Per Palangą nuvilnijo šiuolaikinės krikščioniškos muzikos ir menų festivalis „Sielos“

Palangos tiltas, 2023-11-12
Peržiūrėta
840
Spausdinti straipsnį
Bendrinti per Linkedin
Bendrinti per Facebook

Filmo „Gimęs antrą kartą“ režisierė Debora Gvazdikaitė ir herojus Valdemaras Pocius. D. Pranckevičiaus nuotr.
Filmo „Gimęs antrą kartą“ režisierė Debora Gvazdikaitė ir herojus Valdemaras Pocius. D. Pranckevičiaus nuotr.

Palangoje vis tvirčiau šaknis leidžia jau tradiciniu virstantis naujas rudeninis renginys – šiuolaikinės krikščioniškos muzikos ir menų festivalis „Sielos“, čia vykstantis jau trečius metus iš eilės, organizatorių jau suplanuotas ir kitąmet tuo pačiu metu – paskutinę pilną spalio savaitę. Unikalus krikščioniškas festivalis visą savaitę palangiškiams ir kurorto svečiams siūlo kasdien vis naujų renginių visą savaitę.

Jau 22-ą kartą Lietuvoje ir 3-ią sykį Palangoje įvykęs festivalis vienija įvairių krikščioniškų konfesijų – nuo katalikų iki evangelikų – tikinčiuosius, skelbdamas viltį ir amžinąsias vertybes per įvairias meno rūšis. Du dešimtmečius festivalis vykdavo tik vieną dieną, pristatydamas tik krikščionis muzikantus bei atlikėjus, kasmet keliaudavęs vis į kitą Lietuvos miestą. 

„Tačiau jubiliejinį, 20-ąjį, festivalį paminėję Palangoje nusprendėme čia užsilikti, – sako festivalio organizatorius, didžiausios Lietuvoje krikščioniškos media organizacijos VšĮ „Gerosios Naujienos centras“ direktorius Remigijus Jucevičius. – Toji ypatinga Palangos atmosfera įkvėpė mums ir naujoms idėjoms. Nuo praėjusių metų festivalį išplėtėme iki visą savaitę vykstančio skirtingų menų rūšių festivalio. Žinoma, tam įtakos turėjo ir Palangos mero Šarūno Vaitkaus atvirumas renginiui. Meras atvirai pasakė besidžiaugiantis nauju, krikščionišku renginiu Palangoje. Labai džiugu, kad mums jau treti metai labai noriai talkina ir palangiškiams puikiai pažįstamas Nerijus Stasiulis“. 

Šių metų festivalio pradžią spalio 23 d. paskelbė palangiškės Nijolės Jakštaitės-Štrupkienės tapybos ir mažosios skulptūros paroda „Sielos laiškai“ Nepriklausomybės aikštėje, Miniatiūrų mini galerijoje. 

Kitą dieną pristatyta vilnietės jaunosios kartos menininkės Gabrielės Krulytės kūrybos paroda „Išsiplanavimai“, sukurta akrilu ir markeriais. Jos darbus Palangos koncertų salėje bus galima pamatyti ir lapkričio 17-18 d. čia vyksiančios Pasaulinės lyderystės konferencijos metu. 

Koncertų salę iki šiol vis dar tebepuošia ir festivalio debiudanto marijampliečio Donato Pranckevičiaus fotografijų paroda „Kai atsimerkia siela“. Ją aplankyti privalo kiekvienas katalikas jau vien dėl autoriaus. Juk Donatas – „Marijos radijo“, apkeliavęs visos Lietuvos katalikiškąsias parapijas. Tačiau jo kūrinius privalu pamatyti ir kiekvienam protestantui. D. Pranckevičius, save vadinantis „protestantų kataliku“, pirmasis Marijampolėje yra pradėjęs organizuoti ekumeninius renginius ir, nors šiuo metu darbuojasi katalikiškoje žiniasklaidoje, prieš 10 metų buvo ir ką tik tada įsikūrusio evangelinės krypties radijo XFM muzikos redaktorius. 

Festivalio metu fotografijų parodoje užfiksuotas mažytis gražus stebuklas. Vienoje Donato nuotraukoje save su draugės sūneliu atpažino ištikima „Sielų“ dalyvė Julija Rušinskytė iš Kauno. Lipdama į Palangos koncertų salės sceną kaunietė dar nežinojo, kad jos nuotrauka kaba čia pats eksponuojamoje parodoje. 

„Draugė man atsiuntė žinutę su nuotrauka. Ilgai galvojau, kur aš čia buvau, paskui prisiminiau, kaip po Joninių Kaune vaikštinėjau su draugės vaiku ir jis pamatė lėktuvą. Buvo tikrai netikėta pamatyti savo nuotrauką tarp daugybės eksponuojamų parodoje. Ir labai įdomu, kad būtent su šiuo vaiku, su kuriuo turime ypatingą ryšį. Berniukas pamatė lėktuvą ir parodė į dangų – ši akimirka ir užfiksuota,“ – pasakojo kaunietė. 

Parodos autorius tik festivalio metu ir susipažino su savo nuotraukos veidu gyvai. Jam pačiam toji pažintis buvo labai netikėta. „Pasirodo, mes abu tą dieną lankėmės toje pačioje Kauno bažnyčioje, tame pačiame renginyje, – stebėjosi fotografas. – Po renginio tiesiog vaikštinėjau Kauno gatvėmis. Fotografavau iš toli, kad negąsdinčiau žmonių, gal iš 500 m atstumo“. 

Išsirutuliojus tokiai įdomiai nuotraukos istorijai, D. Pranckevičius nusprendė, pasibaigus parodai ją ir padovanoti Julijai. „Pasirodo, nieko atsitiktinio nėra. O man tai padrąsinimas, nes ši paroda – apskritai mano pirmoji. Ir jau žinau, ką kitais metais pristatysiu „Sielose“. Turiu labai daug rūko nuotraukų“, – šypsosi Donatas. 

„Sielos“ savo renginiais užėmė visas gražiausias kurorto erdves. Štai Kurhauze buvo pristatyta kaunietės režisierės Deboros Gvazdikaitės kino juosta „Gimęs antrą kartą“, sukurta pagal tikrą klaipėdiečio Vladislavo Pociaus gyvenimo istoriją. Filmas pasakoja apie tai, kaip buvęs narkomanas, kurio išsižadėjo net motina, atrado jį išlaisvinusį tikėjimą. Išsivadavęs iš priklausomybių vyras tapo net Lietuvos ir pasaulio fitneso čempionu, įkūrė reabilitacijos centrą, kuriam iki šiol vadovauja, pradėjo organizuoti ekstremalaus sporto varžybas „Alfa run“. 

Į filmo pristatymą palangiškiams atvyko ir pats jo herojus, aptarime dalyvavo ir pagrindinį vaidmenį įkūnijęs aktorius Tomas Šeškus.

Festivalio renginiai Kurhauze tęsėsi net dvi dienas. Jau tradicija tampa penktadienį paskirti „Sielų“ teatrui. Čia uostamiesčio režisierė Laura Geraščenko pristatė judesio-mono spektaklį „Septynios“, kalbantį apie didžiąsias nuodėmes. Kito klaipėdiečio, Alekso Mažono, vadovaujamas Žvejų rūmų Pantomimos teatras „A“ žiūrovus užbūrė pantomimos spektakliu „Gyvenimo vynas“. Pasirodymus scenoje vainikavo vilnietė aktorės Aidos Maksvytytės vadovaujamos sakralinio šokio studijos „Džiaugsmas“ šokis su malda. 

Kulminacinę, muzikinę, festivalio dieną šeštadienį Palangos koncertų salėje atidarė Lietuvos balso nugalėtojas Anyanya Udongwo. Įvairių stilių muzika nuo džiazo, gospel iki roko „Sielose“ skambėjo net trijose kurorto erdvėse: be koncertų salės, dar ir Kurorto muziejuje bei Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje. Visose scenose pasirodė atlikėjai ne tik iš įvairiausių Lietuvos kampelių (Kretingos, Klaipėdos, Plungės, Gargždų, Kėdainių, Šiaulių, Kazlų Rūdos, Kauno, Vilniaus), bet ir iš svetur – Lenkijos, Airijos, Jungtinės Karalystės.  

Sekmadienį Palangos evangelikų liuteronų bažnyčioje festivalį užbaigė Poezijos diena. Čia Sigito Gedos ir Justino Marcinkevičiaus poeziją skaitė aktorė Virginija Kochanskytė, per minimų poetų kūrybą pristatydama ir skausmingą, bet tuo pat metu – ir viltingą mūsų tautos tikėjimo išsaugojimo istoriją.

Savo poeziją skaitė Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus narė Eglė Perednytė, pristatydama savo naujausius kūrinius iš planuojamos išleisti jau dešimtosios knygos. Savo kūrybą pristatė ir vilnietės Aida Maksvytytė – eiles, bei Jūratė Kriščiūnaitė – giesmes.  

Kitais metais sielą nuskaidrinantys renginiai Palangoje vyks spalio 21-27 dienomis. Naujienas galima sekti www.sielos.lt ir Facebook SIELOS festivalis. Visi renginiai žiūrovams nemokami, bet matantieji tokio festivalio prasmę gali tapti jo rėmėjais, prisidėdami prie organizatorių išlaidų trumpuoju numeriu 1402. Vienu skambučiu festivaliui skiriama 3 eurų parama. 

Festivalyje gyvai skambėjusios muzikos bei į ją panašios galima kasdien klausytis radijuje XFM, palangiškiams prieinamam Klaipėdos dažniu 91.4 arba internetu xfm.lt 

Ligita Sinušienė  

Jūsų komentaras:

Taip pat skaitykite

Palangoje vis tvirčiau šaknis leidžia jau tradiciniu virstantis naujas rudeninis renginys – šiuolaikinės krikščioniškos muzikos ir menų festivalis „Sielos“.


Didžiausiame šalies kurorte Palangoje spalio 23-29 dienomis vyks XXII šiuolaikinės krikščioniškos muzikos ir menų festivalis SIELOS 2023.Rugpjūčio 17–20 dienomis Šventojoje vyks VIII-asis tarptautinis, didžiausias Baltijos šalyse baikerių paplūdimio ir muzikos festivalis „Beach Bike Fest 2023“. 


Palangoje trečiadienį prasideda dvi savaites truksiantis XI tarptautinis Mikalojaus Konstantino Čiurlionio muzikos festivalis, pranešė organizatoriai.


Rugpjūčio 18 – 21 dienomis kurorte šurmuliuos Tarptautinis baikerių paplūdimio ir muzikos festivalis „Beach Bike Fest 2022”.


Liepos 31 – rugpjūčio 21 dienomis jau keturioliktą vasarą iš eilės Palangos miesto gyventojus ir svečius kviečia muzikos festivalis „Pasaulio balsai“.


Šiuolaikinės krikščioniškos muzikos festivalis Palangoje įvyks spalio 30 dieną.


Seniai seniai (o tiksliau - prieš ketverius metus) Palangos kurhauzo palėpėje apsigyveno mažytis visada žalią kepurę užsimaukšlinęs nykštukas. Nepaprastas tai buvo nykštukas – didis teatro ir kitų menų gerbėjas. Kiekvieną pavasarį jis pradėdavo palėpėje garsiai garsiai bildėti ir taip į kurhauzą prikviesdavo įdomiausių aktorių ir šauniausių šokėjų iš tolimiausių Lietuvos kampelių. 


Jau birželio 7-10 dienomis, trečius metus iš eilės, vasaros sezoną Šventojoje atidarys paplūdimio baikerių ir muzikos festivalis „Beach Bike Fest“. Baikerius vienijantis festivalis sutraukia lankytojus iš visos Europos ir su dideliu trenksmu atidaro vasaros sezoną Šventojoje.


Palangos tiltas gyvai
Renginių kalendorius