„Tryliktasis atlyginimas“ – jau praeitis, o darbuotojus stengiamasi pastebėti visus metus

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2015-12-28
Peržiūrėta
773
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Palangos skyriaus vadovė Virginija Grigalauskienė
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Palangos skyriaus vadovė Virginija Grigalauskienė

Didžiosios metų šventės – ne tik pats darbymetis, bet ir padėkų savo darbuotojams metas. Ar „trylikto atlyginimo“ tradicijos dar gyvos šiais laikais? Ar prisimena kurorto įmonių ir organizacijų vadovai savo „biteles“, darbuotojus?

Padėkos darbuotojams – būtinos
Palangos viešbučio „Palangos vėtra“ direktorė Ingrida Valaitienė pasakojo, kad nėra metų, kuomet nebūtų įvertinamas personalo darbas: „Be jokios abejonės, visada stengiamės skirti padėkas visiems darbuotojams. Tai jau tapo nelaužoma tradicija. Tarpšventiniu laikotarpiu vis kitur organizuojame kalėdinius vakarus, kurių metu savo darbuotojams įteikiamepadėkas, dovanas“. Viešbučio darbuotojus vertina ir individualiai kiekvienam dėmesį skiria ne tik vadovai, bet ir viešbučio klientai: „Kalėdinių vakarų metuskiriame tam tikras nominacijas. Jas anonimiškai gali siūlyti ir patys kolegos, tarkime „Draugiškiausias metų kolega“, „Metų šypsena“ ir pan. Klientai taip pat palieka savo atsiliepimus ar vertinimus, į kuriuos atsakingai atsižvelgiame ir sulaukiame, beje, nemažai“.
Viešbučio vadovė mano, kad kiekvienoje įmonėje turėtų būti parodomas bent menkiausias dėmesys ar, dar geriau, įteikiama padėka už visų metų darbą: „Kasdieniniuose darbuose ne visada randame laiko pabrėžti vieną ar kitą darbuotojo didesnį indėlį į darbą, tad toks šventinis momentas, kuomet darbuotojas gali pasijausti pripažintas ir įvertintas – ypatingai svarbus. Ypač, kad šventiniu laikotarpiu darbuotojai atiduoda dar daugiau savo jėgų, tad įvertinimas, dovana ir geras žodis – didžiulė motyvacija ir paskata ateinantiems metams“.
Palangos viešbučio „Tauras“ administracija savo darbuotojams stengiasi įteikti nors simbolineskalėdines dovanas, tačiau priedo prie atlyginimo ar premijos duoti nelabai sau gali leisti. „Minimalias dovanas visada paruošiame, nes dėmesys darbuotojui iš vadovų reiškia labai daug, tik ne visi vadovai atsimena kolegas. Darbuotojas jaučiasi pastebėtas vadovo, akivaizdžiai matome netikėtus ir nudžiugusius veidus, kuomet kolegos nesitikėjo ką nors gauti. Dėmesį skiriame ne tik didžiųjų metų švenčių metu, bet ir gimtadienių progomis“,– pasakojo viešbučio pavaduotoja Jūratė Meškienė.

Darbuotojai skatinami visus metus
Viešbučio „Gabija“ vadovė Nastasija Žutautaitė viešbučiui vadovauja dar visai neseniai, tačiau tradicijų nelaužo ir kartu su kolektyvu organizuoja šventinius padėkos vakarus: „Kolektyvas nors ir nedidelis, tačiau šventiniai darbuotojų vakarai – gyva tradicija, kurios stengiamės laikytis net pasikeitus vadovams. Kasmet organizuojame kalėdinį pasisėdėjimą visiems kartu, šventinę vakarienę. Ne šiaip susirenkame ir vakarieniaujame, bet visada stengiamės ruošti teminį vakarą. Šiais metais darbuotojai turės progą daugiau sužinoti vieni apie kitus. Darbų sūkuryje ne visi spėja susitikti su skirtingų sferų kolegomis arba ne visada žino, koks konkretus kiekvieno darbas: kambarių tvarkytojos nelabai žino, kas vyksta virtuvėje, o virtuvės šefas – kaip tvarkomi kambariai ir pan. Puiki proga labiau vienas kitą pažinti. Viešbučio atskirų skyrių darbuotojai pasakos apie savo veiklas“.
„Gabijos“ vadovė pasakojo, kad dovanos darbuotojams visada skiriamos vertingos ir negalvojamos jokios nominacijos, kad nė vienas nebūtų išskiriamas. Tačiau N. Žutautaitė mano, kad būtina dėmesį skirti ne tik švenčių metu: „Padėka darbuotojams yra būtina ir tai turėtų vykti nuolat. Darbuotojų motyvacija, paskatinimas ar pagyrimas, manau, būtinas kiekvienam darbuotojui mažiausiai kartą per ketvirtį. Žiūrint iš vadovo pozicijos, labai jaučiasi pagirto ar paskatinto darbuotojo pakilusi motyvacija: jam sužiba akys, o pats „užsikelia“ kartelę ir nori dirbti tik geriau, kad vėl būtų pastebėtas. Nemotyvuojamas darbuotojas „vysta“ akyse“.

Padėkos visos šalies mastu
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Palangos skyriaus vadovė Virginija Grigalauskienė pripažino, jog dovanų ir premijų klausimus valstybinės įmonės sprendžia kiek kitaip: „Neturime nei priedo prie atlyginimo, nei skatinamosios premijos. Prieš daug metų šis klausimas gal buvo aktualesnis, ne paslaptis, kad dalis įmonių savo darbuotojus pamalonindavo taip vadinamu „tryliktuoju atlyginimu“. Tačiau valstybinėse įmonėse tokie dalykai nebeegzistavo nei anksčiau, nei dabar“.
Pati V. Grigalauskienė su kolektyvu dar tebesvarsto galimybę organizuoti šventinį vakarą, tačiau gana nemažas dėmesys šios tarnybos darbuotojams yra skiriamas visos šalies mastu. „Kadangi mūsų tarnybų daug, tad tikrai dažnai jaučiamės įvertinti. Renkamas ir daugiausiai per metus prisidėjęs prie konkrečios veiklos darbuotojas, tad, manau, valstybinis apdovanojimas dar net reikšmingesnis nei gautas kolektyvo viduje“, – kalbėjo vadovė.

Padėkos ne prieš šventes, o už konkrečius darbus
Palangos transporto įmonė UAB „AKSM Trading“vadovas Karolis Motiejauskas savo darbuotojus įvertina ne per šventes, o visus metus, nelaukiant kokių nors švenčių, todėl, anot jo, ir šventinių premijų klausimas prieš Kalėdas įmonės darbuotojams neaktualus.
„Nieko švenčių proga nedovanojame ir nemanau, kad tai aktualu ir būtina. Esame transporto įmonė, didelė darbuotojų kaita, tad atsižvelgiame ir į tai, kad galbūt naujas darbuotojas dar neparodė visų savo galimybių ir nelabai yra už ką jį įvertinti. Stengiamės skirti premijas už tam tikrų konkrečių planų įgyvendinimą visų metų laikotarpiu, tad šiokia tokia paskata vis dėlto įmonėje yra. O apie priedus prie atlyginimo ar šventines premijas negalvojame nei šiandien, nei ateityje“, – sakė K. Motiejauskas.

Naujas vadovas – naujas darbuotojų vertinimas
Poilsio ir reabilitacijos centro „Pušynas“ laikinasisdirektorius Tomas Julius Žulkus sakė, kad centre padėkoms didelis dėmesys nebūdavo skiriamas.
„Ką organizuosiu šiemet pats, negaliu atskleisti – skaitantiems jūsų leidinį nebebus staigmena“,– šmaikštavo J. T. Žulkus prieš Kalėdas.
Anot jo, darbuotojų skatinimas – būtinas. Jeigu jam teksią ir toliau stovėti prie „Pušyno“ vairo, jis žada didinti kolektyvo sutelktumą ir pavasarį organizuoti visiems centro darbuotojams kelionę: „Tai puikus būdas pabūti visiems kitokioje aplinkoje, labiau vienas kitą pažinti. Manau, kad padėkos ar įvertinimas neturėtų baigtis tik per šventes“.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

„Palangos tiltas“ jau rašė šiandien, kovo 4 d., kad Lietuvos Statistikos Departamento (LSD) siunčiamose infografose statistika apie mirtis nuo koronoviruso Palangoje tiesiog dingo nieko nepaaiškinus. Palangos miesto savivaldybės mero patarėja Jurgita Vanagė, kuri persiunčia tokią LSD statistiką „Palangos tiltui“, negalėjo paaiškinti, kodėl...


Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, Lietuvoje kasmet yra užfiksuojama apie 300 naujų burnos vėžio atvejų, o daugiausiai – jau paskutinėje stadijoje, kai tikimybė išgyti – yra ypač maža. Todėl sveikatos priežiūros specialistai atkreipia dėmesį į tai, kodėl svarbu atpažinti ir neignoruoti pirmųjų simptomų.


„Palangos tiltas“ tęsia straipsnių ciklą-apžvalgą apie vasaros sezoną. Palangos turizmo informacijos centro darbuotojai tikriausiai susiduria su didžiausia turistų įvairove Palangoje vasaros metu. Centro vadovė Rasa Kmitienė „Palangos tiltui“, tęsiančiam apžvalgą apie praėjusios vasaros sezoną, pasakojo, jog turistų sulaukta iš įvairiausių pasaulio...


Į Valstybinės mokesčių inspekcijos akiratį pakliuvo neseniai pajūryje duris atvėręs SPA centras: paaiškėjo, kad darbuotojai ėjo į darbą nė nežinodami, kad yra atleisti ir neturi socialinio draudimo. Prie pat Palangos, Žibininkuose įsikūrusio SPA centro „Atostogų parke“ vadovei už tokį bandymą išvengti mokesčių paskirta solidi bauda. Aštuoni grožio ir...


Žengtas dar vienas žingsnis mažinant kurorto sezoniškumą. Praėjusią vasarą J. Basanavičiaus gatvėje, kur anksčiau veikė olandų atrakcionai, buvo įsikūręs didžiausias Lietuvoje batutų parkas, o dabar šioje teritorijoje verda statybos darbai – iškils modernus, visai šeimai skirtas pramogų kompleksas, kuris lauks lankytojų ištisus metus.


Didžiosios metų šventės – ne tik pats darbymetis, bet ir padėkų savo darbuotojams metas. Ar „trylikto atlyginimo“ tradicijos dar gyvos šiais laikais? Ar prisimena kurorto įmonių ir organizacijų vadovai savo „biteles“, darbuotojus?


Kalėdų senelių gali būti įvairių, bet Nerijus Stasiulis, Palangos kultūrinio gyvenimo variklis, idėjų generatorius, Palangos kultūros renginių siela, vienintelis toks netradicinis. „Šventė – ir Kalėdų renginiai – turi skatinti žmones pakylėti ir, žinoma, skatinti mąstyti. Stengiuosi neiti pramintu keliu – visuomet ieškau netradicinių sprendimų. Gyvenime...


Dėl žaliavos bado gintaro dirbinių gamintojai jau ima svarstyti apie darbuotojų atleidimus. Žaliavos monopolininkas, kombinatas Kaliningrade prekybą gintaru yra sustabdęs daugiau nei pusmetį. Gamintojų teigimu, šįkart sritis paiso ne vietinės valdžios, o Maskvos nurodymų. Kombinatas Kaliningrade, teigiama, vienintelė įmonė pasaulyje, gintarą kasanti pramoniniu būdu. Skaičiuojama, kad...


Didžiuosiuose Lietuvos miestuose vos gimus vaikučiui tėvai skuba jį užrašyti į darželį. Neretai tėvai piktinasi ilgomis darželio eilėmis. Palangos lopšeliai-darželiai mažųjų lankytojų laukia visus metus – eilių čia nėra, nors, pavyzdžiui, Kretingoje eilės į juos didelės. Ne todėl, kad darželių Palangoje būtų labai daug, o todėl, kad, blogėjant demografinei padėčiai...


Nors nemažai be darbo likę žmonių krizės metais negauna jokio atlyginimo, tačiau kitiems nusišypso laimė gauti per metus ne dvylika, o visus... trylika atlyginimų. Kartais, ypač sunkmečiu, neišgalinčios sumokėti „tryliktojo“ atlyginimo, įmonės savo darbuotojus „malonina“ vadinamaisiais priedais prieš šventes, čekiais, produktais ar visu „apčiuopiamu“ tryliktu atlyginimu. Ar tokia laimė...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius