Lietuviškais raštais perpintoji „Kai diena ilgesnė už naktį“

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2014-05-05
Peržiūrėta
890
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

„Ramybės“ galerijoje atidaryta D. Kirkutienės (centre) tapybos paroda. G. Šedžio nuotr.
„Ramybės“ galerijoje atidaryta D. Kirkutienės (centre) tapybos paroda. G. Šedžio nuotr.

Penktadienio vakarą „Ramybės“ galerija pakvietė palangiškius ir miesto svečius į išskirtiniu tapybos stiliumi – kvadratėliais – paveikslus ir lietuvių liaudies drobes audžiančios dailininkės Dalios Kirkutienės parodos „Kai diena ilgesnė už naktį“ atidarymą.

Parodą pristačiusi Klaipėdos savivaldybės viešosios bibliotekos Meno skyriaus vedėja Birutė Skaisgirienė priminė, jog parodos autorė, baigusi tekstilės studijas Vilniaus dailės akademijoje ir jau daugelį metų tapanti akrilu ant drobės, nuo tekstilės nenutolo: paveikslai primena lietuvių liaudies drobes, nes dailininkė teptuko ir dažų pagalba tarsi „audžia“ gobelenus savitu, netradiciniu tapybos stiliumi – kvadratėliais.

Pasak B. Skaisgirienės, dailininkė į tapybą atėjusi ne iš karto – per dizainą, per floristiką, ir, žinoma, per tekstilę. Jos paveikslai išsiskiria ne tik ypatinga tapymo maniera, bet ir spalva, kompozicija, ornamentais ir net siužetu. Tai neturėtų stebinti, nes D. Kirkutienė ne tik tapo, bet ir rašo: 2012 m. ji pristatė pirmąjį savo novelių romaną „Eilėje prie laimės“. Ir „Ramybės“ galerijoje atidarytoje parodoje beveik kiekvienas iš 10 eksponuojamų darbų pristatomas didesne ar mažesne literatūrine miniatiūra-atodūsiu: „Pušynas. Aš vėl tėviškėje... Matuojuosi jos tylą, ragauju jos kvapą, gerklėje jausdama aitrų žydinčių pušų skonį“.

„Buvo laikas, kai Dalia pasinėrė į afrikietišką ornamentiką, – prisiminė B. Skaisgirienė. – Dabar gi galima pasidžiaugti, kad ji grįžo prie baltiškųjų šaknų, prie močiutės užuolaidų ir rankšluosčių ornamentikos. Net ir koloritas nuo kažkada vyravusio burgundiško vyno atspalvių grįžo prie baltiškojo“.

„Toks dabar mano gyvenimo periodas, tokios nuotaikos, – lyg atsakydama B. Skaisgirienei kalbėjo parodos autorė. – Mano darbai – lyg kodai. Nes juk ir lietuvių liaudies tekstilėje – juostose, rankšluosčiuose, lovatiesėse – raštai buvo naudojami kaip kodai. Kraitį sau ausdamos merginos savaip „užsikoduodavo“ santuokai, laimei, turtui, vaisingumui plačiąja šio žodžio prasme“.

Kalbėdama apie savo parodos pavadinimą – „Kai diena ilgesnė už naktį“ – dailininkė sakė, jog ir čia esama tam tikro kodo: kad toji diena visad būtų ilgesnė už naktį, nepriklausomai nuo metų laiko. Šviesa visada kovoja su tamsa, ir tiek vasarą, tiek žiemą norisi, kad šviesos būtų kuo daugiau.

O apie savąjį tapybos braižą dailininkė yra sakiusi: „Taip, kvadratėlis šalia kvadratėlio, dėlioju savo gyvenimo spalvas ir atspalvius, dalindamasi jais su visais“.

„Paveikslais bandau išreikšti savo emocinę būseną. Imdama į rankas teptuką, visada džiaugiuosi būsimo proceso malonumu. Paveikslus parodai tapiau rytais, o vakarais rašau. Tos pačios mintys išreikštos ir dažais, ir žodžiais. Todėl prie kiekvieno paveikslo pridėjau citatą iš būsimo romano, atspindinčią ir paveikslo nuotaiką“, – kalbėjo D. Kirkutienė, savo paveiksluose, kuriuos galima išvysti „Ramybės“ galerijoje, skaidanti plokštumą į tūkstančius kvadratėlių, iš jų kurdama erdvę, tarsi mozaiką dėliodama savąsias svajones, lūkesčius ir prisiminimus.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Liepos 18-osios naktį, apie 02.07 val., pastebėta, kad Palangoje, Žemaičių g., iš daugiabučio namo kiemo, pavogtas automobilis BMW. Žala – 110 tūkst. eurų. Pradėtas ikiteisminis tyrimas, pranešė delfi.lt


Lapkričio 16-oji UNESCO yra paskelbta Tarptautine tolerancijos diena. Palangos senojoje gimnazijoje ši diena tapo ugdymo proceso dalimi. Lapkričio 16-osios dienos pamokų laikas buvo skirtas įvairioms prasmingoms veikloms, išryškinančioms šiuolaikiniame pasaulyje aktualią tolerancijos temą: tai paskaitos, integruotos pamokos, susitikimai, akcijos, filmų peržiūros ir...


Jūros diena, Baltų vienybės diena, šventojiškių sueiga


Birutės parko diena


Penktadienio vakarą „Ramybės“ galerija pakvietė palangiškius ir miesto svečius į išskirtiniu tapybos stiliumi – kvadratėliais – paveikslus ir lietuvių liaudies drobes audžiančios dailininkės Dalios Kirkutienės parodos „Kai diena ilgesnė už naktį“ atidarymą.


Šventoji trumpiausią metų naktį kviečia sutikti prie jūros

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2013 06 21 | Rubrika: Miestas

Lietuvai laikas turėti Joninių sostinę, ir šis garbingas titulas atiteko Šventajai, kviečiančiai trumpiausią metų naktį sutikti jūros ir gamtos prieglobstyje. Joninių sostinės atidarymas Šventojoje – birželio 23 d


Prireikė naktį ginekologo? Į Klaipėdą!

Linas JEGELEVIČIUS, 2011 07 08 | Rubrika: Miestas

Ką daryti vaikelio besilaukiančiai moteriai Palangoje, jeigu naktį skubiai prireikia akušerio ir ginekologo pagalbos? Skubiai kviesti taksi ir dumti į Klaipėdą, nes Palangoje naktį ginekologinė pagalba Klaipėdos Jūrininkų ligoninės Palangos departamente, kitaip tariant, kurorto ligoninėje, neteikiama. „Klaipėda visai šalia, todėl nėra būtinybės turėti akušerį ar ginekologą kurorte naktį“...


Kam labiausiai reikalingas alkoholis naktį?

Alvydas ZIABKUS, „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas, 2011 03 21 | Rubrika: Miestas

Pradėjęs riedėti naujai išrinktos būsimos Palangos valdžios partnerių vežimas, regis, rimtai užkliuvo už pirmojo akmenėlio.  Liberalus tiesiog pašiurpino konservatorių programinė idėja mieste uždrausti alkoholio prekybą po vidurnakčio.  Liberalcentristų lyderis Saulius Simė ruošiasi net paprotinti kurorto konservatorius, kad šie atsisakytų savo minties. Anot, S.Simės, visa...


Ką reiškia Kovo 11-oji šiuolaikiniams jaunuoliams? Ar ji žadina jaudulį, išaušęs rytas pabudina norą švęsti šį visos Lietuvos pasiekimą? Deja, kaip paaiškėjo, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena jaunimui jau baigia prarasti reikšmę. Po penkerių metų gimęs, 1995 metais kovo 11 dieną, palangiškis Erikas Kubilius teigia, jog ši diena jam visgi labiausiai asocijuojasi su gimtadieniu, ne...


„Olimpinė diena“ prie Naglio kalno

Dalia Rakauskienė, mokytoja, 2009 05 23 | Rubrika: Miestas

Gegužės 20-ąją prie Naglio kalno vyko Palangos Senosios gimnazijos moksleivių sveikatingumo projekto „Sveikos gyvensenos keliu“ sporto diena – „Olimpinė diena“.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius