Birutės parke vėl skambės pučiamieji: 70-metį švenčiantis „Palangos orkestras“ lepins savo klausytojus muzika ir dovanomis

Palangos tiltas, 2023-06-07
Peržiūrėta
1133
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Birutės parke vėl skambės pučiamieji: 70-metį švenčiantis „Palangos orkestras“ lepins savo klausytojus muzika ir dovanomis

„Palangos orkestras“ ir tradiciniai „Orkestro vasaros“ koncertai Palangos Birutės parko rotondoje sugrįžta pas savo klausytojus. Nuo birželio 8 d. iki rugpjūčio 26 d., kiekvieną vasaros ketvirtadienį, penktadienį ir šeštadienį 18.30 val. klausytojų dėmesiui – aktuali ir laiko patikrinta, pamilta ir kupina atradimų, linksminanti ir pakylėjanti pučiamųjų muzika.

Kurortui minint jubiliejinį 770-ąjį gimtadienį, „Palangos orkestras“ kviečia naujai pažvelgti į antrą šimtmetį gyvuojančią orkestrinės muzikos koncertų Palangos parkuose tradiciją, pretenduojančią į nematerialaus kultūros paveldo statusą.

Ar „Palangos orkestras“ būtų įkurtas, jei grafai Tiškevičiai nebūtų įkūrę kurorto? Kokią įtaką orkestrinės muzikos koncertų tradicijos išsaugojimui visais laikais turėjo miesto valdžios požiūris? Koks vaidmuo šioje tradicijoje tenka publikai? Ką rotondai jaučia daugiau nei 20 vasarų čia muzikuojantys „Palangos orkestro“ senbuviai? Ir kokias mūzas Palanga žadina šiandienos kompozitoriams? Į šiuos ir kitus klausimus savo koncertais bandys atsakyti „Palangos orkestras“, šiemet minintis muzikavimo 70-metį.

„Palangos orkestras“ - tiesioginis seniausios miestietiškos kultūrinės tradicijos Palangoje tęsėjas: remiantis istoriniais šaltiniais, Grafo Juozapo Tiškevičiaus iniciatyva kurorte orkestrai nemokamai poilsiautojams muzikuoja nuo 1901 metų. Orkestro koncertai anuomet vyko parke šalia Kurhauzo specialiai tam pastatytoje rotondoje. Be šių popietėmis vykusių muzikinių pasirodymų Palanga tapo neįsivaizduojama. Grafas savo orkestro neturėjo, apsiribojo kviestiniais orkestrais iš užsienio. Vėliau, atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę, Palangoje kiekvieną vasarą ėmė koncertuoti gerai visoje šalyje ir už jos ribų žinomų kapelmeisterių B. Jonušo ir V. Visockio vadovaujami orkestrai. 1927 m. buvo pastatyta naujoji rotonda Birutės parke, nuo tada pučiamųjų muzikos koncertai persikėlė į šią erdvę.

Ši tradicija buvo išlaikoma net ir sunkiais Palangai laikais. Nuo 1933 iki 1939 metų Palangos burmistru buvęs daktaras Jonas Šliūpas viename to meto laikraštyje sakė, kad „nors tie vasaros orkestro koncertai yra brangus malonumas, bet jie išliks visą laiką“.

Šiandien „Palangos orkestras“ išlieka gyvuoju saitu, jungiančiu šią senąją Europietiškos kultūros tradiciją, Grafų Tiškevičių Palangą ir šiuolaikinį kurortą bei jo svečius.

Šiemet vasaros ketvirtadieniais, penktadieniais ir šeštadieniais, iš viso 33 koncertuose, bus pristatytos keturios muzikinės programos, pasakojančios skirtingas muzikines istorijas, jas papildys pokalbiai ir susitikimai su istorikais, kompozitoriais, orkestrantams, kurie pasimatymus su orkestru pavers dar labiau praturtinančia patirtimi - ne tik žiniomis, bet ir knygomis apie „Palangos orkestrą“, kurių kolektyvas yra pasirengęs padovanoti ne vieną.

Birželį „Orkestro vasaros’“ klausytojų laukia trumpas pokalbis su Palangos kurorto muziejaus vadove Virginija Paluckiene bei „Joninės Šliūpo stiliumi“, rengiamos bendradarbiaujant su Jono Šliūpo muziejumi.

Liepos 8 d. „Orkestro vasara“  sulauks ir muzikinių svečių - rotondoje koncertuos Kauno pučiamųjų orkestras „Ąžuolynas“. O liepos pabaigoje į šventines gastroles leisis ir pats „Palangos orkestras“ - pasirodys Palangos miesto partnerio - Simrishamno (Švedija) - šventėje.

Dar viena džiugi žinia, jog nuo šiol „Orkestro vasaros“ kūriniais bei „Palangos orkestro skambesiu klausytojai galės mėgautis ne tik Birutės parko rotondoje, bet ir savo namuose - Lietuvos ir tarptautines muzikos pasiklausymo platformas jau pasiekė naujausias „Palangos orkestro“ albumas „Orkestro vasara“, įrašytas bendradarbiaujant su „Grammy“ nominuotais garso režisieriais - Viliumi ir Aleksandra Kerais.

„Orkestro vasaros“ koncertams diriguos – „Palangos orkestro“ meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Vygantas Rekašius.

Nemokamus „Orkestro vasaros“ koncertus žiūrovams dovanoja Palangos miesto savivaldybė, Palangos Birutės parkas ir „Palangos orkestras“. Projektą iš dalies finansuoja – Lietuvos kultūros taryba.

Daugiau informacijos apie „Orkestro vasaros“ koncertus: https://orkestras.pro/events/orkestro-vasara-2023-summer-of-wind-band-2023/

„Palangos orkestro“ albumas „Orkestro vasara“: https://www.pakartot.lt/album/orkestro-vasara2

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite


„Palangos orkestras“ ir tradiciniai „Orkestro vasaros“ koncertai Palangos Birutės parko rotondoje sugrįžta pas savo klausytojus.


Atokiau nuo Palangos centro šurmulio, prie vieno administracinio namo Vilimiškės kely, pūpso akmenys ir dirbiniai iš jo – daugiausiai paminklai, taip pat akmens dekoratyviniai gaminiai. „Žmonės iki šiol gan klaidingai mano, kad akmens apdirbimas – tik paminklų mirusiems atminti darymas. Tačiau pastaraisiais metais mūsų veikla gerokai pasikeitė – gauname daug daugiau užsakymų gaminti...


Vasario 23-26 d. vyksianti 23-ioji Vilniaus knygų mugė jau tradiciškai kviečia ir į AGATA „Muzikos salę“, kurioje šiemet susitikimo su savo klausytojais lauks jubiliejinius metus švenčiantis „Palangos orkestras“. 


„Šio vakaro šv. Mišios Šventosios bažnyčioje buvo ypatingos – parapijos klebonas Zenonas Degutis šiandien mini savo asmeninį jubiliejų – 70-metį. Kurorto bendruomenės vardu pasveikinau gerbiamą kleboną gražios sukakties proga ir padovanojau simbolinę dovaną – iš paukščio skrydžio įamžintos Šventosios bažnyčios nuotrauką,“ – Palangos meras skelbia savo Meta (Facebook) įraše ketvirtadienio...


Birželio 30 d. į Palangos „Oldman parką“ koncertuoti atvyksta „Kuunatic“ - trys merginos iš Japonijos.


Penktadienį, birželio 11 dieną, Palangos kurorto Jūros šaulių choras šventė savo veiklos 40 – metį. „Palangos bendruomenės vardu pasveikinome ir palinkėjome dar daug metų  savo dainomis džiuginti palangiškius ir miesto svečius,“ – tokį sveikinimą savo „Facebook“ paskyroje paliko Palangos meras Šarūnas Vaitkus.


Savaitgalį Palanga kviečia švęsti – kurorte šurmuliuos tarptautinis šokių festivalis „Palangos miestely“, į kūrybines dirbtuves, edukacinius užsiėmimus bei seminarus kvies „Meistrų kalvė“, o Šventojoje pramogauti kvies Jūros diena bei dainų, šokių ir muzikos festivalis „Nepalikit su negalia vienų“.


Šį savaitgalį Palangoje ne tik skambėjo varinių pučiamųjų muzika bei vyko tarptautinė konferencija „Nauji vėjai“, sukvietusi šios srities ekspertus ir muzikantus iš daugybės šalių, bet ir žengtas žingsnis link galimybės didžiausiame šalies kurorte 2019–2020 m. surengti Europos varinių pučiamųjų orkestrų čempionatą – penktadienį tarp...


Palangos Birutės parką šeštadienį praturtins liaudiškos melodijos. „Gražiausios žemaičių dainos“ – taip vadinasi paskutinysis ciklo „Ant krašto marės, Palangos miestelėj“ koncertas, vyksiantis jau tradicine tapusioje vietoje – ant Žemaičių kalnelio.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius