KPD vadovas: išnagrinėta beveik pusė savivaldybių prašymų nukelti sovietinius memorialus

Palangos tiltas, 2022-05-31
Peržiūrėta
1629
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

KPD vadovas: išnagrinėta beveik pusė savivaldybių prašymų nukelti sovietinius memorialus

Specialistai išnagrinėjo jau beveik pusę savivaldybių pateiktų prašymų nukelti sovietinius memorialus, siejamus su palaidojimo vietomis, sako Kultūros paveldo departamento vadovas Vidmantas Bezaras.

Savaitės pradžioje jo pateiktais duomenimis, į departamentą kreipėsi apie 25 savivaldybės, prašydamos iš naujo įvertinti 65 jų teritorijoje esančių paminklų teisinę būklę, kad šiuos būtų galima nukelti. 

„Tai yra palaidojimo vietos, kelios vietos sutampa su kapinėmis – yra Kauno karių kapinės, Vilniaus Antakalnio kapinės, yra ir daugiau, bet didžioji dalis yra atskirai palaidota“, – BNS sakė KPD direktorius. 

Pasak jo, sovietų karių palaidojimo vietos teisiškai yra atskirtos net ir nuo minimų kapinių kompleksų.

Anot V. Bezaro, 11 atveju savivaldybėms nurodyta, kad jos pačios gali demontuoti paminklus, nes jiems vertingųjų savybių nėra nustatyta, tuo metu pirmadienį, V. Bezaro teigimu, KPD sudaryta vertinimo taryba priėmė sprendimus dėl 15 objektų: penki iš jų – Raseinių rajono savivaldybėje, keturi – Pasvalio rajone, Rokiškio rajono ir Marijampolės savivaldybėse – po du, po vieną – Varėnos, Mažeikių rajono savivaldybėse.

„Taigi, turime beveik pusę jau apsvarstytų ir pakeistų registre objektų“, – kalbėjo KPD vadovas.

Savivaldybių prašymai leisti nukelti sovietmečio memorialus KPD užplūdo po Rusijos invazijos į Ukrainą kultūros ministrui liberalizavus taisykles, leidžiančias lengviau spręsti dėl tokių paminklų išbraukimo iš nekilnojamųjų kultūros vertybių registro.

Tais atvejais, kai sovietiniai memorialiniai paminklai įtraukti į šį registrą, sprendimus gali priimti tik ekspertai – savivaldybių vertinimo tarybos arba vienintelė nacionalinė taryba, skirta nagrinėti klausimams dėl memorialinius objektų. 

V. Bezaro teigimu, artimiausiame nacionalinės vertinimo tarybos posėdyje birželio pradžioje turėtų būti leista nukelti dar apie 10 paminklų. 

Vietinius organus, galinčius spręsti dėl vietinio reikšmingumo lygmens vertybių, turi septynios savivaldybės.

Sprendimus taryboms siūlo Kultūros paveldo centras, tačiau vertinimo tarybos juos dar gali koreguoti. Taryboms apsisprendus naikinti paminklų teisinę apsaugą, šie sprendimai siunčiami KPD, pastarasis atnaujina registrą ir savivaldybės gali paminklus nukelti. 

Pirmosios šį sudėtingesnį kelią perėjo Varėna ir Palanga. Palangos vietinei vertinimo tarybai uždegus žalią šviesą, praėjusią savaitę savivaldybė nukėlė miesto centre stovėjusį sovietinį obeliską su kūju ir pjautuvu. Varėnos rajono savivaldybė praėjusią savaitę nuo postamento nukėlė Merkinėje buvusį sovietinio kario paminklą. 

Kitos memorialus pašalinusios savivaldybės tai galėjo daryti be didesnių kliūčių, kadangi jie neturėjo vertingųjų savybių.

V. Bezaras tvirtino, kad užplūdus savivaldybių prašymams, KPD atsisakė pirminės idėjos apžiūrėti visus paminklus vietoje, o pasikliovė teritorinių KPD padalinių bei savivaldybių ekspertų duomenimis, vaizdine medžiaga. 

Jis pripažino, kad šiems klausimams ekspertai šiuo metu teikia prioritetą, todėl kitus, anksčiau suplanuotus darbus dėl kitų objektų tenka atidėti. 

„Darbai planuojami visiems metams į priekį, o vertinimo tarybos aktų vien per mūsų tarybas parengiama apie tūkstantį. Skaičiai dideli, tad bet koks pasistumdymas sukelia įtampas“, – sakė departamento vadovas.

Anot V. Bezaro, departamentas nefiksuoja, kiek pačių paminklų jau yra nukelta, kadangi didesnę dalį sprendimų savivaldybės gali priimti savarankiškai. 

Kai kuriuos memorialus sovietų kariams jau yra nukėlusios Kauno miesto, Kėdainių, Varėnos rajono, Marijampolės ir kai kurios kitos savivaldybės, dalis savivaldybių yra priėmusios sprendimus memorialus nuimti, tačiau dar laukia paveldosaugininkų išvadų.

BNS

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Praeitais metais Lietuvoje kompensuojamuosius vaistus ir medicinos pagalbos priemones vartojo apie 1,2 mln. gyventojų. Tai yra 42 procentai prie pirminės sveikatos priežiūros įstaigų prisirašiusių gyventojų, rodo Valstybinės ligonių kasos atlikta analizė.  


Specialistai išnagrinėjo jau beveik pusę savivaldybių pateiktų prašymų nukelti sovietinius memorialus, siejamus su palaidojimo vietomis, sako Kultūros paveldo departamento vadovas Vidmantas Bezaras.


Likus mažiau nei metams iki 2023 m. savivaldybių tarybų narių rinkimų Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) išanalizavo Lietuvos savivaldybių tarybų narių kaitos duomenis ir parengė apžvalgą. Joje matoma, kaip keitėsi 60-ties Lietuvos savivaldybių tarybų sudėtys nuo pastarųjų visuotinių savivaldybių tarybų rinkimų, vykusių 2019 m. kovo 3 d., iki š. m. kovo 31 d. 


Lietuvos savivaldybių asociacija, vienijanti 60 šalies savivaldybių, palaiko Palangos miesto savivaldybės tarybos ir mero kreipimąsi į valstybės vadovus dėl ketinimų privatizuoti poilsio ir reabilitacijos centrą „Pušynas“ Palangoje, kuriuo kategoriškai nesutinkama, kad būtų likviduojamas mūsų kurorte veikiantis poilsio ir reabilitacijos centras, naikinama kurorto sanatorinio gydymo...


Palangoje yra paskelbti net 8 konkursai į švietimo įstaigų vadovų postus. Tai, ko gero, absoliutus (anti) rekordas šalyje, imant santykį, kiek savivaldybėje yra švietimo įstaigų ir kiek vadovų joms vienu metu yra ieškoma. Palangos miesto savivaldybė skelbia konkursus Palangos „Baltijos“ pagrindinės, Palangos pradinės, Palangos Stasio Vainiūno meno...


Kurorte yra paskelbti net 8 konkursai į švietimo įstaigų vadovų postus. Tai, ko gero, absoliutus (anti) rekordas šalyje, imant santykį savivaldybėje esančių švietimo įstaigų ir kiek vadovų joms vienu metu yra ieškoma.


Susidomėjimą Palangos miesto savivaldybės organizuojama socialine akcija „Pasveikink jūrą Palangoje“ jau parodė daugiau kaip pusė Lietuvos savivaldybių. Didžiausias šalies kurortas antrus metus iš eilės kviečia jūros nė karto nemačiusius vaikus atvykti į Palangą ir čia pirmą kartą išvysti banguojančią Baltiją.


Palanga – tarp mažiausiai įsiskolinusių 60-ies šalies savivaldybių

Parengta pagal „Respubliką“, 2013 07 01 | Rubrika: Miestas

Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas, pristatydamas Lietuvos finansinio stabilumo apžvalgą, pareiškė, kad bene didžiausią pavojų stabilumui kelia savivaldybių įsiskolinimai. Kai kurių savivaldybių skolos jau viršija pusę jų metinių pajamų, o Vilniaus viršija net ir metines pajamas. Kaip parodė dienraščio „Respublika“ tyrimas, Palanga tarp...


Pakartotinai kreipiuosi į Palangos miesto savivaldybės ponus ir prašau nutraukti miesto centre uždraustų sovietinių simbolių demonstravimą, nustoti šlovinti okupantų kapines ir pasinaudoti Kultūros ministerijos suteikta Palangos savivaldybei teise pačiai spręsti šių kapinių likimą.


Bendrovės apetitas – beveik pusė milijono litų

Dalia JURGAITYTĖ, 2009 05 15 | Rubrika: Miestas

Praėjusiame Palangos miesto savivaldybės tarybos posėdyje svarstytas  klausimas dėl daugiabučių  namų administravimo mokesčio. Šiuo metu bendrovė „Palangos butų ūkis“, laimėjusi skelbtą konkursą ir pasiūliusi vieno cento už kvadratinį metrą buto naudingojo ploto mokestį, jau pageidauja net dvidešimt kartų didesnės kainos. Norima, kad Taryba patvirtintų 22 centus (be PVM) už 1 kv....


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius