Panikos atakos – netikėtos, bet suvaldomos: specialistės pataria, kaip jas įveikti

Jausmas, kuomet širdis ima daužytis be priežasties, pasunkėja kvėpavimas, o kūną sukausto nepaaiškinama baimė, gali pasirodyti tarsi mirties akimirka. Tačiau svarbu žinoti, kad būtent tokie pojūčiai būdingi panikos atakoms. Netikėtai užklumpanti ir atrodanti nevaldoma, panikos ataka sukelia stiprią fizinę ir emocinę reakciją, tačiau gera žinia ta, kad ją galima suvaldyti. Kaip atpažinti artėjančią panikos ataką, ką daryti jai prasidėjus ir kaip sumažinti jų pasikartojimo tikimybę?
„Panikos ataką galima atpažinti iš staiga užplūstančios baimės, stipraus nerimo jausmo bei fizinių simptomų, tokių kaip oro trūkumas, galvos svaigimas, prakaitavimas ar net tirpstančios galūnės. Dažnai žmonės mano, kad jiems prasideda širdies smūgis, infarktas ar kita rimta sveikatos problema, tačiau iš tiesų tai – organizmo atsakas į stresą“, – sako „Eurovaistinės“ vaistininkė Fausta Barisevičienė.
VšĮ Psichologinės sveikatos centro vadovė, klinikinė psichologė Milda Lukašonokienė priduria, kad patiriant panikos ataką, žmogus vienu metu jaučia ir stiprų psichologinį diskomfortą, ir intensyvias fiziologines reakcijas.
„Labai svarbu suprasti, kad panikos ataka tai ne kas kita, o būtent psichologiniai sunkumai, kurie, vaizdžiai tariant, nebetelpa kūne, todėl į save atkreipti dėmesį bando fiziniais simptomais. Jie neretai yra tokie stiprūs, kad išgąsdina ir juos patiriantį, ir greta esančiuosius“, – akcentuoja M. Lukašonokienė.
Kas lemia panikos atakas?
Pasak Psichologinės sveikatos centro vadovės, panikos atakų priežastys – itin individualios, tačiau yra keletas bendrų aspektų, kurie didina panikos atakų riziką.
„Panikos atakas dažniausiai sukelia patiriamas ilgalaikis stresas, įvykusios stiprios permainos gyvenime, skaudžios netektys, lėtinis nuovargis, ilgalaikis miego bei poilsio režimo ignoravimas bei, žinoma, piktnaudžiavimas alkoholiu, kofeinu ar raminamaisiais vaistais“, – tvirtina M. Lukašonokienė.
Vaistininkė priduria, kad ilgalaikį stresą ir nerimą gali skatinti ir kai kurių medžiagų organizme trūkumas.
„B grupės vitaminai, cinkas, magnis, vitaminas D, geležis bei selenas – elementai, kurie būtini nuotaikai, energijai bei smegenų sveikatai reguliuoti. Japonijoje atlikti tyrimai parodė, kad sumažėjęs vitamino B6 ir geležies kiekis yra vienas iš aspektų, provokuojančių baimę, nerimą ir paniką“, – teigia F. Barisevičienė.
Svarbiausia nepasiduoti panikai
Siekiant suvaldyti užklupusią panikos ataką, pasak F. Barisevičienės, svarbu sutelkti dėmesį į savo kvėpavimą bei atpalaiduoti raumenis.
„Mūsų kūne yra skirtingos raumenų grupės – krūtinės, nugaros, rankų, pilvo, kojų ir pečių. Progresuojantis raumenų atpalaidavimas gali padėti sumažinti nerimo lygį. Pirmiausia atsigulkite ant nugaros ir patogiai išsitieskite, tuomet įkvėpkite ir įtempkite vieną raumenų grupę 10 sekundžių. Tuomet iškvėpkite, atsipalaiduokite ir pakartokite šį procesą visoms raumenų grupėms“, – pasakoja vaistininkė.
Jai pritaria ir psichologė pridurdama, kad patiriant panikos ataką, svarbiausia žinoti, jog, kad ir kokia gąsdinanti bebūtų, ji nėra pavojinga gyvybei.
„Vien šis supratimas gali padėti panikos ataką išbūti ramiau. Tuomet labai svarbu kvėpavimą ne intensyvinti, kas įprastai vyksta natūraliai mums išsigandus, o priešingai – jį sulėtinti ir sureguliuoti. Jei jaučiame, kad panikos ataka stiprėja, svarbu fiziniams pojūčiams nesipriešinti, o drąsinti save. Taip, kaip panikos ataka užplūsta, taip ji, savo darbą padariusi, ir atslūgsta“, – sako M. Lukašonokienė.
Ji taip pat akcentuoja, kad panikos atakos – itin nemaloni patirtis, tačiau tik įsisąmoninus jų priežastis išmokstama ją išgyventi kaip simptomą, pranešantį, kad privaloma skirti laiko sau bei spręsti sunkumus, dėl kurių kyla panikos atakos.
Gerinkite savo emocinę būklę
Psichologės teigimu, panikos atakų tikimybę galime sumažinti išmokę kontroliuoti mūsų pačių valdomus dalykus – skirti daugiau laiko miegui, poilsiui, fiziniam aktyvumui, atsisakyti žalingų įpročių.
„Deja, sukontroliuoti galime ne visus mūsų gyvenime nutinkančius dalykus – nesėkmės, netektys ar gyvenimo permainos į mūsų gyvenimus ateina neprašytos. Visgi, ir tada labai svarbu neapleisti savęs ir būti atidžiu sau: atjausti ar padrąsinti ir visada girdėti save. Jeigu jaučiame, kad, nepaisant mūsų pačių pastangų, panikos atakos vis kartojasi, labai svarbu nebijoti, neatidėlioti ir kreiptis į psichikos sveikatos specialistus“, – atkreipia dėmesį klinikinė psichologė.
Vaistininkė priduria, kad siekiant išvengti pasikartojančių panikos atakų, svarbu atkreipti dėmesį į savo bendrą emocinę sveikatą.
„Remiantis tyrimais, kai kuriems žmonėms sumažinti nerimo simptomus padeda reguliari mankšta, taip pat užsiėmimas mėgstamomis veiklomis, sveika ir subalansuota mityba bei tinkamas poilsis ir kokybiškas miegas“, – tvirtina F. Barisevičienė.
„Palangos tilto“ redakcija
Jūsų komentaras:
Taip pat skaitykite
Panikos atakos – netikėtos, bet suvaldomos: specialistės pataria, kaip jas įveikti
2025 02 26 | Rubrika: Miestas
Jausmas, kuomet širdis ima daužytis be priežasties, pasunkėja kvėpavimas, o kūną sukausto nepaaiškinama baimė, gali pasirodyti tarsi mirties akimirka.
MYNEST pataria: kaip teisingai priimti krovinį
2024 09 10 | Rubrika: Miestas
Užsisakius langus ir sulaukus jų pristatymo, krovinio priėmimas yra pirmasis ir vienas svarbiausių žingsnių svajonių namų link.
Artėjant balandžiui, švaros mėnesiui, pagrindinius nacionalinius duomenis tvarkantis Registrų centras primena, kad tvarkos ir higienos nederėtų pamiršti ne tik savo namų ar darbo aplinkoje, bet ir vadovaujant įmonėms bei organizacijoms.
Žarnyno ligos – tema, apie kurią žmonės nenori kalbėti garsiai. Tačiau sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ chirurgas Tomas Manelis įspėja, kad laiku nesikreipiant į gydytoją gali laukti itin nemalonios ir gyvenimo kokybę gadinančios pasekmės.
Visame pasaulyje plinta „suverenų“ judėjimai. Jiems priklausantys asmenys atsisako pilietinių pareigų, nepaiso visuomenės normų, taisyklių, konfliktuoja su valstybinėmis ir privačiomis institucijomis, atsisako valstybės dokumentų.
Populiarūs socialiniai tinklai, tokie, kaip „TikTok“ ar „Instagram“ yra pilni įvairiausio turinio – net ir tokio, kuris netinkamas vaikams.
Registrų centras pataria: kaip sužinoti savo NT mokestinę vertę
2022 12 02 | Rubrika: Miestas
Baigiantis metams nekilnojamojo turto (NT) savininkai tradiciškai turi deklaruoti ir sumokėti mokesčius už jiems priklausančią žemę ir statinius.
Krizė po krizės: psichologai pataria, kaip nepasiduoti chroniškam stresui
2022 10 05 | Rubrika: Miestas
Viena paskui kitą sekančios krizės – pandemija, karas, ekonominiai iššūkiai – paveikė ir tebeveikia žmones gana intensyviai, o neturint pakankamai laiko atsigauti tarp krizinių įvykių, tikėtina, galima atsidurti chroniško streso būsenoje.
„Tele2“ pataria, kaip nuotoliniu būdu efektyviai suvaldyti verslo procesus
2020 11 07 | Rubrika: Verslas pinigai
Lietuvoje prasidėjus antrajam karantinui biurai vėl kraustosi į namus. Šis procesas bus daug sklandesnis pasitelkus „Tele2“ nuotolinio darbo sprendimus verslui. „Siekiame būti ten, kur yra mūsų klientai, kad darbas nuotoliniu būdu vyktų be jokių rūpesčių, o verslo procesai nesustotų. Išmanius sprendimus verslui galima užsisakyti neišeinant iš...
Stintos nyksta? Specialistai ramina – kelti panikos neverta
Rasa GEDVILAITĖ, 2011 01 26 | Rubrika: Miestas
Žvejų didžiausias malonumas žiemą – stintos, tačiau kasmet sukeliama vis didesnė „nerimo banga“ dėl jų mažėjimo. Žvejai į krantą grįžta nusivylę, su menku laimikiu, keikdami visus, tačiau kaip patikino Žuvininkystės tarnybos vyriausiasis specialistas Arvydas Švagždys, visuomet visi kaltina vieni kitus, nors priežasčių, kodėl stintų pagaunama mažiau yra ne viena. „Vieno kalto nėra“, - teigė...