Kodėl sanatorijos pacientai turi mokėti už automobilio stovėjimą?

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016-06-13
Peržiūrėta
931
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Kodėl sanatorijos pacientai turi mokėti už automobilio stovėjimą?

Praėjusią savaitę Palangos miesto taryba išplėtė gatvių, kuriose bus apmokestinamas automobilių stovėjimas, sąrašą. Šiuo sprendimu piktinasi vaikų reabilitacijos sanatorijos „Palangos gintaras“ vadovas Kęstutis Speičys, nes pacientams netaikomos jokios išimtys, tad ir jie turės mokėti nustatytą rinkliavą.

Apie sprendimą sanatorijos vadovybė nebuvo informuota
K. Speičys apgailestauja ir piktinasi, kad Taryba, rengdama šį sprendimą, net neinformavo ir nepasitarė: „Esame vienintelė įstaiga šalia Žemynos gatvės, kurioje stovėjimas tapo mokamas, tad kodėl su mumis nebuvo net pasitarta ar diskutuota?“ Sanatorijos vadovas kreipėsi į Palangos miesto savivaldybės Rinkliavų skyrių ir teiravosi motyvo, kodėl šioje gatvėje stovėjimas tapo mokamas. „Man vedėja paaiškino, kad ten per dažnai pradėjo su automobiliais stoviniuoti jaunimėlis, kuris girtaudavo ir keldavo triukšmą“, – atskleidė sanatorijos vadovas. Tačiau K. Speičys tikina, kad niekada tokių ar panašių atvejų nepastebėjęs: „Beveik visa gatvė visada būna užimta mūsų įstaigos pacientų tėvelių automobiliais, tad jokiam jaunimėliui ten vietos paprasčiausiai nebūdavo“.
Žemynos g. priskirta geltonajai zonai, kurioje pagal Tarybos sprendimą pusvalandis kainuoja 0,30 Eur, o valanda – 0,60 Eur sumokant nedelsiant pastačius automobilį. Tad para besigydančiam sanatorijoje apsieis daugiau nei 14 Eur. Sanatorijoje pacientai gydomi trumpiausiai savaitę. „Tai pats trumpiausias laikas, tačiau reabilitacija užtrunka ir mėnesį ar du, tad nesunku paskaičiuoti, kiek žmogus turės pakloti vien už automobilio stovėjimą. Jokios logikos“, – pykčio neslėpė K. Speičys. Jo duomenimis, buvo net svarstymų Žemynos g. priskirti žaliajai zonai, kur valanda kainuoja 1,70 Eur.

Turėtų būti išduodami nemokamo stovėjimo leidimai
Sanatorijos vadovas nėra priešiškai nusiteikęs prieš stovėjimo apmokestinimą, tačiau reikalauja išimčių. „Nesakau, kad blogai, jog buvo priimtas šis sprendimas. Tegu moka turistai, šioje gatvėje pasistatantys ir keliaujantys į parką ar pajūrį, tačiau mūsų pacientams turėtų būti išduodami specialūs leidimai, suteikiantys galimybę stovėti nemokamai“, – siūlo K. Speičys. Vyras įsitikinęs, kad sanatorijos mažųjų pacientų tėveliai jau ir taip įdeda nemažą indėlį į kurorto biudžetą: „Vien už gegužės mėnesį surinkome 700 eurų „pagalvės“ mokesčio, kurį sąžiningai pervedėme Savivaldybei. O kur dar pacientų ėjimas į kavines, parduotuves ir panašiai?“ – retoriškai klausia vyras.
K. Speičys į Tarybą dėl šio sprendimo dar nesikreipė: „Nemanau, kad ką bepakeisiu, nors žinau, kad galimi sprendimų pakeitimai ar išimtys“. Būtent išimties sanatorijos vadovas ir pageidauja: „Mano nuomonė tvirta – mūsų įstaigos pacientų tėveliams turėtų būti suteikiami leidimai, įrodantys, kad galimas nemokamas stovėjimas. Toks Tarybos sprendimas be jokios logikos. Toks jausmas, kad valdžia plėšia pinigus iš visų kaip beišmano, tad nepraleidžia nė menkiausios progos palupikauti. Šį sprendimą galiu paaiškinti tik taip – tai nenoras, kad Palangoje vaikų reabilitacija būtų kokybiška ir be trukdžių“.

Jokios išimtys negalimos
Rinkliavų skyriaus vedėja Žaneta Žulkuvienė sakė, kad jokios išimtys ar leidimai negalimi tiesiog pagal įstatymą. „Šalia sanatorijos yra nemokama aikštelė, tad nematau jokių kliūčių, kodėl pacientų tėvų automobiliai negali būti statomi ten. O leidimai dėl nemokamo stovėjimo negali būti išduodami paprasčiausiai pagal numatytus įstatymus“, – teigia Ž. Žulkuvienė. Nemokamai gali stovėti tik turintys negalią, tačiau sanatorijos pacientams tai negalioja, nes negalią turėtų turėti mažojo paciento tėvai ar globėjai.
Vedėjos minėta aikštelė Žemynos gatvės pabaigoje, pasak K. Speičio, nepriklauso sanatorijai: „Ten yra privati asmens nuosavybė, tad mūsų pacientų tėvai sustoja tik laikinai, norėdami išsikrauti iš automobilių daiktus. Tačiau ilgalaikis stovėjimas ten negalimas“.

Naujai apmokestintos gatvės
Naujuoju Tarybos sprendimu už automobilių stovėjimą teks mokėti ir Vasario 16‑osios g. atkarpoje nuo Vytauto gatvės iki pirmo įvažiavimo šiaurinėje pusėje, kuri priskiriama geltonajai zonai, L. Vaineikio g. atkarpoje nuo Plytų g. iki Vytauto g. (raudonoji zona), Medžiotojų g. atkarpa nuo Ronžės g. iki L. Vaineikio g. (raudonoji zona), J. Piktuižio g. (geltonoji zona), Žemynos g. atkarpa nuo Plytų g. iki Vytauto g. (geltonoji zona). Rinkliavos dydžiai nesikeičia – geltonojoje zonoje valanda 0,60 Eur (pusvalandis 0,30 Eur), raudonojoje zonoje – 1,20 Eur (0,60 Eur), žaliojoje – 1,70 Eur (0,90 Eur).
Apmokestintos ir aikštelės Bangų g. 11A, kur valanda lengvojo automobilio savininkui kainuos 0,29 Eur už valandą, o para – 1,45 Eur. Aikštelėje Ronžės g. 5A valanda kainuos 1 Eur, para – 10 Eur.

Balsavo nežinia už ką?
Tarybos narys Dainius Želvys, balsavęs už naująjį apmokestinamų gatvių stovėjimą, aiškaus motyvo tokiam sprendimo priėmimui neturėjo. „Tikrai atsakymo neturiu, kodėl Žemynos gatvė buvo apmokestinta. Ramiai pagalvojus, gatvė tikrai nejudri ir ganėtinai trumpa, tad mokestis čia galėtų būti ir nerenkamas. Didelių nuostolių dėl to miestas nepatirtų“, – svarstė Tarybos narys, tokiam Rinkliavų centro siūlymui vis dėlto atidavęs teigiamą balsą. Paklausus, ar būtų galimos sprendimo pataisos ir išimtys, D. Želvys paneigė Ž. Žulkuvienės žodžius: „Jeigu Taryba sulauktų aiškaus ir motyvuoto prašymo, kodėl turėtų būti taikomos vienokios ar kitokios išimtys, žinoma, sprendimas visada gali būti koreguojamas ar net visai atšaukiamas“.
Tarybos narys teigė susipažinęs su Rinkliavų centro parengtu sprendimu, atidavė teigiamą balsą, tačiau labiau nesigilino: „Mes išklausėme pranešimą ir motyvus, kodėl siūloma apmokestinti kai kurias gatves, tačiau konkrečiai dėl Žemynos g. diskutuota nebuvo“. Beje, nebuvo nė vieno tarybos nario, pasisakiusio prieš tokį Rinkliavų centro siūlymą.

„Leidimų reikalavimas – kvailas užsispyrimas“
Palangos miesto Rinkliavų centro direktorius Bronius Martinkus teigė, kad nemato šioje situacijoje jokios problemos ir išvis nelabai supranta, dėl ko keliamos diskusijos: „Sanatorijai priklauso net 6 ha plotas, kuriame yra ir nemokama aikštelė“. Pasak Rinkliavų centro vadovo, vien pačioje Vytauto g. yra daug nemokamų stovėjimo vietų, kuriose gali automobilius laikyti ir sanatorijoje besigydantys pacientai: „Juk tikrai nesuvažiuoja tų pacientų tūkstančiai, tad bėdų neturėtų kilti. Leidimų prašymas, manau, tik kvailas užsispyrimas“.
B. Martinkaus klausėme, kokie pagrindiniai gatvės apmokestinimo motyvai. „Tik todėl, kad gatvės paverčiamos stovėjimo aikštelėmis. Kad ir toje pačioje Žemynos gatvėje, poilsiautojai pasistato automobilius ir traukia į paplūdimius, automobilį palikę visai dienai“, – atsakė pašnekovas. Vyras teigia, kad problemų kildavo visose naujai apmokestintose gatvėse: ir Vaineikio, ir Piktuižio, ir visos kitos gatvės būdavo nuolat užkišamos automobiliais, kurių savininkai juos ten palikdavo kone visai dienai, tad tai ir buvo pagrindinis motyvas, privertęs šias gatves įtraukti į apmokestinamųjų sąrašą.

K. Speičys: „Teks kirsti medžius?“
Pakalbėję su specialistais, klausėme „Palangos gintaro“ vadovo, ką jis mano apie tokius komentarus. „Teisingai, turime aikštelę, bet joje telpa tik 25 automobiliai, o gatvėje talpiai statant telpa 35. Vasaros sezonu suvažiuoja ne tūkstančiai, bet iki 200 tai tikrai“, – pasakojo K. Speičys. Tad juokaudamas sanatorijos vadovas sakė, jog nemato kitos išeities, kaip kirsti pušis: „O kas mums belieka? Teks naikinti miesto viziją „miestas parke“ ir iškirtus medžius įrenginėti naujas automobilių stovėjimo aikšteles“. Juokas juokais, bet K. Speičys piktinosi, kad bendro sprendimo taip ir nepavyko priimti: „Deja, bet nieko nesutarėme nei dėl leidimų, nei dėl galimų sprendimo išimčių“. Sanatorija ruošiasi pasibaigus sezonui organizuoti naujos automobilių aikštelės įrengimą.
Rinkliava jau renkama, tad sanatorijos vadovas ir nebesitiki, kad ką nors pavyks pakeisti. „O tikrai būčiau pasiūlęs naudingų sprendimų. Jei jau nepavyko susitarti dėl leidimų, tad galėjo apmokestinti tik savaitgaliais – darbo dienomis poilsiautojų visada mažiau“, – pasakojo K. Speičys. Pastarojo teigimu, įstaigos vadovybė jau spėjo sulaukti pacientų nepasitenkinimo: „O kaip nesipiktinti, kai krečiamos tokios nesąmonės?“.
 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Artėjanti vasara pajūrio kurortų poilsiautojus pasitinka naujomis sezoninėmis kainomis. Palangoje auga rinkliavos už automobilių stovėjimą – apmokestinamos naujos automobiliams statyti skirtos aikštelės. Susiruošusiems ilsėtis Neringoje teks pasiruošti mokėti ekologinį mokestį 20 dienų anksčiau nei pernai.


Palangos savivaldybės taryba posėdyje praėjusį ketvirtadienį, balandžio 29 d. priėmė sprendimą, kuriuo apmokestino automobilių stovėjimą Nemirsetoje ir kitose penkiose vietose. Savivaldybės administracijos Rinkliavų skyriaus vedėja Aušra Dangėlaitienė sakė „Palangos tiltui“, kad mokamų automobilių stovėjimo vietų skaičius Palangos miesto savivaldybėje plečiamas siekiant...


Palangos savivaldybės taryba posėdyje ketvirtadienį, balandžio 29 d. priėmė sprendimą, kuriuo apmokestino automobilių stovėjimą Nemirsetoje.


Palangoje įsikūrusios sanatorijos „Gradiali“ atstovai ketvirtadienį Savivaldybėje pristatė artimiausius plėtros planus. Įgyvendinus juos, atsiras galimybė palangiškiams ir kurorto svečiams pasiūlyti daugiau gydomųjų bei sveikatinimo procedūrų.


Suprasdamas, kokią didelę svarbą savanorystė turi dabar, esant ekstremaliai situacijai šalyje, „Palangos tiltas“ skelbia seriją mini-interviu su Savivaldybės savanoriais, kurie jau padeda žmonėms esantiems saviizoliacijoje, miesto senjorams. Pirmasis mūsų pašnekovas – Savivaldybės darbuotojas Kristijonas Matonis.


Praėjusią savaitę Palangos miesto taryba išplėtė gatvių, kuriose bus apmokestinamas automobilių stovėjimas, sąrašą. Šiuo sprendimu piktinasi vaikų reabilitacijos sanatorijos „Palangos gintaras“ vadovas Kęstutis Speičys, nes pacientams netaikomos jokios išimtys, tad ir jie turės mokėti nustatytą rinkliavą.


Kada ir kiek reikia mokėti už sveikatos tyrimus?

Eglė PALUBINSKAITĖ, 2016 04 25 | Rubrika: Sveikata

Palangos gydymo įstaigų pacientai labai dažnai užduoda klausimus, už kokius tyrimus reikės mokėti ir kodėl? Asmenys, drausti privalomuoju sveikatos draudimu (PSD), turėtų gauti nemokamas medicinos paslaugas, apmokamas iš PSD fondo biudžeto. Bet taip kurorte yra ne visada.


Nuo gegužės 15 dienos iki rugsėjo 15 dienos už automobilių stovėjimą dalyje Palangos miesto gatvių renkama vietinė rinkliava. Miesto gatvės, kuriose kurortinio sezono metu už automobilių stovėjimą reikia mokėti vietinę rinkliavą, yra suskirstytos į tris zonas: raudonąją, geltonąją ir žaliąją.


Praėjusį sekmadienį buvo minima Tarptautinė diena be automobilio. Šia proga šalies miestuose buvo rengiamos akcijos, siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą automobilių įtaką gamtai ir žmonių sveikatai, taip pat didelį avarijų skaičių keliuose. Bet ar dieną be automobilio minėjo mūsų politikai, kuriems derėtų rodyti asmeninį pavyzdį propaguojant sveiką gyvenseną? Ar...


Beveik kasmet šildymo sezono metu tiek į UAB „Litesko“ filialą „Palangos šiluma“, tiek į Savivaldybę su skundais kreipiasi palangiškiai, nepatenkinti, kad tenka mokėti už šilumos punktuose sunaudojamą elektrą. Dėl šios problemos buvo kreiptasi į Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją (VKEKK). Gautame atsakyme teigiama:...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius