Nespalvotose fotografijose atgijo baltai

Miglė IVANAUSKAITĖ, 2009-07-21
Peržiūrėta
1743
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Liepos 17-ąją Palangos miesto viešojoje bibliotekoje atidaryta Lietuvos fotomenininkų sąjungos nario Ado Sendrausko fotografijų paroda „Baltai gyvi“.

 

Autentiškų vaizdų fotografijos darytos valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcijos Senojoje Lietuvos sostinėje Mindaugo karūnavimo dieną jau vienuolika metų rengiamame eksperimentinės archeologijos festivalyje „Gyvosios archeologijos dienos Kernavėje“.

Festivalyje kiekvienais metais dalyvauja gausus būrys iš visos Europos suvažiuojančių eksperimentinės archeologijos meistrų, autentiškai atkuriančių praeities akimirkas.

Parodą kankliavimu pradėjusi Palangos krašto etnoklubo „Mėguva“ vadovė Zita Baniulaitytė pasakojo, kad žmonės, užsiimantys eksperimentine archeologija, yra istorikai, archeologai, etnokultūros tyrinėtojai, kurie amatais neužsiima ir verslo iš to nedaro. „Tai yra tam tikras istorikų laisvalaikio užsiėmimas“, - sakė etnoklubo vadovė.

Antropologinės parodos „Baltai gyvi“ darbuose galima išvysti A.Sendrausko užfiksuotas eksperimentinės archeologijos entuziastų iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Baltarusijos atkurtas kostiumų, amatų ir gyvensenos VIII-XII a. rekonstrukcijas.

Adas Sendrauskas parodos atidaryme pasakojo turėjęs labai mažai laiko užfiksuoti senoviniams vaizdams ir pirmąją dieną prastovėjęs tuščiai – tądien mažoje festivalio teritorijoje buvo susirinkę apie penkiolika tūkstančių žmonių. „Labai sunku nufotografuoti kažką senovinio, kai šalia kailiais apsirėdžiusio žmogaus ar karine apranga pasipuošusio kariūno stovi mergaitės su mini sijonėliais ir „Puma“ marškinėliais. Toks kontrastas fotografiškai yra labai negražus,“ – sakė parodos autorius, dėl minėtų priežasčių fotografavęs labai trumpai – tik prieš mugei prasidedant ir vakare, jau saulei leidžiantis.

Fotografas džiaugėsi, kad jam labai pasisekė, nes civilizacijos ženklų fotografijose beveik nematyti. Tik „Turtingo žydo“ ir lenkų puodžiaus nuotraukose matomi žmonės – su akinukais. „Tai žinomi Europoje etnokultūros tyrinėtojai, profesoriai, todėl nuimti jų akinius man atrodo kažkaip negražu, nepadoru, galima sakyti, palikau specialiai“, - kalbėjo A.Sendrauskas.

Pasak darbų autoriaus,  į meninę fotografiją įamžinti autentiškus vaizdus nepretenduota: „Nesiekta padaryti saldžių, idiliškų vaizdelių, pastatyti, surežisuoti kažką. Žmogų fotografuoju kaip dokumentą – kaip atrodo žmogus, kaip apsirėdęs, koks fonas“.

Lietuvoje veikia daugybė etnoklubų, bet dar daugiau jų kaimyninėje Lenkijoje, Baltarusijoje, Latvijoje, todėl net pats fotografas negalėtų pasakyti, kokie konkrečiai žmonės vaizduojami fotografijose, iš kur jie yra atvažiavę. „Susipažinau tik su vienu kitu“, - sakė A.Sendrauskas.

Pažiūrėti į antropologinėje parodoje atgijusius baltus miesto viešojoje bibliotekoje bus galima iki liepos 30 dienos.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangos LIONS moterų klubas nuoširdžiai kviečia jus į jau penkioliktą kartą organizuojamą ir tradicija tapusį kalėdinį labdaros vakarą „Sapnuok baltai“. Renginys vyks gruodžio 9 d. (šeštadienį), 18 val., Palangos kurhauze (Grafų Tiškevičių al. 1).


Kaip ir kiekvienai metais, Palangos Lions moterų klubas organizuoja tradicinį labdaros vakarą „Sapnuok baltai“, į kurį Palangos gyventojus kviečia jau 15-liktą kartą.


Išsaugotos šeimos ir giminės relikvijos apie praeities įvykius gali papasakoti įtaigiau, nei atskleidžia iš lūpų į lūpas perduodamos istorijos. Kovo 11-osios išvakarėse Palangos viešosios bibliotekos skaityklos salėje eksponuojama Europos Parlamento nario prof. Liudo Mažylio parengta paroda „Skausmo ir vilties laiškai iš šalčio žemės“. 


Daugiau nei ketvirtį amžiaus plačiai pripažinta ir dažnam palangiškiui atpažįstama bei artima dailininkų kūrybinio susivienijimo ,,Mostas“ kūryba. Kupini šventinės emocijos kasmetiniai gruodžio mėnesį bibliotekoje eksponuojami mostiečių kūrybos darbai jau tapo gražia tradicija, ryškiu įvykiu permainingame Palangos kultūriniame gyvenime. Džiugu ir šiemet sulaukti šios, dar a. a dailininko J....


Palangos LIONS moterų klubas gerumo ir šilumos kupiname labdaros renginyje „Sapnuok baltai“, kuris įvyko spalio 16 dieną Kurhauze, surinko 8 218 eurus.


 Palangos viešosios   bibliotekos parodų salėje spalio mėnesį į pasimatymą kviečia iš Palangos kilusio ir dar paauglystėje su pirmuoju tėvų dovanotu fotoaparatu „Liubitel“ pajūrio apylinkes išbraidžiusio, ilgamečio kino ir televizijos operatoriaus, fotografo Eugenijaus Maciaus paroda „Susitikimai“.


Palangos Lions moterų klubas kviečia sudalyvauti gerumo ir šilumos kupiname renginyje „Sapnuok baltai“, kuris vyks spalio 16 d. 18.00 val. Kurhauzo koncertų salėje (Grafų Tiškevičių al.1, Palanga). Vakaro metu surinktos lėšos bus skiriamos neįgaliems Palangos miesto vaikams bei Klubo globojamoms šeimoms.


Penktadienio vakarą į Kurhauzą rinkosi šventiškai pasidabinę palangiškiai ir svečiai iš kitų miestų, savo apranga išsiskiriantys įvairių „Lions“ klubų atstovai, žinomi verslo, kultūros, meno ir sporto žmonės – visi, kas priėmė Palangos moterų „Lions“ klubo kvietimą ir nutarė prisidėti prie štai jau aštuntąjį kartą...


Praėjusį penktadienį Palangos miesto savivaldybės viešojoje bibliotekoje atidaryta paroda „Kristijonas Donelaitis 300“, skirta lietuvių grožinės literatūros pradininko 300 metų jubiliejui. Parodoje eksponuojami 2011-aisiais ir 2012-aisiais Klaipėdos bei Kaliningrado tapytojų ir grafikų bei jų bičiulių iš kitų šalių kūriniai, kurti tiek plenere Tolminkiemyje, tiek kūrybinėse dirbtuvėse....


Nespalvotose fotografijose atgijo baltai

Miglė IVANAUSKAITĖ, 2009 07 21 | Rubrika: Kultūra

Liepos 17-ąją Palangos miesto viešojoje bibliotekoje atidaryta Lietuvos fotomenininkų sąjungos nario Ado Sendrausko fotografijų paroda „Baltai gyvi“.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius