Feliksas Raudys – dukart gimęs

Vitalius Bernardas LITVAITIS, 2013-08-19
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin

Feliksas Raudys

Feliksas Raudys

Feliksas Raudys – vienas iš Palangos vandentiekininkų veteranų, darbui vandentiekio įmonėje paskyrė 27 metus nuo 1962 iki 1989 metų. Bendradarbių tarpe buvo autoritetas, gerbiamas ne tik tiesioginių, bet ir įmonės vadovų. Dailininko Romo Kuncos nutapytas išraiškingas F. Raudžio portretas puošia „Palangos vandenų“ administracinio pastato antrojo aukšto fojė.
F. Raudys gimė ir užaugo Palangos senamiestyje (senieji palangiškiai sakytų „sermiestyje“), kaip ir tėvai dirbo žemę, laikė karvutę bei arklį. Nuo pat jaunų dienų žvejojo Palangoje veikusioje Kunigiškių žvejų artelėje. Gyvenimas tekėjo įprastai ramiai, monotoniškai.
Jeigu ne ta lemtingoji 1960 metų gegužės 12 diena, tiksliau naktis.
Dorės trijų žvejų ekipažas tądien išėjo į jūrą naktinei žūklei. Kadangi priekrantėje vanduo jau buvo įšilęs, menkės pasitraukė „aukščiau“, tad žvejai nusprendė „eiti į antrą kalną“, t.y. apie dešimt kilometrų nuo kranto. Dorės komandą sudarė du vyresnio amžiaus žvejai: grandininkas Vladas Tiškus, Pranas Meškys ir jauniausias iš jų – F. Raudys. Naktis atrodė labai palanki žvejybai, tyli, rami, be rūko ir vėjo. Žvejai išleido tinklus, išmetė inkarą, ant dorės stiebo pakabino žibalinį žibintą ir pasiruošė ramiai laukti ryto. Pagal nustatytą tvarką du žvejai ilsisi kajutėje, o vienas budi prie vairo. Tą lemtingą valandą budėjo Feliksas, kažkiek prisnūdo, bet tuoj pat pažadino keistas sapnas – susapnavo audrą su perkūnija. Pašokęs iš snaudulio pamatė sparčiai artėjantį link jų didžiulį laivą. Feliksas pradėjo šaukti, mojuoti rankomis – laive nesimatė jokio judėjimo, iš kubriko iššoko draugai. Didysis laivas vis artėjo ir dorės brigada su siaubu stebėjo kaip už kelių sekundžių milžinas trenksis į juos.
Smūgis buvo baisus, didysis laivas šipuliais pavertė medinius dorės bortus, į šaltą jūrą išsviedė   žvejus ir, net nemėginęs imtis kokių nors priemonių žmonėms gelbėti, nuplaukė sau.
Feliksas įsikibo į kajutės nuolaužą kartu su P. Meškiu, kiek toliau plūduriavo į kitą nuolaužą įsikibęs V. Tiškus. Vanduo buvo labai šaltas. „Pranai, laikykimės“, – vis skatino draugą Feliksas, tačiau jautė, kad ilgai jie neištvers. Kitoje kajutės nuolaužos pusėje buvęs 60-metis P. Meškys netrukus dingo vandenyje, V. Tiškus dar plūduriavo įsikibęs borto nuolaužos. Pradėjo aušti.
Feliksas suprato, kad ilgai neištvers šalčio, todėl ėmė visu balsu šaukti vien dėl to, kad kiek apšiltų. „Gelbėkit“, – balsas virš ramios jūros sklido toli ir jį išgirdo ne per toliausiai traukę tinklus Šventosios žvejai. Šie nieko nelaukę atkabino savo tinklus ir pasileido balso link. Feliksas dar turėjo jėgų šaukti, netrukus išgirdo atsiliepiant gelbėtojus. Priplaukus šventojiškiams, Feliksui jau nebuvo galių įlipti į jų laivą, tad teko įkelti už drabužių užkabinus kobiniu. V. Tiškaus prie  nuolaužos jau nebuvo.
Feliksą pargabeno į krantą, perrengė sausais drabužiais, pagirdė karšta arbata ir pranešė žmonai, kad jos vyras gimė antrą kartą.
Žmones pražudęs laivas priklausė Klaipėdos jūrų laivininkystei, vežė iš Klaipėdos į Venspilį arklius. Budinti įgula manė, kad visi žvejai žuvo ir niekam nepranešę nuėjo savo keliais. Jokio tyrimo nebuvo, šeimoms apie kokias nors kompensacijas niekas net neužsiminė.
Juokingiausia, kad ilgai F. Raudį tardė KGB „specialistai“. Kadangi žuvusių kūnų nerado, manė, galbūt visa tai suvaidinta, o V. Tiškus ir P. Meškys pabėgo užsienin. Tik po metus trukusių tikrinimų bei apklausų Feliksą paliko ramybėje.
Nebuvo kur dėtis ir F. Raudys dar beveik du metus žvejojo, nors žmona nuolat ragino pasiieškoti kito darbo krante.
1962 metų vasario 2 d. F. Raudys pradėjo dirbti tuometinėje Vietinio ūkio valdyboje vandentiekio tarnyboje ir ten dirbo iki išėjimo į pensiją.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Šiandien įvykusiame miesto Tarybos posėdyje daugiausiai klausimų sulaukė "Palangos klevas", valdančios kurorto ir Šventosios turgus, direktorius Andrejus Byčkovas ir Palangos TIC direktorė Rasa Kmitienė.


Šiandien, šeštadienį, žinia iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro buvo bloga miesto komunalinio įmonei, UAB „Palangos komunalinis ūkis“ – patvirtinta, kad vienas jos darbuotojas užsikrėtė koronavirusu.


Gruodžio 2 – 16 dienomis Palangos miesto savivaldybės II aukšto fojė bus eksponuojama meno kūrėjos Valentinos Kaubrienės kalėdinių autorinių darbų paroda. Kviečiame apsilankyti.    


Absoliuti Palangos – o gal ir pajūrio krašto? – darbo veteranė Gražina Kuleševičienė, miesto įmonėje UAB „Palangos komunalinis ūkis“ miesto apželdinimo vyriausiąja vadybininke išdirbusi beveik 48 metus, pagaliau treptelėjo koja: „Atėjo laikas man pagaliau sustoti ir pagyventi be darbo rūpesčių.“ Legendinė miesto puošėja nuo liepos...


Palangos miesto savivaldybėje, trečiojo aukšto fojė, pristatomas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtas palangiškio menininko Vytauto Kuso projektas „Miniatiūrų pasaulis“. Įspūdingos V. Kuso sukurtos miniatiūros „įkurdintos“ specialiai šiam tikslui sukurtoje galerijoje. Pajuokauti niekad nevengiantis V. Kusas pripažino daugelį...


Penktadienį, iškilmingai perkirpus darbų pradžią simbolizuojančią juostelę ir atidengus būsimojo Palangos miesto policijos komisariato iškabą, prasidėjo ilgai lauktoji pastato Ganyklų g. 30 rekonstrukcija. Laukiama, kad gruodžio mėnesį į naujas, visus šiuolaikinius reikalavimus atitinkančias patalpas jau galės persikelti visi kurorte dirbantys policijos pareigūnai....


Futbolo veteranų turnyras

Sporto centro inf., 2013 11 04 | Rubrika: Sportas

Palangos miesto stadione antrus metus iš eilės vyko futbolo veteranų turnyras Romualdo Broniaus Klimavičiaus atminimo taurei laimėti.


Feliksas Raudys – dukart gimęs

Vitalius Bernardas LITVAITIS, 2013 08 19 | Rubrika: Miestas

Feliksas Raudys – vienas iš Palangos vandentiekininkų veteranų, darbui vandentiekio įmonėje paskyrė 27 metus nuo 1962 iki 1989 metų. Bendradarbių tarpe buvo autoritetas, gerbiamas ne tik tiesioginių, bet ir įmonės vadovų. Dailininko Romo Kuncos nutapytas išraiškingas F. Raudžio portretas puošia „Palangos vandenų“ administracinio pastato...


Palangos vandentiekininkų patriarchas Juozas Vainoras

Vitalius Bernardas LITVAITIS, 2013 08 12 | Rubrika: Miestas

Klaipėdos srities vadovybė 1950 metais Palangos vandentiekio, Tiškevičių gręžinio bei Rąžės pakrantėje kariškių įrengtos siurblinukės, priežiūrą pavedė Klaipėdos vandentiekio ir kanalizacijos trestui. Ši įmonė turėjo pakankamai rūpesčių Klaipėdoje, ir Palangos klausimams dėmesio skyrė minimaliai.


Praėjusiame miesto tarybos posėdyje buvo patvirtinta žemės sklypo Vanagupės g. 40 detaliojo plano koncepcija, pagal kurią vietoj „Lino“ baseino atsiras daugiafunkcinis kompleksas su sanatorijų ir viešbučių korpusais, sporto bei konferencijų centrais. Beje, būsimasis baseinas, kuriame bus naudojami terminiai vandenys, bus vienintelis toks Lietuvoje.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius
spaudos-radio-remimo-fondas