerą nuotaiką pagavome, smagu. Rytų vėjas, užtat ir nekibo“, – teigė kitas žvejas.

„Gyvenime esu pagavęs ne vieną, bet šįkart jos sakė man išeiginę duoda“, – kalbėjo vyras.

Užtat centrinėje kurorto J. Basanavičiaus gatvėje stintų netrūko. Populiariausia šventėje – kepta stinta. Jų porcija svyravo nuo 8 iki 10 eurų, bet žmonių tokia kaina, regis, negąsdino.

„Labai labai skanios, atvykome iš Utenos su ekskursija. Patenkinti. Oras ir viskas nuostabu“, – tvirtino moteris.

Žmonės ragavo ir marinuotų, ir vytintų, ir rūkytų stintų. Buvo ir šviežių žuvelių. Už jų kilogramą reikėjo atseikėti pagal dydį nuo 8 iki 12 eurų.

„Kandžiojasi, bet ką padarysi, norisi. Dėl to ir atvažiavome iš taip toli, iš Kelmės“, – sakė moteris.

Žvejai apgailestavo, kad stintų vis mažiau į tinklus įpuola.

„Labai prasti metai. Matote, kokios kainos didžiulės. Žvejas, jeigu gauna 50 kilogramų, nori daugiau uždirbti, reikia ir įmonę išlaikyti, viską padaryti“, – aiškino vyras.

Šioje šventėje buvo ir išskirtinis patiekalas. Tai – senovinė kuršiška stintienė. Ji ne tik su mažomis žuvelėmis, daržovėmis ir gausybe žalumynų.

„Yra stintos, bulvytės, morkos. Vietoje acto pilame baltą sausą vyną. Daug daržovių“, – nurodė moteris.

„Kokia šventė, kokia žuvienė be vyno, be geros nuotaikos. Svarbiausia, su meile. Pirmą kartą matau, kad virtų stintienę“, – tikino moteris.

Virėjos neslėpė, kad receptą gavo iš Nidoje gyvenančios tetos, kuri tokią stintienę pagardina sviestu ir jo gausiai deda.

„Sviestas užrakina sriubą, kad neišeitų visi skoniai. Visų paslapčių negaliu išduoti ir taip daug pasakiau“, – pasakojo virėja.

Prie tokios stintienės atsirado daug ragautojų.

Žemaitiško prieskonio šventei suteikė ne tik stintienė ar Žemaitijoje gaminamas kastinys, bet ir žemaitiškas raštas bei kalba.

„Šie metai yra paskelbti žemaitiško rašto. Ir turime suflerį, ir abėcėlę, ir posakių. Visi, kas norės, galės parašyti savo skambiausią žemaitišką žodį“, – pasakojo Stintų ordino kancleris Nerijus Stasiulis.

Skaičiuojama, kad visai gausybei buvo parūpinta apie 12 tonų stintų.

LNK inf.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palanga sulaukė dvigubos poilsiautojų bangos. Čia atvyko ne tik švęsti Velykų – po jų Palanga neliks tuščia, poilsiaus ir per vaikų atostogas. Kai ką atviliojo šilti orai, o kai kurie turi velykinę tradiciją švęsti Palangoje, juolab kad kainos dar ne vasariškos. 


Ne taip seniai skambėjo varpai, kad Lietuvoje būsto kainos yra nepagrįstai išpūstos. Prekiaujantieji nekilnojamuoju turtu (NT) kaltino vystytojus.


Poilsiaujantys Palangoje sutaria, kad kainos šiemet čia kilusios. 


Palangos nekilnojamojo turto kainos jau lyginamos ne su Jūrmala, ar Pietų Europa, bet netgi su Silicio slėniu, esančiu JAV, Kalifornijoje – įspūdingus indėlius sukaupę lietuviai ieško, kaip apsisaugoti nuo pinigų nuvertėjimo, rašo Ernestas Naprys delfi.lt


Praėjusį savaitgalį (rugpjūčio 7-8 d.) Palangoje įvykęs LXVIII Vilniaus aukcionas ne tik stebino dalyvių aktyvumu ir įsirašė į istoriją kaip aukcionas, kuriame labiausiai kilo parduotų lotų kainos, bet ir tapo istorijos įprasminimo dalimi.


Pajūris NT kainomis perspjovė net Vilnių: butai čia brango trečdaliu. NT kainų augimas sostinėje jau beveik nebestebina, tačiau Lietuvoje yra miestų, kuriuose kainų šuolis dar didesnis nei Vilniuje. Tai – Palanga, kurioje butų kainos nuo 2020 metų pradžios išaugo net trečdaliu (33 proc.), rašo delfi.lt žurnalistė Justina Maciūnaitė. Butų kainos čia augo trečdaliu...


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


Kasmet prasidėjus aktyviajam vasaros sezonui, o jis, panašu, prasidės jau netrukus, praūžus Joninėms, visi ima žvalgytis, kokios gi kainos šiemet Palangoje. Vėl visi imsis už galvų, sakydami, kad sunku ką ir įpirkti didžiausiame šalies kurorte ir geriau traukti į Turkiją, kur viskas pigiau, o gal verslininkai jau imasi protingesnės taktikos ir stengiasi išlaikyti...


„Pačios pigiausios braškės ir daržovės!“ – net nustėrau iš nuostabos išgirdusi tokius žodžius Palangos turguje. Juk maža paslaptis, kad Palangoje vasaros sezonu kainos gerokai didesnės nei kituose miestuose. Ne išimtis – ir turgus. Daugelis poilsiautojų turbūt pastebėjo, kad kainos čia prilygsta prekybos centrams, o ne vienas tikras...


Naujasis UAB „Palangos vandenys“ direktorius Virgilijus Beržanskis per beveik du mėnesius naujose pareigose jau spėjo „apšilti“ ir yra pasiryžęs atsiraitoti rankoves nelengvam darbui – tempti viršun į skolas smengančią kurorto vandens tiekėją – UAB „Palangos vandenis“. Pernai įmonės nuostoliai buvo 288 tūkstančiai litų....


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius