Penki Palangos savivaldybės tarybos nario mandato siekę politikai nuslėpė teistumą

Livija GRAJAUSKIENĖ , 2015-02-02
Peržiūrėta
2494
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Tarp VRK iš rinkimų sąrašų išbrauktų 280 kandidatų į savivaldybių tarybų narius, nuslėpusių, kad buvo teisti, yra penki palangiškiai.
Tarp VRK iš rinkimų sąrašų išbrauktų 280 kandidatų į savivaldybių tarybų narius, nuslėpusių, kad buvo teisti, yra penki palangiškiai.

Trečiadienį ir penktadienį posėdžiavusi Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) iš rinkimų sąrašų išbraukė 280 kandidatų į savivaldybių tarybų narius, nuslėpusius, kad buvo teisti. Penki kandidatai – trys iškelti Darbo partijos ir po vieną partijos Tvarka ir teisingumas bei Visuomeninio rinkimų komiteto „Nepartinių palangiškių sąjūdis” – dėl šios priežasties iškrito iš rinkimų į Palangos miesto savivaldybės tarybą sąrašų. Dar po vieną Tvarkos ir teisingumo bei Socialdemokratų partijos kandidatą išbraukti todėl, kad netinkamai deklaravo gyvenamąją vietą.

„Krito“ ir palangiškiai
Palangos miesto savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas Virgilijus Beržanskas „Palangos tiltui“ patvirtino, jog tarp 280 išbrauktųjų iš rinkimų sąrašų kandidatų, nuslėpusių teistumą, yra ir penki palangiškiai.
V. Beržanskas priminė, jog įstatymas numato, kad kandidatas turi nurodyti anketoje, jei po nepriklausomybės atkūrimo Lietuvos ar užsienio valstybės teismo įsiteisėjusiu nuosprendžiu buvo pripažintas kaltu dėl nusikalstamos veikos. Teistumą dėl sunkaus ar labai sunkaus nusikaltimo padarymo reikia nurodyti be išlygų. Tuo metu okupacinio režimo teismo sprendimas dėl nusikaltimo valstybei nenurodomas.
Kai kurie kandidatai VRK teigė popierinėse anketose nurodę, kad buvo teisti, bet į elektronines perkelta neteisinga informacija, kai kurie tvirtino, kad niekada nebuvo teisti, bet prieš tai prarado asmens dokumentą. Dalis kandidatų argumentavo teistumo nenurodę, nes jis buvęs sovietmečiu, o pagal dabartinį Baudžiamąjį kodeksą esą tie nusikaltimai nelaikomi labai sunkiais ar apysunkiais.
Beje, kaip minėjo VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas, kai kurie kandidatai teigė buvę suklaidinti pažymų apie išnykusį teistumą, todėl nenurodė, kad buvo teisti. Tuo metu Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymas reikalauja pranešti apie bet kokį įsigaliojusį nuosprendį.

Sąrašuose neliko penkių pavardžių
VRK, patikrinusi atitinkamas duomenų bazes, iš kandidatų į Palangos miesto savivaldybės narius rinkimų sąrašų išbraukė tris Darbo partijos iškeltus Palangos skyriaus narius.
Iš sąrašo išbrauktas Dainius Šumskis. 26 numeriu buvęs įrašytas kandidatas turi aukštąjį išsilavinimą, yra baigęs Žemės ūkio akademiją ir įgijęs inžinieriaus specialybę. Individualia veikla – pastatų aptarnavimu ir kraštovaizdžio tvarkymu – užsiimantis D. Šumskis yra ir Klaipėdos apskrities bedarbių sąjungos pirmininkas.
Iš sąrašo iškrito ir 20 numeriu jame buvęs įrašytas Gediminas Kvekšas. Šis kandidatas yra baigęs Klaipėdos politechnikumą, įgijęs automobilių remonto ir techninio aptarnavimo specialybę, šiuo metu keičia profesiją ir nedirba.
Trečias Palangoje „iškritęs“ „darbintis“ – Kazys Vaičius. 23 sąrašo vietoje buvęs kandidatas dirba bendrovėje „Amber Port“.
Iš kandidatų sąrašų, nuslėpus teistumą, išbrauktas ir partijos Tvarka ir teisingumas kandidatas Levon Markarjan. UAB „Jusa LT“ direktorius kandidatų į Palangos miesto savivaldybės tarybą sąraše buvo 22.
Iš Visuomeninio rinkimų komiteto „Nepartinių palangiškių sąjūdis” sąrašo išbraukta ir Snieguolė Pleškienė. Klaipėdos universitete vadybos ir verslo administravimo specialybę įgijusi UAB „Jūros būstas“ pastatų administravimo vadybininke dirbanti S. Pleškienė rinkimų sąraše buvo įrašyta 16 numeriu.

„Parodo kandidatų požiūrį į rinkimus“
Dar dviejų kandidatų Palangoje į rinkimus einančios partijos bei visuomeniniai judėjimai neteko kiek anksčiau, kai iš sąrašų buvo braukiami netinkamai savo gyvenamąją vietą deklaravę kandidatai.
Iš partijos Tvarka ir teisingumas rinkimų sąrašo šešioliktosios vietos dėl šios priežasties buvo išbraukta Edita Dobrovolskytė-Zeringienė, o iš Socialdemokratų partijos 32 vietos iškrito Bernardas Anužis.
„Palangos tiltas“ pasiteiravo V. Beržansko: kokia jo nuomonė apie tai, kad kaskart keliant kandidatus į savivaldybių tarybų rinkimus jų sąrašai po VRK patikrinimo trumpėja? Juk reikalavimas dėl gyvenamosios vietos deklaravimo – savivaldybės tarybos nariu gali būti renkamas nuolatinis šios savivaldybės gyventojas, o ne dieną prieš pateikiant sąrašus VRK toje savivaldybėje „prisiregistravęs“ asmuo, – žinomas jau ne pirmi metai, kaip ir reikalavimas anketoje nurodyti informaciją apie bet kokį įsigaliojusį nuosprendį.
„Mano įsitikinimu, jeigu žmogus kandidatuoja į Savivaldybės tarybą, jis privalo būti susipažinęs su visais kandidatui keliamais reikalavimais bei tuo, kaip dera užpildyti anketas. Jeigu tam tikri duomenys nuslepiami sąmoningai, tai čia jau ir komentuoti nėra ko. Tokie „slapukavimai“ parodo pačių kandidatų požiūri į rinkimus“, – sakė Palangos miesto savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkas V. Beržanskas.

„Reikia į kiekvieną smulkmeną atsižvelgti“
Visuomeninio rinkimų komiteto „Nepartinių palangiškių sąjūdis” įkūrėjas Eimutis Židanavičius „Palangos tiltui“ sakė žinojęs, jog jo į rinkimus vedamame sąraše įrašyta Snieguolė Pleškienė buvo bausta.
„Ji buvo padariusi avariją ir už tai bausta, – sakė E. Židanavičius. – Man sunku komentuoti, kodėl tai nebuvo įrašyta jos anketoje. Gal todėl, jog ji nebuvo patrauka baudžiamojon atsakomybėn, o administracinėn, tai nesureikšmino šio fakto. Nors einant į politiką reikia į kiekvieną smulkmeną atsižvelgti“.
Telefonu atsiliepęs Lietuvos socialdemokratų partijos Palangos skyriaus primininkas Danas Paluckas, paklaustas, kaip atsitiko, kad iš rinkimų sąrašo į Palangos miesto savivaldybę iškirto B. Anužis, atsakė: „Laikraščiui nieko nekomentuosiu“.
Su Darbo partijos Palangos skyriaus pirmininke Genoveita Krasauskiene bei Tvarkos ir teisingumo Palangos skyriaus pirmininke Aldona Stasiulaitiene pirmadienį mobiliaisiais telefonais susisiekti nepavyko.

Griuvo sąrašai, „nubyrėjo“ du kandidatai į merus
Nors Palangoje į rinkimus einančios partijos ir visuomeniniai judėjimai neteko iš viso septynių kandidatų, šios netektys nebuvo tokios skausmingos, kaip kai kurių partijų skyriams visoje Lietuvoje. Išbraukius netinkamus kandidatus, savivaldybėse griuvo ir šeši minimalaus kandidatų skaičiaus nebeturintys rinkimų sąrašai.
Teisės kelti savo kandidatus atskirose savivaldybėse neteko penkios partijos ir vienas rinkimų komitetas, penktadienį nusprendė Vyriausioji rinkimų komisija.
Pritrūkus kandidatų, atšaukiamas Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) sąrašo registravimas Kretingos rajone, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašo – Klaipėdos mieste, Liberalų sąjungos – Šakių rajone, Žaliųjų partijos – Trakų rajone, partijos Tvarka ir teisingumas – Vilkaviškio rajone.
Taip pat kandidatų sąrašo kelti Panevėžio rajone negalės ir Violetos Grigienės visuomeninis rinkimų komitetas „Drauge“, nes už vieną kandidatę nebuvo sumokėtas didesnis rinkimų užstatas dėl su mandatu nesuderinamų pareigų. Šio sąrašo registravimą panaikino Panevėžio rajono rinkimų komisija, VRK jį paliko galioti.
Tarp išbrauktųjų buvo teistų už kyšininkavimą, chuliganizmą, vagystę, užsienyje padarytą avariją. Vienas Kauno savivaldybės tarybos asmuo nepranešė apie penkis jam paskelbus nuosprendžius tiek sovietmečiu, tiek atkūrus nepriklausomybę.
Duris į rinkimus VRK užvėrė ir porai kandidatų į merus. Iš kandidatų sąrašų, nuslėpus teistumą, išbrauktas Emigrantų partijos pirmininkas Juozas Murauskas, norėjęs siekti Kauno miesto mero pareigų, bei konservatorių į Švenčionių merus keltas Marselis Vachliajevas.
Anksčiau VRK iš rinkimų sąrašų išbraukė per jaunus kandidatuoti asmenis ir kitoje savivaldybėje kandidatuojančius nedeklaravusiuosius gyvenamąją vietą. Įstatymai numato, kad savivaldybės tarybos nariu gali būti renkamas nuolatinis šios savivaldybės gyventojas, kuriam rinkimų dieną yra sukakę 20 metų.
Sekmadienį komisijos posėdyje dėl per jauno amžiaus išbraukta 10 asmenų, dėl gyvenamosios vietos – dar 132.
Savivaldos rinkimuose pareiškė norą dalyvauti per 16 tūkst. asmenų, daugiau kaip 400 pageidauja varžytis dėl merų postų.
Rinkimai į savivaldybių tarybas bei tiesioginiai merų rinkimai vyks kovo 1 dieną.

 

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 9 ir 12 dalimis, Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento, patvirtinto Palangos miesto savivaldybės tarybos 2023 m. kovo 29 d. sprendimo Nr. T2-41 „Dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ 1 punktu, 47.1 ir 48.1 punktais, sušaukiu 10-ojo šaukimo Palangos miesto...


Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) informuoja gavusi 17 politinių partijų ir vienos koalicijos kandidatų sąrašų pareiškinius dokumentus dalyvauti spalį vyksiančiuose Seimo rinkimuose.




Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 17 straipsnio 9 ir 12 dalimis, Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento, patvirtinto Palangos miesto savivaldybės tarybos 2023 m. kovo 29 d. sprendimo Nr. T2-41 „Dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento patvirtinimo“ 1 punktu, 47.1 ir 48.1 punktais, sušaukiu 10-ojo šaukimo Palangos miesto...


Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 13 straipsnio 6 dalimi, 20 straipsnio 2 dalies 1 punktu, Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento, patvirtinto Palangos miesto savivaldybės tarybos 2020 m. lapkričio 4 d. sprendimo Nr. T2-217 „Dėl Palangos miesto savivaldybės tarybos veiklos reglamento tvirtinimo“ 1 punktu (su vėlesniais pakeitimais), 34 ir...


Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pradėjo tyrimą dėl buvusio Palangos miesto savivaldybės tarybos nario Aleksandro Jokūbausko elgesį. Bus aiškinamasi, ar jis, nustojęs eiti minėtąsias pareigas, nepažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo draudimo atstovauti.  


Kitą savaitę Vyriausioji rinkimų komisija spręs, ar Palangos politiką Daną Palucką atleisti iš tarybos kaip nuslėpusį teistumą, ar leisti atsistatydinti pačiam.


Kaip ir daugumoje vienmandačių apygardų, Seimo narys Kretingos-Palangos rinkimų apygardoje nepaaiškėjo. Antrajame rinkimų ture po dviejų savaičių dėl mandato susikaus Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatas Vaidotas Bacevičius ir socialdemokratas Antanas Vinkus. Vakar gydytojas ir ambasadorius A. Vinkus gavo 26,17 procentų dalyvavusių rinkėjų...


Trečiadienį ir penktadienį posėdžiavusi Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) iš rinkimų sąrašų išbraukė 280 kandidatų į savivaldybių tarybų narius, nuslėpusius, kad buvo teisti. Penki kandidatai – trys iškelti Darbo partijos ir po vieną partijos Tvarka ir teisingumas bei Visuomeninio rinkimų komiteto „Nepartinių palangiškių sąjūdis”...


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius