Istorinis žygis šiandien Palangoje identiškai atkartos 1921-ųjų kovo 31-osios dienos vyksmą ir nuotaikas

Palangos tiltas, 2021-07-03
Peržiūrėta
2082
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Lieuvos kariuomenės kariai 1921 m. kovo 31 d. įžygiuoja į Palangą. Archyvo nuotr.
Lieuvos kariuomenės kariai 1921 m. kovo 31 d. įžygiuoja į Palangą. Archyvo nuotr.

Šį savaitgalį (liepos 3-4 d.) Palanga mini išskirtinę dieną: prieš 100 metų, kovo 31 – ąją, Palanga buvo grąžinta Lietuvai. Į šimtmečio šventę atvyks daug garbių svečių iš užsienio bei Lietuvos, laukiama ir šalies Prezidento Gitano Nausėdos.

Minėdama šio istorinio įvykio svarbą mūsų valstybei, Palangos miesto savivaldybė liepos 3 d. organizuoja Istorinį žygį, taip absoliučiai identiškai atkartodama ne tik visą tos dienos vyksmą, bet ir tas pakilias nuotaikas, kurios virpino ir vietos gyventojų, ir, ko gero, daugelio lietuvių širdis.

„Liepos 3 d., šeštadienį, teatralizuotas istorinis žygis prasidės 13 val. prie Vytauto ir Kretingos gatvių sankirtos, būtent ten, kur prieš 100 metų garbius svečius, Lietuvos kariuomenę ir gausų būrį kretingiškių pasitiko palangiškiai“, – pasakojo Palangos savivaldybės Kultūros skyriaus vadovas Robertas Trautmanas.

Anot jo, rytoj 13 val. prie jau šiandien šalia Signatarų alėjos statomų ąžuolo pynėmis išpuoštų vartų Kretingos gatve atžygiuos didžiulė eisena, kurioje bus ne mažiau kaip 1000 dalyvių. Tarp jų ir du orkestrai, kariuomenės atstovai, garbūs svečiai ir istoriją atspindėsiantys to laikmečio garsūs politikai, visuomenės veikėjai, tarp jų ir Prezidentas Antanas Smetona, kurį įkūnys, anot pašnekovo, garsus ir žinomas aktorius. Kas jis? „Tegu tai lieka intriga…“, – šypsojosi R.Trautmanas.

„Eiseną, kuri Kretingos gatvės pradžioje pajudės link Vytauto gatvės ir ją pasieks 13 valandą, pradės Lietuvos kariuomenės karinių jūrų pajėgų orkestras, už jų žygiuos Palangos orkestrantai, o taip pat Lietuvos kariuomenės atstovai, skautai, šauliai, miesto Tarybos nariai, vienuoliai, kunigai, svečių iš užsienio partnerių miestų delegacijų, istoriniai personažai. Palangiškiai ir kurorto svečiai, išgirdę orkestrų maršus, taip pat gali jungtis į eiseną ir kartu eiti link Vytauto gatvės. Juk lygiai taip buvo ir prieš 100 metų, kuomet į Kretingą traukiniu iš Kauno atvyko Prezidentas Antanas Smetona, Vyriausybės nariai, inteligentijos atstovai. Visi jie kartu su didžiuliu būriu kretingiškių, kas ratuoti, o kas pėstute, išsirikiavę į eiseną patraukė į Palangą, kur jų laukė palangiškiai, ąžuolo vainikais išpuošę sutiktuvių vartus. Tuomet eiseną pradėjo Lietuvos kariuomenės orkestras“, – pasakojo Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjas.

Eisenoje taip pat dalyvaus Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų bataliono kariai, Klaipėdos teritorinės muitinės, Palangos Priešgaisrinė gelbėjimo tarnybos pareogūnai.

Žygeivių prie sutiktuvių vartų lauks Palangos meras Šarūnas Vaitkus su šalies Prezidentu  Gitanu Nausėda. Po sveikinimo kalbų, miesto ir valstybės vadovai prisijungs prie eisenos ir tuomet visi, skambant pučiamųjų orkestrų atliekamoms melodijoms, patrauks į Birutės parką, kur Birutės kalno papėdėje vyks Palangos grąžinimo Lietuvai minėjimo iškilmės. Taip buvo ir prieš 100 metų.

Čia, nuskambėjus Lietuvos himnui, bus pakeltos šalies ir Palangos vėliavos, iškilmingas kalbas sakys ir Gitanas Nausėda, ir Šarūnas Vaitkus, ir Prezidentas Antanas Smetona, poetas Maironis ir kiti garbūs svečiai. Be teatralizuotos dalies, bus kariškių šaudomų salvių, kurios pažymės didžiulę istorinio įvykio svarbą Lietuvai.

Prisijungti prie eisenos gali visi norintieji.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Airijos oro įmonė „Ryanair“ paskelbė kitų metų vasaros sezono skrydžių tvarkaraštį iš Lietuvos oro uostų – iš jų nuo kovo pabaigos tiesiogiai bus galima pasiekti dar 15 Europos miestų. 


Šį savaitgalį (liepos 3-4 d.) Palanga mini išskirtinę dieną: prieš 100 metų, kovo 31 – ąją, Palanga buvo grąžinta Lietuvai. Į šimtmečio šventę atvyks daug garbių svečių iš užsienio bei Lietuvos, laukiama ir šalies Prezidento Gitano Nausėdos. Minėdama šio istorinio įvykio svarbą mūsų valstybei, Palangos miesto savivaldybė liepos 3 d. organizuoja Istorinį žygį, taip absoliučiai identiškai...


Antano Mončio namai-muziejus maloniai kviečia į skulptoriaus Antano Mončio (1921-1993) gimimo šimtųjų metinių paminėjimo dienos renginius, kurie vyks birželio 8 d.


Iki kovo 31 dienos Vyriausybei pratęsus judėjimo ribojimus 16-oje savivaldybių, pajūryje atsiveria tik Palanga ir Šventoji. Pagal skaičiavimo metodiką, kai 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų tenka daugiau nei 200 atvejų, Klaipėda ir Neringa liko už raudono brūkšnio, tad čia dar neleidžiama verslui imtis turizmo veiklos.


Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos proga Kovo 11-ąją pagerbtas Kovo 11-osios Akto signataro, buvusio Palangos miesto mero Algimanto Vinco Ulbos atminimas. Visų palangiškių vardu Palangos meras Šarūnas Vaitkus padėjo ant signataro kapo gėlių.


„Kas Tau yra laisvė?“ - klausiame aktyvių, įdomių Palangoje gyvenančių jaunuolių bei vaikų. Parodoje – instaliacijoje „Laisvės šviesa: Palangos jaunimo pulsas“ norime prisiliesti prie šiandieninio Palangos jaunimo pulso – veiklos, minčių ir jausmų. Visi šio projekto dalyviai gimė nepriklausomoje Lietuvoje, jau po 1990 metų kovo 11...


Kas tau yra laisvė? To teiravomės aktyvių, įdomių Palangoje gyvenančių jaunuolių bei vaikų. Parodoje – instaliacijoje „Laisvės šviesa: Palangos jaunimo pulsas“ norime prisiliesti prie šiandieninio Palangos jaunimo pulso – veiklos, minčių ir jausmų. Visi šio projekto dalyviai gimė nepriklausomoje Lietuvoje, jau po 1990 metų kovo 11 dienos. Jie...


Populiari miesto interneto svetainė www.palangoje.info ieško pirkėjo - parduodama už 2 500 eurų.


1921-ųjų kovo 30-oji ne visiems buvo šventė…

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014 03 27 | Rubrika: Miestas

1921-aisiais kovo 30 dieną Palangos kraštą prijungus prie Lietuvos ir nubrėžus naują mūsų valstybės ir Latvijos sieną, šiuo istorijos posūkiu džiaugėsi ne visi. Jeigu Lietuvai ir Palangai tai buvo šventė, Šventosios gyventojai džiaugsmo nepatyrė. Dar ir dabar čia gyvenantys latvių palikuonys pamena tėvų ir senelių pasakojimus, kaip buvo išskirtos...


Minint 1991 metų sausio 13 dienos sovietinės agresijos ir nepavykusio perversmo 21-ąsias metines, kalbiname Kovo 11-osios akto signatarą, Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios tarybos deputatą, buvusį Palangos miesto merą Algimantą Vincą Ulbą.   Laisvės gynėjų dienos liudininko atmintyje tebegyvi prisiminimai apie tuos metus, kuomet visa Lietuva ruošėsi atstatyti...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius