Menininko sumanymas - padovanoti sudegusiai Labanoro bažnyčiai vargonus – liko neįgyvendintas

Rasa GEDVILAITĖ, 2010-07-25
Peržiūrėta
1716
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangiškis liaudies meistras Vytautas Galdikas nestokoja kūrybingumo bei aktyvumo jį įgyvendinant, tai paliudija ir kupini originalių darbų jo ir žmonos Genovaitės namai. Juose atsiveria nueito gyvenimo ruožas, išsaugotas tapytuose paveiksluose, iš bronzos padarytuose dirbiniuose, netgi vargonuose, kurtuose keletą metų. Būtent šį savo ir žmonos išpuoselėtą kūrinį palangiškiai sumanė padovanoti sudegusiai Labanoro bažnyčiai, tačiau dėl „koją pakišusio“ vargonų dydžio šio sumanymo teko atsisakyti – tokie dideli į nedidelę bažnyčią jie netilptų.

 

Labanorą priminsianti dovana

Sudegusiai Labanoro bažnyčiai padovanoti savo sukurtus vargonus palangiškiai iš anksto neplanavo, tačiau nusprendę tą padaryti, nieko ir nelaukė.

Labanoro bažnyčia buvo viena iš vertingiausių, architektūriniu požiūriu, medinių bažnyčių Aukštaitijoje. Tai buvo ir vienintelė medinė XIX a. pradžios klasicistinio stiliaus bažnyčia Švenčionių rajone. Itin gerbiama, nuolat puoselėjama, netgi laikyta stebuklinga, atlaikiusi griuvimus, rekonstrukcijas, 2009 metais gruodžio 21-osios naktį bažnyčia visiškai sudegė, liko tik varpinė. Už geranoriškumą, parodytą rūpestį siekiant įteikti didžiulę dovaną, V.Galdikui buvo padovanota auksinė Labanorą žyminti moneta – su joje pavaizduota bažnyčia ir varpine. Tai – dovana šildanti ir taip šiltą širdį.  

 

Vargonams – specialus kambarys

„Mes netgi turim specialų kambarį vargonams“, - atskleidė palangiškiai, daugelį metų intensyviai dirbę prie šio muzikos instrumento. Išties, savo dydžiu vargonai stebina, tačiau dar labiau stebina tai, kaip įmanoma padaryti tokį itin „išdidų“, ne bet kokioje erdvėje tinkantį instrumentą. „Nebeturėjom nei Kalėdų, nei Velykų, jokių švenčių nebešvęsdavom, nes visas dienas praleisdavom prie vargonų“, - pripažino menininkas ir jo aistrą suprantanti bei visuomet pagalbos ranką ištiesianti žmona. Abu plušėjo vardan kilnaus tikslo. Pasak jų, imtųsi ir dar vienų, jei būtų jaunesni. Šiuo metu užtenka ir šių. Prisimindami, kiek laiko sugaišo ir kiek energijos išeikvojo, kurdami vargonus, palangiškiai savo triūsu gali tik didžiuotis. Nepaprastai daug reikėjo ir medžiagos, tačiau niekas nesustabdė. Pamažu ėmė gimti instrumentas, sukėlęs susižavėjimą ne vienam palangiškiui, o ir atvykusiam svečiui. Prieš keletą metų juos pagaminę, palangiškiai nuoširdžiai atvėrė duris ir norintiems išvysti šį stebuklą. Smalsuolių atsirado daug, tačiau susidomėjimas nedingo iki šiol.

 

Kūriniai puošia užsieniečių namus

Meniškos sielos žmonių namai traukia ne tik šiuo kūriniu, juose gausu įdomybių, prie kurių norima ir įsiamžinti. Kartą pamačiusi prie vartų besisukiojančius žmones, G.Galdikienė mielai juos pakvietė ir į vidų. Iš Vokietijos atvykę svečiai, kaip paaiškėjo po ilgo aiškinimosi, susižavėję fotografavo matomus kūrinius, kuriuos žinoma parvežė ir artimiesiems. Jog V.Galdiko darbais domisi užsieniečiai, miestelėnams – ne naujiena.

 „Prieš dešimt metų atvykę amerikiečiai nupirko dešimt paveikslų, norėdami papuošti neseniai nusipirktus namus“, - papasakojo V.Galdikas. Akį traukiantys paveikslai išties nepalieka abejingų. 

 

Per mažai vietos paveikslams

„Jei būtų tikę Labanoro bažnyčiai, o jie jau ir būtų norėję juos pasiimti, tai būtumėm turėję vietos susikabinti paveikslams. Neatsisakom minties padovanoti juos kitai įstaigai, jei tik kas pareikštų norą“, - kalbėjo V. ir G.Galdikai, kurių namuose gausu įspūdingų tapytų darbų, tačiau kai kuriems dėl vietos trūkumo šiuo metu nėra galimybės „pasipuikuoti“ visu savo grožiu. Daug kūrybinės energijos savyje slepiantis V.Galdikas nestokoja kūrybinės išminties, ją visą sutalpina savuose darbuose, kurie papasakoja visą gyvenimo istoriją, matytas ir išgyventas akimirkas. „Štai šie du paveikslai iš ciklo „Kur bakūžė samanota“. Tokioje trobelėje aš gimiau“, - rodydamas į gamtos apsuptyje pavaizduotus namus ėmė pasakoti V.Galdikas. Pasak palangiškių, jiems artima kaimiška aplinka, todėl, kaip jie papasakojo, ir savuose namuose nesiekia sukurti kitokios atmosferos. Kaip matosi, tokioje erdvėje gimsta unikalūs darbai.

Du paveikslus V.Galdikas ketina padovanoti Salantuose įsikūrusiam muziejui. Viename velnias tempia akmenį, o kitame išdidžiai stovi Perkūnas. Suteikdamas galimybę pabūti šalia savojo puoselėjamo „turto“, V.Galdikas įteikia dovaną kiekvienam.

 

Sužlugdyta svajonė

V.Galdikas užsiminė ir apie kadaise puoselėtą dar vieną aistrą. „Norėjau įkurti senovinių variklių muziejų, tačiau man nebuvo suteikta tokia galimybė – man pasakė, kad Palangai toks muziejus netinka“, - apie savąją sužlugdytą svajonę papasakojo menininkas. Jis savo kolekcijoje jau turėjo 43 variklius, kurių palaipsniui namuose neliko – ėmus kėsintis metalo vagims, teko parduoti. Ypatingai grožėdamasis variklių darbu, jų pūškavimu, jis ir dabar dar su susižavėjimu stebi savo sukurtą prietaisą, kuris, pasak jo, ropoja kaip tankas, nepaisydamas jokių kliūčių.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Rugsėjo 23 d., šeštadienį, 11 val. Šventosios Švč. Mergelės Marijos Jūrų Žvaigždės bažnyčioje – iškilmingas naujų vargonų šventinimas. Šv. Mišias aukos ir vargonus pašventins Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius.


Šiais laikais moterys visai neturi solidarumo. Ypač jaunimas. Ir ypač jaunimas iš užsienio. Juk moterys turėtų viena kitą suprasti, palaikyti. O ne jų vyrus vilioti.


Sunku suskaičiuoti, kiek kartu per metus bičiulius ir artimuosius turime pasveikinti su įvairiausiomis progomis. Tuomet neretai atsižvelgiame į jų pomėgius ir gyvenimo būdą. Jei būsimieji dovanos gavėjai stengiasi maitintis sveikai ar seniai svajoja pradėti tai daryti, jiems galima išrinkti virtuvės techniką, kuri paskatins ir padės suformuoti sveikesnius įpročius. Pristatome keletą tokių...


Rokui Urbonui, jo gyvenimo draugei Linai Vaitkuvienei bei jų mokyklinio amžiaus sūnui baisiau galėjo būti tik mirtis. Po gaisro Palangoje, Lydekų gatvėje (pora joje nuomojosi pusę namo – aut.), praėjusį mėnesį, šiauliečių pora liko basa – tiesiogine žodžio prasme. Nors nelaimės metu nukentėjo abi name gyvenusios šeimos, kurorto žiniasklaidoje buvo paskelbta tik...


Į Palangą atvykęs svečias privalo padaryti bent du dalykus – pasigrožėti Baltijos jūra nuo tilto ir užsukti į Palangos gintaro muziejų. Apsilankyti muziejuje – ne pramoga, atšausite, bet Palangos gintaro muziejus – išskirtinis. Buvusioje grafų Tiškevičių rezidencijoje 1963 metų rugpjūčio 3 dieną įkurtas muziejus turi kuo nustebinti kiekvieną lankytoją....


Net ir akylūs miesto poltikos stebėtojai galbūt praleido vieną svarbų įvykį – Palangos miesto Taryba jau įveikė savo darbo 2015–2019 metų kadencijoje pusiaukelę. Šiandien valdančioji Tarybos koalicija ir jos pirmininkas, miesto meras Šarūnas Vaitkus vis dažniau pavarto „žaliąją knygutę“, konservatorių rinkimų programą – ar spės miestas įvykdyti...


Drąsu patvirtinti, jog kiekvienam be išimties – nepaisant amžiaus, tautybės, partiškumo, lyties klaipėdiečiui, bičiuliško Ievos Simonaitytės pusbrolio, Mažosios Lietuvos „šakninio“ sūnaus, miesto dienraščio fotokorespondento Albino Stubros laboratorija redakcijos Šaulių gatvėje, rūsyje, ne vienus metus buvo ir ištikimų...


A.Mončio muziejuje – gyvenimo džiaugsmo menininko darbai

„Palangos tilto” informacija, 2012 09 17 | Rubrika: Miestas

Penktadienį į A.Mončio namus-muziejų atėjusiuosius pasitiko ir atgal į šiltą bei spalvomis žaižaruojančią vasarą grąžino žymaus danų menininko Hanso Christiano Thomseno darbai. Čia atidaryta paroda „Žmogus. Paukštis. Žuvis“.


Kaip ir daugelį dešimtmečių, 87-erių metų altaristas kunigas Liudas Serapinas užvakar skubėjo į Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią dalyvauti mišiose. Bet pėsčiųjų perėjoje, likus vos keliems žingsniams iki bažnyčios, ilgaamžį sielovadininką nubloškė atlėkęs visureigis „Mitsubishi Pajero“, kurį vairavo žinomas Palangos verslininkas Vidas Buzas. Senolį galingas...


Palangiškis liaudies meistras Vytautas Galdikas nestokoja kūrybingumo bei aktyvumo jį įgyvendinant, tai paliudija ir kupini originalių darbų jo ir žmonos Genovaitės namai. Juose atsiveria nueito gyvenimo ruožas, išsaugotas tapytuose paveiksluose, iš bronzos padarytuose dirbiniuose, netgi vargonuose, kurtuose keletą metų. Būtent šį savo ir žmonos išpuoselėtą kūrinį palangiškiai sumanė...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius