Menininkai atrado „savąsias pakrantes“

Rasa GEDVILAITĖ, 2010-05-20
Peržiūrėta
155
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Praėjusią savaitę Lietuvos dailininkų sąjungos kūrybos namuose „Dailininkų namai“ prasidėjęs tarptautinis dailininkų pleneras „Ieškokim pakrantės“ įsibėgėjo. Septyniolika menininkų kantriai ieškojusių savųjų pakrančių, jas itin originaliai įamžina medinėse lentose. Iš įvairių Lietuvos miestų ir net kitų šalių atvykę menininkai nesiskundžia įkvėpimo stoka ir visi sutartinai patvirtino, jog kurorto aplinka puikiai veikia ir labai padeda kurti. Jų pabaigti kūriniai bus demonstruojami ateinantį sekmadienį, o jais pasigrožėti galės visi miestelėnai.

 

Atrado vietas kūrybai

Kiekvienas menininkas atsivežė savo idėją, kiekvienas ją susiformavo savaip ir labai skirtingai, tačiau ne vienas pabrėžė, kad atvykus ir pasinėrus į jūros aplinką visos idėjos įgauna kitokią formą. Susirinkę skirtingų specialybių, išsilavinimų ir mąstymų žmonės maloniai stebina vieni kitus, kuria ne tik labai įdomius darbus, bet ir puikią atmosferą, kurioje savu pasijunta kiekvienas, patekęs į jų draugiją. Savaitę praleidę drauge jie puikiai sutaria ir mielai dalinasi įgyta patirtimi. Atvykusios trys latvės Ieva Naglina, Agnese Rudzite bei Ilze Preisa ir bulgaras Martin Georgiev taip pat atrado sau tinkamas vietas kūrybai, nesijausdami svetimi. Viešnios iš Latvijos – jaunos merginos, nestokojančios entuziazmo, kupinos originalių minčių ir trokštančios jomis pasidalinti, o svečias iš Bulgarijos M.Georgiev – medžio raižybos specialistas, galintis pasidalinti įvaldyta technika. Iš įvairių Lietuvos miestų atvykę menininkai (palangiškiai Rimvydas Budrys ir Kęstutis Balčikonis, vilniečiai Valerijan Dombrovskij, Vytautas Tumėnas, Saulė Urbonavičiūtė, Inga Betuža-Bertuža, Živilė Jasutytė, Giedrė Riškutė, Mikalojus Vilutis, Antanas Žukauskas, klaipėdietė Dalia Čistovaitė, šiaulietis Martynas Gaubas, kaunietė Vilija Kneižytė) spinduliuoja atsipalaidavimą ir trykštančią kūrybinę energiją, trokšdami kuo labiau atspindėti savyje glūdinčias mintis.

 

Įvairi tematika

Kaip pasakojo projekto vadovė Eglė Bertašienė, ant vienodo dydžio klijuoto medžio ruošinių menininkai piešia, tapo, drožinėja, pjausto, glūdina, kuria asambliažus, paliesdami aktualias ekologijos ir būties egzistencijos temas, perteikia meditatyvines bei interpretuotas praeities vaizdinių ir buvimo realiame laike nuotaikas, žmogaus daugiasluoksnio gyvenimo cikliškumą, istorinius atgarsius, išreikštus spalva ir ornamentika. Skulptoriaus Vaclovo Krutinio pateikta idėja tampa labai reali, įgaunanti vis ryškesnių spalvų ir išraiškingesnių formų.


Idėjos kinta

Kaip teigė grafikė Vilija Kneižytė, nors idėjas visi buvo susiformavę prieš atvykdami, tačiau jūra vis pasiūlo ką nors naujo ir pakreipia mintis kitokia linkme, tuomet išsivysto jau kitoks kūrinys. Pasak menininkų, svarbiausia projekto esmė – pabūti visiems drauge unikalioje vietoje. Dailėtyrininkas Vytautas Tumėnas ir akvarelės dailininkė Saulė Urbonavičiūtė nusprendė drauge padaryti vieną unikalų darbą. Susipažinę Užupio plenere jie atrado bendrų interesų, todėl nusprendė išnaudoti savus sugebėjimus bendrame kūrinyje. Sumanę pateikti kuo tikroviškesnį vandens vaizdą jie tapybą derino su ornamentais, kuriuos gamino iš plėvelės. „Tai – juvelyriškas darbas“, - pripažino V.Tumėnas, visgi džiaugdamasis tokiu pasirinkimu. Pasak jo, Palangoje – geriausios vietos kūrybai, todėl bet kokia užduotis yra įveikiama ir kelianti džiaugsmą. Svečiai iš užsienio taip pat įnirtingai kuria jausmingus kūrinius. Pasak latvės Ievos Naglinos, ji atsivežė net trijų eskizų idėjas, kurias visas ant vienos lentos ir stengiasi įgyvendinti, o paveikta ryškių spalvų, jas stengiasi perteikti savo darbe. Bulgaras M.Georgiev nusprendė įamžinti kranto simbolį – švyturį. Visi susirado savo „rojaus kampelius“, pateikia pakrantes tokias, kokias mato jie. 


Gimstantys jausmingi kūriniai

Nors darbai vyksta itin rimtai, menininkai susikaupę kuria savas „pakrantes“, tačiau jau spėjo pažinti vienas kitą, suprasti, kaip teigė dailininkė S.Urbonavičiūtė, jog susirinko labai skirtingų likimų žmonės. Pasisėmę daug naujų įspūdžių, paveikti jūros ir aplink ją boluojančių spalvų menininkai ketina pateikti jausmingus, emocionalius kūrinius, priversiančius pradžiuginti savo sielas, tad visus mielai kviečia sekmadienį 16 valandą į pristatymą „Dailininkų namų“ teritorijoje.Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Menas kaip individualybės, tautybės ir modernumo ekspresija“ – šia Juozo Keliuočio citata „Individualistų“ grupė atidarė savo pirmąją dailės parodą ir šią veiklą, neprarasdama aktualumo, tęsia jau 27-tus metus.


Vasarą pajūryje turėtų atsirasti net trys apžvalgos bokštai – jais virstų Neringos ir Palangos savivaldybėms perduodami Nidos, Juodkrantės ir Šventosios švyturiai. Abiejų Lietuvos pajūrio kurortų savivaldybės sulaukė netikėto pasiūlymo perimti jų teritorijoje esančių švyturių statinius. Kol kas juos valdo Lietuvos transporto saugos administracija, tačiau...


Iš Londono į Palangą atsikėlusi (gimė ir augo Šiauliuose) gyventi Oksana Morar jau spėjo pamilti mūsų visų kurortą. „Myliu jūrą ir savo laisvę čia“, – šypteli pašnekovė. Ji neslepia esanti netradicinės seksualinės orientacijos, lesbietė. Tokiu prisipažinimu jau vargiai ką nors šiandien nustebinsi. „Man niekad nebuvo būtinybės...


„Ir šviesa, ir tiesa mūs ir jūs žingsnius telydi“,- šiek tiek perfrazuotais Tautinės giesmės žodžiais kaip niekada gausiai į Palangos miesto savivaldybės viešąją biblioteką susirinkusius Palangos kūrybinės grupės „Mostas“ kūrybos gerbėjus pasveikino „Mosto“ vadovas dailininkas Juozas Griušys.


„Dvi Venecijos“ – tokį intriguojantį pavadinimą Palangos kūrybinės grupės „Mostas“ dailininkai suteikė miesto viešojoje bibliotekoje eksponuojamai parodai. Jai darbai buvo kurti šio rudens pradžioje jau devintąjį kartą vykusiame mostiečių plenere, antrąkart surengtame Lietuvos Venecija tituluojamame Minijos kaime, kuris dažniau vadinamas Minge.


„Pavasaris ateis ir be mūsų įsikišimo – plukės pražys, upeliai ims čiurlenti net ir nenorėdami – pagal kalendorių. O štai, kad pažadintume prabudimui sielą, reikės įdėti pastangų patiems...“ – šiais žodžiais palangiškius ir miesto svečius į pirmąją tokio masto miniatiūrų parodą simboliniu pavadinimu „Prabudimas“ – 33...


Palanga miestų draugų žemėlapyje įsmeigė dar vieną lietuvišką vėliavėlę – praėjusią savaitę iš Gruzijos, Kobuleti miesto, su kuriuo Palanga prieš tris mėnesius pasirašė draugystės ir bendradarbiavimo sutartį, grįžo Palangos miesto mero Šarūno Vaitkaus vadovaujama savivaldybės delegacija, kurioje buvo Tarybos nariai Julius Tomas Žulkus, Remigijus...


Šeštadienį kūrybinės grupės „Mostas“ galerijoje virė intensyvus darbas, kurio rezultatas – dovanos, pradžiuginsiančios onkologinėmis ligomis sergančius vaikus. Palangos menininkai susirinko visi draugėn tam, kad sukurtų įspūdingas šilko skareles.


Pristatyta menininkų paroda

Rasa GEDVILAITĖ, 2010 05 26 | Rubrika: Miestas

Praėjusį sekmadienį buvo pristatyta dailininkų, dvi savaites viešėjusių Palangoje ir kūrusių kūrybos namuose „Dailininkų namai“, darbų paroda. Tarptautiniame projekte „Ieškokim pakrantės“ dalyvavo būrys itin spalvingų asmenybių, atspindėjusių savo sielas ir darbuose, tad juose netrūko nei jausmingumo, nei energingumo ar spalvų.


Menininkai atrado „savąsias pakrantes“

Rasa GEDVILAITĖ, 2010 05 20 | Rubrika: Miestas

Praėjusią savaitę Lietuvos dailininkų sąjungos kūrybos namuose „Dailininkų namai“ prasidėjęs tarptautinis dailininkų pleneras „Ieškokim pakrantės“ įsibėgėjo. Septyniolika menininkų kantriai ieškojusių savųjų pakrančių, jas itin originaliai įamžina medinėse lentose. Iš įvairių Lietuvos miestų ir net kitų šalių atvykę menininkai nesiskundžia įkvėpimo stoka ir visi sutartinai patvirtino, jog...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius