„Mosto“ nueitas jubiliejinis kelias – kupinas spalvų

Rasa GEDVILAITĖ, 2018-12-14
Peržiūrėta
497
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Šie metai kūrybinei grupei „Mostas“ – ypatingi. Mostiečiai švenčia 25-erių metų veiklos sukaktį. Šiuos išskirtinius metus jie jau akcentavo susitikdami spalio pabaigoje Klaipėdos Prano Domšaičio galerijoje, o savaitgalį susitiko su palangiškiais ir Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje, kur apibendrino nuveiktus darbus ir pristatė retrospektyvinę tapybos ir grafikos darbų parodą.

Pradžioje buvo keturi
„Mostas“ įsikūrė prieš 25 metus gruodžio pabaigoje, panašiu laiku, kaip ir minėta sukaktis, – į kūrybinės grupės pradžią nukėlė Palangos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos direktorius Kęstutis Rudys, regėjęs visą šį kūrybingų žmonių procesą.
„Prisiminkime tuos metus – tai yra 1993 metai, lyg ir laisvės metai, bet ir duobė, į kurią mes praktiškai krentame ekonomiškai. Ir, atrodo, galim daryti ką norim, ir reikia pradėti galvoti, iš ko reikia gyventi. Man labai gražus yra skaičius 4. Mano pavaduotoja visuomet skeptiškai žiūrėdavo į keturių menininkų vyrų susibūrimą ir siekį sukurti grupę. O štai, pažiūrėkit, susėdo keturi vyrai – Juozas Griušys, Juozas Meškys, Edvardas Žiba ir Romas Paulikas – ir įkūrė „Mostą“. Ir tokį judėjimą, apie kurį mes nuolat kalbam, o dabar, susirinkę po 25 metų, švenčiam“, – kalbėjo K. Rudys.
„Mostas“ anuomet įsikūrė bibliotekos patalpose, kurios buvo neremontuotos, prastos būklės, visiška priešingybė dabartinėms patalpoms. Ir tai, kad mostiečiai kūrėsi būtent tokioje erdvėje, bibliotekai buvo labai naudinga. Atsirado galimybė atsinaujinti.
„Ir labai džiugu, kad „Mostas“ taip ir liko bibliotekoje. Dabar tai yra tam tikras reiškinys Palangos ir visos šalies mastu. Retai kada grupė žmonių, kurie susiburia bendram tikslui, kada tiek ilgai gyvuoja. Ir aš manau, kad jie dar gyvuos ilgai, nes yra kam pratęsti šias tradicijas. Tai yra žmonės, kuriuos vienija tam tikros vietos, aplinka, nedidelis miestelis, nuostabi gamta, jūra, organizuojami plenerai ir, pagaliau, žmonių bendravimas. Kiekvienas menininkas nori kažką parodyti žmogui, su juo pabendrauti per savo meną“, – atkreipė dėmesį bibliotekos vadovas.
„Mosto“ įkūrėjai sugebėjo pritraukti į savo grupę daugiau menininkų, kurie tuo gyvena, tai yra jų gyvenimo būdas, ir jie glaudžiasi vienas šalia kito, taip džiugindami visus aplinkinius savo kūryba.
Beje, K. Rudys atkreipė visų dėmesį į „Mosto“ emblemą, kurioje yra žuvėdra. Jis prisiminė, kaip toji žuvėdra vos neatsidūrė šiukšliadėžėje, kai ją nutapęs Juozas Meškys neliko patenkintas savo darbu. Žuvėdra buvo nupiešta pieštuku, buvo paveikslo fragmento dalis. Dabartiniam bibliotekos vadovui pavyko išprašyti padovanoti šį atrastą kūrinį, kuris jau mėtėsi ant grindų, vėliau jis buvo restauruotas ir tapo puikia mostiečių emblema. „Kiekvienas paveikslas turi savo istoriją. O apie kiekvieno paveikslo istoriją galit sužinoti iš pačių kūrėjų lūpų“, – paskatino bendrauti visus K. Rudys.

Šalia „Mosto“ vėliavos – ir Palangos
Į jubiliejinę šventę susirinko visi, kurie nėra abejingi mostiečių kūrybai. Palangos miesto savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkė Ilona Pociuvienė, sveikindama kūrybinės grupės narius su švente, prisipažino, kad jaučiasi lyg sausio 1-ąją, nes ši diena yra Vėliavos diena. „Savivaldybė suprato, kad šitoks būrys mostiečių turi turėti Palangos vėliavą, kad nuvykę į plenerus, įvairiausius renginius galėtų ją iškelti ir garsinti Palangos vardą toliau“, – kartu su Kultūros skyriaus vedėju Robertu Trautmanu įteikdama vėliavą kalbėjo I. Pociuvienė.
„Mosto“ pirmininkas Juozas Griušys jaunesnysis pripažino, kad gauti tokią dovaną – nepaprasta garbė. „Pamenu, paskutiniuosiuose pleneruose žiūrėjau aš į „Mosto“ vėliavą ir tikrai mačiau, kad kažko trūksta. Visada pagalvodavau, kad būtent reikia to akcento, iš kur mes esame“, – kalbėjo J. Griušys.
Bibliotekos vadovas K. Rudys atkreipė dėmesį, kad vėliavos autorė yra dailininkė Gražina Oškinytė-Eimanavičienė, taip pat „Mosto“ narė.
„Mosto“ pirmininkas J. Griušys pripažino, kad jis džiaugiasi būdamas minint tokią svarbią „Mostui“ sukaktį, nors pats jaučiasi mažiausiai prisidėjęs. „Visų pirmiausia norėčiau padėkoti palangiškiams, miesto svečiams ir visiems, kurie domėjosi, domisi ir, tikiuosi, domėsis „Mosto“ veikla, nes be jūsų nebūtų nieko. Nepaprastai smagu, kad ateinate į parodas ir skatinate mūsų kūrybinę veiklą. Dėkoju jums“, – kreipėsi į susirinkusiuosius „Mosto“ pirmininkas, išreiškęs viltį, kad ant scenos priešais visus stovės ir po dar 25 metų. Jis padėkojo ir savo kūrybinei šeimai, kuri viską patiria kartu ir gyvenimo vėjai jų neišblaško, priešingai, glaudžia dar arčiau vienas kito.
„Mostas“ vienija devynis menininkus: Romą Pauliką, Gražiną Oškinytę-Eimanavičienę, Dovilę Oškinytę, Gražiną Eimanavičiūtę, Ievą Litvaitytę, Rasą Užpelkytę, Eglę Lipinskaitę, Redą Ščerbakovienę, žinoma, pirmininką, o taip pat ne oficialia nare laikoma visų „mama“ Nijolė Griušienė, kuri visus skatina kurti, rengti parodas, leidinius, ji yra pagrindinis „varikliukas“, varantis visus į priekį.

Padėkos už kūrybą, kuri yra vertinama
Padėkos už kūrybą, sveikinimų sulaukė mostiečiai daug. Palangos balandininkų klubo pirmininkas Reinoldas Liaudanskas padovanojo balandį, tarsi įkvėpimą visiems skristi plačiausiomis padangėmis taip pat sklandžiai, kaip iki šiol visi sklendė. Palangos bendruomenės „Palangos santarvė“ pirmininkė Daina Eimanavičienė, sveikindama mostiečius, džiaugėsi jų nuveiktais darbais, kurie pasklido visur toli, ir nuolat garsinamą Palangos vardą. „Ačiū, kad kasmet sukviečiate į savo organizuojamas parodas, kuriose kaskart dalyvauja labai daug žmonių, kurie vertina jūsų kūrybą, nes be jūsų Palangoje turbūt didesnės kultūros nei menas nėra, jūs esate profesionalai, siekiate tikslų kurti tam, kad žmonės jus vertintų – jus ir jūsų darbus. O jūsų darbai yra tikrai vertinami“, – gražių žodžių negailėjo D. Eimanavičienė.
Mokytoja, poetė Elena Karnauskaitė padėkojo savo knygų bendraautorėms, pripažinusi, kad pradžioje jai „Mostas“ asocijavosi su tiltu, ši asociacija lyg ir išliko, tačiau ji jau platesnės reikšmės, aprėpianti ne tik besidriekiantį tiltą į kūrybą, bet ir potėpį, tos pačios, emblemoje esančios, žuvėdros sparno mostą.
Šypsenų nestigo jubiliejinį „Mosto“ vakarą, kaip ir daug aplink sklandančių prisiminimų, istorijų, kurios ilgainiui tapo paveikslų dalimis.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Balandžio 5 dieną kviečiame į žygį „Gintaro kelias“ Palanga – Šventoji.


Šie metai kūrybinei grupei „Mostas“ – ypatingi. Mostiečiai švenčia 25-erių metų veiklos sukaktį. Šiuos išskirtinius metus jie jau akcentavo susitikdami spalio pabaigoje Klaipėdos Prano Domšaičio galerijoje, o savaitgalį susitiko su palangiškiais ir Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje, kur apibendrino nuveiktus...Vilimiškės gyventojams ruduo ir prasidėjusi žiema šiemet negailėjo negandų. Valteriškės gatvėje gyvenantys žmonės suko galvas, kaip sustabdyti lietaus vandenį, o praėjusią savaitę į redakciją kreipusis ponia Nijolė, gyvenanti Vilimiškės kelyje, išsakė nusivylimą, jog nebeina išbristi – kelias labai prastos būklės.


Rugsėjo 25 dieną Palangos senosios gimnazijos Tolerancijos ugdymo centras įsijungė į Tarptautinės komisijos sekretoriato siūlomą pilietinę iniciatyvą „Atminties kelias“. Šia pilietine iniciatyva siekėme prisiminti per holokaustą sunaikintą Palangoje gyvenusią žydų bendruomenę.


Nuoširdžiai tikėjimo galia ir žmonėmis pasikliovęs gydytojas Antanas Vinkus švenčia pergalę – jam atiteko mandatas į Seimą Kretingos-Palangos rinkimų apygardoje, kurioje jis antrajame ture varžėsi su TS-LKD atstovu, Palangos miesto Tarybos nariu Vaidotu Bacevičiumi. Už A. Vinkų balsavo 53,66 procento nuo balsavime dalyvavusių rinkėjų, o už V. Bacevičių – 42, 79...


Olandijoje vykusiame atvirame kyokushin karate čempionate puikiai pasirodė Kretingos kyokushin karate mokyklos „Shodan“ kovotojos Emilija ir Kornelija Česnakaitės. Šis tarptautinis turnyras kasmet vis sugeba sutraukti nemažai dalyvių – šiais metais jų susirinko apie 220 net iš 6 šalių.


Muzikuojantis fontanas stebins vandens ir spalvų šokiu

Palangos m. savivaldybės informacija, 2014 11 06 | Rubrika: Miestas

Gegužės pabaigoje po rekonstrukcijos pėstiesiems atidarytos Jūratės g. aikštėje prie Vytauto g. vėl triūsia darbininkai. Čia įrengiamas palangiškius ir svečius nustebinsiantis ir dar vienu traukos objektu tapsiantis fontanas, kurio srovės, skambant žiūrovų pasirinktoms melodijoms, kurs savąjį šokį, pašokdamos net iki aštuonių metrų aukščio.


Žygyje „Gintaro kelias“ – pusantro šimto palangiškių ir svečių

„Palangos tilto“, Palangos m. sav. inf., 2012 04 02 | Rubrika: Miestas

Šeštadienį Palangos pajūriu į žygį „Gintaro kelias“ leidosi beveik pusantro šimto žygeivių iš įvairių Lietuvos miestų ir netgi užsienio. Taip kurorte paminėta šaliai svarbi istorinė data – Palangos prijungimo prie Lietuvos metinės.


Neseniai pradėjęs dirbti advokatu ilgametis teisėjas Rimgaudas Mickus vis dar dažnai suvokia mąstąs kaip teisėjas. Nostalgiškai prisimindamas tas dienas jis tvirtai teigia, kad nors darbas buvo kupinas įtampos, tačiau jam ši veikla patiko. Šimtai bylų išliko buvusio teisėjo atmintyje, keliančių tiek gerų, tiek ir skausmingų prisiminimų. Visa sukaupta patirtis padėjo išlikti teisingam...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius