Neatsargus važiavimas paspirtuku lemia sudėtingas traumas

Palangos tiltas, 2023-04-22
Peržiūrėta
918
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Dėl savo sveikatos ir saugumo medikai ragina elgtis atsakingai: rinktis keliones paspirtuku, ar kita transporto priemone, laikantis visų saugumo priemonių. Freepik nuotrauka.
Dėl savo sveikatos ir saugumo medikai ragina elgtis atsakingai: rinktis keliones paspirtuku, ar kita transporto priemone, laikantis visų saugumo priemonių. Freepik nuotrauka.

Šylant orams ir gatvėse daugėjant motorolerių, dviračių, paspirtukų, Klaipėdos universiteto ligoninės medikai ruošiasi prasidėsiančiam šių transportų priemonių mėgėjų traumų sezonui. Medikai su nerimu konstatuoja, kad vairuotojai vis dar nėra įpratę dėvėti šalmų, kitų apsaugos priemonių, todėl dažnai patiria traumas, kurių pasekmes gali justi visą gyvenimą. 

Sezoniniai Priėmimo-skubios pagalbos pacientai 

Pasak Klaipėdos universiteto ligoninės gydytojų traumatologų, „karštasis“ paspirtukininkų traumų sezonas įprastai prasideda nuo gegužės vidurio ir tęsiasi iki rugsėjo galo. Per šį laikotarpį į ligoninę pagalbos kreipiasi 100-120 nukentėjusiųjų.

„Odos nubrozdinimai, patinimai, sumušimai, sausgyslių patempimai ar plyšimai – kasdienybė. Tokiems pacientams suteikiame reikiama pagalbą ir skiriame ambulatorinį gydymą. Žmonės, važiuodami dideliu greičiu ir nesuvaldę paspirtuko, dažnai verčiasi į priekį, nukrenta ant priekinės kūno dalies ir taip patiria įvairius veido sužalojimus. Ypač dažnai nukenčia riešai, alkūnės, pečiai, čiurnos, keliai. Nemaža dalis paspirtukininkų hospitalizuojami dėl galūnių, veido kaulų lūžių“, –  į Klaipėdos universiteto ligoninės filialo „Klaipėdos ligoninė“ Priėmimo-skubios pagalbos skyrių atvykstančių paspirtukininkų traumas vardijo skyriaus vedėja Rūta Juškaitė. 

Medikė atkreipė dėmesį, kad absoliuti dauguma traumas patyrusių pacientų nedėvi apsaugos priemonių. Ligoninėje kartais atsiduria ir paspirtukininkų sužaloti pėstieji.

Gali prilygti autoavarijos pasekmėms

Traumatologijos skyriaus vedėjo Artūro Siaurio teigimu, pasitaiko atvejų, kuomet paspirtukininkų patirtos traumos prilygsta automobilio avarijos pasekmėms. „Skriejama iki 50 kilometrų per valandą. Smūgio jėga būna didžiulė. Galūnių, veido, o kartais net galvos traumos yra neišvengiamos, ypač jei susiduriama su automobiliu ar dviratininku. Atliekamos sudėtingos operacijos, gydymas kartais tęsiasi ne vienerius metus. Kad pacientas grįžtų į ankstesnį visavertį gyvenimą, prireikia ne vieno gydytojo specialisto pastangų. Kartais šalmo nedėvėjimas gali lemti ir neįgalumą“, – pastebi gydytojas traumatologas. 

Medikai prisimena ypač skaudžius atvejus, kuomet paspirtuku be apsaugos priemonių važiavęs vyresnio amžiaus vyras neteko akies, jaunai merginai plyšo kepenys, ji dėl gyvybės kovojo Chirurgijos, Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose.

Anot A. Siaurio, didžiosios dalies paspirtukininkų traumų ir sužalojimų galima išvengti imantis elementarių saugumo priemonių. 

„Vienas neapdairus pasivažinėjimas gali turėti skaudžias pasekmes. Jei jau renkamasi važiuoti paspirtuku, būtina užsidėti šalmą, kitas apsaugos priemones, būti blaiviems ir budriems bei jokiu būdu nevažiuoti dviese vienu paspirtuku. Kiekvienas privalome jausti atsakomybę už savo ir kitų eismo dalyvių saugumą. Liūdna, kad žmonės neįsivertina pavojų ir pasekmių“, – apgailestavo medikas. 

Po kritimo pastebėjus galūnių deformaciją, patyrus kaulų lūžius, medikai pataria įmobilizuoti galūnę, išgerti vaistų nuo skausmo ir kuo skubiai kreiptis į gydymo įstaigą. Ypač svarbu nedelsti ir pagalbos kreiptis esant galvoms traumoms, atsiradus traukuliams ar vėmimui. 

 

Klaipėdos universiteto ligoninės Komunikacijos tarnyba

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Šylant orams ir gatvėse daugėjant motorolerių, dviračių, paspirtukų, Klaipėdos universiteto ligoninės medikai ruošiasi prasidėsiančiam šių transportų priemonių mėgėjų traumų sezonui. 


Vasaros metu daugelis buvo labiau atsipalaidavę, tačiau prasidėjus šaltajam sezonui ypač svarbu būti socialiai atsakingiems ir laikytis prevencinių ir apsaugos priemonių, padedančių apsisaugoti nuo klastingos COVID-19 infekcijos. 


Vienas iš šilumos kainą apsprendžiančiųjų faktorių yra biokuro kaina, kurį perkame per BALTPOOL biržą. Valstybinė energetikos reguliavimo tarnyba (VERT) rugsėjo pradžioje savo tinklapy paskelbė, kad per metus biokuro kaina biržoje didėjo 19,8 procento. Ko tikėtis Palangos šilumos vartotojui? Apie tai „Palangos tiltas“ kalbėjosi su UAB „Palangos šilumos tinklai“ direktore Giedre Juršėne.


Vaidas Jankauskas – žymus Lietuvos verslininkas, šeimos valdomos bendrovės „Du broliai“ savininkas versle sėkmingai sukasi jau ne vienerius metus ir tikina, jog išlaikyti verslą yra kur kas sunkiau negu jį įkurti. „Kai praeini visą kelią nuo eilinio kareivio iki generolo, geriau supranti žmones. Tiesiog reikia žmones mylėti. Visus – savo...


Kas gaus leidimą prekiauti lemia nebe laimė, o pinigai

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 04 24 | Rubrika: Miestas

Šiemet dėl teisės prekiauti ar teikti paslaugas Savivaldybės nustatytose viešose vietose besivaržantys pretendentai nebebando laimės ir nebetraukia iš dėžės kamuoliukų tol, kol ištrauks geidžiamą oranžinį. Porą metų galiojusi loterija baigėsi: Tarybos nustatytą rinkliavą sumokėję verslininkai tarpusavyje varžosi, kas daugiau pasiūlys lėšų miesto...


Per 2013 metus Lietuvoje kilo 11 333 gaisrai. Klaipėdos apskrityje kilo 1706 gaisrai. Gaisruose žuvo 160 žmonių, o 209 gyventojai patyrė traumų. Klaipėdos apskrityje gaisruose žuvo 5 gyventojai.


Valdžios taiklūs metimai lemia Palangos sėkmę  17

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2013 09 12 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Po vasarą tvyrojusios politinės tylos rugsėjis driokstelėjo miesto taryboje valdančiąją koaliciją sudarančių partijų renginiais.


Kuprinė – neatsiejama mokyklinuko įvaizdžio dalis. Tačiau pastaraisiais metais dėl per didelio jų svorio visuomenės sveikatos specialistai skambina pavojaus varpais. Netaisyklinga laikysena, skeleto – raumenų sutrikimai, nugaros skausmai gali išsivystyti dėl nuo žemės neatplėšiamos kuprinės svorio. Dėl vaikų sveikatos sunerimę specialistai ėmėsi akcijos, kurios metu...


Kas lemia Palangą užgriuvusią sėkmę?

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2011 07 14 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

Šalies vyriausybei atsimerkė akys – regis, tik dabar ji suvokė, kad Lietuva turi kurortus, kurie reprezentuoja mūsų kraštą.


Kas atrodė kaip akivaizdus Palangos miesto policijos komisariato viršininko Jurgio Kažio suklupimas –  sukelta avarija išgėrus, dabar, praėjus šiek tiek daugiau kaip mėnesiui, policijos departamentui, vykdančiam įvykio tarnybinį patikrinimą, atrodo kaip „išskirtinai sudėtingas“ tyrimas.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius