B. Naujokaitienės knygų su iššokančiais paveikslėliais paroda

Palangos tiltas, 2022-05-06
Peržiūrėta
1218
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

B. Naujokaitienės knygų su iššokančiais paveikslėliais paroda

Palangos viešosios bibliotekos skaitykloje – išskirtinė asmeninė Kretingos rajono savivaldybės M.Valančiaus bibliotekos darbuotojos B. Naujokaitienės kolekcijos paroda.

Lietuvoje „pop-up“ žanras – retenybė. Gal kolekciją apžiūrintys prisimins matę tokias iššokančių paveikslėlių knygeles vaikystėje, bet nesusidūrusiems su šiuo terminu skaitytojams gal smalsu būtų išgirsti, jog tokios erdvinės knygos atsirado be galo seniai, pirmosios jų buvo sukurtos dar viduramžiais. Tiesa, iš pradžių jos buvo skirtos daugiau mokslui (medicinai bei astronomijai). Iki šių dienų erdvinių knygų idėja išliko panaši – įvesti į knygą tūrio bei judesio matmenį, siekiant perteikti dalykus, kuriuos sunkiau pavyksta atskleisti įprasta iliustracija.

Šiandien tokių knygų būna pačių įvairiausių, vienos jų – plokščios, o jų veikėjai juda tarsi marionetės, su traukomų popieriaus juostelių pagalba. Kitas atvertus iškyla sudėtingos erdvinės skulptūros. Kiekvienas tokių knygų puslapis – netikėtumas, siurprizas, kuriam sukurti dažnai prireikia ne tik autoriaus vaizduotės, bet ir tikslių techninių žinių.

Į Birutės Naujokaitienės pop-up knygų kolekciją įvairiausių leidėjų leisti bei garsių iliustratorių išpuošti eksponatai atkeliavo iš daugelio šalių. Knygelės į skaitytoją prabyla originalia erdvinių paveikslėlių ir, dažniausiai, užsienio kalba. Nenuostabu, jog tai – pasakos. Įvairus ir jų amžius, ir atkeliavimo į kolekciją istorijos. Viena pirmųjų pasaulyje 1933-aisiais šiuo būdu išleista kolekcinė Volto Disnėjaus knyga „Minnie Mouse“ („Pelytė Minė“) – įveikė Atlanto vandenyną ir saugiai atkeliavusi iš Sietlo (JAV) apsigyveno šalia kitų kolekcijos knygų Birutės namuose. „Paveikslėliai šioje knygoje iškirpti ir įklijuoti rankomis, ne taip, kaip šiandien knygų su iššokančiomis iliustracijomis leidyboje panaudojami lazeriai“, – apie „Minnie Mouse“ išskirtinumą kalbėjo Kretingos Motiejaus Valančiaus  bibliotekoje  parodas ir edukacinius renginius rengianti B. Naujokaitienė. Seniausioji parodoje esanti knygelė Carlo Collodi „Pinokis“ (1932 m.), iliustruota Harold Lentz, šiemet švenčianti savo 90-ties metų jubiliejų. Abi šias knygas išleido leidykla „Blue Ribbon Books“. Parodoje pamatysite ir kitus gerai mums žinomus kūrinius – „Mažąjį princą“, „Alisą stebuklų šalyje“, „Gražuolę ir pabaisą“ ir kt., 

Šios išskirtinės kolekcijos pradžia – pažintis su pop-up technologija kuriančia pirmąja lietuve – Prancūzijoje gyvenančia Elena Selena. Pirmąją šios lietuvės 2017 m. išleistą knygą „Jardin bleu“ („Mėlynasis sodas“) taip pat išvysite parodoje. Anglakalbės prieš 40 metų išleistos istorijos apie meškiuką Padingtoną ir „Viena zoologijos sode“ vaikiškos knygelės – šsilanksto ne tik paveikslėliai, bet ir pati knyga.

Kretingiškės lentynoje – ypatingai išleistas Antuano de Sent Egziuperi „Mažasis princas“. Tai – gana stora iliustruota knyga, su retai išdėstytais iššokančiais paveikslėliais.

Kviečiame apsilankyti.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Jei pas mus – Palangos viešojoje bibliotekoje yra knygų, tai didelė tikimybė, kad gali būti ir jų skirtukų! Kiekvienas, kuris dažniau ar rečiau mėgsta skaityti, puikiai žino, kam šie knygos žymekliai reikalingi.


Vilniaus knygų mugė – didžiausias metų literatūros įvykis, kai skaičiuojami rezultatai, skelbiamos geriausios knygos, apdovanojami jų autoriai.


Vasario 23-26 d. vyksianti 23-ioji Vilniaus knygų mugė jau tradiciškai kviečia ir į AGATA „Muzikos salę“, kurioje šiemet susitikimo su savo klausytojais lauks jubiliejinius metus švenčiantis „Palangos orkestras“. 


Birželio 7 d., antradienį, 16:30 val. Palangos viešojoje bibliotekoje vyks vieno iškiliausių mąstytojų, humanistų ir kultūros veikėjų Lietuvos istorijoje Vilhelmo Storosto-Vydūno knygų pristatymas. 


Palangos viešosios bibliotekos skaitykloje – išskirtinė asmeninė Kretingos rajono savivaldybės M.Valančiaus bibliotekos darbuotojos B. Naujokaitienės kolekcijos paroda.


Lietuvos mokslų akademija miestų savivaldybėms ir bibliotekoms dovanoja tūkstančius mokslo populiarinimo knygų. 


Nauja bibliotekos paslauga – knygų grąžinimo dėžė

"Palangos tilto" informacija, 2020 12 09 | Rubrika: Miestas

Nespėjote grąžinti pasiskolintos knygos bibliotekos darbo metu? Jau galite tai padaryti ir kai biblioteka uždaryta. Knygų grąžinimo dėžė yra prie pagrindinio įėjimo į biblioteką iš Vytauto gatvės. Knygų grąžinimo dėžė atidaroma bibliotekai baigus darbą. Dėžė bus atidaryta ir tomis dienomis, kai biblioteka nedirba (sekmadieniais, šventinėmis dienomis ir pan.). Maloniai...


Palangos galerijoje "Ramybė" atidarytos dvi parodos: Šiuolaikinės autorinės juvelyrikos paroda "Simbiozė" ir tapybos paroda "Multivitaminai".


Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausioji prokurorė Dalia Pocienė padovanojo savo šeimos biblioteką, daugiau nei 300 knygų, Palangos globos namų bendruomenei. Knygos jau rado savo vietą jos bibliotekoje.


Palangiškiai pagailėjo knygų

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2012 01 09 | Rubrika: Miestas

Palangos miesto viešoji biblioteka dar lapkričio pabaigoje kvietė aktyviai dalyvauti šalies prezidentės Dalios Grybauskaitės inicijuotoje akcijoje „Knygų Kalėdos“, tačiau norinčių padovanoti knygą bibliotekai atsirado vienetai. „Akcijos metu gavome 14 knygų. Tikėjomės daugiau“, - apmaudo neslėpė miesto viešosios bibliotekos direktorius Kęstutis...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius