Lygiai prieš 75 metus pagal Sovietų Sąjungos MGB ir Lietuvos komunistų partijos slaptą nutarimą Nr. 60 pradėti trėmimai, Palangoje taip pat

Palangos tiltas, 2023-05-17
Peržiūrėta
1098
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Atokvėpio akimirka. Lietuvės tremtinės akmens skaldykloje
Atokvėpio akimirka. Lietuvės tremtinės akmens skaldykloje

Lygiai prieš 75 metus pagal Sovietų Sąjungos MGB ir Lietuvos komunistų partijos  slaptą nutarimą Nr. 60, kurį pasirašė A. Sniečkus ir M. Gedvilas 1948-05-22 4.00  val. ryte pradėta vykdyti lietuvių trėmimo operacija kodiniu pavadinimu ,,Pavasaris“ (Vesna).

NKVD kariuomenė paryčiais, lydimi vilkšunių, apsupo tūkstančius ūkininkų, vienkiemių, miestelių, be teismo sugrūdo į gyvulinius vagonus ir ešelonais vežė į Rusijos šiaurę. Dar nepilnai išaiškintais archyvų duomenimis per šią trėmimo operaciją buvo išvežta apie 43 500 Lietuvos piliečių.

Per šią trėmimo operacija iš Palangos miesto ir valsčiaus ištrėmė Butkų, Jurevičių, Murauskų, Balšaičių, Surblių, Ramonų šeimas apie 140 ūkininkų iš Palangos valsčiaus. Palangiškius  NKVD atvežė į Kretingos geležinkelio stotį, suvarė į gyvulinius vagonus ir ešelonais per visą Žemaitiją ir Lietuvą pajudėjo į Rusijos šiaurės rytų pusę. Po trijų savaičių varginančios kelionės (karštis, vandens ir maisto trūkumas) dauguma palangiškių atsidūrė Irkutsko srityje. Išlikę gyvi, iškentėję badą, šaltį pažeminimus tremtiniai po 10-12 metų grįžo į gimtąją Žemaitiją. Ir dabar Palangoje gyvena nemažai tremtinių, kurie su tėvais 1948 m buvo ištremti į Sibirą. 

Maloniai kviečiame visus 2023 m. gegužės 22 d. (ateinantį pirmadienį) 18.00 val. ateiti į Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią. Čia bus aukojamos Šventos Mišios  už gyvus ir mirusius 1948 m. tremtinius. Po Šventų mišių prie paminklo Jonui Žemaičiui- Vytautui trėmimo aukas pagerbsime tylos minute. 

 

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Palangos filialo valdyba

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Praėję metai net tik Vilniaus, bet ir Palangos, Šventosios NT rinkoms nebuvo patys geriausi ir svajojantys apie būstą pajūryje jau trina rankomis – šie metai gali būti lemtingi.


Mielieji, kokie svarbūs ir prasmingi mūsų 32-eji laisvės metai! Tą gerai matome, stebėdami Ukrainos kovą už savo teisę į laisvę. Per tuos metus daug pasiekėme ir patyrėme.


Liepos 13 dieną sukako vieni metai, kai į Anapilį iškeliavo nepakartojamas rašytojas ir palangiškis Gediminas Griškevičius Visiems buvęs labai gerai dėl savo linksmų plaučių, pokštų ir aštrios plunksnos žinomas rašytojas, publicistas, visuomeninkas Gediminas Griškevičius, net ir miręs, nepalieka visų abejingų. „Oi, kaip pasiilgau Gedimino,“ – tokius žodžius „Palangos tilto“ redakcijoje...


Šie pandemijos paženklinti metai savivaldybės bendrovei „Palangos vandenys“ pasižymi sparčia nuotekų ir vandentiekio tinklų plėtra. Nauji vamzdynai klojami ne tik centrinėje Palangos dalyje, bet ir kurorto pakraščiuose.


Vestuvių metinės – tai nepaprastos sukaktys, kadangi jos žymi santuokinį kelią, bendrą gyvenimą bei visas sutuoktinių įveiktas kliūtis šiame, bendrame augime. Viena gražiausių švenčių poros gyvenime yra vestuvės, tačiau po to kiekvieni metai, gali simbolizuoti tik dar gražesnę, prasmingesnę šventę. Kiekvienos metinės turi savo prasmę, simbolį, tad šiandien viskas apie tai nuo 1-ųjų iki 10-ųjų...


Su Naujaisiais metais, mieli „Palangos tilto“ skaitytojai ir visi palangiškiai! Nors pagal kinų kalendorių 2018-ieji – Šuns metai, man jie – naujovių metai.


Vasaros pradžioje žinia, kad Palangos miestas sėkmingai iš UAB „Litesko“ perėmė į savo rankas jai prieš 15 metų išnuomotą savo turtą – šilumos tinklus, liko vasaros nuotaikomis gyvenančių palangiškių mažai pastebėta, bet už šio virsmo – titaniškos miesto, savivaldybės įmonės „Palangos šilumos tinklai“...


Palangos vandentiekiui – jau 105 metai

Vitalius Bernardas LITVAITIS, 2013 08 12 | Rubrika: Miestas

Šie metai Palangai dosnūs istorinių įvykių sukaktimis – nuo „Laiminančio Kristaus“ atstatymo 20-mečio iki Palangos vardo paminėjimo istoriniuose dokumentuose 760-ties metų. Negana to, kaip liaudyje sakoma, „Dievas davė ir dar drėbtelėjo“, Palangai atiteko didi garbė ir didis įpareigojimas pabūti dar ir Kultūros sostine.


Praėję metai bus įrašyti į Palangos istoriją  11

Alvydas ZIABKUS “Lietuvos ryto” apžvalgininkas, 2011 12 30 | Rubrika: PT redaktoriaus skiltis

  Prabėgę kiekvieni metai miestą, kitaip nei žmogų, stumteli link jaunatviškų pasikeitimų, modernių urbanistinių pokyčių.


Įvyko susitikimas-diskusija „2011-Pasauliniai veterinarijos metai“

Palangos miesto VMVT Vyriausioji veterinarijos gydytoja-inspektorė Marija Valauskienė, 2011 05 05 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto savivaldybės administracijos švietimo skyriaus salėje, pažymint 250-ąsias veterinarijos profesijos metines, vyko susitikimas-diskusija „2011-Pasauliniai veterinarijos metai“.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius