Tilteliui per Rąžę bus suteiktas poeto Josifo Brodskio vardas

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013-06-10
Peržiūrėta
2148
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Rugpjūčio mėnesį pėsčiųjų tiltas per Rąžę turėtų pasipuošti memorialine lentele „Poeto Josifo Brodskio tiltas“.
Rugpjūčio mėnesį pėsčiųjų tiltas per Rąžę turėtų pasipuošti memorialine lentele „Poeto Josifo Brodskio tiltas“.

Ketvirtadienį posėdžiavusi Palangos miesto savivaldybės taryba priėmė sprendimą įamžinti mūsų mieste poeto, Nobelio premijos laureato Josifo Brodskio atminimą. Pėsčiųjų tiltui per Rąžę rugpjūčio mėnesį bus suteiktas pavadinimas „Poeto Josifo Brodskio tiltas“.

Ryšiai su Lietuva
Pristatydamas sprendimo projektą dėl poeto J. Brodskio atminimo įamžinimo Palangoje Kultūros skyriaus vedėjo pavaduotojas Robertas Trautmanas sakė, jog kovo 6 d. buvo gautas kolektyvinis kreipimasis su pasiūlymu įamžinti mūsų mieste Nobelio premijos laureato atminimą. Pasiūlymo iniciatoriai – Lietuvos rašytojų sąjunga.
Josifas Brodskis – žymus žydų kilmės rusų poetas. Gimė 1940 m. Sankt Peterburge (tuometiniame Leningrade). 1987 metais Stokholme jam buvo įteikta Nobelio premija. Mirė poetas 1996 m. sausį, jo palaikai ilsisi Venecijoje, San Mikelės kapinėse.
Šių metų vasario pabaigoje vykusioje Vilniaus knygų mugėje visuomenei buvo pristatyta Ramūno Katiliaus sudaryta šviesios atminties poeto draugų ir bičiulių – lietuviškųjų ir kitų, kurių ryšio su poetu trečiasis dėmuo kadaise buvo Lietuva, – atsiminimų knyga „Josifo Brodskio ryšiai su Lietuva“. Dviejų dešimčių rašytojų, mokslininkų, muzikantų, režisierių ir kt. iš Vilniaus, Varšuvos, Peterburgo, Maskvos, Londono, Niu Heiveno, Naujojo Orleano rašiniuose atgyja poeto kūrybinė biografija ir drauge svarbus Lietuvos kultūrinio gyvenimo etapas.
Kaip rašoma anotacijoje, „ši knyga – apie didįjį XX a. poetą, Nobelio premijos laureatą Josifą Brodskį, jo ryšius su Lietuva, lietuviškąją tematiką jo kūryboje. Poetas ne kartą lankėsi Lietuvoje, turėjo čia artimų draugų ir, pasak prezidento Valdo Adamkaus, jautė „palankumą ir dėkingumą [Lietuvai], tikriausiai už tai, kad itin nepalankiais sau laikais, kai sovietinės sistemos buvo šmeižiamas ir teisiamas, Lietuvoje rado tam tikrą dvasinės ramybės salą. [...] jo meilė Lietuvai nuolat plėtėsi, nuo kelių artimų žmonių – Vilniaus miestui, Lietuvos pajūriui, tada – mūsų valstybei ir tautai, mūsų istorijai ir kultūrai“.

Dukart lankėsi Palangoje
Knygos pristatymo Vilniuje metu buvo pabrėžti poeto sentimentai Lietuvai ir ypač dviem jos miestams – Vilniui bei Palangai. Būtent pastarojoje sukurti įtaigiausi šio kūrybos tarpsnio posmai, kuriuose prasišviečia Palangos realijos, iš kurių nūdienos skaitytojas be vargo atpažįsta Baltijos pajūrį, Palangos kavinukes, skulptūras.
Pirmąjį kartą J. Brodskis Lietuvoje apsilankė 1966-ųjų rugpjūtį. Pasisvečiavęs Vilniuje, jis apie savaitę viešėjo Palangoje. Gyveno grafų Tiškevičių rūmų pusrūsyje, kur buvo įrengtas bendrabutis kuriamo Gintaro muziejaus darbuotojams.
Antrą kartą Palangoje poetas apsilankė 1968-ųjų sausį. Rusas lakūnas, kurį poetas tada matė žiemiškai tuščiame viešbučio „Pajūris“ restorane, vėliau apsigyveno vienoje iš jo elegijų.
Iš viso Lietuvoje poetas lankėsi septynis kartus. Tiesioginis meninis šių apsilankymų rezultatas – eilėraštis apie Palangą „Konjakas grafine – lyg gintaras tamsus...“ (1967 m.), eilių ciklas „Lietuviškas divertismentas“. Vienas iš septynių šio ciklo eilėraščių – apie Palangą. Su Palanga poetas susiejo dar du 1968 m. sukurtus eilėraščius: po galutiniais „Anno Domini“ ir „Elegijos“ variantais nurodyti metai ir vieta – Palanga.
Išnagrinėjus Lietuvos rašytojų sąjungos inicijuotą pasiūlymą, susipažinus su knyga „Josifo Brodskio ryšiai su Lietuva“ bei Savivaldybės administracijos atstovams balandį susitikus su J. Brodskio atminimo įamžinimo iniciatoriais, nuspręsta jo vardu pavadinti pėsčiųjų tiltą per Rąžės upę – bevardis tiltas yra toje miesto dalyje, kurioje dažniausiai vaikštinėjo poetas.
Tarybos nariai pritarė šiam sprendimo projektui. Ir sakė manantys, jog poeto draugų, tarp kurių – žymūs literatai, muzikai, dailininkai, aktoriai, mokslininkai, – jo poezijos gerbėjų ir skaitytojų platus ratas aprėpia daugelį pasaulio šalių, tad Palanga praturtės dar vienu turistinės traukos tašku.

Jūsų komentaras:

PILkis 2013-07-07 08:58 (IP: 62.80.225.87)
KOdėl ne Gagarino?

To: " IP: 78.61.104.38 " 2013-06-14 04:04 (. / IP: 86.100.60.112)
-O kam čia pilvą suskaudo?.. tegul rašo visi ir kuo daugiau..nes ir taip nėra kur išreikšti žmonėms savo nuomonę...tuo labiau, kad jos niekas negirdi ir niekam neidomu...Nebijokit, rašykit, kiek tik kam patinka...

2013-06-12 20:27 (IP: 78.61.104.38)
Aštuoni komentarai to paties rašytojo. Prie staripsnio apie J. Janonio 28 daugiabučio renovaciją iš to pateis adreso, atrodo, penki. Ar kažkas linksminasi ir savo ambicijas tenkina tokiu būdu besiviešindamas, ar, gal būt, kokioje nors įstaigoje visi aparatai vienu IP apjungti?

aliosos nuomone 2013-06-11 17:22 (a / IP: 217.195.232.61)
kam palangai du tiltai/ antras popieriui gadinti ir MERA su NIMBU spausdinti

va 2013-06-11 17:19 (k / IP: 217.195.232.61)
aneiekduotas ; aniekduotas; zydas---kolukyje PALANGA---kulturos sostine

redaktoriui 2013-06-11 06:42 (p / IP: 217.195.232.62)
paaiskinkit MERUI/bo knygu neskaito/ kad SITO tiltuko tais laikais NEBUVO/ gal ir jusu redaktoriau nebuvo. apie BRODSKI ir LIETUVA nesenai isleista knyga.bibliotekoj yra

hmmmm 2013-06-10 19:41 (IP: 78.61.104.50)
rusu kilmes zydui...paskui kokiam amerikonui... ne muilo nebereikia !!! Gal ir vaikams vardus privalesim toookius duoti ...Nejuokinkit, kad tai taps ir traukos centru -Lietuvos rasytoju sajunga sostineje turi daaaug tiltuku, tegu ten ir traukia ka nori

Taip pat skaitykite

Informuojame, kad Palangos miesto savivaldybės tarybos 2024m. vasario 15 d. sprendimu Nr. T2-24 suteiktas pavadinimas gatvei, esančiai prie Kregždžių gatvės – Žiedų gatvė. Taip pat patvirtinta nauja Kregždžių gatvės geografinė charakteristika. 



Saulėtą savaitgalio rudens popietę Palangos literatų klubas ,,Takai per kopas“ (vadovas – V.Lukšas) Birutės parke, prie grafų Tiškevičių rūmų, surengė poezijos skaitymus poeto Pauliaus Širvio 100 -osioms gimimo metinėms paminėti.


Bibliotekoje pristatyta šeštoji poeto Jono Brazdžionio knyga

"Palangos tilto" informacija, 2019 12 13 | Rubrika: Kultūra

Gruodžio 5 d. popietę Palangos viešojoje bibliotekoje pristatyta šeštoji poeto Jono Brazdžionio knyga „Tarytum vėstančios žarijos“. Jos puslapiuose – autoriaus brandžios mintys apie žmogaus prasmingą buvimą istorijoje ir kasdienybėje, apie gyvenimo trapumą, grožį ir neblėstančią viltį.


1965–1967 metais mes buvome kurso draugai tuomečio, ordinais apdovanotojo Vilniaus Vinco Kapsuko universiteto Istorijos-filologijos fakultete, studijuojant lietuvių kalbą ir literatūrą. Studijuojant ir studentaujant, keiksnojant tarybinę santvarką ir saugumiečius, pametant blaivios nuovokos ir žinojimo, kokia kalba kalbėjo mūsų mamos, senelės, kokius darbus dirbo jų vyrai –...


Yra pasaulyje visai nepažįstamų, žmones magiškai sugiminiuojančių vietų. Štai visada (ir praėjusį spalį – lapkritį), eidamas poetiškaisiais smėlynais arti jūros „Prūsijos pusėje“, jau Šaipių – Plazės pusėje, vienoje vietoje ramiausiai stabteliu ir nusiimu savo „Akmenkuprę“. Tą vietą jau gal šešetą metų vadinu...


Tilteliui per Rąžę suteiktas poeto J. Brodskio vardas

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 05 22 | Rubrika: Miestas

Skambant visame pasaulyje žinomo poeto, Nobelio premijos laureato Josifo Brodskio balsui ir perkusininko Arkadijaus Gotesnamo improvizacijoms į per Palangą tekančios Rąžės vilnis įsiliejo keturių J. Brodskio gyvenimą lydėjusių upių – Nevos, Tibro, Jordano ir Vilnelės, – vanduo. Šia vandens, poezijos ir perkusijų garso misterija trečiadienį palydėta pėsčiųjų tiltelio...


Penktadienį Senojoje gimnazijoje skambėjo jaunųjų Palangos, Kretingos, Klaipėdos ir Skuodo poetų posmai. Čia jau penkioliktąjį kartą į Poezijos rudens šventę-konkursą rinkosi eiles kuriantys moksleiviai, ir jau penkioliktą kartą komisija, kuriai pirmininkavo šventės įkvėpėja, lietuvių kalbos mokytoja ekspertė, poetė ir eseistė Elena Karnauskaitė-Mažeikienė, paskelbė šių...


Ketvirtadienį posėdžiavusi Palangos miesto savivaldybės taryba priėmė sprendimą įamžinti mūsų mieste poeto, Nobelio premijos laureato Josifo Brodskio atminimą. Pėsčiųjų tiltui per Rąžę rugpjūčio mėnesį bus suteiktas pavadinimas „Poeto Josifo Brodskio tiltas“.


Sveikos gyvensenos propaguotojas, pavyzdingas Vydūno ir rytietiškos jogos žinovas bei pasekėjas, savimi sau ir mums visiems seniai įrodęs sveikatinimosi be cheminių vaistų naudą ir galimybes, be fotoaparato Palangos ir Kretingos apylinkėmis nevaikštantis Augustas Balvočius aną šalto sausio vakarą neapsikentęs tarė: „Vienintelis sunkiausias dalykas gyvenime yra...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius