Vakcina žvėrims – iš dangaus

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009-03-18
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin

Pradės nuo pajūrio apylinkių

Klaipėdos apskrityje vakcinacijos terminas, esant palankiems orams, turėtų tęstis nuo kovo 17 iki 20 dienos. Tačiau dėl drėgnų, lietingų orų terminas gali kisti – nors lėktuvas kyla į nedidelį aukštį, būtent meteorologinės sąlygos koreguoja vakcinacijos terminą.

Lėktuvas su vakcina procesą pradės ties Baltijos jūros pakrante, skrisdamas į žemyno gilumą. Procesas nėra ilgas – vakcina išbarstoma gana sparčiai, per dvi tris dienas.

 

Lėktuvas barsto vakciną

Vakcina pastaruoju metu barstoma iš lėktuvų. Anot Palangos miesto valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyr. veterinarijos gydytojo – inspektoriaus Valdžio Flakso, anksčiau dalis buvo atiduodama medžiotojams, puikiai žinantiems lapių ir usūrinių šunų, mangustų teritorijas ir ten ją išbarstantiems, tačiau remiantis kitų Europos valstybių patirtimi, orinė vakcinacija pasiteisina labiausiai. Lėktuvo panaudojimas efektyviai sprendžia atokių vietų, didelių miškingų plotų ir pasiekiamumo problemas. Dabar oriniu būdu platinama vakcina barstoma vykdant projektą „Užkrečiamųjų gyvulių ligų kontrolės stiprinimas Lietuvoje“. Prancūzija, Vokietija, Belgija, Austrija, taikydamos šį, orinės vakcinacijos būdą, jau prieš septynetą metų visiškai likvidavo mirtiną ligą.

  Pasiutligė plinta netolygiai

Vakcinuoti laukinius gyvūnus imta remiantis kitų Europos valstybių pavyzdžiu. Lietuvoje siekiama to paties rezultato. Bendra numatoma pasiutligės likvidavimo visoje šalyje 2008–2010 metais programos įgyvendinimo kaina bus didesnė nei 20 milijonų litų.

Gyvūnų pasiutligė paplitusi visoje šalyje. Tačiau daugiausia pasiutligės atvejų nustatyta Lazdijų, Klaipėdos, Panevėžio ir Tauragės rajonuose, mažiausiai – Mažeikių, Akmenės, Kaišiadorių, Jonavos, Vilkaviškio ir Trakų rajonuose.

 

Pavojinga žmonėms

Žmonėms ši liga taip pat pavojinga, tačiau laiku pasiskiepijus, net po pasiutligės nešiotojo įkandimo, galima išvengti skaudžių pasekmių. Daugiausia žmonių pasiutligės atvejų Lietuvoje buvo užregistruota pokario metais, kai buvo daug valkataujančių šunų. Pradėjus aktyviai naikinti valkataujančius šunis ir periodiškai skiepyti šunis bei nuo jų nukentėjusius žmones, pasiutligė tapo reta liga Lietuvoje: per 1960–2003 metus užregistruota 13 žmonių pasiutligės atvejų.

 

Lapės - pavojingiausios

Pagrindinis pasiutligės nešėju gamtoje išlieka rudoji lapė. Tačiau Rytų ir Centrinėje Europoje, įskaitant ir Lietuvą, gana nemažai pasiutligės atvejų yra fiksuojama usūrinių šunų populiacijoje. Per paskutinius 7 metus pavienių pasiutligės atvejų nustatoma tarp kiaunių, lūšių, barsukų, šeškų, kiškių, voverių.

Palangos miesto teritorijoje pastaraisiais metais pastebimai sumažėjo užregistruotų pasiutligės atvejų. Palyginimui: 2003 metais – 12 atvejų (tarp užkrėstų gyvūnų – lapės, usūriniai šunys, barsukai ir netgi viena stirna), 2005 metais – 4 atvejai (dvi katės, stirna ir usūrinis šuo), 2006 metais – 2 lapės, 2007 metais – viena lapė, pernai metais pasiutusių gyvūnų nebuvo užregistruota.

 

Užkrečia ganomus ir naminius gyvūnus

Migruojantys laukiniai gyvūnai nešioja mirtiną ligą, užkrečia juo ne tik kitus laukinius gyvūnus, tačiau kėsinasi ir į ganomus ar naminius gyvūnus. Sergantis gyvūnas didelį viruso kiekį išskiria su seilėmis, retai – su pienu. Sveiki gyvūnai ir žmonės užsikrečia nuo sergančių gyvūnų šiems įkandus, apdraskius ar aplaižius, kai virusas patenka į kraują esant nors mažiausiam odos arba gleivinės pažeidimui. Pasiutligei yra imlūs naminiai gyvuliai, paukščiai, žiurkės ir šikšnosparniai.

 

Prašo pagalbos

Žmones, radusius jaukus su vakcina, prašoma neišsigąsti – jų tiesiog negalima liesti, o juos radus prie gyvenamųjų namų, pranešti Palangos miesto valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai. Jaukai su vakcina naminiams gyvūnams nepavojingi.

Jaukas su vakcina – tai maždaug 5 litų monetos dydžio „kapsulė“, žvėris viliojančio žuvies kvapo. Prakandęs plastikinį apvalkalą, gyvūnas vakciną pasisavina gleivine ir rydamas. Žmonėms patariama neliesti nei sveikų, nei jau prakąstų jaukų bei būtinai perspėti kiemuose, pamiškėse ir kitur žaidžiančius vaikus būti atsargiems.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Šilta žiema prie Baltijos krantų siūbtelėjo daug stintų, o Palangos tiltą apniko žvejai, kurie stintoms traukti ant tilto tvirtina žuvų tinklinių samčių kranus (žvejai juos vadina „keseliais“), kitus kėlimo mechanizmus. Į „Palangos tiltą“ šią savaitę pasipylė skambučiai: „Žvejybos įrankiai tvirtinami darant įpjovas tilte. Be to, toks jų...


Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyrius informuoja, kad gripo vakcina, skirta 2018–2019 m. gripo sezonui, įsigyta už valstybės lėšas, rizikos grupių skiepijimui pristatyta į visas Klaipėdos apskrities asmens sveikatos priežiūros įstaigas (ASPĮ). Šių metų gripo sezonui Klaipėdos...


Vis daugiau gyventojų patiria sveikatos problemų dėl netinkamo vaistų vartojimo. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba pernai užfiksavo 22 proc. daugiau nepageidaujamų reakcijų į vaistus atvejų nei 2016 metais. Tuo tarpu pasaulinė statistika rodo, kad vienu metu vartodami skirtingus vaistus sveikatos problemų patiria apie 6 proc. pacientų.


Pasaulis kasmet spalio 4-ąją pažymi Pasaulinę gyvūnų dieną. Pasaulinės gyvūnų dienos misija – pagerbti visas gyvūnų gyvybės formas bei žmonijos ir gyvūnijos tamprų ryšį, padėkoti gyvūnams už jų didžiulę svarbą žmonių gyvenime, suteikiant gyvenimui daugiau džiaugsmo ir prasmės.


„Palangos tilto“ laikraščio balandžio 11 dienos numeryje straipsnis („Šunų vedžiotojų sąmoningumas auga: 53 iš 60-ies turėjo maišelius kakučiams surinkti“, – red. past.) apie augantį šunų vedžiotojų sąmoningumą nepaliko manęs abejingos.


Tarybos narys Danas Paluckas, kuris yra ir Kontrolės komiteto pirmininkas, mėgsta viešai paverkšlenti, kad valdžia ignoruoja komitetą ir jo veiklą, bet, pasirodo, D. Paluckas pats jau trečius metus iš eilės grubiai pažeidžia Savivaldos įstatymą, kuris numato, kad Kontrolės komiteto pirmininkas kiekvienų metų pabaigoje už savo veiklą atsiskaito savivaldybės Tarybai.


„Dabar jau galime pradėti rengti techninį projektą, ir, jeigu viskas vyks be trukdžių ir kliūčių, realu, kad viešbučio ir SPA komplekso statybos Jūratės baseino vietoje galėtų prasidėti 2015 metų pavasarį“, – po praėjusį ketvirtadienį vykusio Palangos miesto savivaldybės tarybos posėdžio sakė UAB „Pinus Proprius“, kuriai leidimas statyti minėtą...


Gripo atvejų šiemet neužfiksuota

Rasa GEDVILAITĖ, 2010 11 17 | Rubrika: Miestas

Nors orai nepaliaujamai šąla, o praėjusių metų pavyzdys gąsdinančiai primena gripo epidemijos protrūkį, visgi šie metai kur kas ramiau nuteikia. Kaip patikino bendrosios praktikos šeimos gydytoja ir pediatrė Jūratė Mikutienė, gripo atvejų iki šiol neužfiksuota, o pastebimi virusiniai susirgimai.


Jaunieji palangiškiai kūrybingai minėjo gyvūnų dieną

„Palangos tilto“ informacija, 2010 10 11 | Rubrika: Miestas

Visą praėjusią savaitę Palangos miesto Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba minėjo Pasaulinės pasiutligės ir gyvūnijos dienas. Praėjusį pirmadienį renginį, pavadintą „Gyvūnas – mano draugas“, organizavo Šventosios pagrindinėje mokykloje, o vakar gausus būrys vaikų rinkosi Palangos pradinėje mokykloje, kur buvo vertinami jaunųjų gyvūnų mylėtojų darbai – piešiniai bei fotografijos....


Vakcina žvėrims – iš dangaus

Monika ŠIUGŽDAITĖ, 2009 03 18 | Rubrika: Sveikata

Nuo antradienio, pagal numatytus planus, jau septintus metus iš eilės, turėjo prasidėti laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės. Europos Sąjungos lėšomis finansuojamas projektas duoda vaisių – pasiutligės atvejų pastebimai mažėja.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas