Paskelbti talentingiausi liaudies menininkai, tarp geriausiųjų – ir palangiškė Irena Kvedarienė

Palangos tiltas, 2024-01-10
Peržiūrėta
5146
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Lietuvos nacionalinio kultūros centro nuotr.
Lietuvos nacionalinio kultūros centro nuotr.

Naujus metus liaudies dailės tradicijų puoselėtojų bendruomenė tradiciškai pradėjo pagerbdama geriausius metų kūrėjus – vaizdinės, taikomosios dailės ir kryždirbystės meistrus. Iškilminga laureatų paskelbimo ceremonija vyko sausio 6-ąją Kretingos muziejuje.

Nacionalinėje parodoje savo darbus pristatė ir garbingo Lietuvos tautodailės apdovanojimo – „Aukso vainiko“ – siekė 30 senųjų amatų tradicijas tęsiančių meistrų. Konkurso komisija geriausiais paskelbė vaizdinės liaudies dailės meistrę palangiškę Ireną Kvedarienę (medžio raižiniai), taikomosios liaudies dailės meistrę, šiaudinių sodų rišėją Vidą Sniečkuvienę ir kryždirbį Antaną Vaškį. 

Vaizdinės dailės kategorijoje antrą vietą pelnė medžio drožėja Ona Paulauskienė, trečią – medžio meistras Antanas Lastauskas. Taikomosios dailės srityje antra vieta skirta audėjai Zitai Paulikienei, trečia – muzikos instrumentų meistrui Algirdui Juškevičiui. Tarp kryždirbystės meistrų antra vieta teko medžio meistrui Sauliui Rumbučiui, trečia – kryždirbiui Valentui Butkui.

Šiemet Lietuvos nacionalinio kultūros centro organizuojamos regioninės liaudies dailės parodos „Aukso vainikas“ apsuko jau devynioliktą ratą, aplankė devynis miestus ir miestelius, kuriuose savo kūrybos vaisiais pasidalino daugiau kaip šeši šimtai liaudies meistrų. Parodose savo darbus eksponavo skirtingo amžiaus ir kūrybinės patirties autoriai – vieni visą gyvenimą puoselėja iš tėvų ar senolių išmoktus amatus, kitiems kūryba yra malonus laisvalaikio užsiėmimas. Kuriančiųjų profesijos įvairios – medikai, mokytojai, fizikai, istorikai, ūkininkai, tačiau visus vienija bendras vardiklis – meilė liaudies dailei ir tikslas puoselėti senąsias tradicijas.

„Gali pasirodyti, kad nacionalinė „Aukso vainiko“ paroda yra tarsi varžytuvės dėl geriausiojo titulo. Tačiau išties tai yra mūsų šimtametes tradicijas puoselėjančių meistrų šventė. Nacionalinėje parodoje eksponuojami kūriniai yra pavyzdys kuriantiems, akių paganymas besigrožintiems ir tautos istorijos pasakojimas besidomintiems. Tai lyg laikina muziejinė ekspozicija, pristatanti šiandienos liaudies dailę. Esama ir bėgant metams beveik nepakitusių, ir labai šiuolaikiškų, tačiau senąją dvasią išsaugojusių darbų. Tai tik įrodo, kad tradicija yra gyva“, – sako Lietuvos nacionalinio kultūros centro tautodailės specialistė Asta Valiukevičienė.

Lietuvos nacionalinio kultūros centro įsteigti „Aukso vainiko“ apdovanojimai – svarbiausias šalies tautodailininkų – iškilių liaudies dailės kūrinių autorių – įvertinimas. Apdovanojimai skiriami už liaudies vaizdinę (skulptūrą, tapybą, grafiką, karpinius), taikomąją dailę (tekstilės, keramikos, taikomųjų medžio dirbinių, kalvystės, juvelyrikos bei paprotinius margučių, verbų, sodų dirbinius) bei kryždirbystę (kryžius, stogastulpius, koplytstulpius, koplytėles ir kitus tradicinės formos paminklus). 

Įdomiausius, tradicijos atspindžio ir meniškumo požiūriu vertingiausius darbus bus galima pamatyti jau šią vasarą vyksiančios Lietuvos dainų šventės dienomis rengiamoje liaudies meno parodoje Taikomosios dailės muziejuje.

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Jungiantis prie kitų Žemaitijos rajonų ir miestų savivaldybių, 2024 metai paskelbti Žemaitiško rašto metais Palangos miesto savivaldybėje. Tokį sprendimą ketvirtadienį priėmė Savivaldybės taryba.


Naujus metus liaudies dailės tradicijų puoselėtojų bendruomenė tradiciškai pradėjo pagerbdama geriausius metų kūrėjus – vaizdinės, taikomosios dailės ir kryždirbystės meistrus. 


Palangos V. Jurgučio pagrindinės mokyklos direktorės pavaduotoja, lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Rima Šalkauskienė buvo pagerbta, kai jai Vaikų kūrybinės iniciatyvos fondo (VKIF) atstovai Vyriausybėje vykusio renginio metu įteikė garbės raštą Lietuvos šimtmečio proga.Ji buvo vienintelė mokytoja iš Palangos, nusipelniusi tokio pagerbimo.


Savaitgalį Palangoje, kaip ir visoje Lietuvoje, buvo minimos Europos paveldo dienos, šiemet gavusios pavadinimą „Kultūros paveldas ir bendruomenės“. Į jas aktyviai ne pirmus metus įsitraukė ir jaunieji palangiškiai, besimokantys Palangos S. Vainiūno meno mokyklos. Jaunieji menininkai su mokytojais prie vilų „Mahorta“ bei „Buršteinas“...


Per moksleivių atostogas netilo akordeono garsai. Klaipėdoje vyko Nacionalinis Lietuvos akordeonistų konkursas. Tai pirmasis toks konkursas Lietuvoje.


Šeštą kartą apklausą surengęs savaitraštis „Veidas“ sudarė daugiausiai naudos savo miestams ir rajonams duodančių merų reitingą. Palanga gali pasididžiuoti: kurorto meras Šarūnas Vaitkus, prieš metus netikėtai iš 2011-aisiais turėtos 19-osios pozicijos pakilęs į prizinę trečiąją vietą, beveik išlaikė turėtą pasiekimą ir įvertintas...


Palangos sporto centro jaunių komandos (treneris Regimantas Juška) sėkmingai rungtyniauja Lietuvos moksleivių krepšinio lygos čempionatuose. 1995 metais gimusių vaikinų čempionate mūsų miesto komanda kovodama III divizione, pirmajame etape, keturiolikoje rungtynių iškovojo dvylika pergalių ir tarp aštuonių Žemaitijos komandų užėmė antrą vietą. Antrajame čempionato...


Penktą kartą apklausęs visų Lietuvos savivaldybių vadovus, aukščiausio rango valstybės tarnautojus bei verslo organizacijų atstovus, savaitraštis „Veidas“ sudarė daugiausiai naudos savo miestams ir rajonams duodančių merų reitingą. Didžiausiu šių metų reitingo netikėtumu įvardytas Palangos miesto mero Šarūno Vaitkaus šuolis iš pernai...


Šeštadienį kūrybinės grupės „Mostas“ galerijoje virė intensyvus darbas, kurio rezultatas – dovanos, pradžiuginsiančios onkologinėmis ligomis sergančius vaikus. Palangos menininkai susirinko visi draugėn tam, kad sukurtų įspūdingas šilko skareles.


Senoji gimnazija – geriausiųjų šimtuke

„Palangos tilto“ informacija, 2010 08 03 | Rubrika: Miestas

Šią savaitę savaitraštis „Veidas“ paviešino septintąjį kartą sudarytą visų Lietuvos gimnazijų ir vidurinių mokyklų reitingą. Palangos senoji gimnazija pateko tarp šimto geriausiųjų, atsidūrusi 85 vietoje ir penkiomis pozicijomis pagerinusi praėjusių metų reitingą. Lyderio pozicijas šiemet užima Kauno technologijos universiteto gimnazija, išstūmusi pirmos vietos nugalėtoją Vilniaus licėjų....


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius