Įsibėgėjant kurhauzo restauracijai – ir G. Jackos savo dalies restauracijos „imitacija“

Gina KUBILIŪTĖ, 2012-08-02
Peržiūrėta
2302
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

A.Puzonienei, keista, kad G.Jacka nesugeba pateikti reikiamų dokumentų, jog galėtų atstatyti jam priklausančią kurhauzo dalį.
A.Puzonienei, keista, kad G.Jacka nesugeba pateikti reikiamų dokumentų, jog galėtų atstatyti jam priklausančią kurhauzo dalį.

 

Palangos savivaldybei pradėjus restauruoti kurhauzo savodalį, paveldosaugininkai sulaukė ir Gedimino Jackos prašymo leisti tvarkyti jam priklausančią dalį. Tačiau jo pageidavimą specialistai įvardina gana keistu ir vadina restauracijos imitavimu.


Prašo projektavimo sąlygų

Medinę kurhauzo dalį valdantis palangiškis kreipėsi į Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinį padalinį, teigdamas, jog nori užsakyti jam priklausančios pastato dalies tvarkymo darbų projektą.

Dokumente jis pažymi, kad, norėdamas pagreitinti respublikinės reikšmės paminklo atstatymą, pageidauja, kad jam būtų išduotos Tvarkomųjų paveldosaugos darbų projektavimo sąlygos. Be jų G.Jacka negali nieko daryti, nes šiam objektui yra taikomi specialūs paveldosaugos reikalavimai.

Tačiau Kultūros paveldo departamento specialistai palangiškio veiksmus vadina gana keistais. Anot departamento vyriausiosios specialistės ryšiams su visuomene Jolantos Miškinytės, vargu ar jis rimtai nori restauruoti jam priklausančią dalį.

„Daug kas neaišku, nei ką jis nori restauruoti, nei kokia yra jam priklausanti dalis. Lyg tai kurhauzo bendrasavininkas ir norėtų žengti žingsnius link savo dalies restauracijos, bet jos pastangos kol kas labiau atrodo kaip tokių ketinimų imitacija. Jo kurhauzo dalis buvo padalinta tarp penkių bendrasavininkų, bet iš jų kol kas dokumentų nesulaukėme“, – sakė J.Miškinytė.

 

 

Stebisi G.Jackos veiksmais

Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio vedėja Audronė Puzonienė teigė, kad G. Jacka niekaip nesugeba pridėti reikiamų dokumentų, kad jis galėtų gauti tvarkymo sąlygas.

„Neprideda nuosavybės dokumentų, nors kitiems žmonėms tai nesukelia jokių problemų gauti tokius dokumentus. Ir iš antro karto jam nepavyksta niekaip gauti“, – kalbėjo pašnekovė.

Jos nuomone, jei žmogus rimtai būtų apsisprendęs restauruoti pastatą, tai nebūtų jokių problemų surinkti visus reikiamus dokumentus. Ji teigė, kad ir šiais metais departamentas yra išdavęs ne vieną leidimą restauravimo darbams analogiškose situacijose.

 

Jokio rezultato

Palangos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Bronius Martinkus G.Jackos norą atkurti jam priklausančią kurhauzo dalį pavadino sveikintina iniciatyva.

Tačiau jis pripažino, kad turi mažai vilties, jog tai iš tikrųjų įvyks.

Jis pritarė Kultūros paveldo departamento atstovams, kad G.Jackos noras atstatyti savo dalį kurhauzo –labiau „imitacija”.

„Tai būtų tik sveikintina, jeigu iš tikrųjų G.Jacka imtųsi restauruoti kurhauzą, tada vaizdas būtų kur kas gražesnis. Tačiau aš abejoju, nematau nieko, ką jis būtų padaręs dėl atstatymo. Dešimt metų tik pretenzijos ir teismai, o rezultatų jokių”, – teigė B. Martinkus.

Pats G. Jacka nekomentavo laikraščiui apie savo prašymą restauruoti jam priklausančią dalį. Buvo atsakyta, kad jis prastai jaučiasi ir negali kalbėti.

 

Patvirtintas specialusis planas

Prieš savaitę Kultūros departamentas patvirtino specialųjį planą, kuriuo bus išsaugota Palangos Kurhauzo teritorija.

Kultūros ministras Arūnas Gelūnas patvirtino departamento organizuotą ir valstybės įmonės „Lietuvos paminklai“ parengtą Palangos Kurhauzo nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos planą – teritorijos ir apsaugos zonos ribų planą ir paveldotvarkos projektą.

Departamentas pažymi, kad kurhauzas yra vienas pirmųjų Palangos pastatų, turinčių išskirtinę vertę. Jo teritorija patenka į miesto istorinės dalies ir iš dalies į archeologijos vertybės – Senojo miesto vietos – teritoriją. Rengiant šį planą ir susipažinus su statinio istorine raida, istorine grafine medžiaga, buvo pakoreguotos vertybės teritorijos ribos, padidinant jos plotą iki 1,213 hektaro.

 

Išsaugos istorinius fragmentus

Specialiuoju planu, bus išsaugota Kurhauzo teritorija, kuri iš dalies išlaikė autentišką užstatymo charakterį, būdingą XIX-XX amžių sandūroje suformuotai kurortinei stambių sklypų zonai.

Juo taip pat numatoma galimybė atstatyti iki 1941 metų buvusius statinius.

Paveldotvarkos projektas užtikrina, kad Palangos centre bus išsaugotas kurortinės teritorijos fragmentas su minimam laikotarpiui charakteringais architektūros statiniais, poilsio parku ir jo kompoziciniais elementais – promenada vadinamu liepomis apsodintu taku, medžių grupėmis.

Atskiros vertybės teritorijos dalys bus formuojamos ir tvarkomos pagal tarpusavyje suderintus paveldosauginius reikalavimus, nors teritorijoje yra skirtingi žemės valdytojai. Kurhauze ir gretimuose priklausiniuose suteikiama galimybė plėtoti turizmą, kultūrinę visuomeninę bei komercinę veiklą.

Kurhauzo atkūrimo darbai jau pradėti, o baigti juos numatoma 2013 metais. Šiemet sukanka dešimt metų, kai buvo sudegintas Palangos simbolis.

Jūsų komentaras:

pasipiktinusi palangiskė 2012-08-03 18:56 (IP: 84.15.185.170)
Banditas visada yra banditas

Taip pat skaitykite

Vyriausybės trečiadienį (gegužės 6 d.) patvirtintame ekonomikos skatinimo plane – šimtai tūkstančių eurų dvarų ir kitų lankytinų objektų remontams. Šiame plane 1,2 mln. eurų numatyta skirti Palangos kurhauzo medinės dalies atstatymui ir pritaikymui kultūrinei veiklai.


„Man brangūs visi mano projektuoti objektai. Tačiau Palangos kurhauzas – ypatingas: prie jo restauracijos nuo projekto parengimo iki jo realizavimo su pertraukomis dirbau trisdešimt metų“, – "Pajūrio naujienų" žurnalistei Livijai Grajauskienei sakė 2013 metais atstatytos Palangos kurorto simboliu vadinamo kurhauzo mūrinės dalies restauracijos ir...


Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos šio mėnesio pradžioje kreipėsi į Palangos miesto apylinkės teismą dėl netinkamai laikomos Palangos kurhauzo medinės dalies paėmimo valstybės nuosavybėn. Šiuo metu pastato medinė dalis priklauso Jackų šeimai. Ši byla dėl Kurhauzo bus jau ketvirtoji, kurią pastaruoju metu nagrinėja Palangos miesto apylinkės...


Valstybės vardu Kultūros paveldo departamentas (KPD) apsisprendė Jackų šeimai priklausančią Palangos Kurhauzo dalį perimti į savo nuosavybę. KPD kreipėsi į teismą, kad būtų apribota Jackų šeimos teisė disponuoti savo pastato dalimi. Prieš tai departamentas pranešė Gediminui Jackai, vienam Kurhauzo bendrasavininkų, kad KPD neleis jam net pradėti atstatymo darbų...


Palangos savivaldybei pradė jus restauruoti kurhauzo savodalį, paveldosaugininkai sulaukė ir Gedimino Jackos prašymo leisti tvarkyti jam priklausančią dalį. Tačiau jo pageidavimą specialistai įvardina gana keistu ir vadina restauracijos imitavimu. Prašo projektavimo sąlygų Medinę kurhauzo dalį valdantis palangiškis kreipėsi į Kultūros paveldo departamento...


Kurhauzo restauracijos tempai nustebino premjerą A. Kubilių

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012 07 09 | Rubrika: Miestas

Praėjusį ketvirtadienį Palangoje apsilankęs premjeras Andrius Kubilius, lydimas kurorto mero Šarūno Vaitkaus, apsilankė prie kurhauzo bei domėjosi šio istorinio pastato restauracijos eiga. Ministrą Pirmininką domino, kokie darbai jau atlikti, kada planuojama pabaigti kurhauzo išorės restauraciją. A. Kubilius taip pat teiravosi, ar šio pastato bendrasavininkiai...


Kurhauzo restauracijos pradžia tapo dar artimesnė: trečiadienį Vyriausybė patvirtino  kurhauzo mūrinės dalies restauracijos ir pritaikymo viešajai kultūrinei paskirčiai programą. Jai įgyvendinti Vyriausybė anksčiau skyrė 700 tūkst. litų. VĮ „Lietuvos paminklai“ jau gegužės 9-ąją paskelbs, kuri įmonė laimėjo viešųjų pirkimų konkursą atlikti restauraciją. Bet...


Finansų ministerijos parengtame 2012-ųjų metų Privatizavimo fondo (PF) lėšų dalies paskirstymo projekte, kuris turėjo būti pateiktas Vyriausybei praėjusį pirmadienį, nebuvo numatytas finansavimas Palangos kurhauzo restauracijai, nors 700 tūkstančių litų Vyriausybė tam buvo pažadėjusi. Apie nemalonų netikėtumą meras Šarūnas Vaitkus sužinojo  praėjusį penktadienį...


Dėl buvusių miesto valdžių klūpinėjimų prieš kurhauzo bendrasavininką Gediminą Jacką buvo pažeisti miesto interesai. Prieš dešimtmetį Palangos apylinkės teismui nusprendus, kad G. Jackos žmonos Virginijos dalies kurhauzo kiemo statinių pardavimo-pirkimo sutartis su Alfredu Tiškevičiumi yra negaliojanti, savivaldybės tuometiniai klerkai snaudė, kai 2004-aisiais V....


Kurhauzo restauracija tampa vis labiau pasiekiama: šiek tiek daugiau kaip prieš savaitę buvo paskelbta Klaipėdos įmonė, laimėjusi konkursą atlikti kurhauzo techninį projektą, o Seimo Biudžeto ir finansų komitetas rytoj paskelbs, ar, kaip buvo preliminariai vasarą sutarę Palangos meras Š. Vaitkus su Vyriausybės vadovu A. Kubiliumi, bus šalies biudžeto tvirtinimui...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius