„Mėguvos“ šventės – kupinos lietuviškų tradicijų

Rasa GEDVILAITĖ, 2010-11-26
Peržiūrėta
985
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Etnografinis ansamblis „Mėguva“ nuolat puoselėja lietuviškąsias tradicijas. Tai padaryti jiems atsiranda ir ypatingų progų. Ansamblio dalyvei, seniūnei Janinai lapkričio mėnesi sukako garbingas jubiliejus – penkiasdešimt metų bendro vedybinio gyvenimo. Ansamblis „Mėguva“ aktyviai ruošėsi iškilmingai atšvęsti savo seniūnės Auksines vestuves.

 

Etnografinis ansamblis „Mėguva“ nutarė parodyti, kad panaudojant mūsų senąsias tradicijas galima padaryti dvasingas ir nuostabias šventes. Sužinoję, kad jų ansamblio dalyvė Dovilė Ukanytė ruošiasi ištekėti, suorganizavo jai mergvakarį – pintuves. Vakaro metu jaunoji buvo ruošiama vestuvėms, pynė rūtų vainikėlį, dainavo pintuvėms atitinkamas dainas, šoko šokius. Vakaro kulminaciją vyko ant Žemaičių kalnelio, kur jaunieji buvo prisaikdinti amžinai meilei. Šis renginys visiems dalyviams paliko neišdildomą įspūdį, todėl prisiminus šį renginį, kilo noras rengti vėl – penkiasdešimties metų vestuvių sukaktis.

Lapkričio 20 dieną, visas „Mėguvos“ ansamblis, pasipuošęs tautiniais rūbais, kartu su atvykusiais svečiais, Maršalkos lydimi, patraukė į Kretingos bažnyčią. Po bažnytinių apeigų, Auksinių vestuvių kaltininkus ir jų svečius ansambliečiai sutiko su tautinių juostų girliandomis, dainomis ir trankia muzika, „jaunavedžius“ taip pat pasitiko ir pasveikino „Gabijos“ choras.

Po visų apeigų Kretingoje, visi išvažiavo į Palangą ir patraukė į „Anapilį“ toliau tęsti šventines apeigas. Deja, kad patekti pro žalumynais papuoštus vartus ir išlaisvinti persirengėlių užimtas „jaunavedžiams“ skirtas vietas, Auksinių vestuvių Maršalkai Jonui teko nemažai paprakaituoti, kol savo įmantriomis kalbomis saldumynų pagalba prasibrovė į žalumynais ir  baltais paukščiais išpuoštą salę. Čia svečiai susėdę už vaišėmis papuoštų stalų ir šiek tiek pasistiprinę, vėl buvo įtraukti į šventinį šurmulį. Zita Baniulaitytė ir muzikinės grupė vadovė Diana Šeduikienė visą šventinę programą  suplanavo penkių minučių tikslumu, todėl visi svečiai turėjo paklusti jų „diktatui“. Ekrane parodžius montažą apie svarbiausius Janinos ir Pranciškaus Samauskų gyvenimo momentus prasidėjo svečių sveikinimai. Sveikinimo metu išaiškėjo, kad dauguma šventėje dalyvaujančių porų buvo „supiršti“ auksinių vestuvių kaltininkų. Per penkiasdešimt bendro gyvenimo metų Janinai ir Pranciškui teko net 113 kartų piršliauti vestuvėse. Sveikinimus užbaigė vaikų ir anūkų aplink Šventės kaltininkus šokanti grandinė, kuri „jaunavedžiams“ įteikė 50 raudonų rožių. Viso vakaro metu vyko įvairūs žaidimai, konkursai, skambėjo senos, žemaitiškos dainos, svečiai trepsėjo senovinius šokius.

Ansamblis „Mėguva“ sėkmingai išlaikė savo egzaminą ir visiems parodė, kad panaudojus liaudies išmintį, šventes galima švęsti linksmai, dvasingai, kultūringai. Už liaudies tradicijų platinimą, neveltui, ansamblis „Mėguva“ 1999 metais buvo apdovanotas „Aukso paukšte“.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

75 metų ir vyresni senjorai, kurie planuoja pasiskiepyti ir tuo pačiu norėtų gauti  100 eurų vienkartinę išmoką turi suskubti ir pirma vakcinos nuo COVID-19 doze spėti pasiskiepyti lapkričio 8 d. (pirmadienį) arba lapkričio 9 (antradienį). Suskubti reikia dėl to, kad 100 eurų vienkartinė išmoka skiriama už pilną vakcinacijos kursą, todėl, tam, kad antru skiepu senjorai spėtų paskiepyti...


Palangoje gyvena nuostabiai ypatinga šeima – šiandien, penktadienį, gegužės 14 dieną, poniai Zuzanai Stancelienei sukako 100 metų, o jos vyrui Aleksandrui jau yra 105. Pora kartu gyvena 75 metus!


Palangos moksleivių klubo vaikų folkloro ansamblio „Kikilis“ duetas – dainininkas Laurynas Baužas ir mokytoja Diana Šeduikienė– užėmus I vietą respublikiniame festivalyje – konkurse „Grįžulai“ 2021.


Neeilinis pirmadienis šįryt išaušo mūsų mieste – šiandien (lapkričio 9 d.) palangiškei Kazimierai Grigienei sukako 100 metų. Šio išskirtinio jubiliejaus proga meras Šarūnas Vaitkus pasveikino gerbiamą Kazimierą visų palangiškių vardu.


Palangos kultūros ir jaunimo centras rytoj, šeštadienį, ir sekmadienį, rugpjūčio 1–2 dienomis, kviečia į dvi dienas truksiančią Jūros ir žvejų šventę Šventojoje. Šventės metu įvyks iškilminga miesto centrinės aikštės atidarymo ceremonija, kurią vainikuos šventinis koncertas.Palangoje tęsiasi tradicinis, jau devintasis tarptautinis festivalis „Palangos vasara“, dovanojantis nepamirštamas akimirkas tiek teatro meno, tiek klasikinės muzikos gerbėjams. Festivalis vyks rugpjūčio 7-11 dienomis.


Artėjantį šeštadienį Palangos liaudiškų šokių ansamblis „Bočiai“ su vadovais – Janina Serapiniene ir Rimu Tranausku – priešaky švęs ypatingai gražų, jau drąsiai galima sakyti, brandų 50 metų jubiliejų. Retas kuris ansamblis gali pasigirti sulaukęs tokios ypatingos šventės. Kiekvienas esamas ir buvęs kolektyvo narys turi ką prisiminti ir su džiaugsmu jau ruošia kurpaites šventei, kurios...


Etnografinis ansamblis „Mėguva“ nuolat puoselėja lietuviškąsias tradicijas. Tai padaryti jiems atsiranda ir ypatingų progų. Ansamblio dalyvei, seniūnei Janinai lapkričio mėnesi sukako garbingas jubiliejus – penkiasdešimt metų bendro vedybinio gyvenimo. Ansamblis „Mėguva“ aktyviai ruošėsi iškilmingai atšvęsti savo seniūnės Auksines vestuves.


Kaip ir kasmet vasaros sezono atidarymo šventėje Vytauto gatvėje dvi dienas šurmuliuos kermošius „Palangos Juzė“. Jo metu tautodailininkai, amatininkai demonstruos savo gaminius, o atvykusieji į šventę sveteliai galės ne tik akis paganyti, bet ir patikusį tautodailininkų rankų darbo suvenyrą ar mielą niekutį nusipirkti.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius