Palangiškio iniciatyva šiemet kopta į Klaipėdos švyturį

Palangos tiltas, 2018-08-23
Peržiūrėta
1658
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Palangiškio iniciatyva šiemet kopta į Klaipėdos švyturį

Palangiškis farologas Aidas Jurkštas kartą metuose suteikia galimybę įlipti į vieną ar kitą pajūrio švyturį. Šiemet, minint Pasaulinę švyturių dieną, praėjusį šeštadienį norintieji galėjo apžiūrėti apylinkes, įkopę į Klaipėdos švyturį. Pernai žmonėms buvo atidarytas Šventosios švyturys.
Galimybe pasinaudoję ir aukščio nepabūgę žmonės negalėjo likti abejingi, žvelgdami iš 40 metrų aukščio. Tad nulipę laukiantiems eilėje pasakojo, jog tikrai verta užlipti ir pasigrožėti.
Palangiškis A. Jurkštas, kuris yra išleidęs knygą „Lietuvos švyturių istorija“, uoliai siekia vieno tikslo – kad švyturiai būtų turizmo objektais, todėl kartais svyra rankos, kai nesugebama padaryti tokių sprendimų. Tačiau jo dėka nors kartą metuose švyturiai išties sulaukia daug lankytojų, kurie trokšta pasižvalgyti į apylinkes iš aukšto. Pasaulinę švyturių dieną prie švyturių nusidriekia ilgos eilės ir laukiantieji dėl to nei kiek nesipiktina, priešingai, su nekantrumu laukia įspūdžio.
Šiame tarptautiniame renginyje pernai dalyvavo 453 švyturiai 47-iose valstybėse visame pasaulyje.Renginio tikslas – informuoti visuomenę apie švyturius, atkreipti dėmesį į jų išsaugojimą, jūrinės Kultūros sklaidą. Šventė kildinama iš JAV Kongreso 1789 m. priimto įstatymo „Dėl švyturių priežiūros ir išlaikymo“, kurį pasirašė pirmasis JAV Prezidentas Džordžas Vašingtonas.
Kaip teigiama A. Jurkšto surinktoje medžiagoje, Kuršių marių ir Danės upės sankirtoje įsikūręs Memelis XV-XVIIIa. tapo svarbiu prekybiniu uostu.Uosto navigaciniai įrenginiai tapo būtini.
1684m. K. Hartknocho (Ch.Hartknoch) raižinyje, kelią į Danės uostą rodė pirmasis, primityvus švyturys – paprastas, ant medinės karties pakabintas anglinis žibintas, vadintas „akmens anglies sūpuoklėmis“. Naudos iš jo buvo nedaug – dieną jo nereikėjo, o naktį jo beveik nesimatė.
Siekdama ištaisyti padėtį, Mėmelio miesto taryba 1788m. nusprendė šiaurinėje sąsiaurio pusėje, „100 rykščių nuo jūros kranto“ (1 rykštė – 3,72 metro) pastatyti 25 metrų aukščio švyturį. Pasirinktas dar 1778m. uosto statybos inspektoriaus Johano Lilientalio (S. J. Lilienthal) paruoštas projektas.
Švyturio statyba pradėta 1792m. ant supustytos 9,6 m aukščio smėlio aukštumos. Kad bokštas nenugriūtų, po pamatais buvo sukalti mediniai poliai, ant jų paklotas (iš rastų sunertas) karkasas, ant kurio sumūrytas statinys. Dėl didelio lėšų stygiaus vietoj planuotų 25 m pastatė tik 17,2 m aukščio mūrinį bokštą.Memelio švyturys įžiebtas 1796m. rugsėjo 1 dieną ir buvo pirmasis šiaurės-rytų Baltijos pakrantėje.
Uostamiesčio reikšmė savo epogėjų pasiekė 1807 m., kai Memelis tapo laikinąja Prūsijos sostine, tuo pačiu pelnydamas ir Karališkojo jūrų ir prekybos miesto titulą.
1819m. Memelio švyturys ženkliai rekonstruotas, paaukštintas 24 pėdom. Iki tol priestate buvę laiptai įrengti pačiame bokšte. Viršutinėje įstiklintoje dalyje įtaisytas naujas, modernus žibintas, pagamintas Anglijoje.
1874m. bokštas pradėtas dažyti šachmatų tvarka, raudonais ir baltais kvadratais, dėl to buvo vadinamas Raudonuoju švyturiu. Čia ne tik nuolat degė šviesa, bet buvo įrengta ir daugiau optinių signalų. Pavyzdžiui, kai laivams plaukti į uostą būdavo pavojinga, iškeldavo raudoną vėliava, o kai saugu – geltoną. Naktį vėliavos būdavo apšviečiamos. Nuo 1913m. švyturyje pradėjo veikti impulsiniai šviesos signalai.

„Palangos tilto“ inf.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangoje, S. Dariaus ir S. Girėno g. 13, įsikūrusi bendradarbystės (angl. coworking) erdvė „Out of Office“ arba tiesiog „3O“, kurioje darbas virsta poilsiu, šią vasarą regėjo tikrą antplūdį lankytojų. „Tiek iš sostinės ofisų, tiek ir laisvai samdomų savo srities profesionalų. Liepą ir rugpjūtį abiejų salių užpildymas siekė beveik šimtą procentų. O dabar, visą rugsėjį, palangiškiams su...


Nacionalinės jaunimo reikalų asociacijos bei Lietuvos savivaldybių asociacijos „Jaunimo parko“ iniciatyva visose Lietos savivaldybėse žaliuos po vieną iš Stelmužės ąžuolo.


Šilti vasariški orai šiemet džiugino ne tik poilsiautojus, bet ir šeimas kurti nusprendusias poras bei jų artimuosius.


Ruošiantis atverti Šventosios švyturį lankytojams, Palangos miesto savivaldybė ieško galinčiųjų parengti pritaikymo visuomenės poreikiams techninio darbo projektą.


Iki balandžio 30 dienos Palangos savivaldybės administracijos antrojo ir trečiojo aukšto fojė veiks žinomo palangiškio dailininko, poeto ir kolekcininko Vytauto Kuso paroda „Spalvų virpesiai“.


Nuolaidos palangiškio kortelės turėtojams spalį


Palangiškis farologas Aidas Jurkštas kartą metuose suteikia galimybę įlipti į vieną ar kitą pajūrio švyturį. Šiemet, minint Pasaulinę švyturių dieną, praėjusį šeštadienį norintieji galėjo apžiūrėti apylinkes, įkopę į Klaipėdos švyturį. Pernai žmonėms buvo atidarytas Šventosios švyturys.


Šeštadienį, Pasaulinę švyturių dieną, buvo paminėtas Šventosios švyturio 70-metis. Šia proga buvo suteikta galimybė patiems drąsiausiems užkopti į 40 metrų aukštį. O tokių būta nemažai, net eilė driekėsi prie jubiliejų mininčio švyturio. Pasaulinės švyturių dienos organizatorius Aidas Jurkštas, rengęs penktąją tokią...


Kovo 10 d. Senosios gimnazijos mokinių parlamento ir Tolerancijos ugdymo centro nariai prie gimnazijos sukūrė žydinčią pievą. Tai – pilietinė iniciatyva „Žydėk, Lietuva“, skirta Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti. Ją inicijavo direktoriaus pavaduotoja neformaliajam ugdymui Aurelija Jazbutienė, technologijų mokytoja Jūratė Vaišvilė ir Tolerancijos ugdymo...


Miške prie Panevėžio – palangiškio lavonas

Linas JEGELEVIČIUS, 2010 07 09 | Rubrika: Kriminalai

Viename iš šalia Panevėžio miesto esančių miško masyvų,  Panevėžio apskrities policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo biuro (ONTB) pareigūnai atkasė nužudytų 26 metų amžiaus jaunuolių kūnus. Paaiškėjo, kad tai – neseniai dingusio panevėžiečio Mindaugo  Diržinausko ir palangiškio Tado Lukaičio kūnai.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius