Finansiniai patarimai dirbantiems savarankiškai

Palangos tiltas, 2024-03-27
Peržiūrėta
725
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Finansiniai patarimai dirbantiems savarankiškai

1.57 milijardo pasaulyje ir 22 milijonai Europoje: galbūt ir jūs patenkate į šį skaičių savarankiškai (su individualios veiklos pažyma, verslo liudijimu ar pagal autorinę sutartį) dirbančiųjų? Jei taip, žemiau pateikti patarimai, galintys būti naudingi, siekiant užbėgti už akių finansiniams rūpesčiams, susijusiems su savarankišku darbu – kaip tik Jums. 

Konkrečiai įvardinkite savo gaunamas pajamas ir patiriamas išlaidas. Jei, dirbant „normalų“ darbą, fiksuotas atlyginimo dydis juodu ant balto pateiktas darbo sutartyje, tai kalbant apie savarankiškai dirbančiuosius, tai gali atrodyti it...būrimas iš kavos tirščių. Tiesa, žinant „stebuklingą“ formulę, padedančią objektyviai įvertinti net ir nuolat kintančias pajamas, viskas, pasirodo, yra kur kas paprasčiau.

„Excel“ dokumente ar tiesiog ant paprasto popieriaus lapo išskirkite du stulpelius. Viename jų įrašykite pajamas, šį mėnesį gautas iš pastovių klientų.  Kitame –  vienkartinių užsakymų pajamas, kurias, norint susidaryti „turtingų“ ir „skurdžių“ mėnesio pajamų dydį, reikėtų padalinti iš dviejų. Sudėjus abiejų stulpelių sumas,  gaunamas mėnesio pajamų vidurkis. Šis skaičius bus tikslesnis, jei įvertinsite bent 3 mėnesių duomenis.  

Žinoma, nepamirškite įvertinti ir mėnesinių išlaidų, sudarytų iš išlaidų maistui, būstui, komunalinėms paslaugoms ir turimų finansinių įsipareigojimų įmokos ir pan.

Turėkite atskiras banko sąskaitas – asmeninę ir „darbinę“. Pasinaudoti šiuo patarimu ne tik labai paprasta (sąskaitą atsidarysite internetu, vos kelių mygtukų paspaudimu, dažniausiai – nemokamai), bet ir naudinga. Dėl šito sprendimo, leidžiančio matyti pajamas ir išlaidas, susijusias su savarankiška veikla, sau tikrai dėkosite, atėjus pajamų deklaravimo metui. Neteks „varvinti akių“, bandant atskirti, kurios pajamos/išlaidos buvo asmeninės, o kurios – susijusios su darbu: užteks tiesiog įvertinti porą aiškiai išskirtų eilučių.

Iš karto nuo gautų pajamų atidėkite mokesčiams skirtus pinigus. Dirbantys pagal individualios veiklos pažymą, gali rinktis, kada mokėti Gyventojų pajamų (GPM), Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) ir Valstybinio socialinio draudimo (VSD) mokesčius: kiekvieną mėnesį ar pavasarį, deklaruojant pajamas. Pasirinkus pastarąjį variantą, maždaug 30 proc. nuo uždarbio rekomenduojama pervesti į atskirą banko sąskaitą. Tai padės išvengti streso, pajamų deklaracijoje pamačius visą mokėtiną sumą ir, svarbiausia, neteks sukti galvos, iš kur gauti pinigų jos padengimui: beliks atlikti įmokas VMI ir Sodrai.

Patys būkite atsakingi už savo finansinę ateitį. Prieš priimant sprendimą dirbti pagal vieną ar kitą savarankiškos veiklos formą, būtina pasidomėti, kokios garantijos suteikiamos ne tik dabar, bet ir susirgus, pastojus ar, galiausiai – atėjus pensijai. Štai dirbantiems su verslo liudijimu, ne tik nėra mokamos ligos, motinystės ar nedarbo išmokos, bet ir nesikaupia taškai pensijai gauti. Racionaliausias sprendimas – ne tik atsidėti pinigų „juodai“ dienai, bet ir pradėti kaupti III pakopos pensijų, o tai jau darantiems – padidinti mokamas įmokas.

Dirbantys pagal individualios veiklos pažymą, moka mažesnį, lyginant su dirbančiais pagal darbo sutartį, VSD, tad ir išmokos, žinoma, bus mažesnės. Receptas ir vėl paprastas – patiems rūpintis „storesne“ finansine „pagalve“, nors ir tektų gyventi šiek tiek labiau susispaudus.

Dar vienas niuansas, kuris gali būti svarbus, prireikus gauti sau įstatymais numatytas išmokas. Mokesčius nuo gaunamų pajamų mokant kiekvieną mėnesį, nedarbo ar motinystės išmokų tvarka identiška dirbantiems pagal darbo sutartį. Tuo tarpu mokant mokesčius kartus su pajamų deklaracija, minėtos išmokos yra pervedamos gerokai vėliau.

Kaupkite visus dokumentus, susijusius su savarankiškos veiklos pajamomis. Paskolos su IV (individualia veikla) – misija įmanoma? Dažniausiai – taip. Tiesa, yra šiokių tokių „kabliukų“! Jei, dirbant „normalų“, pastovias pajamas nešantį darbą, pildant paskolos paraišką, pakanka nurodyti pagrindinius duomenis ir sprendimas dėl galimybės gauti paskolą įprastai pateikiamas vos per keliolika minučių, tai paskolos su individualia veikla – procesas, galintis užtrukti ilgiau. Kreditorius, ypač – kalbant apie didesnius finansinius įsipareigojimus (pavyzdžiui, būsto paskolą), tokiu atveju reikalauja pateikti dokumentus (sąskaitos faktūros, banko išrašai, paslaugų teikimo sutartys ir pan.), iš kurių galima spręsti apie savarankiškai dirbant gaunamų pajamų dydį ir numanomą jų pastovumą. Jei išsiugdysite įprotį minėtus dokumentus kaupti, prireikus paskolos, šis procesas gerokai sutrumpės: nes jau būsite atlikę namų darbus.

 Faktas, jog savarankiškas darbas turi ne vieną privalumą. Tiesa, akivaizdu ir tai, jog, kas, vaizdžiai tariant, dirbantiems pagal darbo sutartis yra patiekiama „ant lėkštutės“, tai savarankiškai dirbantieji tuo turi pasirūpinti patys. Straipsnyje pateikti patarimai, šiais pasinaudojus, gali prisidėti prie dirbančių su individualios veiklos pažyma ar verslo liudijimu finansinės gerovės tiek esamuoju laiku, tiek ateityje.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

1.57 milijardo pasaulyje ir 22 milijonai Europoje: galbūt ir jūs patenkate į šį skaičių savarankiškai (su individualios veiklos pažyma, verslo liudijimu ar pagal autorinę sutartį) dirbančiųjų? 


Užimtumo tarnyba kviečia bedarbius ir užimtus (dirbančius) asmenis dalyvauti aukštą pridėtinę vertę kuriančių kvalifikacijų ir kompetencijų įgijimo priemonėje. 


Tinkamai parinktas kilimas, tai sprendimas, galintis labai nulemti jūsų gyvenamųjų patalpų komfortą ir pagražinti interjerą.


Ši medžiaga, nors ir neatsiejama nuo mūsų kasdienybės bei palengvinanti buitį, palieka didžiulį pėdsaką gamtoje. Neperdirbamas plastikas suyra ypač lėtai: gali prireikti net iki 1000 m.


Savarankiškai dirbantys gyventojai gali greičiau sulaukti ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokų, jei mokės valstybinio socialinio draudimo įmokas (VSD) kiekvieną mėnesį. 


Mokesčių nepriemoką, kuriai buvo taikoma mokestinė pagalba ir tik nuo lapkričio 1 d. pradėti skaičiuoti delspinigiai, turi per 70 Palangos m. savivaldybės įmonių (per 210 tūkst. eurų), taip pat apie 100 savarankiškai dirbančių (per 60 tūkst. eurų) ir apie 600 jokios veiklos nevykdančių (per 90 tūkst. eurų) savivaldybės gyventojų. Pastarųjų didžiausia dalis turi nepriemoką iki 20 eurų.


 Pristatant iš čia , mes norime kad mūsų siuntą Norvegijoje gautų kuo greičiau, sklandžiau ir aišku nepažeistą. Ar siunta bus nepažeista priklauso ne tik nuo  gabenančios kompanijos ir kurjerių, tačiau ir nuo mūsų. Labai svarbu, kaip mes ta siuntą paruošime. Tad kokie yra pakavimo patarimai siuntoms į Norvegiją.


Artėjant rinkimams į Seimą, Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA) siūlo politinėms partijoms stiprinti savivaldos savarankiškumą ir skatinti lygiavertį bendradarbiavimą su centrine valdžia.


Palangoje dirbantiems medikams – mero padėkos

"Palangos tilto" informacija, 2015 05 04 | Rubrika: Aktualios naujienos

Klaipėdos jūrininkų ligoninės medikai sulaukė Palangos mero įvertinimo. Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga Palangos Kurhauze surengta šventė, į kurią buvo pakviesti visų didžiausiame šalies kurorte veikiančių sveikatos priežiūros įstaigų medikai. Tarp jų – ir Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamento darbuotojai.


Palangos miesto savivaldybės kontrolierių tarnyba atliko Šventosios seniūnijos veiklos auditą už praėjusius metus. Patikrinta, kaip seniūnija valdė valstybės ir savivaldybės lėšas, naudojo  turtą. Kontrolierių konstatuota, kad seniūnija nesivadovavo teisės aktų reikalavimais. Auditorių rekomenduota Palangos miesto savivaldybės administracijai norminių teisės aktų nustatyta tvarka...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius