Unikaliose Anaičių kapinėse atidengtas naujas kryžius

Palangos tiltas, 2018-07-04
Peržiūrėta
302
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Unikaliose Anaičių kapinėse atidengtas naujas kryžius

Praėjusį savaitgalį dėl savo istorinės vertės saugomose Anaičiųkapinaitėse susirinkusi bendruomenė pagerbė ten besiilsinčius ir atidengė kryžių, skirtą kunigo Jono Pipiro, palaidoto Skaisgiriuose, tėvams – Jonui ir Barbei Pipirs.
Jaukioje šventinėje ceremonijoje dalyvavo bendruomenė, kuriai šios kapinės yra itin brangios dėl čia palaidotų artimųjų, taip pat į paminėjimą atvyko ir kitų tikinčiųjų. Ceremoniją vedė kunigas ReinholdasMoras.
Anaičiai – maža gyvenvietė Palangos savivaldybėje, 5 km į pietus nuo Palangos centro, netoli senojo plento Klaipėda-Palanga (pirmas žvyrkelis į dešinę). Yra keli namai, mažos ir labai senos etnografinės kapinaitės. Dalis gyvenvietės yra Klaipėdos rajone.
Anaičių kapinės apibūdinamos kaip viena iš Klaipėdos krašto išskirtinių vietų – vienos iš gražiausių ir tvarkingiausių etnografinių liuteronų kapinaičių. Jos kitokios, nei likusioje Lietuvoje. Vietoj akmeninių antkapių pagrinde – kalvių daryti dailūs kryžiai.
Būtent kryžiai ir traukia apsilankiusiųjų dėmesį. Toks kryžius papuošė ir liuteronų kunigo J. Pipiro tėvų kapą. Pats kunigas J. Pipiras gimė 1833 metais Šaipiuose (Kretingalės vls., Klaipėdos aps.).
Apie 1839–1845 m. J. Pipiras mokėsi Nemirsetos liaudies mokykloje ir privačiai Klaipėdoje, 1846–1854 m. mokslus tęsė Tilžės gimnazijoje, 1855–1858 m. studijavo teologiją Karaliaučiaus universitete, 1859–1861 m. sielovados žinias gilino Vitenbergo kunigų seminarijoje.
Nuo 1861 m. spalio 15 d. J. Pipiras apie dvejus metus kunigavo bei mokytojavo Nidoje. Kandidatavo į 1863–1866 m. kadencijos Prūsijos karalystės seimą Tilžės-Lankos apskrityje, tačiau nebuvo išrinktas. 1863–1868 m. kunigavo Įsėje, 1869–1872 m. – Kraupiške. 1872 m. iš Mažosios Lietuvos persikraustė į Tauragę, iki 1882 m. buvo Tauragės evangelikų liuteronų parapijos klebonas, aptarnavo dar keletą aplinkinių parapijų, ugdė lietuvių evangelikų liuteronų tautinį sąmoningumą, paskatino susitelkti lietuvišką Batakių evangelikų liuteronų parapiją. Dėl rūpinimosi lietuvišku švietimu ir knygų iš Prūsijos gabenimu pateko į rusų valdžios nemalonę ir, vengdamas persekiojimo, turėjo bėgti iš Tauragės. Nuo 1882 m. iki mirties tris dešimtmečius kunigavo Klaipėdos lietuvininkų (Jokūbo) evangelikų liuteronų bažnyčioje, nuo 1887 m. buvo šios parapijos klebonas, Klaipėdos gimnazijoje dėstė lietuvių kalbą. Parapijiečius ragino neišsižadėti gimtosios kalbos ir vaikus konfirmacijai rengti lietuviškai, prisidėjo prie peticijų, reikalaujančių grąžinti lietuvių kalbą į Mažosios Lietuvos mokyklas, rūpinosi mokytojų seminarijos Klaipėdoje steigimu. Nuo 1881 m. buvo Lietuvių literatūros draugijos narys.

„Palangos tilto“ inf.
 

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos miesto kapinėse atsiras 627 papildomos kapavietės

"Palangos tilto" informacija, 2021 01 19 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto kapinėse sparčiai mažėja vietų, todėl Palanga turi ieškoti galimybių išplėsti šią amžinojo poilsio vietą. Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus antradienį, sausio 19 d., paskelbė žinutę socialiniame tinkle Facebook, kad jau yra parengtas kapinių plėtros techninis projektas ir išduotas statybą leidžiantis dokumentas. „Juo numatyta esamą...


Artėjant Vėlinėms, tiek Palangos, tiek Šventosios kapinėse juntamas sujudimas ­– gyventojai tvarko, puošia artimųjų kapus. Žmonių kapinėse, pasak UAB „Palangos komunalinis ūkis“ direktoriaus Gedimino Valinevičiaus, yra kiekvieną dieną. „Sujudimas kapinėse juntamas, tačiau šuo metu didelės apgulties dar nėra. Savaitgaliais, žinoma, lankytojų būna...


Supykdė vaizdelis Palangos kapinėse: gal jau laikas imtis rimtesnių veiksmų?

„Palangos tilto“, l.rytas.lt inf., 2020 05 28 | Rubrika: Miestas

Po apsilankymo Palangos miesto kapinėse norisi visų paklausti garsiai – ar dar mums liko kas nors sakralaus? Kokios pagarbos žmonių amžinojo poilsio vietos nusipelno mūsų sielos kertelėse? Kodėl net žengdami į ten, mes absoliučiai nepaisome ne tik moralinių priedermių, bet ir žemiškųjų įstatymų?


Pirmadienį, vasario 17-ąją, Amžinojo poilsio Palangos kapinėse atgulė žinomo šalies žurnalisto ir komentatoriaus, palangiškio Rimvydo Valatkos tėvelis.


Praėjusį savaitgalį dėl savo istorinės vertės saugomose Anaičiųkapinaitėse susirinkusi bendruomenė pagerbė ten besiilsinčius ir atidengė kryžių, skirtą kunigo Jono Pipiro, palaidoto Skaisgiriuose, tėvams – Jonui ir Barbei Pipirs.


Ankstyvą antradienio, rugpjūčio 1-osios, rytą į Vilniaus geležinkelio stotį po 2 savaičių, praleistų Sibire, sugrįžo šešioliktoji projekto „Misija Sibiras“ ekspedicija. Šiemet komanda savo misiją atliko Irkutsko srityje, Nižneudinsko bei Tulūno rajonuose. Čia ekspedicija leidosi į lietuviškų kapinių paieškas tam, kad jas sutvarkytų, bei lankė...


Artėjant Vėlinėms miesto kapinėse intensyviai triūsia Palangos komunalininkai – siekiant suteikti didesnį patogumą lankytojams, čia atnaujinami bei naujai klojami trinkelių takai.


Chaosas gatvėse – amžinas Palangos kryžius  3

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2012 07 26 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Palangos gatvėmis vėl burzgia nesibaigiančios voros automobilių, pakelės nuklotos transporto priemonėmis, sankryžose – didmiesčio lygio mašinų spūstys, o po darbo grįždami į namus kurorto gyventojai kelių kilometrų kelionei sugaišta mažiausiai 20 minučių. Ištisą dieną į Palangą ir iš jos kursuojant tūkstančiams automobilių ypatinga kančia yra iš...


Šiandien, penktadienį, Palangos senosiose kapinėse amžino poilsio atgulė Nepriklausomybės Akto signataras, buvęs Palangos meras Algimantas Vincas Ulba. Po Šv. Mišių Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčioje velionis įveikė paskutinę kelionę per miestą, kuriame jis paliko ryškų pėdsaką. Prie duobės, nuklotos gėlėmis...


Vygaudas Ušackas, ES pasiuntinys Afganistane, atostogaudamas Palangoje neužmiršo karo nuniokotos žemės – praėjusį penktadienį jis susitiko su miesto visuomene ir svečiais, papasakojo apie tolimos šalies istoriją, dabartį, apžvelgė šalies politinę, etninę padėtį, supažindino su savo, kaip ES pasiuntinio, darbo specifika šalyje. Garbingas svečias laikėsi savo pažado – prieš susitikimą...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius