Gėlių ir uogų pergalė prieš žymius miesto visuomenininkus

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2011-11-08
Peržiūrėta
1837
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Gėlių ir uogų pergalė prieš žymius miesto visuomenininkus

 

Smalsu, ar palangiškiai džiaugiasi gyvendami Zuikių, Žirgų take, Karvelyno, Vėžių gatvėje, o galbūt jūsų būstas yra Bendrovių gatvėje? Užuot, kaip kitų miestų gyventojai, gyvenę žymių miesto visuomenininkų pavardėmis pavadintose gatvėse, esame vadinami Žiogų, Genių ar Ganyklų „kvartalo“ gyventojais. Keista, tačiau Palangoje iki šiol nepagerbtas grafų Tiškevičių ar Jono Žemaičio vardas. Deja, patys gyventojai negali pasirinkti, kaip turėtų vadintis jų gyvenvietė ar gatvė – tai įvairių valdžios institucijų reikalas.


 

Lemia miesto taryba


 

Suprojektavęs naują gyvenamųjų namų kvartalą savivaldybės architektūros ir urbanistikos skyrius teikia gatvių pavadinimų siūlymus miesto tarybai, kuri ir sprendžia kaip šioji vadinsis.

Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyriausiojo specialisto Ovidijaus Narkaus teigimu, žymių palangiškių pavardės „nepuošia“ miesto gatvių dėl to, jog jų nepageidauja matyti Valstybinė lietuvių kalbos komisija.

„Jeigu gatvę vadintumėme visuomenininko garbei, turėtumėm rašyti pilną jo vardą ir pavardę. Pirma, pavadinimas būtų per ilgas, o antra, to nepageidauja kalbos komisija. Ji savo ruožtu yra atlikusi gyventojų apklausą, kurios rezultatai parodė pačių gyventojų nenorą gyventi žymaus žmogaus garbei pavadintoje gatvėje. Šiuo metu Palangos gatvės yra suskirstytos grupėmis, kuriose vyrauja gėlių, uogų, medžių, gyvūnų pavadinimai“, – „Palangos tiltui“ sakė O. Narkus.

Miesto tarybos narys Albinas Stankus sakė, jog gatvių suteikimo pavadinimų klausimą ne kartą kėlė ir miesto taryboje, ir miesto merui: „Turėtumėme gerbti savo papročius ir savo krašto žmones. O dabar – vien gėlytės ir medeliai. Manau, jog mieste turėtų veikti atitinkama komisija, asociacija, kuri domėtųsi mūsų kultūriniu bei urbanistiniu paveldu, būtų susikūrusi jų duomenų bazę. Pavyzdžiui, norėčiau, kad Audros Lukauskaitės pavarde būtų pavadinta kuri nors Palangos gatvė“.

A. Stankus nebuvo linkęs sutikti su O.Narkaus teiginiu, jog žymių žmonių pavardžių gatvėse nepageidauja Valstybinė lietuvių kalbos komisija.

„Esame savivalda, tad turime vadovautis pačių sukurtais įstatais. Jeigu kalbos komisija nepageidauja matyti tokių gatvių pavadinimų, tuomet kodėl neužprotestavo Vytauto gatvės pavadinimo?“ – mintimis dalijosi A. Stankus.

Buvęs Palangos miesto savivaldybės administracijos direktorius Valerijus Kuznecovas laikraščiui sakė, jog šis klausimas ir turi likti miesto tarybos prerogatyvoje: „Plačiau komentuoti negaliu, kadangi jau nepriklausau miesto tarybai. Kuomet dirbau miesto savivaldybėje, gatvės buvo grupuojamos pagal uogų, vaisių pavadinimus, kita dalis asocijuojasi su kurortu“.


 

Retas palangiškis atpažįsta savą


 

Žymi miesto architektė Rūsna Vaineikytė laikraščiui sakė, jog mūsų kurortui trūksta paprastumo: „Sutinku, jog mieste daug gatvių su keistais pavadinimais, tačiau yra ir puikių: Kurorto gatvė, Bangų gatvė ar Saulėlydžio. Jos atspindi tikrąjį kurortą ir Zuikių tako pavadinimas man priimtinas. Kur kas labiau piktina J. Simpsono gatvė. Nesuprantu, kodėl taip ji buvo pavadinta? Nusipelnęs visuomenės veikėjas ar animacinio filmuko herojus? Manau, kad mieste yra nemažai gatvių su nusipelniusių miestui žmonių pavardėmis. Kur kas svarbiau, ar juos atpažįstame. Pabandykite gatvėje paklausinėti palangiškių, kas yra Marijonas Daujotas. Įtariu, jog apie jį nieko nepasakys ne tik paauglys, bet ir retas vyresnio amžiaus žmogus. Taigi pirmiausia turime šviesti mūsų visuomenę, o tik po to jų garbei vadinti miesto gatves“.

R. Vaineikytės nuomone, visuomenininkų pavardės turėtų būti įamžintos tik centrinėje miesto dalyje. „Mūsų naujieji kvartalai – stichiški. Pradžioje jie planuojami tvarkingai, tačiau vis naujai priiminėjami įstatymai sudarkė jų struktūrą. Vienuose keliai grįsti akmenimis, kiti tvarkingi ir taip toliau. Ar nebūtų keista, jei nesutvarkytas rajonas turėtų gatves, pavadintas žymių žmonių atminimui?“ – sakė architektė.

Tik centrinėse miesto gatvėse žymių palangiškių pavardes norėtų matyti Palangos politinis ir visuomenės veikėjas Rimantas Antanas Mikalkėnas.

„Gatvių pavadinimai ir turi būti įvairūs. Centrinėje miesto dalyje galėtų būti ir daugiau žymių žmonių pavardžių, o miesto pakraščiuose tinka ir gėlių pavadinimai“, – kalbėjo R. A. Mikalkėnas.


 

Diskusijos dėl Botanikos parko


 

Mieste prieš metus pradėtos diskusijos dėl Botanikos parko pavadinimo, regis, išblėso, o sprendimo iki šiol nebuvo priimta. Kaip vertėtų pavadinti kone miesto simboliu tapusį parką: Botanikos, Birutės ar Tiškevičių vardu?

Savivaldybės kultūros skyriaus vedėjo Vyganto Rekašiaus nuomone, neverta ieškoti problemos ten, kur jos nėra.

„Praėjusioje kadencijoje miesto taryba pageidavo parką pavadinti Tiškevičiaus grafų atminimui. Buvęs Botanikos parko direktorius Antanas Sebeckas, kuris žino kiekvieną parko medelį ir pažįsta kiekvieną musę, siūlė parkui suteikti Birutės vardą. Galbūt gerai, kad vyksta diskusijos, argumentų dėstymas dėl parko pavadinimo. Aš asmeniškai parką norėčiau vadinti Birutės vardu“, – laikraščiui pabrėžė V. Rekašius bei sutiko su mintimi, jog miesto gatvių pavadinimuose turėtų atsispindėti nusipelniusių Palangai žmonių pavardės.

R. Vaineikytę stebina ir Palangos savivaldybės užmojis statyti paminklą generolui Povilui Plechavičiui atminti, kuris apart to, kad buvo žemaitis, su Palangos miestu nesusijęs: „Nemanau, kad mūsų kurortas yra tinkamas miestas monumentams. Žmonės čia vaikšto su bikiniais, trumpikėmis, tad ir miestą turėtų puošti tik „lengvos“, dekoratyvinės skulptūros. Aš ne prieš „Jūratės ir Kastyčio“, „Eglės“, „Vėjo“, ar „Baltijos aušros“ paminklus, tačiau kurortas ir turi likti kurortu. Kiek žinau, Palangoje šias idėjas įgyvendinti yra sunku. Pamenu kokius kelius teko įveikti naujosios skulptūros – fotoaparato autoriui. Klaipėdoje viskas kitaip: ten ir peliukų, ir katinų skulptūroms vietos atsiranda“.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Rinkdamiesi vestuvinius žiedus tikimės, kad nuo šiol juos nešiosime amžinai, todėl svarbu, kad šie papuošalai ir tiktų, ir patiktų. Jų pasirinkimo įvairovė yra stebėtinai plati, tad pasirinkti pačius geriausius žiedus gali būti ganėtinai sudėtinga, tačiau jei atkreipsite dėmesį į kelis pagrindinius aspektus, daug lengviau priimsite galutinį sprendimą.


Palangos miesto savivaldybės gyventojai kviečiami būti aktyvūs ir dalyvauti Bendruomenės iniciatyvų konkurse. Iniciatyvos, kaip panaudoti miesto biudžeto lėšas kurorto infrastruktūros plėtros srityje, kuriant patogesnę bei patrauklesnę gyvenamąją aplinką, laukiamos iki gruodžio 10 d.


Trečiąja, sustiprinančiąja, vakcina nuo COVID-19 ligos jau paskiepyti 346   Palangos miesto gyventojai. Tai sudaro 2,1 proc. savivaldybės gyventojų.


Palangos miesto savivaldybė informuoja, kad šiuo metu iki gegužės 12 d. registruojami Palangos miesto 55-64 m. ir 45-54 m. amžiaus grupės gyventojai vakcinuotis nuo COVID-19 „Vaxzevria“ vakcina.


Nuo rugsėjo 16 d. iki gegužės 15 d. automobilių statymas Palangos miesto gatvėse bei daugumoje automobilių stovėjimo aikštelių yra nemokamas. Visus metus transporto priemonių stovėjimas mokamas tik Rąžės gatvėje esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje.


Aleksandras Jokūbauskas, naujasis miesto savivaldybės Tarybos narys, gavęs mandatą iš jos pasitraukus socialdemokratui Danui Paluckui, žodžio kišenėje neieško. Dar daugiau: praėjusioje Tarybos kadencijoje pliekė valdančiąją koaliciją ir nestokojo kritikos strėlių merui. Tačiau išskirtiniame interviu „Palangos tiltui“ žinomas miesto advokatas buvo...


„Mes pavargome būti namo-vaiduoklio, kuris niekam nepriklauso ir kuriuo niekas nesirūpina gyventojais. O dar pasiekė gandai, kad šalia rengiami sklypų detalieji planai. Ir nors tikslių žinių neturime, būgštaujame, kad galime likti ir be privažiavimo prie keturių laiptinių“, – sako Kretingos gatvės 57 numeriu pažymėto daugiabučio gyventojai.


Smalsu, ar palangiškiai džiaugiasi gyvendami Zuikių, Žirgų take, Karvelyno, Vėžių gatvėje, o galbūt jūsų būstas yra Bendrovių gatvėje? Užuot, kaip kitų miestų gyventojai, gyvenę žymių miesto visuomenininkų pavardėmis pavadintose gatvėse, esame vadinami Žiogų, Genių ar Ganyklų „kvartalo“ gyventojais. Keista, tačiau Palangoje iki šiol nepagerbtas grafų...


Palangos miesto tarybos sprendimas rengti  žemės sklypo Jūratės g.24 ir žemės sklypų prie  daugiabučių namų Jūratės g.26 ir 28 detalųjį planą, kuriuo numatoma keisti Palangos miesto centrinės dalies detaliojo plano sprendinius ir planuojamojoje teritorijoje, esant galimybei prie sklypo Jūratės g.24 prijungti du arus laisvos valstybinės žemės, suneramino gyventojus. Kaip „Palangos...


Apklausą organizuos ne valdžia, o patys gyventojai

Šarūnas VAITKUS, Palangos miesto savivaldybės tarybos narys, 2010 04 23 | Rubrika: Miestas

Palangoje referendumo dėl sutarties su „Litesko“ nutraukimo organizavimas atiduodamas į palangiškių rankas. Miesto gyventojai patys nuspręs, ar reikia surengti žmonių apklausą.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius