Už „pagalvės“ mokestį į savivaldybės biudžetą turėtų byrėti šimtai tūkstančių

Gina KUBILIŪTĖ, 2012-06-07
Peržiūrėta
2065
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Už „pagalvės“ mokestį į savivaldybės biudžetą turėtų byrėti šimtai tūkstančių

 Prasidėjus vasarai, apgyvendinimo sektoriaus atstovai dar negali pasigirti poilsiautojų antplūdžiu.

Tradiciškai Palanga papilnėja nuo birželio pabaigos, liepos pradžios. Nors šiemet nuogąstauta, kad turistų norą aplankyti kurortą prislopins įvestas vadinamasis pagalvės mokestis, tačiau praktika bent jau kol kas rodo ką kitą.


 

Teko aiškinti

Nuo birželio Palanga poilsiautojus pasitiko su naujove – rinkliava miesto savivaldybei.

Renkant vadinamąjį pagalvės mokestį, tarpininkais tapo apgyvendinimo paslaugas teikiantys verslininkai.

Nuo šiol poilsiautojui reikia sumokėti simbolinį 1 lito mokestį už naktį, praleistą Palangoje. Iš poilsiautojų surinktos lėšos bus panaudotos miesto gražinimo darbams ir renginiams viešinti.

Kaip teigė Palangos turizmo informacijos centro direktorė Alla Valužienė, besikreipiantiems tenka dažnokai aiškinti apie naują mokestį.

„Mes išvertėme šią informaciją į anglų, rusų kalbas ir paskelbėme savo internetinėje svetainėje. Skambina iš Maskvos, Rygos ir jiems aiškiname, kad tai nedidelis mokestis. Iš surinktų pinigų bus gerinama kurorto infrastruktūra ir panašiai“, – „Palangos tiltui“ pasakojo A.Valužienė.


 

Prisvilęs blynas

Kiek painesnė situacija išėjo su tais, kurie iš anksto rezervavo vietas, kol mokestis dar nebuvo įvestas. Jiems buvo paaiškinta, kad turės susimokėti simbolinį mokestį atvykus į vietą.

Pasak A.Valužienės, miesto valdžia kiek neapdairiai pasielgė, įvesdama naują mokestį tik prasidėjus vasaros sezonui.

„Geriau būtų metų pradžioje, kol dar nevyksta pardavimai. Pirmas blynas išėjo kiek prisvilęs, – šyptelėjo Palangos turizmo informacijos centro direktorė. – Žmonės taip pat klausė, kodėl taip vėlai informuoja. Bandome paaiškinti, kad naujam mokesčiui įvesti reikėjo daugiau laiko suderinti ir panašiai. Nėra tragedijos, bet tokius dalykus reikia organizuoti atsakingai. Visgi turime saugoti savo kurorto vardą ir prestižą”.

Anot jos, turistams paaiškinama, kad mokestis nėra didelis, nors jei kelių asmenų šeima atvažiuoja poilsiauti dešimčiai-dvidešimčiai dienų, susidaro pakankama suma.

Jos duomenimis, Palangoje yra apie 15 tūkst. lovų, įskaitant viešbučius ir privatų sektorių. Jei, pavyzdžiui, liepos mėnesį visos lovos būtų užimtos, tai už jas per rinkliavą savivaldybė turėtų surinkti netoli pusės milijono litų.


 

Neturės įtakos kainai

Įvedus naują mokestį, Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos tarybos narė ir viešbučio „Vanagupė“ direktorė Giedrė Kvedaravičienė nepastebi neigiamų pasekmių.

„Teko supažindinti klientus. Nesulaukėme nė vienos neigiamos reakcijos nei iš lietuvių, nei iš užsieniečių. Ypač užsieniečių didžiajai daliai nėra nieko neįprasto ar naujo, kadangi toks mokestis kituose kurortuose daug kur yra taikomas. Gal lietuviai mažiau su tuom yra susidūrę”, – svarstė G.Kvedaravičienė.

Moteris tikisi, kad mokestis bus renkamas sąžiningai visose apgyvendinimo paslaugas teikiančiose įmonėse. Ji dvejojo, ar tinkamai rinkliava bus taikoma privačiame sektoriuje.

„Norėtųsi, kad mokesčio surinkimas ir administravimas vyktų sklandžiai visuose sektoriuose”, – pokalbininkė.

Naujas mokestis, anot jos, neturės įtakos viešbučių teikiamų paslaugų kainoms.

„Kainoms negalės turėti įtakos, nes tai savivaldybės renkamas mokestis. Tik surinkimo funkcija deleguota apgyvendinimo paslaugas teikiantiems subjektams. Kiek surinksime – tiek ir atiduosime savivaldybei”, – tikino pašnekovė.


 

Viliasi išvengti sukčiavimų

Privatų sektorių vienijančios asociacijos „Svetingas šeimininkas“ vadovė Irena Švanienė teigė, kad ankstoka kalbėti apie naująją rinkliavą, nes dar nėra poilsiautojų.

„Bet jei reikia tokio mokesčio, vadinasi reikia. Tai tarsi kiekvieno pilietinė pareiga prisidėti prie kurorto gražinimo. Tik gal nereikėtų tai vadinti pagalvės mokesčiu, tai labiau infrastruktūros mokestis”, – bandė pataisyti I.Švanienė.

Ji mano, kad pirmieji metai bus keisti, bet po kiek laiko visi apsipras su naujove.

Privačiame sektoriuje, jos nuomone, sukčiavimų nebus. Pati, teigė, poilsiautojų paprašys sąsiuvinyje užrašyti savo vardą, pavardę, kiek dienų apsistos, parašą, o paskui viską tvarkingai deklaruos.

I.Švanienė bandė apytiksliai paskaičiuoti, kiek miestas gaus lėšų per šią rinkliavą iš privataus sektoriaus. Jame yra apie 70 nuomotojų, per dieną liepos mėnesį sulaukiama apie 700 poilsiautojų. Vadinasi, per mėnesį iš šios rinkliavos į miesto biudžetą nubyrės apie 21 tūkst. litų.


 

Nenori prarasti klientų

Viešbučių ir privataus sektoriaus atstovai tvirtino, kad šiemet jie nekoregavo paslaugų kainų:

„Kainos yra tokios, kaip ir pernai ar užpernai, kadangi žmonės nėra labai mokūs“. Anot I.Švanienės, brango ir dujos, ir elektra, tačiau verslininkai paliko tas pačias kainas, nes nenori visai prarasti klientų.

Panašiai kalbėjo Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos tarybos narė bei viešbučio „Vanagupė“ vadovė G.Kvedaravičienė.

„Kainodarai turi įtakos žaliavų sąnaudos. Elektros, maisto produktų kainos kilo. Bet tiek prekybos, tiek turizmo versle pirkėjai yra labiau jautrūs, todėl verslininkai linkę ilgą laiką amortizuoti kainų augimą. Kainas pradeda kelti kritiniu momentu, kai kaštai nebepasidengia”, – kalbėjo moteris.

Jos teigimu, kainų mažinimas yra rinkos veikiamas dalykas. Žmonės turi pasirinkimą keliauti į Palangą, Druskininkus, Latviją ir panašiai. Todėl kainų lankstumas yra būtent rinkos diktuojamas.

Tačiau Palangos turizmo informacijos centro direktorė A.Valužienė pastebėjo, kad šį sezoną apgyvendinimo paslaugų kainos pabrango 15-20 procentų.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Seimas birželio mėnesį svarstys Administracinių nusižengimų kodekso papildymo projektą dėl rinkliavos už poilsio infrastruktūrą mokėjimo tvarkos pažeidimų.


Šiandien, balandžio 1-ąją, Palangos asmens sveikatos priežiūros centro (PASPC) direktorė Jūratė Mikutienė nuotoliniu būdu vykusiame Palangos miesto tarybos posėdyje pristatė praėjusių metų įstaigos veiklos ataskaitą, kuriai buvo vienbalsiai pritarta. Direktorė pažymėjo, kad pandemijos laikotarpiu įstaiga pasiekė puikius rezultatus. „Masinę Palangos miesto gyventojų vakcinaciją...


Nepavykus šiam sezonui įvesti miesto įvažiavimo mokesčio, Palangos valdžia nuo šių metų balandžio 1 dienos padidino „pagalvės“ mokestį iki vieno euro už kiekvieną praleistą parą viešbutyje ar privačiame sektoriuje. Miestas taip tikisi sužerti daugiau pinigų į miesto biudžetą kurorto infrastruktūrai gerinti, bet kaip parodė „Palangos tilto“...


Regis, Palanga nesiliauja žongliruoti mokesčiais – dviem metams, iki 2017-ųjų birželio, atidėjus 5 eurų įvažiavimo į Palangą mokestį, triskart bus didinamas vadinamasis „pagalvės“ mokestis. „Įvažiavimo mokesčio kitąmet nebus, nes tam dar nesame pasirengę. „Pagalvės“ mokestis didinamas dėl to, kad jis Palangoje šiuo metu – mažiausias visoje...


Nuo vasaros sezono pradžios įsivedusi naują rinkliavą už naudojimąsi kurorto infrastruktūra – vadinamąjį „pagalvės” mokestį – Palanga gali ramiai atsipūsti. Planuotasis surinkti pusė milijono litų jau įplaukė į miesto biudžetą, o iki metų pabaigos tikimasi surinkti dar apie 100 tūkst. Lt. O kitą sezoną šios rinkliavos kurorte gali nelikti.


Rūta STANIULYTĖ Iki liepos 15 dienos buvo galima deklaruoti nuo birželio mėnesio įsigaliojusią rinkliavą, kitaip tariant, „pagalvės mokestį“, už birželio mėnesį. Savivaldybės duomenimis, savivaldybės biudžetas papilnėjo 78 275 litais. Birželį rinkliavą deklaravo apie 500 kurorto juridinių ir fizinių asmenų. Kurorto vadovai pripažįsta, kad tai toli gražu ne visi...


Prasidėjus vasarai, apgyvendinimo sektoriaus atstovai dar negali pasigirti poilsiautojų antplūdžiu. Tradiciškai Palanga papilnėja nuo birželio pabaigos, liepos pradžios. Nors šiemet nuogąstauta, kad turistų norą aplankyti kurortą prislopins įvestas vadinamasis pagalvės mokestis, tačiau praktika bent jau kol kas rodo ką kitą.   Teko aiškinti...


Nuo penktadienio Palangoje taikoma rinkliava – vienas litas už kiekvieną kurorte praleistą naktį – už naudojimąsi viešąja kurorto infrastruktūra miesto svečiams. Kad lėšos patektų į miesto biudžetą, turės pasirūpinti ne svečiai, o verslininkai. 


Palanga įvedė pagalvės mokestį – 1 Lt parai

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012 05 07 | Rubrika: Miestas

Nuo birželio poilsiautojai, apsistosiantys Palangoje, mokės rinkliavą už naudojimąsi viešąja kurorto infrastruktūra – po vieną litą už kiekvieną nakvynę. Sprendimą miesto Taryba ketvirtadienį priėmė vienbalsiai. Taip miesto valdžia tikisi Palangos biudžetą dar šiemet papildyti maždaug 600 tūkst. litų.


Palanga mina Druskininkų pėdomis – labiau patrauklų, bet sunkiai įgyvendinamą įvažiavimo į kurortą mokestį, brandintą savivaldybėje ne vieną mėnesį, ko gero, pakeis pagalvės mokestis. Jei savivaldybės Taryba mėnesio pabaigoje jį patvirtins, kiekvienas miesto svečias, nuo birželio 1-osios apsigyvenęs kurorte, turės mokėti 1 lito pagalvės mokestį už kiekvieną Palangoje praleistą parą....


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius