Užkandžių automatas mokykloje sukėlė diskusijų audrą mieste

Rasa GEDVILAITĖ, 2016-09-26
Peržiūrėta
434
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

„Baltijos“ pagrindinėje mokykloje stovinčiame užkandžių automate nėra sveikatai kenksmingų maisto produktų.
„Baltijos“ pagrindinėje mokykloje stovinčiame užkandžių automate nėra sveikatai kenksmingų maisto produktų.

Visuomenėje iškilusi viena ar kita vaikus liečianti problema pasklinda žaibišku greičiu. Taip nutiko ir socialiniame tinkle paskelbus informaciją apie užkandžių automatą Palangos „Baltijos“ mokykloje. Juolab, kad pastaruoju metu sveikam vaikų maitinimui skiriamas didelis dėmesys. Vieno mažamečio vaiko tėvas piktinosi, kad neva mokykloje skatinamas nesveiko maisto, netgi energetinių gėrimų, vartojimas. Kaip paaiškėjo, situacijos apibūdinimas buvo kiek perdėtas. Kad nėra didelės bėdos, vėliau patvirtino ir pats klausimą iškėlęs tėvelis.

Pakenkė mokyklos įvaizdžiui
„Baltijos“ mokykloje stovi viena iš didžiausių pagundų vaikams, kurioje pilna „sveiko“ maisto. Įskaitant ir energetinius gėrimus. Gaila matyti vaikus, kurie maitina šį aparatą savo sutaupytais pinigėliais. Ar tai normalu? Juk yra valgykla, kurioje gauna vaikai maisto. Koks čia mokyklos interesas?“ – klausė socialiniame tinkle vieno vaiko tėvelis.
Į diskusiją įsitraukė būrys neabejingų palangiškių. Vieni jų reiškė pasipiktinimą dėl tokio požiūrio į vaikų maitinimąsi, kiti teisino – geriau maisto aparatas nei nežinia kas kurioje nors parduotuvėje.
Itin jautriai į tokį pareiškimą sureagavo „Baltijos“ pagrindinės mokyklos administracija. Pasak mokyklos vadovų, tokie parnešimai labai kenkia mokyklos įvaizdžiui.
„Mes turime visus dokumentus, patvirtinančius, kad užkandžių automate esantys produktai vaikų sveikatai nėra kenksmingi – atitinkantys visus reikalavimus. Galime tą įrodyti. O tokios kalbos, įvairios užvedamos diskusijos nėra malonios, juolab, kad užvedęs diskusiją žmogus net nepasidomėjo. O juk galėjo į mus kreiptis, su mumis kalbėtis“, – nusivylimo neslėpė „Baltijos“ mokyklos direktorius Alvydas Kniukšta.
Direktorius paminėjo, kad jeigu tėvai nenori, kad vaikai naudotųsi užkandžių automatu, yra ir kita išeitis – tiesiog su vaikais kalbėtis.
„Užkandžių automatą nusprendėme pastatyti tikėdamiesi, kad tai sumažins vaikų lakstymą į parduotuvę. Parduotuvė yra kitoje gatvės pusėje, nesaugu“, – teigė direktorius.

Supainiojo gėrimo pakuotė
Kodėl kilusi tokia mintis, kad užkandžių automate esama netgi energetinių gėrimų, mokyklos direktorius spėjo, jog apgavo gėrimų pakuotės išvaizda. „Gaila, kad besiskundžiantys neparagavo šio gėrimo ir neperskaitė sudėties. Tai tėra paprasčiausios obuolių sultys, jokie energetiniai gėrimai“, – dėstė mokyklos direktorius.
Kaip paaiškėjo, užkandžių automate siūlomi įvairių vaisių gėrimai – gaivusis obuolių sulčių gėrimas, taip pat apelsinų ir įvairių vaisių sulčių gėrimas. Įtarimą sukėlusiose pakuotėse yra gaivieji gėrimai su obuolių bei įvairių vaisių sultimis, cukrumi ir saldikliu, siūloma ir citrinų skonio gėrimo. Bet vaikai gali atsigaivinti ir mineralinių vandeniu be angliarūgšties.
Be visų šių gėrimų užkandžių automate galima rasti įvairių rūšių javainių, krekerių, sausainių ir vaflių.
Automatas, anot direktoriaus, mokykloje stovi penkerius metus. Iki šiol nebuvo kilę didelių nesusipratimų. „Mes nesame vieninteliai, turintys tokį užkandžių automatą. Kitose mokyklose taip pat galima rasti. Kažkuomet turėjome ir kavos aparatą, bet kai tik pasirodė nurodymas atsisakyti tokių dalykų, ir atsisakėme. Nerasite nei vieno produkto, neatitinkančio dabartinius reikalavimus, ir užkandžių automate“, – pasakojo A. Kniukšta.
Mokyklos bendruomenė ne tik išvengia mokinių bėgiojimų į parduotuves, bet taip pat gauna ir papildomų pajamų. Kaip atskleidė direktorius, per metus mokyklos reikmėms papildomai gaunama apie 200 eurų. „Galime nupirkti reikalingų priemonių arba ką nors paremontuoti, nupirkti vandens čiaupą ar tą patį išdaužtą stiklą pakeisti. Gali atrodyti, kad man čia nauda. Nieko panašaus“, – įvardijo mokyklos direktorius, pabrėžęs, kad mokyklos administracija tikrai nesieks, kad vaikams būtų blogiau.

Klaidą pripažino
Pakalbėti su problemą įžvelgusiu tėveliu bei viską išsiaiškinti ryžosi direktoriaus pavaduotojas ugdymui Dainius Navickas. Jis kvietė mokinio tėvelį atvykti susitikti su mokyklos administracija. Vėliau vyras suprato, kad padarė klaidą ir pripažino – jokių energetinių gėrimų ten nebuvo, jis apsirikęs.
„Gaila, kai viešumon iškyla tikrovės neatitinkantys faktai. Juk visi skaito, mato, kalba, mokykla prastai vaizduojama. Kiekvienas atsakome už savo žodžius. Kas būtų, jeigu kiekvienas imtų viešai rašyti ką tik panorėję, šmeiždami vienas kitą. Taip galima visam laikui suteršti žmogaus reputaciją. Panaši situacija nutiko ir mums. Galima sakyti, kad viešai diskredituojama visa švietimo sistema. Visi padarome klaidų, aš ir pats jų pridarau, tik reikia mokėti savo klaidą pripažinti“, – kalbėjo pavaduotojas D. Navickas.
Direktoriaus pavaduotojas pripažino, kad tėvams nėra nieko brangiau už vaikus, jie aklai gina savo atžalas, tad nieko keisto, kai kilus bent menkiausiai grėsmei, vaikus mūru užstoja tėvai. Tačiau būtina įžvelgti realią grėsmę, kitaip tai gali turėti priešingą reakciją.
„Palangos tiltui“ susisiekus su diskusiją užvedusiu tėveliu, jis paaiškino, kad jau daug šia tema pridiskutuota, tad jis nebematąs prasmės dar ką nors sakyti, tik patvirtino, kad sužinojęs, jog energetinių gėrimų vaikai mokykloje nusipirkti negali.

Nėra poreikio
Užkandžių automatais nesinaudoja Palangos senosios gimnazijos ir V. Jurgučio pagrindinės mokyklos vaikai. Kaip teigė abiejų mokyklų vadovai, tam nebuvo pareikšta noro.
„Mes laikomės nuostatos, kad to nereikia. Tačiau jeigu norą dėl užkandžių automato išreikštų tėvai, tuomet galimybę apsvarstytume. Patys tokių sprendimų nedarome“, – teigė Senosios gimnazijos direktorius.
Pasak jo, kavos aparatas tėra mokytojų kambaryje. Mokiniai juo pasinaudoti neturi galimybės.
„Privaloma skatinti vaikus maitintis sveikai, vengti sveikatai žalingų produktų. Tuo turi užsiimti ne tik mokykla, bet ir tėvai. Pamenu, kai po tam tikrų reikalavimų valgyklose teikiamas maistas vaikams taip pat atrodė nebeskanus, tačiau laikui bėgant priprato, ėmė atpažinti tikrą maisto skonį. Dabar maitinasi daug sveikesniu maistu ir nebesiskundžia, kad jis neskanus“, – paminėjo direktorius.
V. Jurgučio pagrindinės mokyklos direktorė Laimutė Benetienė taip pat sakė, kad tokį sprendimą turėtų priimti mokyklos taryba. „Niekada nebuvo išreikštas noras turėti užkandžių automatą. Vaikams užtenka ir valgyklos maisto. Kažkada svarstėme apie tokią galimybę, tačiau buvo pasisakyta „prieš“. Žinoma, mūsų mokyklos geografinė padėtis vaikams labai palanki nulėkti į vieną ar kitą parduotuvę ir ten nusipirkti ko tik širdis geidžia, bet esu įsitikinusi, kad tik kalbėjimasis su vaiku gali pakeisti jo požiūrį į maitinamasi“, – įsitikinusi direktorė.
Štai Palangos sporto centre pastatytas užkandžių automatas, kuriame išties esama nesveikų maisto produktų. Ironiška, nes sportas ir nesveikas maistas lyg ir neturi nieko bendro.
Toks automatas yra ir S. Vainiūno meno mokykloje, tačiau, kaip teigė mokyklos direktorė Virginija Marozaitė, jis niekam netrukdo ir nusiskundimų nesulaukta.

Sveikatai nepalankūs produktai
Vadovaujantis Sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka, vaikams mokyklose draudžiama tiekti tam tikrus sveikatai nepalankius maisto produktus. Tai – įvairūs bulvių, kukurūzų ar kitokie traškučiai, kiti riebaluose virti, skrudinti ar spraginti gaminiai, saldainiai, šokoladas ir jo gaminiai, konditerijos gaminiai su glaistu, šokoladu ar kremu, sūrūs konditerijos gaminiai, maisto produktai bei kramtomoji guma su maisto priedais, gazuoti gėrimai, energiniai gėrimai, gėrimai ir maisto produktai, pagaminti iš (arba kurių sudėtyje yra) kavamedžio pupelių kavos ar jų ekstrakto, cikorijos, gilių ar grūdų gėrimai (kavos pakaitalai), kisieliai, sultinių koncentratai, rūkyta žuvis, konservuoti mėsos ir žuvininkystės gaminiai (jie leidžiami bendrojo ugdymo įstaigose organizuojamų vasaros stovyklų metu ar sudarant maisto paketus į namus), nepramoninės gamybos konservuoti gaminiai, žlėgtainiai, mechaniškai atskirta mėsa ir jos gaminiai, subproduktai (gyvulių inkstai, smegenys, plaučiai), maisto papildai, maistas, pagamintas iš genetiškai modifikuoto maisto arba maistas, į kurio sudėtį įeina genetiškai modifikuotų organizmų.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Kiek Palangos mieste registruotų įmonių nukentėjo nuo COVID-19? Kiek iš jų paprašė laikinai atidėti mokestines prievoles?„Palangos tiltui“ tai komentuoja Klaipėdos apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkas Audrius Morkūnas: "Šiuo metu neigiamą COVID-19 poveikį patyrusių įmonių, kurioms automatiškai taikomos VMI pagalbos...


Palangos savivaldybės paskelbta žinia, kad mieste karantino metu uždrausta teikti apgyvendinimo paslaugas, tarp nuomotojų sukėlė tikrą sumaištį, rašo Jonas Valaitis iš laikraščio "Vakarų ekspresas."


Karantino laikotarpiu sumažėjus keleivių srautui, nuo balandžio 1 d. iki karantino pabaigos sumažinamas reguliaraus susisiekimo maršrutų skaičius mieste. Kai kurie reisai nutraukiami.


Gauti pranešimai apie du patvirtintus COVID-19 atvejus Palangos mieste. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamentas š. m. kovo 26 d. pateikė informaciją, kad yra gauti pranešimai apie du patvirtintus COVID-19 atvejus Palangos mieste.


Nuvirtęs gandralizdis palangiškiams sukėlė širdgėlą

"Palangos tilto" informacija, 2019 06 11 | Rubrika: Skundų dėžutė

Gegužės 26 dieną nuvirtęs gandralizdis Kretingos gatvėje sukėlė didžiulį nerimą šalia gyvenantiems palangiškiams. Ir ne tik dėl to, jog su stulpu griuvęs gandralizdis sugadino palangiškės namo stogą, bet ir dėl to, jog dėl nesuteiktos skubios pagalbos žuvo neseniai išsiritę gandriukai. Gandrai, kurie kasmet sugrįždavę į tuos pačius namus bei džiugindavę...


Inga ŠVIESAITĖ Rytas Saharoje prasidėjo anksti. Ir jis buvo nuostabus. Saulė dar netekėjo, nors aplink jau buvo šviesu. Pasiėmę fotoaparatus skubėjome į kopos viršūnę – nenorėjome praleisti saulėtekio. Lipti sekėsi sunkiai, kartais atrodydavo, kad neišlaikysiu pusiausvyros ir nusiridensiu nuo stataus šlaito (beje, nusiridenti nuo jos man buvo...


Visuomenėje iškilusi viena ar kita vaikus liečianti problema pasklinda žaibišku greičiu. Taip nutiko ir socialiniame tinkle paskelbus informaciją apie užkandžių automatą Palangos „Baltijos“ mokykloje. Juolab, kad pastaruoju metu sveikam vaikų maitinimui skiriamas didelis dėmesys. Vieno mažamečio vaiko tėvas piktinosi, kad neva mokykloje skatinamas nesveiko maisto...


Praėjusį antradienį į ‚Palangos tilto“ redakciją rinkęsi mūsų skaitytojai kavą kartu siurbčiojo su Jūrininkų ligoninės Palangos departamento vedėju Remigijumi Alvydu Kirstuku.


Penktadienio naktį padėti kolegoms sulaikyti J. Basanavičiaus g. prie naktinio klubo „Laukinių vakarų salūnas“ muštynes sukėlusių viešosios tvarkos pažeidėjų skubėjęs Viešosios saugumo tarnybos pareigūnas sukėlė eismo įvykį.


Metai iš metų mokykla nebeįsivaizduojama be socialinio pedagogo, kuris padeda moksleiviams spręsti įvairias jiems iškilusias problemas, skatina teisingai elgtis, bando įgauti vaikų pasitikėjimą, kad jie nebijotų pasiguosti ir išsipasakoti. „Dažniausiai vaikai nepripažįsta, jog turi kažkokių problemų mokykloje, nemažai vaikų tiesiog gėdijasi pasakyti, jog iš jų tyčiojamasi ar šaipomasi....


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius