„Tūbausiai – 2010“: žūklė, žuvienė ir žaismingi žiūrovai

Laima STONKUVIENĖ, 2010-03-06
Peržiūrėta
318
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Tie, kurie praleidote pro ausis kvietimą šeštadienį atvažiuoti į Tūbausius, kur ant verslininko Juozo Motijausko nuomojamo tvenkinio vyko poledinės žūklės varžybos, galite nagus nusigraužti. Likote nepakvėpavę pavasariu alsuojančiu oru, nepaskanavę Butigeidžio mokomojo pulko virėjų virtos žuvienės ir grikių košės su spirgučiais, nepamatėte žvejų azarto, kuris ištrauks ne į degtukų dėžutę, kaip juokavo, telpantį ešeriuką, o, svarbiausia, – neišgirdote tokiame renginyje vyraujančių kalbų ir pajuokavimų apie žuvų viliojimo meną bei prietarus.

 

O kur dar riaumojančių visureigių manevrai ant pažliugusio sniego, šildanti laužo liepsna, baloje tvenkinio prieigose žvejojanti originali palaikymo komanda. Pusdienis pralėkė žaibo greitumu, ir tik permirkusios kojos „šaukė“ traukti į šiltus namus...

Nors ir yra sakoma, kad geriau vieną kartą pamatyti nei dešimt kartų išgirsti, norime papasakoti , kas vyko ant Tūbausių tvenkinio ir krante. Tam, kad kitąkart visas abejones mestumėte į šalį ir su artimaisiais, draugais ar kaimynais apsilankytumėte poledinės žūklės varžybose.

O buvo taip.

 

Dėl mero taurės varžėsi 19 komandų

Pirmieji žvejai mėgėjai prie Tūbausių tvenkinio pradėjo rinktis prieš aštuonias. Dalyvauti varžybose užsiregistravo beveik 60 poledinės žūklės mėgėjų iš Kretingos, Salantų,  Klaipėdos, Gargždų, Tauragės, net Šiaulių, kitų miestų ir miestelių. Žvejoti keturias valandas trijuose sektoriuose įsitaisė 19 komandų po tris žvejus. Vienoje jų buvo ir vienintelė varžybose dalyvavusi moteris – žuveles iš po ledo viliojo kretingiškė Kristina Surblytė.

Kol „Pyla“, „Gramzda“, „Spyglys“, „Kurėnas“, „Draugai“ ir kitaip pasivadinusios komandos rymojo prie į eketes įmerktų meškerių, traukė žuvis ir spėliojo, kiek jos galėtų sverti – svarbiausias kriterijus norint laimėti pereinamąją Kretingos rajono mero taurę buvo ne kiekis, o svoris, krante gyvenimas virte virė. Palaikyti savų, papramogauti atvažiavusieji ar atėjusieji šildėsi karšta arbata, skanavo žuvienę ir grikių košę. Juos atvežusios Butigeidžio mokomojo pulko grupės vadė Nijolė Žilevičienė ir vyr. virėja Genovaitė Charkova vos spėjo suktis. Kaip vėliau moterys papasakojo, iš viso buvo išdalinta beveik 100 porcijų iš 10 kilogramų žuvies išvirtos žuvienės bei 70 porcijų košės, kuriai sunaudota 7 kg grikių kruopų ir 10 kg mėsos. Skanu buvo – kas valgė, tas gyrė.

 

Palaikymo komanda žvejojo... baloje

Bendraudami su virėjomis, varžybų organizatoriais Juozu Motijausku ir Žuvininkystės regiono vietos veiklos grupės pirmininku Voldemaru Kesminu, teisėjais pastebėjome nuo tvenkinio ledo grįžtančią linksmai nusiteikusią trijulę. Nieko nelaukdami puolėme klausinėti, kaip sekėsi, ar kimba. Vienas iš vyrų rimtai aiškino, kad jis varžybose nedalyvauja, jų dalyviams atvežė savo auginamos produkcijos – sliekų. Pašnekovo kalbas už gryną pinigą priėmėme iki tol, kol pasigyrė, esą jo sliekai itin geros kokybės, nes... skiepyti. Užbėgdami įvykiams už akių pasakysime, kad šmaikštuolis kurmaitiškis Egidijus Gedvilas, jo žmona Gileta, Kurmaičių bendruomenės pirmininkas Vytautas Viščiūnas saviškius palaikė itin žaismingai – apsivilkę vienodomis palaidinėmis su sėkmę neva Kurmaičių komandai  atnešiančiais skaičiais 666, jie žvejojo... baloje. Ant tikrų meškerių buvo pasikabinę iš kartono išpjaustytas žuvis. Vieną jų, uždegus laužą, Egidijus iš karto ir „išrūkė“... Beje, gera nuotaika visus užkrėtę kurmaitiškiai „žvejojo“ įsitaisę prie stalo, ant kurio buvo sudėtos varžybų nugalėtojams skirtos taurės. „Mes jau esame nugalėtojai, tokių didelių žuvų, kokias mes turime, nė vienas žvejys tikrai nepagaus“, – šmaikštavo originaliosios palaikymo komandos nariai pridurdami, kad Kurmaičių komanda: Vaidotas Varkojis, Tomas Jonutis ir Egidijus Norvilas taurių negaus – yra geresnių žvejų. Bet juk svarbiausia yra dalyvauti, o ne laimėti.

O štai su jaunomis mamomis Lina  Beržanskiene ir Solveiga Rudiene, kurios palaikyti savo vyrų atvažiavo su metų Benu ir pusantrų metų Dominyka, kalbėjomės rimtai. „Andrius ir Marius – palangiškiai vaikystės draugai. Jų dėka susibičiuliavome ir mudvi. Tiesa, vieni dabar gyvename Kretingoje, kiti – Klaipėdoje, bet tai netrukdo dažnai susibėgti, bendrauti. Dabar atvažiavome vyrų pasiimti, nes jie, suprantama, po atkaklių varžybų bus pavargę, o ir kokį lašiuką su draugais, aplaistant laimikį, paėmę“, – juokėsi moterys. Paklaustos, ar nepikta vienoms su vaikais būti, tikino: – Jeigu geras oras, važiuojame kartu. Be to, geriau tegu žvejoja negu, kaip nemažai jaunų vyrų, po naktinius klubus laksto. Beje, Marius pernai ant Lazdininkų tvenkinio vykusiose poledinės žūklės varžybose laimėjo taurę – sugavo didžiausią, 153 gramus svėrusią žuvį“.

 

Didžiąsias sudėjo į degtukų dėžutę

Ir štai pasigirsta šūvis, pranešantis, kad varžyboms skirtas laikas baigėsi. Pakalbintas vienas pirmųjų į krantą grįžęs Salantų žvejų klubo narys Andrius Zajančiauskas tvirtino, kad Tūbausiuose kibo labiau nei prieš savaitę vykusiose varžybose Salantuose. „Ten sugavau 300 gramų žuvies, šiandien – du kartus daugiau, ešeriukai ir pūgžliai turėtų sverti 655 gramus“, – kalbėjo žvejys. Beje, Salantų žvejų klubo vadovas Saulius Alonderis saviškiams „vadovavo“ krante. Ir gerai, nes jo pasakojamų anekdotų ir linksmų nutikimų žiūrovams būtų labai trūkę...

Rajono meras Juozas Mažeika paklaustas, kaip sekėsi, rimtai dėstė: „Mažąsias paleidau atgal, o didžiąsias, sudėjęs į degtukų dėžutę, parnešu sverti. Sugavau maždaug 250 gramų žuvies. Sakote, nedaug? Bet man svarbiausia pats procesas, o ne rezultatas“, – šelmiškai šypsojosi.

Pasišildę arbata, žuviene, pasidalinę įspūdžiais varžybų dalyviai sustojo iškilmingiausiam momentui – sužinoti, kuri komanda sugavo daugiausiai, kam sekėsi labiausiai, kas pagavo „netikėtumą“, tai yra žuvį, kurią šiuo metu ištraukti mažiausiai tikėtina.

 

Pereinamąją taurę išsivežė visam

Ant garbės pakylos vyrai išsirikiavo taip: pirmą vietą užėmė komanda „Pyla 1“ iš Klaipėdos, sugavę žuvies, antrą – „Gramzda“ iš Tauragės (gramus), treti liko taip pat uostamiesčio komandos „Kurėnas 1“ žvejai. Pereinamąją Kretingos rajono mero taurę pirmos vietos nugalėtojai išsivežė visam – jie ją laimėjo trečius metus iš eilės.

Komandos prizininkės, jų nariai apdovanoti taurėmis, medaliais ir prizais. Dovanos taip pat įteiktos vienintelei žvejojusiai moteriai Kristinai Burblytei, vyriausiam ir jauniausiam varžybų dalyviams – 67-erių klaipėdiečiui Tomui Pučinskui ir 14-mečiui Gediminui Grabiui, gyvenančiam Akmenalių kaime.

Žiopliausiu (nepagavo nė vienos žuvies) ir didžiausiu gamtos mylėtoju pripažintas kurmaitiškis Vaidotas Varkojis, didžiausią netikėtumą – lydekaitę pagavo Tomas Kichtenko iš Klaipėdos.                  

Varžybų organizatoriai pasirūpino, jog be dovanų neliktų nė vienas varžybų dalyvis.

 

Renginiu siekiama „auklėti“ brakonierius

Verslininko Juozo Motijausko organizuojamos poledinės žūklės varžybos, kurias surengti šiemet padėjo ir Žuvininkystės regiono vietos veiklos grupės pirmininkas Voldemaras Kesminas, vyko septintąjį kartą. „Pagrindinis mūsų tikslas – „auklėti“ brakonierius, parodyti jiems, kad žvejoti su meškere rankose, bendrauti su kolegomis yra labai smagu, – kalbėjo J. Motijauskas. – Tuo pačiu norime populiarinti poledinę žūklę, dalintis patirtimi, išaiškinti pajėgiausias komandas, geriausius žvejus, jų šeimos nariams – suteikti galimybę turiningai praleisti šeštadienio popietę“.

Varžybos, anot verslininko, vykdomos vadovaujantis respublikinės sportinės poledinės žūklės varžybų taisyklėmis. Dalyviai griežtai laikosi gamtosauginių reikalavimų ir nurodymų. „Per septynerius metus, kiek vyksta varžybos, žvejai yra sugavę ir 15-17 kilogramų laukinių karpių, pernai – 7,5 kg lydeką. Šiemet laimikis nebuvo itin didelis, bet pasitaikė geras oras, ir kibo geriau nei prieš tai Salantuose. O kibo todėl, nuomojame Tūbausių tvenkinyje, kaip ir Lazdininkų bei Šukės tvenkiniuose, gyvenančiomis žuvimis nuolat rūpinamasi. Pavyzdžiui, Tūbausių tvenkinyje ištirpusio deguonies vandenyje yra daugiau negu 6 miligramai litre, todėl žuvys buvo aktyvios, gaudė masalą – maitinosi“, – pasakojo verslininkas pasidžiaugdamas, kad poledinės žūklės varžybose dalyvių kasmet daugėja.

 J. Motijausko nuomojami tvenkiniai kasmet pagal planą įžuvinami. Į vienus tvenkinius leidžiamos lydekos ir starkiai, kitus – karpiai ir vėgėlės. Į Tūbausių tvenkinį pernai rudenį įleistos dvimetės lydekaitės.


Už draugystę, pagalbą ir prizus varžybų dalyviams organizatoriai dėkoja:

Kretingos rajono Savivaldybei, Savivaldybės specialistui Raimundui Jociui, Salantų žvejų klubo vadovui Sauliui Alonderiui, Klaipėdos žvejų klubui „Kurėnas“ ir jo vadovui Viktorui Šiukšteriui, UAB „Reba“ direktoriui Dariui Norvaišai, KASP LDK Butigeidžio mokomojo pulko vadui sauliui Liuliui, UAB „Geralda“ direktoriui Gintautui Igariui, Kretingos dienos veiklos centro direktorei Birutei Viskontienei, tautodailininkei Virginijai Barzdžiuvienei, „Smaližiaus kertelė“ Jovitai Valužienei, UAB „Raguvėlė“ direktoriui Virginijui Brazauskui, visureigių klubo „pajūris“ vadovui Algiui Rimui ir nariui Henrikui Sakalauskui.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Efektyviame savivaldybės įmonių valdyme šiuolaikiški, turintys viziją ir iniciatyvūs įmonių vadovai – svarbiausia, įsitikinęs miesto savivaldybės Tarybos narys Dainius Želvys, kuris yra dviejų miesto įmonių – UAB „Palangos šilumos tinklai“ ir VšĮ Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro (PASPC) stebėtojų tarybos narys.


Ar kavinės „Armėniški šašlykai“ savininkas ir Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentas Darius Miklovas trenkė mobiliu telefonu į veidą savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjui Petrui Keiniui? O gal pastarasis, kaip teigia verslininkas, jį apstumdęs ir iškoliojęs? Tai bando išsiaiškinti policijos...


Kitą šeštadienį, birželio 14-ąją, „žalias“ ir kitoks kurorto ir šalies jaunimas, visi riedlenčių „fanai“ kviečiami atvykti į pirmąsias „I Skate Palanga“ varžybas, kurios vyks riedlenčių aikštelėje prie Senosios gimnazijos. Varžybos prasidės vidurdienį, o apdovanojimai numatyti jau vakarop – 17 val. 30 min. Triukus...


Praėjusį šeštadienį, kovo 5-ąją, ant Lazdininkų tvenkinio ledo įvyko tradicinės poledinės žūklės varžybos Kretingos rajono savivaldybės mero pereinamajai taurei laimėti. Jose dalyvavo devyniolika žvejų komandų iš Kretingos, Gargždų, Skuodo, Klaipėdos bei kitų rajonų. Varžybas organizavę tvenkinio nuomininkas verslininkas Juozas Motijauskas, Kretingos regiono žuvininkystės...


Poledinės žūklės mėgėjai bei propaguotojai tęsią tradiciją sutikti kiekvieną pavasarį bei palydėti žiemą gražiu renginiu – poledinės žūklės varžybomis ant tvenkinių ledo.


Triušio metais svarbiausia nesiblaškyti kaip triušiui

Rasa GEDVILAITĖ, Ugnė RAUDYTĖ, 2010 12 29 | Rubrika: Miestas

„Manau, kad ateinantys Triušio metai tikrai bus ne blogesni, o tik dar geresni“,- kalbėjo „Pušyno“ vadovas V. Nesteckis. Tigro metai buvo kupini įtampos, įvairių pasikeitimų ir nebūtinai gerų, tą galėtų patvirtinti ne vienas lietuvis. Palangoje taip pat nuvilnijo ir smagių, ir tragiškų nutikimų banga. Susiduriantys su Palangos visuomenės kultūrinimu palangiškiai pamatė ir gerų perspektyvų...


Tie, kurie praleidote pro ausis kvietimą šeštadienį atvažiuoti į Tūbausius, kur ant verslininko Juozo Motijausko nuomojamo tvenkinio vyko poledinės žūklės varžybos, galite nagus nusigraužti. Likote nepakvėpavę pavasariu alsuojančiu oru, nepaskanavę Butigeidžio mokomojo pulko virėjų virtos žuvienės ir grikių košės su spirgučiais, nepamatėte žvejų azarto, kuris ištrauks ne į degtukų dėžutę...


Renginys ,,Kinijos Liaudies Respublikos poezija, fotografija ir kinofilmai Palangoje 2010“, skirtas KLR 60-mečiui paminėti ir Kinų Naujiesiems metams pasitikti 2010 m. vasario 12 d.


Palanga vasario 13 dieną septintą kartą organizuoja tradicinę šventę “Palangos Stinta 2010”. Jos metu miesto svečiai galės susipažinti su pajūrio krašto žvejiškomis tradicijomis, istorija bei kulinariniu paveldu. Žvejiška šventė „Palangos Stinta 2010“ prasidės ketvirtą kartą organizuojamomis stintų meškeriojimo varžybomis nuo jūros tilto bei tradicinėmis magaryčiomis žvejams ir...


Jau tapo tradicija ant Lazdininkų tvenkinio (Kretingos r.) rengti poledinės žūklės varžybas, kurias organizuoja šio tvenkinio nuomininkas Juozas Motijauskas bei sportinės žūklės klubas „Kurėnas“. Šiemet vėl buvo varžomasi dėl Kretingos rajono savivaldybės mero pereinamosios taurės.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius