A. Mončio muziejuje – Prano Lapės „Gyvenimo mintys“

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2013-07-11
Peržiūrėta
757
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

P. Lapės parodą pristato L. Turauskaitė, dalininko sesuo Zita ir E. Žukas.
P. Lapės parodą pristato L. Turauskaitė, dalininko sesuo Zita ir E. Žukas.

Šeštadienį Antano Mončio namuose – muziejuje atidaryta daugiasluoksnė ir įvairialypė didžiąją gyvenimo dalį išeivijoje kūrusio menininko Prano Lapės darbų paroda, pavadinta „Gyvenimo mintys“.
Itin gausiai į parodos atidarymą susirinkusiems palangiškiams ir miesto svečiams A. Mončio namų – muziejaus direktorė Loreta Turauskaitė, pasidžiaugusi, kad iškilaus Klaipėdoje gimusio kūrėjo darbai eksponuojami Palangoje – Lietuvos kultūros sostinėje, trumpai priminė dailininko biografiją.
1921 m. Klaipėdoje gimęs P. Lapė, pirmaisiais karo metais studijavęs Kauno taikomosios dailės institute, 1944-aisiais pasitraukė į Vakarus. Studijavo Švedijoje, 1949 m. pabaigoje emigravo į JAV. 1950 -1956 m. daugiausia iliustravo knygas, gaudavo prestižinių leidyklų – „Doubleday“, „Scrubners“, „Random House“, „Grosset&Dunlop“ ir kt. - užsakymų. Yra sukūręs per 300 knygų viršelių švedų, amerikiečių ir lietuvių knygoms. Iliustravo Antano Baranausko „Anykščių šilelį“ (1961), Maironio „Balades“ (1966), Algimanto Mackaus „Augintinių žemę“ (1984), Antano Gustaičio „Pakelėje į pažadėtąją žemę“ (1986) ir kt.
P. Lapė kūrė sienų tapybą, scenografiją, estampus. Be to, aktyviai dirbo pedagoginį darbą, kurio atsisakė 1978-aisiais ir atsidėjo vien kūrybai. O Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, dailininkas grįžo gyventi į gimtinę.
Parodos kuratorius Užupio „Menų tilto“ galerijos šeimininkas Edvidas Žukas, kalbėdamas apie P. Lapės kūrybą, sakė, jog tapyba dailininko aistra tapo dar gimnazijoje, ypač didelę įtaką jam padarė dėstytojas Vytautas Kairiūkštis. Iš pradžių kūręs figūrinę tapybą, P. Lapė ilgainiui vis labiau linko į abstraktųjį ekspresionizmą. Dailininkas nedarydavęs eskizų, sakydavęs, kad tapydamas jaučiasi kaip Kolumbas, kuris plaukė į Indiją, o atrado Ameriką.
Pats P. Lapė yra sakęs: „Gamta mane veikė kaip dailininką. Ilgą laiką gyvenau prie jūros. Kai būnu prie jūros, veikia trys dalykai - juoda akmens uola, miško ir pievų žaluma, vandens mėlynė. Tad mano tapyboje atsirado mėlyna, žalia ir juoda (bet jokios šiose spalvose simbolikos nereikia įžiūrėti). Vėliau kurį laiką dirbau vien juodai - tam, kad išsilaisvinčiau. Kai dirbi pagal kažkokį modelį - jis tave varžo. Kai tapau pagal ką nors, tai ir tapau pagal ką nors. Dėl to ir dariau vien juoda-balta. Manau, kad monochromiškumo dėka išlaisvėjau.“
Parodos atidaryme dalyvavusi P. Lapės sesuo Zita prisiminė, kad brolis sakydavęs: „Aš esu žmogus, kuris daro tai, kas jam patinka daryti.“ Jis labai mylėjęs Lietuvą, sekęs politinius įvykius joje, o po Sausio 13-osios įvykių nutapęs tokį paveikslą, kuris, regis, širdim tapytas buvo... Visą gyvenimą P. Lapė kartodavęs, kad tebesąs ieškojimų kelyje. Ir nekart prisipažinęs: „Mano menas žmonėms nepatinka, jie nori aiškiai matyti, kas nupiešta, o aš noriu išreikšti save...“
Kaip sakė E. Žukas, A. Mončio namuose – muziejuje atidarytoje parodoje pristatomi dailininko kūriniai atspindi skirtingus kūrybos laikotarpius: impresionistinio stiliaus peizažus, juodai baltą periodą, abstrakčius ekspresionistinius darbus bei koliažus. Visus juos vienija dėmesys gamtai, tam, kas natūralu, tikra - žemės spalvų abstrakcijos, naudojamas tikras smėlis, koliažuose žuvų atspaudai, medis, akmens skalda ir pan.
„P. Lapės kūryboje yra visko: ir figūratyvinės tapybos, ir abstraktaus ekspresionizmo, ir kitų meno krypčių pėdsakų. Ir tiek ekspresijos, kiek toli gražu ne kiekvienam duota“, - sakė E. Žukas, pabrėžęs, jog dalis šios parodos paveikslų pirmąkart eksponuojama Lietuvoje.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Nutapyti aplinkos atspindžiai ir žmogaus egzistencija, begalybėje atsiveriantys peizažai, žvilgsnis ir horizonto gilumas, spalvos ir šviesa. Štai taip galima pristatyti Antano Mončio namuose-muziejuje atidarytą tapytojos Kristinos Mažeikaitės (g. 1987) kūrybos parodą „ Saudade “, kurioje žiūrovo laukia ne tik meditatyvūs potyriai, bet ir galimybė atsigręžti į patį save.


Šventosios biblioteka kviečia susipažinti su 1920-1940 m. Būtingės pereinamojo punkto viršininku dirbusio Benedikto Bagdanavičiaus šeimos gyvenimo istorija.


Balandžio 10 d. Palangos burmistro Jono Šliūpo muziejuje pradeda veikti Lietuvos nacionalinės premijos laureato Petro Repšio grafikos darbų paroda „Pasikalbėjimai su savimi“. Tai pirmoji asmeninė autoriaus paroda šiame pajūrio mieste.


Rugsėjo 18 d., penktadienį, 17 val. Antano Mončio namuose-muziejuje (S. Daukanto g. 16, Palanga) atidaroma menininko, tapytojo Lino Liandzbergio kūrybos paroda „Following Myself“ (iš angl. k. „Savo paties pėdsakais“).  


Gruodžio 6 d. 16 val. Antano Mončio namuose-muziejuje (S. Daukanto g. 16, Palanga) atidaroma jaunos menininkės Augustės Santockytės tapybos darbų paroda „Pojūtis“.


Mano vaikystės mylimiausių knygų autorė Astrida Lindgren, palikdama šį pasaulį yra sakiusi: žmogaus gyvenimas turėtų pasibaigti iš lėto, palengva, lapas po lapo, kaip tas rudeninis medis, tol, kol jis taps nuogas.


Gintaro muziejuje atidaryta Žulkų paroda „RETRO per SPEKTYVA“

"Palangos tilto" informacija, 2018 12 07 | Rubrika: Kultūra

Lietuvos dailės muziejus paskutinę lapkričio dieną Palangos gintaro muziejuje atidarė Palangos tautodailininkų Alberto ir Lino Žulkų kūrybos parodą „RETRO per SPEKTYVA“, kuri veiks iki 2019 m. gegužės 12 d.


Šeštadienį Antano Mončio namuose – muziejuje atidaryta daugiasluoksnė ir įvairialypė didžiąją gyvenimo dalį išeivijoje kūrusio menininko Prano Lapės darbų paroda, pavadinta „Gyvenimo mintys“.


A.Mončio muziejuje – gyvenimo džiaugsmo menininko darbai

„Palangos tilto” informacija, 2012 09 17 | Rubrika: Miestas

Penktadienį į A.Mončio namus-muziejų atėjusiuosius pasitiko ir atgal į šiltą bei spalvomis žaižaruojančią vasarą grąžino žymaus danų menininko Hanso Christiano Thomseno darbai. Čia atidaryta paroda „Žmogus. Paukštis. Žuvis“.


A. Mončio namuose – muziejuje pristatyti danų menininkų darbai

„Palangos tilto” informacija, 2011 07 12 | Rubrika: Kultūra

A. Mončio namuose-muziejuje šeštadienį atidaryta penkių Danijos menininkų darbų paroda. Kurorto publikai pristatyta 120 tapybos, litografijos bei keramikos darbų, kurių autoriai – Tage Storup, Gerd Baarstrom, Henriette Duckert, Hans Christian Thomsen bei Peter Lundberg.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius