„Metęs gerti pamačiau, jog pasaulyje egzistuoja ne tik juoda ir balta spalvos“

Agnė LEKAVIČIENĖ, 2012-01-12
Peržiūrėta
2337
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

„Metęs gerti pamačiau, jog pasaulyje egzistuoja ne tik juoda ir balta spalvos“

„Alkoholizmas yra liga. Beveik tokia pat sudėtinga kaip vėžys, tačiau žmogaus sergančio vėžiu mūsų visuomenė gaili, o alkoholikus smerkia. Tapti alkoholiku gali kiekvienas. Ši liga nesirenka nei lyties, nei amžiaus, nei išsilavinimo, nei statuso visuomenėje. Ši liga naikina visas gyvenimo vertybes. Ji paliečia kiekvieną esantį šalia: šeimą, draugus, darbdavius“, – prisipažįsta Palangos anoniminių alkoholikų grupės „Gintaras“ siela Modestas.

 

Proto, o ne kūno problema

Nedidelis alkoholio kiekis veikia atpalaiduojamai, gerina nuotaiką, nuima stresą. Tačiau didesnės dozės pažeidžia psichiką ir sužaloja žmogų visam likusiam gyvenimui.

„Yra trys žmonių tipai: sakingai išgeriantieji, smarkiai geriantieji ir alkoholikai. Saikingai geriantis žmogus nesunkiai gali liautis visiškai gėręs. Jie gali pasirinkti gerti ar negerti. Nesvarbu, tai būtų gimtadienis, draugų susibūrimas ar tiesiog po darbo įsipilta vyno taurė. Smarkiai geriantieji turi įprotį save niokoti fiziškai ir protiškai. Tai gali privesti prie pirmalaikės mirties, bet žmogus gali atsisakyti alkoholio, ar vartoti jį saikingiau, jei atsiranda pakankamai svarbi priežastis: liga, meilė, pasikeitusi aplinka ar gydytojo perspėjimas. Alkoholikas vos paragavęs alkoholio nebepajėgia kontroliuoti suvartojamo alkoholio kiekio. Alkoholikas į alkoholį reaguoja kitaip negu normalus žmogus: paragavo ir nebegali sustoti. Pagrindinė alkoholikų problema glūdi jo prote, o ne kūne“, – dėstė Modestas. 

Nelengva, 17 mėnesių trunkanti blaivybė leidžia Modestui pasidalyti savo patirtimi: „Po trijų dienų išgertuvių (vėliau gerdavau savaitėmis), aš nusiprausdavau ir jau įsivaizduodavau, kad niekas nė nemato ką veikiau. Vidinė būsena tuomet tiesiog drebėjo. Mintys nuolat sukosi tik apie darbo pabaigą ir norą grįžus namo išgerti alaus. Alkoholis mane privedė prie to, kad praradau šeimą, butą, darbą, vairuotojo pažymėjimą ir automobilį, susipykau su tėvais. Jie uždraudė net koją įkelti į namus. Aš nebeturėjau kur dėtis. Likau vienas, basas. Vos ne lauke. Jei esi toks pat beviltiškas alkoholikas, koks buvau aš, patikėk – trečio kelio nėra. Buvau pasiekęs ribą, kai taip gyventi tapo nebepakeliama. Peržengus ribą, už kurios žmogaus pastangos tampa bevaisės, lieka du keliai. Vienas – eiti iki gėdingo galo, mirties. Kitas būdas – priimti dvasinę pagalbą ir gyventi blaiviai. Pastarąjį aš ir pasirinkau“.

 

Pasiekti dugną ir sveikti

Jaunas, stiprus vyras, pripažinęs esantis alkoholiku, žengė pirmą žingsnį sveikimo link. „Palangos tiltui“ Modestas sakė, kad kiekvienas žmogus turi pasiekti savo dugną, kol jo nepasiekei – niekada nepripažinsi esantis alkoholikas.

„Mūsų grupės senbuvius mes vadiname dinozaurais, kurie prieš penkiolika metų, sausio 15 dieną įkūrė anoniminių alkoholikų grupę Palangoje“, – sakė vyras.

Pradžioje rinkęsi tai pas vieną, tai pas kitą žmogų, apsistojo buvusioje rusų mokykloje. Grupė renkasi tris kartus per savaitę: pirmadieniais, trečiadieniais ir penktadieniais. Šiuo metu grupėje lankosi apie penkiolika žmonių, tačiau priimami ir tie, kurie atvažiuoja į sanatoriją, ar vasaros poilsiautojus.

„Mūsų durys atviros visiems. Pirmoji anoniminių alkoholikų grupė Lietuvoje įsikūrė 1988 metais birželio 30 dieną. Tūkstančiai žmonių susipažino su programos principais ir žengė sveikimo keliu. Taip, alkoholizmas yra liga, kuri paliečia ir mūsų artimuosius, kaip nė viena kita žmonių negalia. Jeigu žmogus serga vėžiu, visi jo gailisi. Niekas ant jo nepyksta, neįžeidinėja. O alkoholizmo atveju yra visai kitaip. Ar ji pagydoma? Aš dažnai paskaitau knygą „Anoniminiai Alkoholikai“, kuri pasakoja  kaip tūkstančiai vyrų ir moterų pasveiko nuo alkoholizmo. Vadinasi pasveikti galima“, – įsitikinęs vyras.

Tačiau, kaip kone visose gyvenimo srityse, taip ir čia, pasitaiko įvairių žmonių.

„Yra žmonių, kurie „atkrenta“: išeina iš grupės, užgeria, vėl sugrįžta. Kiti negrįžta. Ar lengvai sau pripažįsti esantis alkoholikas? Labai nelengvai, todėl daugelis žmonių gyvena alkoholizmo liūne. Daug jų miršta nuo kepenų cirozės, širdies nepakankamumo ar tiesiog užmigę gatvėje sušąla. Sveikimo esmė – pasiryžimas, sąžiningumas ir išankstinių nuostatų nebuvimas. Bet sveikti turi norėti pats žmogus, ne jo artimieji. Reikia sau pripažinti, kad noriu grįžti į socialinį gyvenimą. Metęs gerti pamačiau, jog pasaulyje egzistuoja ne tik juoda ir balta spalvos“, – dalinosi patirtimi Modestas.  

 

Kodavimui – ne

Kodavimą Modestas vadina bauginimo metodu. Nors vyriškis neslėpė, kad yra bandęs ir šį metodą: „Asmuo, užsiimantis kodavimu išgąsdina žmogų, jog užgėręs jis mirs. Tai tas pats, kaip ir mažam vaikui pasakyti: „Jei nepadarysi to ar ano, jeigu gausi mokykloje dvejetą – gausi diržo“. Išlikti blaiviam man padeda anoniminių alkoholikų programa, kuri susideda iš 12 žingsnių ir tradicijų. Pirmas programos žingsnis skamba taip: prisipažinome, kad esame bejėgiai prieš alkoholį, o mūsų gyvenimas tapo nevaldomas. Jeigu tu tikrai nori nustoti gerti, bet matai, kad nepajėgi, ar gerdamas negali kontroliuoti išgeriamo alkoholio kiekio, veikiausiai esi alkoholikas. Išgysi tik pakeitęs požiūrį į gyvenimą, draugus ir Dievą. Susirinkimuose mes dalinamės savo patirtimi, kuri padeda sveikti. Taip pat skaitome literatūrą. Knygose atpažįstame save. Rodos knyga parašyta būtent man. Svarbiausia žinoti kur kreiptis, kadangi išeitis yra. Narkomanija, alkoholizmas yra priklausomybių ligos, tad kviečiam visus norinčius atsikratyti šios priklausomybės sausio 14 dieną, 12 valandą atvykti į Senąją gimnaziją, kurioje bus minimas 15 metų grupės gyvavimas“.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys net gi vadinamas jaunų – 15-50 metų – vyrų onkologine liga. 


Kolorektalinis vėžys kasmet nusineša netoli 1 milijono gyvybių visame pasaulyje ir yra vienas dažniausiai nustatomų vėžinių susirgimų. Deja, dalis pacientų gydymą pradeda ligai jau pažengus ir pažeidus ne vieną organą. 


Sužinojus cukrinio diabeto diagnozę daugeliui moterų kyla klausimas – ar galėsiu kada susilaukti vaikų? Visuomenėje vis dar gajus mitas, kad diabetu sergančios moterys neturėtų tapti mamomis, nes bus sunku išnešioti kūdikį, jų vaikai taip pat gali susirgti nepagydoma liga. Savo istorijomis dalinasi I-ojo tipo diabetu sergančios mamos: žurnalo „Diabeto IQ“ redaktorė Asta Berdikšlienė ir...


Nuo pirmadienio, sausio 17 d., žmonės, kuriems bus nustatyta besimptomė COVID-19 liga, galės izoliuotis trumpiau – nebe 10 dienų, o 7 dienas.


Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje trečiadienį patvirtinti 552 nauji koronaviruso atvejai, mirė dar 10 žmonių. Šiuo metu Palangoje COVID-19 serga 10 palangiškių, trims liga diagnozuota trečiadienį. Iš viso šia liga yra persirgę 586 palangiškiai. Dešimties palangiškių pagrindinė mirties priežastis buvo koronavirusas.


Sakoma, kad skausmas kenkia ne mažiau nei vaistai, tačiau kaskart, vos suskaudus galvai ar pilvui, griebtis tablečių gali būti pražūtinga. „Gintarinės vaistinės“ vedėja Giedrė Buzienė sako, kad visi šie vaistai pasižymi vienokiu ar kitokiu šalutiniu poveikiu, todėl juos vartoti reikia žinant tam tikras taisykles.


Lapkričio 14 d. pasaulyje paminėta lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) diena. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, šia liga serga net 210 milijonų žmonių visame pasaulyje. Prognozuojama, jog 2030 m. pagal mirtingumą tai bus viena iš trijų pagrindinių ligų. Lietuvos gydytojai pulmonologai pastebi, kad LOPL diagnozuojama vis jaunesniems žmonėms.


„Alkoholizmas yra liga. Beveik tokia pat sudėtinga kaip vėžys, tačiau žmogaus sergančio vėžiu mūsų visuomenė gaili, o alkoholikus smerkia. Tapti alkoholiku gali kiekvienas. Ši liga nesirenka nei lyties, nei amžiaus, nei išsilavinimo, nei statuso visuomenėje. Ši liga naikina visas gyvenimo vertybes. Ji paliečia kiekvieną esantį šalia: šeimą, draugus...


Iš palangiškės Rasos Idzelienės galima daug ko pasimokyti, pirmiausia – į gyvenimą žvelgti taip, jog niekuomet neliktų nuoskaudos, jame pamatyti tik gerus dalykus. Nors, kaip pati papasakojo, serga cukriniu diabetu jau beveik 30 metų, jos ši liga neįveikė. „Susitaikiau su ja, ji yra mano gyvenimo dalis, todėl neatskiriama, turiu ja rūpintis“, - nusišypsojo miestelėnė.


Parkinsono liga – itin sunki liga, neleidžianti sergančiajam gyventi pilnavertį gyvenimą, atima gebėjimą vaikščioti. Svarbiausia, jog niekas dar nesugebėjo ištirti, dėl kokių priežasčių ji atsiranda. Į šį klausimą vis bando rasti drauge su savo įkurtos draugijos likimo bendražygiais, sergančiais Parkinsono liga palangiškiais, Jadvyga Ramašauskienė. „Žmogus lyg ir gyvas, bet pavaikščioti...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius